21.2.08

Rambo: Do pekla a zpět [Rambo / John Rambo] - 80%

John Rambo žije v poklidu někde v Thajsku, kde si přivydělává jako převozník a lovec hadů. Jednoho dne se objeví partička misionářů (jedna z nich je mladá žena), kteří mu chtějí zaplatit za to, aby je odvezl do Barmy, kde hodlají mezi domorodci šířit křesťanství nebo něco podobného. Rambo je nejdříve ignoruje, pak je několikrát pošle do prdele a nakonec, po naléhavé intervenci misionářky, svolí, i když je mu jasné, že v Barmě, kde už hezkých pár let probíhá genocida, moc dlouho nepřežijí.

A za pár dní se skutečně dozvídá, že misionáři byli zajati a je zaplacen za to, aby na stejné místo, kde je vysadil, odvezl půl tuctu žoldáků (mají misionáře zachránit). A když dorazí na místo, Rambo si to všechno tak nějak přebere a vydá se na záchrannou akci spolu s žoldáky. Do tábora se stovkami vojáků...Viděli jste režisérskou verzi RoboCopa a rozšířenou verzi úvodního robomasakru? Takovýchto scén je ve čtvrtém Rambovi nejméně 15 minut! Doba ale pokročila, ve filmu je mnoho (kvalitních) triků a proto mezi těmi stovkami mrtvých nechybí "kvalitně realisticky" utrhané končetiny, prostřelená těla, trupy oddělené od nohou atd... A masožravá prasata. První masakry totiž uvidíme v podání barmských vojáků, jejichž sadistický (a homosexuální a pedofilní, fakt) velitel si krátí čas tím, že nechá ubohé vesničany probíhat minovým polem. A brzy poté vyhladí celou vesnici. Není moc příjemné se na to dívat, ale je to potřeba, abychom později mohli aspoň trochu akceptovat fakt, že John Rambo velmi podobným způsobem vyhladí desítky vojáků - především za pomoci staré pumy z 2. světové války a strategicky umístěného džípu se strojní puškou (nebo jak se jmenuje takový ten velikánský napevno přimontovaný kulomet).

Nemyslete si ale, že dávám Rambovi 4 80 procent proto, že jsou v něm hodně brutální akční scény. Bylo by totiž úplně jedno, kolik je ve filmu mrtvých (prý je jich průměrně přes dva a půl každou minutu), kdybychom hlavnímu hrdinovi nevěřili, že je božan. Ale bez problémů mu to věříme! Když se Rambo na někoho zamračeně podívá a procedí z nejzazších koutů plic "Fuck the world", "Killing is as easy as breathing", nebo "mmhmmrrggghhmmh", je nám jasné, že tohohle chlapíka není radno dráždit, protože nás může během sekundy zabít holýma rukama sedmnácti různými způsoby.

Což mi připomíná, že pokud někdy bude čtvrtý Rambo nadabován do češtiny, je naprosto nevyhnutelné, že se z něj stane komedie...

Rambova superdrsňácká interakce s partičkou žoldáků ze všech konců světa téměř dosahuje legendárních kvalit prvního Predátora. A když nastane osudová chvíle a on se rozhodne překovat ingot v mačetu, není možné nostalgicky nezavzpomínat na klasickou "vyzbrojovací scénu" z Commanda. Sylvester Stallone prostě věděl, co fanoušci chtějí, aniž by kopíroval atmosféru některého z předchozích dílů. Rambo: Do pekla a zpět rozhodně nepůsobí jako nějaké "retro" nebo "pocta akčním filmům minulých desetiletí".

Stallone je frajer. Tomu člověku je přes 60 let a přesto v žádné akční scéně nepůsobí ani trošičku směšně. A navíc prokazuje nesporný režisérský talent, protože ve střídmé stopáži řekne přesně to, co má být řečeno (jen ve třetí čtvrtině mi přišlo pobíhání všech po džungli trochu moc dlouhé). Za zmínku rozhodně stojí také práce střihače a potěší to, že Brian Tyler v hudbě občas cituje rambovské motivy Jerryho Goldsmithe. Stallone je také spoluautorem scénáře, který osekal základní schéma válečných akčních filmů na nejnutnější minimum a dodal mu téměř osudovost antické tragédie. Je nám téměř vždy jasné, co se stane za chvíli, ale přesto jsme rádi, když se to stane.

Teoreticky by bylo možné, aby vzniklo další pokračování, ale doufám, že se to nestane, a konec filmu, vracející se k začátku celé série, zůstane důstojnou a dojemnou tečkou za osudem vietnamského veterána Johna Ramba. Myslím, že nikdo na světě nemohl reálně očekávat, že by tato série mohla být uzavřena jakkoliv lépe.

