23.7.07

Nákupy lístků do Village Cinemas online

Minulý týden zprovoznila česká pobočka Village Cinemas unikátní (rozhodně u nás) systém pro online nákup vstupenek.

Pokud si na villagecinemas.cz vyberete konkrétní představení konkrétního filmu v konkrétním kině, můžete si ihned přes web objednat lístky, vybrat si konkrétní volná sedadla a zaplatit pomocí karty Mastercard nebo Visa přes zabezpečenou platební bránu České spořitelny.

Nejzajímavější je způsob, jakým obdržíte lístky. Při objednávání totiž zadáte svůj e-mail, číslo mobilního telefonu a typ, načež vám přijde speciální čárový kód (jako grafická SMS, nikoliv MMS) a současně jako PDF e-mailem. Při návštěvě kina pak vůbec nejdete k pokladně, nýbrž přímo k sálům, kde vám uvaděčka místo trhání lístků naskenuje displej mobilu nebo vytisknuté PDF (kromě čárového kódu je na obojím uvedeno představení a rezervovaná místa i "lidsky").Aniž byste cokoliv kupovali, můžete systém použít také k tomu, abyste se podívali, jaká místa jsou na které představení ještě volná.

Ve středu ještě uvaděčky byly z nového systém řádně zmateny, ale o víkendu již fungoval dobře. Co se týče internetového rozhraní, funguje bez problémů ve Firefoxu i Exploreru, ale některé odezvy trvají i hodně před 10 sekund, v PDF souborech zcela chybí diakritika a občas v průběhu objednávání na mě vyskakovaly nápisy v angličtině jako "Checking with cinema" nebo "Loading", nicméně - funguje to, jak má.

Potenciální komplikace a co s nimi:

PDF soubor si snadno můžete vytisknout vícekrát a SMSku snadno můžete forwardovat na jiný mobil, takže v případě, že do kina přijde více lidí se stejným čárovým kódem, dostane se dovnitř pouze první z nich. Prý. Nezkoušel jsem.

Celý systém neumožňuje jakoukoliv registraci nebo zapamatování si uživatelského jména / hesla. Pokud si chcete koupit tři lístky na tři různá představení, musíte třikrát zadávat svůj e-mail, číslo telefonu, typ telefonu, číslo karty atd...

Pokud máte opravdu starý nebo opravdu laciný telefon, nemusí být schopen zobrazit grafickou SMS (tj. samotný čárový kód). V takovém případě by prý obsluha měla být schopna opsat z displeje identifikační číslo, které vám přijde jako text.

Systém hojně využívá Javascript, což znamená, že s většinou mobilních prohlížečů máte smůlu. Opera Mini se nechytala vůbec, pomocí prohlížeče v novější Nokii bych si pravděpodobně lístky objednat mohl, pokud bych se spokojil s automaticky vybranými sedadly (nebylo možno je změnit). Zabezpečenou platbu kartou lze již dnes provádět z většiny mobilů a kdyby existovalo k celému systému jednoduché rozhraní bez Javascriptu (ano, šlo by to, i ten výběr míst), výrazně by to zvýšilo atraktivnost systému pro všechny fanoušky moderních technologií (což je pochopitelně už teď jeho hlavní cílová skupina). O co lepší je při romantické večeři v dobré restauraci rozhodnutí "Půjdem do kina, koukni tam mobilem" než "Půjdem do kina, pojďme najít internetovou kavárnu".

V souvislosti s tím ještě musím zmínit, že na wapový stránkách wap.villagecinemas.cz žádné objednávky provádět nelze a navíc tyto stránky vypadají strašlivě a mají jakési dojebané kódování znaků (vidím na nich samá A se stříškami, značky pro Euro a jiné bizarnosti).

3 komentáře:

 1. Dlouho jsem village zazlíval, že nemají online systém rezervací (aspon to), když jejich největší konkurent toto nabízí běžně. O to více jsem rád, že se takto předvedli. Ihned jsem systém vyzkoušel a jsem max. spokojen.

  OdpovědětVymazat
 2. Až (jestli) to zavede Palace cinemas, tak rád ihned vyzkouším. To vyzvedávání lísků u pokladny půl hodiny předem a ještě často s frontou mě už štve.
  Jinak nevím co všichni mají s tou zneužitelností. Proč bych někomu přeposílal onu sms, příp e-mail s pdf lístky? Byla by to jenom moje blbost a i kdyby, jde jen o 150Kč a možná zkažený večer, tak snad žádná katastrofa...

  OdpovědětVymazat
 3. Rozhodně ne tak bezproblémové. Když jsem si chtěl minulý týden ve čtvrtek koupit lupeny na Pottera, tak to bylo dost přetížené no a moc to nejelo. Výsledkem bylo, že mi to odečetlo peníze, ale lístek mi to ani nezarezervovalo, ano neposlalo. Naštěstí jsem to vzřešil po telefonu a vše bylo nakonec OK.
  Jinak samozřejmě musím říct, že tento systém byl výborný nápad a určitě to ještě zkusím.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.