16.3.08

Soudný den [Doomsday] - 40%

Boj o záchranu lidstva ve středověkém punk-zombie kanibalském Skotsku v roce 2035!

Některé filmy jsou prostě blbé. Někdy jsou roztomile blbé, jako 10 000 př. n. l., jindy dosahuje jejich blbost tak gigantických rozměrů, že divákovi brání v pochopení základní dějové osnovy. Například u filmu Soudný den. Pokud nemáte rádi spoilery (byť většina těchto informací je obsažena v upoutávce), nečtěte dál, ale připravíte se tím o spoustu legrace.

Film začíná v současnosti. V Glasgow se objeví strašlivý virus "Smrtonoš", který zabije během několika dní tisíce lidí. Vznikne panika a britská vláda řeší situaci tím, že odřízne celé Skotsko od zbytku ostrova desetimetrovou, osmdesát mil dlouhou ocelovou zdí, která je dokončena už při vypuknutí paniky, t.j. nejpozději několik týdnu po odhalení epidemie. Tomu říkám "stavba na klíč".O necelých třicet let později (v roce 2035) je Skotsko vyhynulé a zbytek Anglie na pokraji zkázy a totálního rozkladu společnosti. Netušíme proč, protože zeď pořád stojí a funguje. Je to vysvětleno jednou větou o tom, že "svět se od Británie odvrátil". Najednou se virus objeví uprostřed Londýna (netušíme jak a odkud a do konce filmu se to nedozvíme). Zbývá 48 hodin, než bude nutno izolovat celé hlavní město. V tuto chvíli vláda prozradí náčelníkovi policie (Bob Hoskins), že před třemi lety špionážní satelit zachytil ve Skotsku na ulicích ojedinělé živé lidi. Z toho si vláda jakousi záhadnou vládní logikou vyvodí, že ve Skotsku musel někdo objevit lék proti viru a musel to být nějaký doktor Kane (Malcolm McDowell), který se naposledy ozval před mnoha lety a pak zešílel. Jedinou šancí Británie se stává sexy superpolicistka Eden Sinclairová (Rhona Mitraová), která musí s elitním bojovým týmem proniknout do Skotska a získat od dr. Kanea lék.

V tuto chvíli film přestává kopírovat 28 dní poté a chvíli kopíruje Cameronovy Vetřelce: Asi tucet vojáků se ve dvou obrněných vozidlech a ve skafandrech (aby se nenakazil virem) vydává do Glasgow. Zde je přepadnou pankáči přesně jako z 80. let 20. století, většinu jich zabijí, jednoho opečou a snědí na punkovém motokrosovém koncertě za doprovodu tlustých polonahých Skotů v sukních, tancujících kankán, ale zbytku (včetně Eden) se podaří uniknout. Nikdo se nezabývá tím, proč v Glasgow najednou frčí hudba a móda z doby, kdy naprostá většina zde žijících ještě nebyla na světě. V tuto chvíli film kopíruje pro změnu Útěk z New Yorku a scenáristé pravděpodobně zapomněli, že na začátku toho všeho byl nějaký vir, protože hlavní hrdinové jsou až do konce filmu bez skafandrů a nikdo se ničím nenakazí. Zajímavá je také skutečnost, že punkeři se domnívají, že celá Anglie dávno vyhynula a není to pro ně v rozporu se skutečností, že kdykoliv se přiblíží k ocelové zdi, někdo na ně z ní začne střílet.

Naši hrdinové tedy utečou z Glasgow dovedně ukrytým parním vlakem za pomoci dcery doktora Kanea (která tam náhodou byla) a vydávají se hledat jejího otce. Objevují starý hrad, doktora Kanea a partu lidí, kteří zde s ním žijí a z nějakého důvodu se oblékají a chovají jako ve středověku. Dovídáme se, že Kaneovi nuzáci (sto lidí s tuctem koní a dvěma tucty luků) už mnoho let bojují s punkery (tisíc lidí s obrněnými vozidly, motorkami, kušemi a létajícími cirkulárkami) a celou dobu je to tak nějak nerozhodně (a britský špionážní supersatelit si toho celou dobu nevšiml).

Kane vysvětlí, že žádný lék nikdy neexistoval, a pronese několik naprosto nesmyslných monologů, Eden chvíli zápasí v aréně s rytířem, pak všichni dosud živí hrdinové utečou a v jakémsi podzemním skladu nasednou do luxusního zbrusu nového automobilu Bentley 2008, který tam náhodou posledních 30 let byl schován v bedně a je zajímavý tím, že do čehokoliv vrazí, to efektně vybuchne.

A právě včas, protože v tuto chvíli film přestává kopírovat Excalibur, začne kopírovat Šileného Maxe a proběhne krátká honička (za hudebního doprovodu Frankie Goes To Hollywood), při které nový Bentley jezdí přesně stejnou rychlostí jako 50 let staré polorozpadlé rachotiny. Následně přiletí vrtulníkem Edenini nadřízení (bez skafandrů, zřejmě zapomněli na vir) a Eden jim jako lék předá dceru doktora Kanea, která má v krvi imunitu. Nikoho nenapadne, že stejnou imunitu museli mít celou dobu v krvi všichni ostatní obyvatelé Skotska. Nato se Eden vrací do Glasgow a stává se novou šéfkou punkerů, kteří ji o den dříve chtěli všichni zabít. Pokračování příště.