32 komentářů:

 1. Frantisku, 'bozan' se uz nerika :D

  OdpovědětVymazat
 2. Rockymu si se vyhnul (to mě mrzelo)a tohle jsi pochválil, moc dík.
  Taky díky, že jsi napsal o té hudbě, protože hudbu z Ramba mám moc rád, hlavně na C64.

  OdpovědětVymazat
 3. Rambo byl super a myslim, ze opet potvrzuje filmove umeni SS.
  Dokaze si stat za svym a zrezirovat a natocit to tak, jak chce. Muze to znit perverzne,ale davam mu velke plus za realisticke znazorneni valky nebo vojenskeho konfliktu. Ano, rozprskne se hlava nebo je utrzena ruka, ale tak to po zasahu z velkorazne zbrane proste je a jakesi bezkrvave nasili jinych filmu, kdy se nikdy navzdory vybuchum a strileni nikomu nic nestane je spis na skodu. Spielberg byl v Ryanovi opevovan za realisticke podani valecneho konfliktu, proc ne Stallone?
  Naprosto skvele podane videni sveta ocima slechetnych, nicmene naprosto naivnich misionaru oproti unavenemu, zivotem a valkou zdeptanym Rambem, jehoz instinkty se vsak dokazou behem vteriny probudit a scena s plavbou na rece pri setkani s piraty to skvele vykresluje.
  Fakt Stallone bravo a diky za navrat! Dal bych 90%.

  OdpovědětVymazat
 4. Myslim, ze Rambovi uz odzvonilo, ne? Neni to uz komicke v jeho veku? :( Rambo 1 je pro mne modlou, ale nevim nevim, zda mrknu na tento díl...

  OdpovědětVymazat
 5. Pane Fuka, nestačím vycházet z údivu. Buď ten film dabujete a proto ho chválíte nebo si to jinak nedokážu vysvětlit... Je to laciné sousto z Hollywoodských studií a vy poněm nekrikicky ihned skočíte...
  Časem se budete rozplívat i nad filmama Trošky...

  OdpovědětVymazat
 6. Božan? Doufám, že k tomu Fuka nebude zase dělat titulky.

  OdpovědětVymazat
 7. 80% bych filmu urcite nedal, kycovita zapletka (dej filmu se da shrnout neuveritelne naivni misionari, bez znalosti pomeru - tomu se neda verit uz vubec, jedou do Barmy, zajmou je a Stallone je osvobodi s bandou jemu podobnych), ta stylizace mi dost vadila - na jedne strane skorobuh Rambo, obzvlast zabery na to jak si kova macetu by si nezadaly nic se zabery jak z Pobrezni hlidky, na druhe strane misionari-idioti a banda namachrovanych zoldaku. Tenhle film je typicka americka popcornova podivana bez sebemensi invence oproti predchozim dilum, dal bych tomu maximalne 50% vzhledem k 1 a 2ce.

  OdpovědětVymazat
 8. Velkému pevně namontovanému kulometu se obvykle prostě říká velký kulomet, pokud to chcete odborněji, tak kulomet těžký. Strojní puška je prostě staré synonymum pro kulas a je to kalk z němčiny, stejně jako motorové kolo.

  Predátor 1? Komando? Tak pokud je tenhle film přirovnáván k téhle sestavě, zní to hodně nadějně.
  Aubi

  OdpovědětVymazat
 9. Velký kulomet je kulomet. Ale jestli přijde laikovi hodně velký, tak to může být kanón. Automatická palná zbraň, která střílí munici opatřenou vodícími kroužky (prakticky totéž co pístní kroužky v motoru) se nazývá automatický nebo rychlopalný kanón. Patří tam naprostá většina automatických zbraní nad 20 mm ráže (někdy se ráže nad 20 mm nesprávně používá jako dělící čára mezi kulometem a kanónem). Jestli se Františkovi líbí překlady z němčiny, tak v tom případě strojní kanón.
  Jeden kanón byl myslím vidění na konci vojína Ryana v bojích v sutinách města. Prostě ten velký "kulomet", co by ani Rambo neunesl a co trhal spojenecké vojáky na kousky.

