12.3.08

Hranice smrti [Frontière(s)] - 40%

Francie, blízká budoucnost. Čtyři mladí lidé prchají před policejními represemi a nebezpečnými nepokoji z Francie do Holandska. Nedaleko hranic chtějí přespat v motelu, ale netuší, že ho provozuje partička neonacistů, kteří žerou lidi a množí se mezi sebou, aby dali vzniknout nové nadřazené rase.Režisér Xavier Gens (Hitman) natočil tento brutální horor jako poctu klasickým dílům žánru. Nebo by se možná spíš slušelo říct "jako vykrádačku". Děj celého filmu je slepen z elementů Texaského masakru motorovou pilou, Hory mají oči, Pátku třináctého atd...

Co se týče brutality, je natočena velmi profesionálně (masky a triky jsou bezchybné) a jde pravděpodobně o nejbrutálnější scény, jaké se kdy objevily v naší kinodistribuci (film je nepřístupný do 18 let a zcela právem). Nechybí pád na cirkulárku, přestřihávání achilovek kleštěmi, smrt v parním kotli, potápění v močůvce, prokousnutí krku... Všechno znázorněno do nejdrobnějšího nechutného detailu.

Bohužel, jde opravdu jen o přehlídku nechutností a zápletka i postavy jsou naprosto nezajímavé. Tedy, některé postavy jsou zajímavě bizarní figurky, ale nikdo z nich se nechová logicky, nezajímá nás jejch motivace, atd... Tudíž se budete první půlhodinu, než všechno to maso začne, dost nudit.

Navíc má Gens prapodivný zvyk ozvláštňovat scény audiovizuálními kudrlinkami, které používají Michael Bay nebo Paul Greengrass v akčních scénách (rychlý střih, prudké změny zrnitosti, skokové zoomy tam a zpět atd...) a snaží se tím zřejmě rozpumpovávat adrenalin i ve scénách, kdy se nic neděje. Moc to nefunguje.

Rozhodně nemám nějaký principiální odpor k brutálním krvavým filmům, ale v tomto případě je opravdu první třetina filmu zhola zbytečná a zbytek je sérií mírně updatovaných scén z krváků minulých desetiletí...

3 komentáře:

  1. Tak tohle je první film v životě, jenž mě donutil opustit sál v půlce! :(

    OdpovědětVymazat
  2. zcela souhlasím, zoufalý a hodně velký hnus, do konce se na to koukat opravdu nedá...snad jen pro opravdové S/M příznivce :-)

    OdpovědětVymazat
  3. Houbelec, přeháníte, vč. Fukejze (kdo říkal v Odvážných palích, že film je natolik drsný, že by ho nikdy nemohli dávat v kinech v USA?... mohli a budou). betelgeuse

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.