Jedna věc je natočit zábavnou postkatastrofickou blbost (viz např. třetí Resident Evil), druhá věc je vymyslet tak dementní scénář, že není ani trochu jasné, proč hrdinové dělají to, co dělají. Film Neila Marshalla (béčkoví vlkodlačí Psí vojáci, ale také syrově reálně strašidelný Pád do tmy) chvílemi prostě musí být záměrná parodie, jinak to není možné. Ovšem v jiných chvílích se tváří naprosto seriózně a chce po nás, abychom soucítili s jeho hrdiny, chrabře (a zpomaleně) se obětujícími v zájmu bůhvíčeho.

V jednotivých scénách nelze Soudnému dni upřít efektní videoklipovou, respektive videoherní estetiku a roztomilou brutalitu (utrhané a rozstřílené končetiny a hlavy jsou na denním pořádku, vždy v maximálním detailu). Kaskadérské výkony jsou velmi slušné a film vypadá podstatně dražší, než ve skutečnosti byl (rozpočet 30 milionů dolarů). Rhona Mitraová (před deseti lety "oficiální tvář Lary Croft") je pořád sexy a její vyndavací falešné oko s videokamerou je cool. Ale kdyby měl tenhle film dvacet minut nebo to byl třináctidílný seriál, bylo by to úplně jedno a smysl by mu to nedalo.

Ci 40% (Původně psáno pro měsíčník Cinema. Přetištěno se svolením šéfredaktorky.)

P.S: Dodatečně jsem objevil tuto anglickou recenzi, která zábavným způsobem a trochu jinými slovy říká totéž co ta moje.

P.P.S: Trailer tvrdí "2033", ve filmu je ale jasný titulek "2035".

21 komentářů:

 1. Tak jsem rád, že jsem se rozhodl to přečíst navzdory spoilerům - byla to vážně sranda:-) Skoro mam i chut se na ten film podívat abych videl zda je to vubec možný..

  OdpovědětVymazat
 2. Taky tak. (Ale neplatit.)

  OdpovědětVymazat
 3. Taky jsem se řezal :D Jenom by mě zajímalo proč František tak vytrvale a zarputile používá u cizích hereček to -ová a neštítí se proto napsat ani Mitraová, z čehož mě úplně bolí hlava...

  OdpovědětVymazat
 4. Franto, nechci machrovat, ale zenska jmena, ktera konci na samohlasku (Mitra), se prechylovat nemusi. (Asi jazykovedci dospeli k nazoru, ze to zni fakt strasne.) Jinak dik za super recenzi! Cloveku ten film udela radost a ani ho nemusi videt.

  OdpovědětVymazat
 5. Ja to tak ctu, to musi byt ale ultimatni blbost... To fakt ma asi 20% za Rhonu a 20% za efekty, protoze jinak to musi byt naprosto strasne...

  A jeste tomu delaji takovou velkou reklamu po meste...

  OdpovědětVymazat
 6. Ja by som len k tomu benzinu v nadrzi. Toto jedine nemusi byt taky nezmysel, za aky ho povazujes. Moj dobry priatel nasiel v garazi svojho pradeda, dokonalo zachovanu motorku Jawa, ktoru stary pan kupil, najazdil na nej len nieco cez 30km a na niekolko dekad ju odlozil do sopy. V nadrzi este stale bol povodny benzin a motorka slapala :)

  OdpovědětVymazat
 7. díky za tip, to zni jako film, ktery filmovy fajnsmekr nesmi minout.

  OdpovědětVymazat
 8. anonym 17. březen 2008 13:57:

  Jenže to byla JAWA!!! B-)

  OdpovědětVymazat
 9. Jazyková: "nejdéle několik týdnu po odhalení epidemie" - Franto, i ty?! Snad "nejpozději", ne?

  OdpovědětVymazat
 10. Recenze na Doomsday by mohla být v Odvážných Palcích enormní sranda. Ale to se bude muset zdvojnásobit stopáž...

  OdpovědětVymazat
 11. Mno, ja jsem se pri tom docela dobre pobavil. Blbost to byla samozrejme totalni, ale odesel jsem z kina pobaven mnohem lepe nez po 10 000 l., ktery jsem povazoval za vyhozene penize.
  Tohle je film bez jakychkoli pravidel, logiky a vubec vseho a nekolikrat jsem nahlas ricel smichy. Nejlepsi byla byvala sefova milenka coby spolujezdkyne s namontovanou hlavou, to vazne nemelo chybu, to byla od hlavniho punkace takova laska reklo by se az za hrob.
  Vrele doporucuji pro komedialni pobaveni, chvilemi nebudete verit ocim! :)

  OdpovědětVymazat
 12. Tenhle film je jednoznačná známka punku... :D

  OdpovědětVymazat
 13. Hmm... škoda, ta recenze mne nepotěšila, ale určitě se na to kouknu. Jak Dog Soldiers, tak The Descent jsou výborné filmy a od Neila jsem čekal další originální filmeček.

