27.3.08

Až na krev [There Will Be Blood] - 80%

Počátek 20. století. Daniel Plainview (Daniel Day-Lewis) hledá ropu tam, kde byl před pár lety Divoký západ. Skupuje jeden pozemek za druhým, staví vrtné věže a celý jeho život je podřízen jediné touze: Mít co nejvíc ropy a tudíž bohatství. Jeho syn je pro něj sekundární. Všichni, kdo mu stojí v cestě (především jeden mladý fanatický kazatel), musejí být zničeni.Zapomeňte na cokoliv, co jste od Paula Thomase Andersona (scénář, režie) viděli. Až na krev se vůbec nepodobá žádnému z jeho filmů a nepodobá se ani naprosté většině ostatních filmů posledních let. Už z tohoto důvodu by ho měl vidět každý, kdo se o filmy zajímá, protože tohle je zase po dlouhé době "něco úplně jiného".

Film nemá žádný typický dějový oblouk nebo vývoj postav. Na jeho počátku (konec 19. století) je Plainview nebezpečný magor, na jeho konci je starý nebezpečný magor. Během filmu neprohlédne, nepoučí se, nedostane lekce, nevyvine se žádným způsobem, který je ve filmech běžný. Všechno, co se děje na plátně, je vlastně velice, velice depresivní, ale chvílemi mi připadá, že je to tak depresivní, až je to vlastně černohumorové ("Aj drink jó milkšejk, bóój!").

Navíc je snímek vyprávěn velmi zajímavým filmovým jazykem, který místy připomíná 60-70 let staré klasické filmy, místy je naprosto současný a doprovází ho opravdu divná hudba.

Hlavním tahákem je ale pochopitelně výkon Daniela Day-Lewise. Ať říká nebo dělá cokoliv, je hypnotické ho sledovat a analyzovat, jaké psychické problémy ta postava má. Zaplať pánbůh, že je na plátně skoro pořád, protože kdykoliv na něm není, film ztrácí hodně ze svého kouzla.

8 komentářů:

 1. z textu cítím jako že jo, ale skoro pryč od toho. pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec, zejména pro obsah. je fakt o čem přemýšlet.
  zde mé blahořečení
  http://benkratschmer.blogspot.com/2008/02/there-will-be-blood-na-krev.html

  OdpovědětVymazat
 2. tiez vravim jeden s najlepsich filmov poslednej doby.
  dokonca lepsi nez posledny coenovci, a ty boli tiez fantasticky.

  OdpovědětVymazat
 3. Ja teda nevim. Se vsim napsanym souhlasim, krome toho,ze se hlavni postava nevyviji. Prislo mi,ze cely film stoji na tom jak se z v podstate 'dobreho' a cloveka stane nebezpecny mizera. Je to jen muj pocit? minul jsem neco?

  OdpovědětVymazat
 4. lol "staré klasciké filmy"!

  OdpovědětVymazat
 5. Franto, v zasade souhlasim se vsim, dobre shrnuto, text se nese v duchu "je to proste potreba videt...". Nicmene pocitu, ze si to lehce odflakl a spichl za 2 minuty, se neubranim. Na to jaky je to snimek si to zaslouzilo vice informaci. Takze lidi - sup sup do kina!:-))

  OdpovědětVymazat
 6. Bene,
  tvoji zpolitizovanou pomatenost bych "blahorecenim" radeji nenazyval. Vmontovat do popisu tohoto filmu hlasky typu "Ztělesňuje vše, co na kapitalismu nenávidím. ", "Ovšem není civilizaci vybudované na utrpení jiných, vraždě a krádeži ( nemluvím jen o Američanech ), už dopředu předurčen krach? " by myslim nedokazal jen tak nekdo.
  Utri si hubu, coz plati i pro tvoji ikonku, z obeho je mi na bliti.

  OdpovědětVymazat
 7. Tahle "recenze" je prostě odfláknutá. A nejen to, s prvním odstavcem, ve kterém se FF snažil shrnout pravděpodobně celou podstatu filmu, vůbec nemůžu souhlasit. Vždyť v hledání pochopení hlavní postavy tkví celé kouzlo tohoto snímku. Proto nepokládám za vhodné například spekulativní vztah k synovi takhle "vysvětlit" potenciálnímu divákovi. TWBB je skvělý film, ve kterém Lewis předvádí jeden z nejlepších hereckých výkonů s nimiž jsem měl tu čest (dýchá na záda Nicholsonovi). Vřele doporučuji

  TS

  OdpovědětVymazat
 8. Tak jsem to konečně shlédl - začátek je skvělý, má atmosféru, střed je pak rozvleklý, ale zase je to určité psychologické drama. Takže fajn, dal bych tomu i o 5- 10 procent víc. Akorát mi není jasné, zda jsem viděl nějakou pirátskou verzi anebo to je ok - v závěru se nějak míchal čas, to bylo ok? A je poslední scéna před titulky ta s tou kuželkou?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.