  OdpovědětVymazat
 10. Byl jsem na Rambovi v Aeru v úterý. Kolem seděla spousta "alternativců" a protože běžel festival béčkových filmů, tak zřejmě většina přišla zhlédnout béčkový film. Nicméně Rambo vysoce vyniká nad běžný akční film. V počátečních minutách shlédnete pravé záběry z novin (možná CNN už si nepamatuju), kde jsou pravé rozkládající se mrtvoly, masové hroby a genocida. Dovolím si tvrdit, že většině z lidí v sálu běhal mráz po zádech. Akční scény budily až dokumentární dojem, důraz na realitu byl na 1. místě a při vyhlazování vesnice zmrzly úsměvy na tváři okolních lidí. Charakter samotného Ramba byl dobře filmařsky zvládnut, řádné trapné filosofie - hláška;"pokud nevezete do Barmy zbraně, nic nezměníte" je podle dost na místě (Afganistán 80. léta, 3miliardová injekce USA do zbraní, výcviku je podle mě dobrá paralela). Proč chtít od postavy Ramba, aby byl oduševnělejší -je to voják na vejminku, ne profesor entomologie. Je prostě navrženej správně komiksoidně. Naivita misionářů, kterým se tam všichni chlámali byla cílená a jestli Vám přišli jako naivní hloupí amíci, tak to tak být mělo (většina taky dost nevybíravým způsobem zařvala).
  Spousta lidí se chlámala, když Rambo kosil zlé vojáky 0,5Cal. kulometem, pokládali to zřejmě za nerealistické - ať si vygooglujou třeba záběry mrtvých bojovníků talibanu z Afghanistánu po zásahu touhle zbraní, zjistí, že se skutečně jedná o mlýnek na maso. Ve filmu je skutečně pár trapných scén , ala návrat na starý ranč. Kdyby tam ty scény chyběly, asi bych měl problém uvěřit, že je to jen film od Stalloneho.. dávám filmu 90%. No a nakonec, když ten film skončil, tak dav alternativců mohutně tleskal.. :)) Stanin

  OdpovědětVymazat
 11. Jeste k "nerealne" naivite misionaru - staci si pripomenout 50 korejskych krestanskych misionaru cestujicich pomerne nedavno AUTOBUSEM z Kandaharu do Kabulu...Modri a Talibove uz vedi - nedojeli...

  OdpovědětVymazat
 12. anonym (misionari): No jiste, meli tu smulu, ze Rambo byl zrovna v Thajsku...

  OdpovědětVymazat
 13. Je třeba ocenit, jak ten vrchní misionář po úvodních plkách o tom, jak je (jakékoliv) zabíjení špatné, nakonec vytáhne hlavu z písku (nebo prdele, chcete-li) a umlátí útočníka kamenem. Takových misionářů víc :))

  OdpovědětVymazat
 14. Pokud si dobře vzpomínám, tak výraz "strojní puška" kdysi použili dabéři ve filmu Smrtonosná past 3. Tam to bylo obzvlášť pikantní vzhledem k tomu, že řeč byla o samopalu.

  OdpovědětVymazat
 15. Strojní puška je správné synonymum pro kulomet, v češtině možná jen trochu archaické - srovnej machine gun, machinen gewehr. Stejně tak samopal je strojní pistole (machine pistol - proto např. MP5). Howgh.

  OdpovědětVymazat
 16. Je to těžký kulomet (Heavy machine gun) M2 Browning Cal.50, mudrcové! Jinak Stallone točil film takovým stylem že napřed zavolal do OSN a zeptal se jich kde se nejvíc porušují lidká práva a oni mu dali typ na Barmu-teď si představte kdyby mu to vzal nějaký Čech!"Tady Stallone Kde se nejvíc porušují lidská pravá?"vsadím se že by mu odpověděl"Na mongolsko-rumunský hranici v okolí Sněžky, ty debile!" "Scénář"-pokud to tedy tak chcema nazývat, už byl dávno hotov!

  OdpovědětVymazat
 17. U těch samopalů je to myslím ještě složitější, protože anglické machine pistol, pokud vím, znamená spíše automatickou pistoli (Reihenfeuerpistole), zatímco pro samopal (Maschinenpistole) se používá termín submachine gun.

  OdpovědětVymazat
 18. BTW u tý scény z Robocopa jsou vidět záblesky od výbušek s umělou krví. Už jsem se s tím ve filmech několikrát setkal a pěkně mě to sere. Nejsem odborník přes triky, ale vsadím boty že tohle se dá snadno vyřešit.

  OdpovědětVymazat
 19. anonymní 16:41 - ano, to je přesnější popis. Já chtěl říct že technicky jde o strojní pistoli v širším smyslu (pistolová munice, plnoautomat). Navíc malé zbraně typu Micro Uzi, MAC-10 atd. se běžně označují za SMG, ikdyž jsou to striktně vzato MP.
  Ještě k Robocopovi - je zábava sledovat jak se musely řešit efekty před příchodem CGI. Třeba oheň ze zbraní EDa 209 je kombinace fotografických blesků a oranžové vaty :) A ta jeho stop-motion animace je legendární.

  OdpovědětVymazat
 20. Safra, to se mi nechce verit, ze Stalone udelal dobrej film, kterej navic je pokracovanim kultovni serie. To zni spis jako pribeh z alternativniho vesmiru.