  OdpovědětVymazat
 14. Milý Franto,
  musím říci, že mě film velmi mile překvalpil. Nemůžu souhlasit s Tvojí recenzí, ve které je "Soudný den" popsán jako "B" punk-zombie film.
  Možná Ti unikla vlna jemné ironie, která celý film provází. Film, ze kterého odcházíš, klepou se Ti ruce a přitom se usmíváš, je přece jen o něčem jiném. Doporučuji, skvěle jsme se bavil.

  OdpovědětVymazat
 15. takže. bentley neměl v nádrži benzín, nýbrž ho tam zručně čepovala ta dívka, která neměla šajna co to to auto vlastně je. z barelu, který jí podal ten zajíc.
  záběr tam byl na několik vteřin a tuším, že byl zpětně dotočen.

  co mi ale na recenzi vadí je to, že byl označen za zombie film. jak vidím zombie, stahuji/půjčuji/zajdu.. po absolvování hodiny a půl v očekávání a půl hodiny pod heslem "když už tak už" jsem opravdu chvíli uvažoval o žalobě za čas, který mi tento blog ukradl.

  OdpovědětVymazat
 16. takže. bentley neměl v nádrži benzín, nýbrž ho tam zručně čepovala ta dívka, která neměla šajna co to to auto vlastně je. z barelu, který jí podal ten zajíc.
  záběr tam byl na několik vteřin a tuším, že byl zpětně dotočen.

  co mi ale na recenzi vadí je to, že byl označen za zombie film. jak vidím zombie, stahuji/půjčuji/zajdu.. po absolvování hodiny a půl v očekávání a půl hodiny pod heslem "když už tak už" jsem opravdu chvíli uvažoval o žalobě za čas, který mi tento blog ukradl.

  OdpovědětVymazat
 17. Po téhle recenzi jsem doufal, že to bude tak špatný až to bude dobrý. ale bohužel je to totální slátanina, že už dlouho jsem takovou sračku neviděl. dávám tomu 0%

  OdpovědětVymazat
 18. osobně taky nejsem tak kritický [65%], protože to beru jako řemeslně velmi zdařilý a hezky zahraný béčko, který si nárok na nějakou originalitu skutečně neklade, naopak to beru jako ftipnou koláž mad maxe, destroyera a dalších filmů (ne)zmíněných zmíněných ff...

  to mě naopak vždycky zamrzí takový ty "detaily" typu trapně (o zrcátka) půl minutu se zavírajících ocelových dveří, ničím nepodloženýho pohybu vyndanýho rhonina oka nebo ta figurka bez oka coby malá rhona

  OdpovědětVymazat
 19. Mám stejný názor a jsem ráda za to, že to někdo tak vtipně a výstižně napsal. Tenhle film je bezpochyby ta největší sračka, jakou jsem viděla! Naprosto nelogická brutalita, všude zvratky, krev a hniloba, avšak smysl? Chybí!

  OdpovědětVymazat
 20. Odhodla jsem se na tu s*ačku podívat, protože už mám všechno ostatní o nákaze zouknuté několikrát.
  Zpomněl si na Obrněný transportér jehož achylova pata je čelní sklo, které se dá rozbít sekytkou a prostřelit bez potíží samostřílem. Zřejme je skafandr se stejného čínského plexi jako to sklo, v transportéru, protože ten namachrovanej skafandřík jim tam srovnaj nějakym prknem s hřebíkem. Asi všechny prachy padly za ty diody co jim svítěj do xichtu. Myslel sem, že zásobníky od Horsta nikdy nedojdou a pak najednou cvak a nic. To bylo zklamání.
  To že tam borce upečou v oblečení a polosyrového vesele konzumují, když o pár kiláků dál je obrovské stádo krav je zřejmě způsobeno tím, že už jim nic co se nepeče v oblečení nechutná. Přemýšlím, že si koupím Bentley, protož eumí projet autobusem, ale zjevně mu ten průjezd poškodí ABS.

  OdpovědětVymazat
 21. Odhodla jsem se na tu s*ačku podívat, protože už mám všechno ostatní o nákaze zouknuté několikrát.
  Zpomněl si na Obrněný transportér jehož achylova pata je čelní sklo, které se dá rozbít sekytkou a prostřelit bez potíží samostřílem. Zřejme je skafandr se stejného čínského plexi jako to sklo, v transportéru, protože ten namachrovanej skafandřík jim tam srovnaj nějakym prknem s hřebíkem. Asi všechny prachy padly za ty diody co jim svítěj do xichtu. Myslel sem, že zásobníky od Horsta nikdy nedojdou a pak najednou cvak a nic. To bylo zklamání.
  To že tam borce upečou v oblečení a polosyrového vesele konzumují, když o pár kiláků dál je obrovské stádo krav je zřejmě způsobeno tím, že už jim nic co se nepeče v oblečení nechutná. Přemýšlím, že si koupím Bentley, protož eumí projet autobusem, ale zjevně mu ten průjezd poškodí ABS.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.