12.3.08

Slídil [Sleuth] - 60%

Mladý muž (Jude Law) přijíždí do vily starého milionáře (Michael Caine), aby si s ním promluvil o jeho manželce, své milence. Milionář souhlasí s rozvodem za jistých netradičních podmínek, a tak začíná hra kočky s myší.Ignorujte trailer. Když se zamyslíte nad tím, že scénář napsal 77letý držitel Nobelovy ceny Harold Pinter podle divadelní hry bratra autora Amadea, budete o něco blíže atmosféře filmu.

Bez spoilerování mohu jen upozornit, že se celý film Kenneth Branagha odehrává v jedno domě, že v něm uvidíte podstatně méně herců, než byste spočítali na prstech jedné ruky, a že je něm velmi, velmi patrné, že jde o adaptaci divadelní hry (nikoliv o remake stejnojmenného filmu ze 70. let, který byl adaptací téže hry a Caine v něm hrál onoho mladíka). Kdybych napsal cokoliv více, kazil bych vám tím potenciální zábavu při sledování filmu, která pramení z toho, že děj je nepředvídatelný.

A teď už nějaké ty spoilery...

Milionář nabídne mladíkovi následující: Mladík se "jako" vloupá do milionářova domu, ukradne zde náhrdelník v ceně miliónu Liber a následně ho prodá na černém trhu za 800 000 Liber, které si může nechat pro svou novou milou (milionářovu starou), která "má vysoké finanční nároky". Milionář dostane milión od pojišťovny a bude v pohodě. Mladík s tímto návrhem souhlasí, aniž by se zamyslel nad otázkou, proč milionář prostě svůj náhrdelník neprodá. To byl jeden z prvních okamžiků, kdy jsem si pomyslel, že se v tom musí skrývat něco víc, protože takovou blbost by přece laureát Nobelovy ceny za literaturu nemohl vymyslet.

Mé podezření se částečně potvrdilo v průběhu dalších desítek minut, kdy postupně zjišťujeme, že ve filmu vůbec nejde o nějakou fingovanou krádež nebo pomstu za nevěru, nýbrž výhradně o konflikt dvou mužů, kteří mají hodně velká ega.

Navíc mi v mnoha místech připadalo, že se na plátně dějí takové šílené zvraty, že musí jít o "metazvraty", které nechystá jeden protagonista na druhého, nýbrž Pinter s Branaghem na diváka.

Film postupně vykrystalizuje do podoby, kdy úplně zapomenete na nějakou detektivní nebo milostnou zápletku. Přestane vás zajímat, kdo z těch dvou nakonec bude mít navrch, a začnete spíše uvažovat, jak moc vás ve kterou chvíli chtěli oblbnout tvůrci filmu a jestli v daném okamžiku skutečně natolik podcenili vaši inteligenci, nebo ve vás chtějí jen vzbudit dojem, že podcenili vaši inteligenci, aby vás později mohli o to lépe napálit.

Branagh se snaží film ozvláštnit tím, že se dialogy přesouvají z místnosti do místnosti a vidíme skutečně extrémní interiéry domu, ale to nic nemění na faktu, že nejde o detektivku, nýbrž o "charakterovou studii", která by se hodila spíš na divadelní prkna.

Ale vidět Lawa a Cainea na divadelních prknech může být docela uspokojivé...

10 komentářů:

 1. No nevím jestli je problém na mé straně, ale mám dojem, že tomu rozumím.
  Kdyby milionář ten náhrdelník prodal, tak by získal stejné peníze jako dostane od pojišťovny, ale ten "mladík" by neměl ty peníze, které by získal tím, že ten náhrdelník zcizí a poté prodá.
  Přijde mi to celkem logické...

  OdpovědětVymazat
 2. To by bylo logicke, kdyby milionar chtel mladikovi pomoci, ale on mu rika, ze to dela hlavne proto, aby z toho mel vyhodu (pojistovaci podvod) on.

  OdpovědětVymazat
 3. A nebyl ten nahrdelnik pojisten na vetsi cenu, nez byla jeho cena na trhu? Klasicky pojistovaci podvod.

  OdpovědětVymazat
 4. Milionář má zapotřebí přividělávat si pojišťovacím podvodem a riskovat přitom basu??

  OdpovědětVymazat
 5. Vyhoň si fuka. nohou prde

  OdpovědětVymazat
 6. Ja osobne teda hlavne myslim, ze je to silena nuda. To, ze je to divadlo a ne film me bouchalo do oci kazdou minutu a diky tomu zneji dialogy i hovani uplne... mimo. Hned prvni dialog (setkani obou protagonistu)je vyslovene debilni. "to je vase auto? .. " "moje je vetsi vidite..." . Už si to nepamatuju přesně, ale uz v tu chvily jsem si rikal, jestli jsou ty titulky v poradku.

  Ajvngou

  OdpovědětVymazat
 7. S tou loupeží mu šlo o to, aby on získal peníze od pojišťovny a Law aby získal peníze za prodej šperků, díky čemuž bude moct do konce života vydržovat tu manželku, a Caine tak od ní bude mít pokoj. :)
  Jinak mi to přišlo hrozně zábavné a celkově spíše jako parodie té původní hry/filmu (který je neskutečně nudný).

  OdpovědětVymazat
 8. ja sem u koukani nepremyslel o sve inteligenci a ni o inteligenci tvurcu, ale hrozne se bavil. Skvely film a divadlo je z toho hrozne citit. Dal bych klidne vic procent.

  OdpovědětVymazat
 9. Mel jsem moznost filmik tez shlednout a myslim, ze je to ten typ filmu, ktery nekomu totalne sedne a jinemu naopak totalne nesedne. Mne se moc libil jednak proto, ze to bylo uplne o necem jinem, nez je dneska zvykem a panove Caine a Law tu predvadeji misty skutecny herecky koncert. Navic kamera ve spojeni se zvolenym prostredim, hrou svetel, odklesku a spousty dalsich veci je uzasna. Souhlasim, ze divadlo je z toho citit, na druhou stranu tu diky tomu vznikaji zajimave momenty, ktere se ve filmu zas tak moc castu nevidi - dlouhe pauzy bez jedineho pohybu v naprostem tichu. Urcite hodne zajimave podany kousek.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.