14.7.07

Božský Evan [Evan Almighty] - 40%

"Bruce Almighty" (nebo Allmighty, jak tvrdí Daniel Dočekal) byla průůůměrná komedie s Jimem Carreyem. To vám ale může být jedno, protože její pokračování vlastně pokračováním není.

Jim Carrey se ve filmu vůbec neobjeví. Hlavním hrdinou je televizní hlasatel Evan (Steve Carell), který v prvním dílu měl malou roličku neuvěřitelného hajzla. Na začátku druhého dílu je z něj najednou kongresman a hodný, sympatický manžel a tatínek tří chlapců. Nikdo ani slovem nevysvětlí, jak k té změně došlo.

Evanovi se zjeví Bůh (Morgan Freeman) a přikáže mu, že má zbudovat archu a zachránit lidi a zvířata. Evan tomu nejdříve nechce věřit, pak tomu uvěří a začne stavět, ale nevěří mu jeho rodina. Pak mu uvěří a začne mu pomáhat, ale nevěří jim nikdo ostatní. A pak přijde "den D" a začnou se dít věci...

Evan tedy v téhle komedii ani zdaleka není "Almighty" a s prvním dílem ho spojuje opravdu jen postava Boha.Božský Evan je mnohem bizarnější film, než by se zdálo z popisu děje nebo z traileru. Pokud vám něco říkají takové ty hrozné, laciné, nechtěně vtipné křesťanské agitky jako Omega Code, tak Božský Evan je něco trochu podobného. Ale je to komedie a stál 175 milionů dolarů!

Co se týče té komediálnosti: Ve filmu hraje několik velmi slušných komiků. kteří umějí improvizovat vtipné hlášky nebo vtipně padat a otloukat se při stavění archy. Kromě toho je ve filmu mnoho drahých triků. Jedná se především o scény s desítkami až stovkami zvířat a závěrečné události s archou a velkou vodou.

Film ovsem není zdaleka tak vtipný, jak by se slušelo na komedii, a zdaleka tak výpravný, aby to ospravedlnilo ten brutální rozpočet. A může za to hlavně a především scénář. Nebo - přesněji řečeno - problematický vznik filmu, který se před premiérou hodně přestříhával a upravoval (takže nevíte, za které bizarnosti může scénář a za které nervózní producenti).

Nejbizarnější ovšem je, že při vší té nezávazné taškařici, která by se hodila do nějakého televizního filmu, se v Božském Evanovi objevuje značné množství scén, které mají diváky přesvědčit o tom, že Bůh je opravdu fajn a pokud v něj budete věřit, tak... nevím co, ale pravděpodobně se neutopíte vy a vaše zvířata. Skloubení těchto dvou žánrů působí opravdu neskutečně bizarně a postrádá jakoukoliv aspoň elementální logiku: Bůh zachrání pár desítek lidí a zvířat, načež o pár minut později zabije desetitisíce jiných (pošle obrovskou vlnu doprostřed města) a pak začnou všichni (včetně Boha) tancovat a rapovat...? Nemluvě o tom, že vzhledem k pointě filmu je naprosto nesmyslná celá linie se zvířaty, která se do archy naloďují, ale to je asi tvůrcům fuk, protože dívat se na dvojice žiraf, lam a mývalů je prostě funny. A všechna ta zvířata Evana následují, protože chtějí do archy. Včetně ryb!!!

Rozhodně nejde o dobrý film, ale doporučil bych ho lidem, kteří se zajímají o sociologii a teologii, protože je dokladem toho, že se Američané snaží uděla z Boha něco podobného jako je Santa Claus - takový veselý cool děda, z jehož přítomnosti máte tak nějak dobrou náladu, aniž byste museli přemýšlet, proč vlastně. Však taky tenhle film víc než Božského Bruceho připomíná Santu Clause s Timem Allenem.

11 komentářů:

 1. Tak to je škoda, docela jsem se těšil. Na druhou stranu, z úvodu jsem pochopil, že ani o Bruceovi nemáš válné mínění a ten si mi dost líbil, tak snad to s tou dvojkou nebude tak tragické.
  Jinak, když Carrey pokračování odmítl, byl Steve Carrel logickou volbou, protože je teď ve státech populární díky Officu.

  OdpovědětVymazat
 2. Může se zeptat proč 40% když je ten film podle tebe Franto evidentně blbost a moc se ti nelíbila? Nemohl by jsi se na týuhle blbost s procentama vykašlat a dt jenom recenzi ať si to každý přebere sám?

  OdpovědětVymazat
 3. můžu se zeptat, co znamená ta fotka na začátku a jak souvisí s tím názvem?

  OdpovědětVymazat
 4. To byl takovy prilis sofistikovany humor. Zmenil jsem ten odkaz na mene sofistikovany...

  OdpovědětVymazat
 5. Sofistikovaný? Sofistikovaný?!?! :-)

  OdpovědětVymazat
 6. tohle jako pofrci v nasich kinech ?

  OdpovědětVymazat
 7. Určitě to má co dělat s teologií? Já se o ní zajímám a kdybych se měl dívat na tento film (soudě podle traileru) asi bych umřel strašnou bolestí.
  V.

  OdpovědětVymazat
 8. Vaclav: Opravdu. A jedenacte prikazani je podle filmaru "Thou shalt dance" (rap). To si nedelam srandu!!!

  OdpovědětVymazat
 9. Vaclav: já se o teologii nezajímám, ale z toho co pozoruji kolem sebe mi připadá že křesťanství se oklikou vrací do středověku. Akorát teď snaží být víc "cool" a "in" aby zaujalo mládež. (Jak to říkal kardinál Vlk? "Nemůžeme s jistotou tvrdit že je Hitler v pekle" nebo tak nějak.) Každopádně takových filmů bude přibývat :-(

  OdpovědětVymazat
 10. "Film ovsem není zdaleka tak vtipný..."
  Ne, film je tak vtipný žitem :)

  OdpovědětVymazat
 11. Tento film je podle me dost dobrý tak na 80%. Recenze je špatná.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.