20.3.08

Clona [Shutter] - 40%

Americký remake thajské bajky o vraždících fotoaparátech.

Je pomalu načase, aby někdo napsal program pro automatické generování amerických remaků asijských hororů. Nebo alespoň šablonu:

1. Jeden až tři post-teenageři.
2. Narazí na vraždícího ducha.
3. Postupně strašidelně umírají jejich přátelé a kolegové, pak i oni.
4. Hlavní hrdina přijde na to, proč je duch naštvaný a zkusí si ho udobřit.
5. Což se mu ale nepovede, protože jeho naštvanost špatně pochopil.
6. Takže duch si znovu vybírá svou strašlivou daň.
7. Pokračování příště (pokud první díl dost utrží).Film Clona se točí kolem fotografií, na kterých se po vyvolání objevují duchové. Otázkou je, proč musí hrdinové při hledání duchů dlouhé sekundy čekat, až se jim vyvolá jejich Polaroid, když je v úvodu filmu jasně prokázáno, že to funguje i s digitálními foťáky. To je ale pouze jedna z otázek, které vás při Cloně napadnou a které je lépe si nepokládat. Kdyby ve filmu bylo více krkání, mohlo to být pokračování Nenávisti. Kdyby tam bylo více slepců, mohlo to být pokračování Oka. A kdyby tam bylo více kruhů...

Clona nevybočuje z řady vůbec ničím. Herecké výkony jsou velmi slabé, režie je nenápaditá, smrti nejsou nijak inovativní ani brutální a triků není mnoho. Překvapí snad jen jedna ze závěrečných point, která by se dobře hodila do parodie bratří Zuckerů na asijské horory.

Ci 40% (Původně psáno pro měsíčník Cinema. Přetištěno se svolením šéfredaktorky.)

5 komentářů:

 1. Chtěl bych se zeptat, jestli jste viděl originální verzi a případně jak se Vám líbila ?

  OdpovědětVymazat
 2. Nevidel. Jenom poslednich par minut (ktere jsou velmi podobne).

  OdpovědětVymazat
 3. Za kamerou filmu stál dvorní kameraman Takeshi Kitana, takže alespoň natočeno to není průměrně. Vůbec je zajímavé sledovat, jak se v americkém filmu pracuje s japonským prostředím. V tomto ohledu Clona není debilní jako jiné horory a spíš jde o japonský remake thajského filmu s americkými herci za americké peníze.

  OdpovědětVymazat
 4. Asi to sem nepatri, ale chtel bych upozornit na neuveritelnou kravinu s nazvem "3.10 to Yuma". Ten film je opravdu utrpeni. Nevim, jestli to Fuxoft recenzoval, ale tuhle recenzi bych si rad precetl...

  OdpovědětVymazat
 5. Zajimave. Nevim, kolik FF videl asijskych hororu, ale pointa originalu (Shutter vubec patri k nejlepsim asijskym ducharinam) mi prijde jako jednoznacne z tech nejmrazivejsich. Ale verim, ze v americke verzi muze mit to same podobu blbeho vtipu... K remaku se zatim vyjadrovat nebudu, dokud ho neuvidim, ale dle traileru to vypadalo na neinvencni kopirku s pridavkem zbytecnosti typu "francouzak". At to toci American, Japonec nebo Eskymak, pravda je takova, ze tyto naprosto zbytecne remaky nesahaji (snad s vyjimkou Kruhu) originalum ani po pas.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.