1.3.08

Úhel pohledu [Vantage Point] - 80%

Prezident USA (William Hurt) je hostem mezinárodního summitu ve Španělsku. Ve chvíli, kdy promlouvá ke shromážděným davům, je zastřelen neznámým odstřeovačem. Vznikne panika, po několika sekundách vybuchne pódium a po několika dalších sekundách se ozve další výbuch někde ve vzdálené části města. Co se to vlastně stalo a kdo za tím stojí? To se snaží rozluštit film Úhel pohledu.

Film je vyprávěn ve stylu Rašomona, t.j. vidíme stejné události postupně očima různých pozorovatelů: Ke slovu se dostane televizní producentka (Sigourney Weaverová), prezidentův stárnoucí bodyguard (Dennis Quaid), americký turista (Forest Whitaker), španělský policista a další. Každý segment přitom je jinak dlouhý (v některých je přeskočeno to, co už známe, v jiných zase sledujeme následky atentátů o něco déle, než v předchozích).Zábavnost filmu spočívá v tom, že A) od začátku nemáte nejmenší tušení, co se vlastně stalo a co z toho může vyplývat, a B) netušíte ani, kdo vlastně hraje hlavní roli a kdo má jen párminutové cameo (což vám neprozradím).

Celovečerně debutující Pete Travis za vydatné pomoci střihačů natáčí všechno tak ďábelsky a zhuštěně, že téměř nemáte čas zamyslet se nad občasnými podivnostmi děje (např. španělský policista v civilu je vpuštěn do těsné blízkosti amerického prezidenta jen na základě toho, že ukáže svůj průkaz, aniž by se mu někdo díval do veliké tašky, kterou nese přes rameno).

Přibližně okolo poloviny filmu, kdy už si myslíme, že je nám princip vyprávění jasný, a začínáme se přes kulometnost střihu trošičku nudit, dojde k velmi razantnímu zvratu, který zbytek filmu opět dostatečně ozvláštní (a vyprávění navíc následně vypadne z předtím používané šablony, uvidíme toho více a déle). Za naprostou idiocii ovšem musím označit rozhodnutí Columbie prozradit tento zvrat v traileru!!! Proto sem trailer nevkládám a důrazně vám doporučuji se na něj nedívat, pokud uvažujete, že na film půjdete.

Úhel pohledu je něco jako dobrá epizoda seriálu "24". Je to zručně natočeno, s pár desítkami sekund velmi dobrých akčních scén a triků, a má to takový drajv a tak krátkou délku, že si v průběhu filmu nezačnete uvědomovat, co všechno v něm je nelogické. Prostě příjemná jednohubka.

7 komentářů:

 1. Trailer jsem videl uz pred hodne dlouhou dobou, nicmene ten zvrat si bohuzel jasne pamatuji. Je sance si ten film uzit i pres tento handicap?

  OdpovědětVymazat
 2. Kdo viděl trailer a zná tudíž "zvrat", ten ať si představí, že jsem tomu dal "60%". V tomto případě totiž budete skoro celou první polovinu vědět, že vás filmaři vodí za nos...

  OdpovědětVymazat
 3. Trailery dnes uz opravdu prozrazuji az moc. Napr. druhy trailer na 10000 B.C. trva temer 8 minut a po jeho shlednuti jsem mel pocit, jako ze ten film uz videt nepotrebuji. Ze v te upoutavce musely byt uz snad vsechny zajimave sceny z filmu.

  Snad to casem nedopadne podobne jako ve filmu Demolition man, kde si Sandra Bullock v budoucnosti zpiva kratkou reklamni pisnicku, protoze ty dlouhe jsou ztratou casu.

  OdpovědětVymazat
 4. Tak nevím, trailer jsem viděl poprvé už někdy před půl rokem a pak ho viděl ještě několikrát. Sice je z něj tušit, že je tam nějaký zvrat, ale to ničemu nevadí, protože toto se dozvíte hned na začátku filmu, když Quaide vejde do centra natáčecího štábu, kouká se na monitory a pak uvidí to "něco". Takže už od začátku filmu víte, že se něco stane, ale to "co" se dozvíte až koncem, takže trailer naprosto ničemu nevadí. Rozhodně film doporučuji.
  Co ovšem vadí mnohem více je fakt, že teroristi zabijou spousty lidí dvěma náložema a na konci filmu se při jízdě sanitkou uhýbají malé holce a tím se odsoudí k záhubě a předčasnému konci filmu, což je hooodně nelogické, asi při jízdě někde sebrali svědomí a soucit zničehonic. No co se dá dělat, i tak super film.

  OdpovědětVymazat
 5. Trailer jsem nevidel, ale film ano. Nevim jak si FFFilm mohl myslet, ze je to celkem slusny film.Slatany scenar bez logiky, kdy teroristi premuzou celou divizi prezidentske ochranky a navic se najde v jejich radach zradce ve sluzbach islamskych teroristu. Uff. Odvazne palce uz nejsou co byvaly!

  OdpovědětVymazat
 6. Tohle je typ filmu který se mi líbí. Jen mě na tom otrávilo/pobavilo, že to samozřejmě opět vykrádá Bourneovo ultimátum. Dokonce mají stejnýho snajpra že jo a další podobný věci... no prostě, to jen dokazuje, jak je Ultimátum povedený akční film:-)

  OdpovědětVymazat
 7. Akční ano, zábavné ano, bohužel ani náhodou dost rychlé na to, aby se zamaskovaly nelogičnosti.

  Postavit neuvěřitelně komplikovaný (čti: se zárukou na selhání) plán na tom, že se JEDEN člověk s pistolí prostřílí prezidentskou ochrankou, která ví, že se něco děje - je prostě hovadina; možná tak kdyby POTUSe hlídala PČR. Pokusy to různě vysvětlit jsou pak spíš k smíchu.

  Celá poslední třetina filmu bohužel nebyla ani tak "překvapivý zvrat" jako spíš "WTF?". Škoda, kdyby skončili v půlce, bylo by to celkem fajn.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.