  OdpovědětVymazat
 21. Dovolil bych si poznamenat, ze vsichni ze zde prispivajicich vi stejne hovno o zbranich, natozteprv o tech ve filmu pouzivanych, tak nemachrujte. Vsichni si neco honem vyhledaj na internetu a mysli si, ze vi o cem mluvi.
  Mluvte o nazorech na film a nehrajte si na zbrojare, vy "strojni pistole" :))))))

  OdpovědětVymazat
 22. Ten blbecek s "howgh" me taky dostal. Chlapce pises nesmysly a este si pritom neodrostl Mayovkam...LEHNI!

  OdpovědětVymazat
 23. Hm, Onanymové jsou vtipní a sofistikovaní! Hlavně se mi líbí, jak moje nesmysly vyvracejí vlastním odborným popisem... Moment, kde kurva je?!

  OdpovědětVymazat
 24. mortis: Já nevím jestli sebevědomý anonym reagoval právě na tebe, ale to je celkem jedno. Já bych tohle téma uzavřel s tím, že výraz strojní puška použil František nešťastně. Což mu ovšem nemůžeme zazlívat my co dobře víme že je v podstatě pacifista, a dělá ze sebe idiota jenom proto aby si jeho knihu koupilo co nejvíc lidí v domění, že její obsah je stejně netradiční jako obálka.

  OdpovědětVymazat
 25. ted trochu mimo mísu: doufam Františku, že sem brzo napíšeš článek o Oscarové noci :-))

  OdpovědětVymazat
 26. Nevěděl jsem, do jaké míry mám brát ten film vážně, tak jsem si napsal totální spoiler a v tu ránu mě to trklo. Je to multipastiš! Apocalypsa nyní v člunu meets Zachraňte vojína Ryana na pláži meets atomovka v Predátorovi meets Pán prstenů s mečem, co musí být znovu skut meets prasata v Hannibalovi meets náklaďák z Indyho.

  OdpovědětVymazat
 27. Istvan tracnik jako ma bejt Lenin a my uzitecni idioti??!!

  OdpovědětVymazat
 28. No jeste k tem razim ;o) 20 mm je skutecne asi hranice. je to treba i maximalni raze pro sniperky, ale to uz je fakt extrem co vazi 20 kg a nosi si ho jen magor co cce vystrelit oko ridici tanku. proc jen Rambo musi v te sve prvni vrazedne vlne na lodce dorazet rejzouzrouta s dirou v brise rnvou 4ma kulkama do hlavy? To by stejne asi neprezil ne ?

  OdpovědětVymazat
 29. no verte mi ze nejvic "nazvoslovi"...a jak se co "opravdu jmenuje"..a presne popisky u funkcnich casti zbrani resi POUZE internetovi odbornici...lidi od fochu to maji uplne v ri.Ti...hlavni je ze to funguje ma to miridla a munici do toho...

  OdpovědětVymazat
 30. To "anonymní" z 22/2 14:04. Výraz "strojní puška" byl použit v sérii Smrtonosných pastí v prvním díle a to když John McClane napíše na mikinu své první oběti jeho vlastní krví: "Now I have a machine gun. Ho-ho-ho" coz bylo do češtiny přelženo jako "strojní puška" :)) Jinak Ramba jsem absolvoval včera a přestože (pro mě bohužel) ztratil ten nadlhled 80's tak mě to moc potěšilo. Jinými slovy jsem dostal jiný film, než jsem chtěl, ale nebylo to na škodu.

  OdpovědětVymazat
 31. Vcera jsem na tom byl a tak skvelej akcni film jsem uz dlouho nevidel, dal bych 100%. Je sympaticky, ze zaroven upozornuje na situaci v Barme, ze je natoceny v retro stylu 80 let (resp. jak se tenkrat tocily akcni filmy) a jak cituje klasiky akcniho zanru (napr. exploze v dzungli ala konec Predatora).

  OdpovědětVymazat
 32. Skvělý film, kvalitní pokračování. Škoda jen, že producenti neschválili větší rozpočet. Stallone, coby režisér, by se tak mohl opravdu vyřádit a mohlo být i více scén. Rambo 3 měl punc velkofilmu. Zde je vidět, že těch 30 milionů zkrátka chybí. Nicméně seděl jsem od začátku až do konce jako myška, tep snad na 160 a každý záběr na starého dobrého Stalloneho jsem si vychutnával z hlubokou úctou a s vědomím, že tenhle bourák dokázal v 60 letech to, co málokdo před ním. Pro mě je to hvězda, profík a chlap nejtvrdšího kalibru. Skláním se před filmem John Rambo i před jeho tvůrcem a doporučuju všem fanouškům S.S.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.