31.7.19

Recenze: Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw [Fast & Furious Presents: Hobbs and Shaw] - 90%

Američan-Samoan Hobbs (Dwayne Johnson) a Brit Shaw (Jason Statham) se strašlivě nesnášejí (po tom, co spolu prožili v Rychle a zběsile). Musejí se ale dát dohromady, neboť to po nich chce CIA. Shawova sexy sestra Hattie (Vanessa Kirbyová) v sobě má totiž programovatelný nanovirus, který za několik desítek hodin zabije nejen ji, ale většinu obyvatelstva planety. Autorem viru je supertajná všemocná organizace, která mimochodem nahackuje všechny databáze, takže se celý svět mylně domnívá, že Hobbs, Shaw i Hattie jsou teroristi. Kromě toho za všemi třemi vyšle geneticky vylepšeného nesmrtelného kybervojáka Brixtona (Idris Elba) s inteligentní samořídící motorkou, který je má buď přetáhnout na stranu zla, nebo zabít, nebo aspoň dostat ven z Hattie ten virus. Což jde pouze pomocí ruského přístroje na (jiné) tajné superzákladně někde u Černobylu. A tak dále, a tak podobně...

Jo, a ještě jsem zapomněl zmínit, že Hattie je členka komanda MI6 a superhackerka.


V 80. letech se natáčely akční filmy, které byly dějově naprosto dementní, jejich zápletka neměla smysl, jejich hrdinové neměli naprosto žádnou hloubku, a byly postaveny pouze na svalech a charismatu hlavních představitelů (Schwarzenegger, Stallone, Willis, Van Damme), špičkových akčních scénách a jednoduchém humoru (který vycházel především z charismatu hlavních hrdinů a občas z komických vedlejších postav). Takové filmy se už moc netočí. Zkoušeli to třeba Expendables, nicméně ti byli spíše nostalgická záležitost pro důchodce.

Není náhodou, že ve filmech, které se v posledních letech svou atmosférou úspěšně blížily akčním peckám 80. let (aniž by působily jako retro), často hráli Dwayne Johnson a Jason Statham, neboť oni patří do maličké hrstky současných herců, kteří se na něco takového hodí fyzicky i herecky, a nejsou ještě důchodci. Jako další mě z hollywoodský herců napadá snad jen John Cena a Vin Diesel, nebo možná Keanu Reeves, kdyby hodně moc posiloval...


Nejsem si tím úplně jist, ale mám intenzivní pocit, že pánové Johnson a Statham navíc nejsou idioti, uvědomují si, v čem hrají, a vědí, jak to prodat. A to je pro tento film poměrně zásadní, neboť oba pánové jsou jeho hlavní producenti. A podařilo se jim pro Hobbse a Shawa zajistit rozpočet 200 milionů dolarů.Je pravda, že si za peníze nemůžete koupit všechno, ale můžete si za ně koupit režiséra Davida Leitche (John Wick, Deadpool 2), který sám byl kaskadérem a velmi dobře ví, jak natočit akční scény tak, aby odpovídaly rozpočtu a aby působily adrenalinově a efektně, bez ohledu na to, kolik CGI v nich je (a že je ho v nich v tomto filmu hodně). Přitom jsou ale scény většinou přehledné a především střih je vynikající (s občasnými absurdními odbočkami, jako je detailní záběr na logo "McLaren" uprostřed honičky).

A té akce je opravdu požehnaně. Odhadoval bych ji asi na tři čtvrtiny celého filmu. A zbytek většinou není nějaké nudné filosofování nebo nahlížení do duší (žádná z postav duši nemá), nýbrž slušný verbální humor, který je bohužel často tak kulometný, že se do českých titulků nevešel.

Leitch a jeho scenáristé na sebe vrší ty nejabsurdnější akční scénáře, kterým se velmi dobře daří bavit a občas i ohromovat. Často si říkáte, že šílenější už to být nemůže, a v tu chvíli přijde nějaký "next level". Film má dvě a čtvrt hodiny, a přesto jsem se při něm nudil velmi málo a bavil téměř non-stop.

Jsem tedy naprosto spokojen (a naprosto ohlušen, protože v IMAXu se ta hlasitost skoro nedala vydržet). Jen se obávám, že se v tomhle podžánru už nedá nikam dál jít. Ale rád se nechám překvapit!

P.S.: Pro vychutnání filmu nemusíte nic vědět o existenci série "Rychle a zběsile".

P.P.S: Film je mládeži přístupný, ale ničemu to nevadí.

32 komentářů:

 1. V tomhle podžánru už se nedalo nikam dál jít tak před 10 lety ...

  OdpovědětVymazat
 2. Kdyby moje recenze "Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw" dopadla takhle, spokojený bych s ní nebyl. Jako že fakt vůbec.

  A vemte jed na to, že tu recenzi napsat hodlám. Hodlám, hodlám, hodlám! Vy chcete vědět kdy? Tak to máte smůlu. Tůdle. Ha ha ha. Můžete mi ale poslat peníze.

  OdpovědětVymazat
 3. JJ, Dle ukázek to bude ze série nejvíc :-) pro mě.

  OdpovědětVymazat
 4. Kdybys to porovnal s Rychle a zběsile 5?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle je víc komedie a ještě méně "vážných" postav a scén.

   Vymazat
  2. To snad ani porovnat nejde. Je to mnohem víc komediální než jakékoli Rychle a zběsile a víc sci-fi než nejvíc sci-fi díl Rychle a zběsile. Už ten "černý superman" a "access denied" a řada aut zavěšená na vrtulníku v traileru to naznačují naprosto jasně.
   Ani jsem to nevnímala jako Rychle a zběsile, spíš jako samostatný film.

   Vymazat
 5. Nejdu. Stejně jako jsem nešel na jiná "rychle a zběsile". Ti dva mi jsou protivní už po pár minutách z trajleru.

  OdpovědětVymazat
 6. Jenže Franto tyhle filmy nemají to kouzlo jako tenkrát v 80. letech. Ještě za 20 let budou dávat v Aeru "Krvavý sport", ale na tohle si nikdo nevzpomene ani za měsíc. Minule si tomu taky dával 80% a bylo to už nekoukatelný, tohle bude stejný.

  OdpovědětVymazat
 7. Kdyby postavy ve filmech měly vlastní život, nezávislý na tom, co po nich scénáristé chtějí - něco jako Last Action Hero - pak by vesničané v Midsommar prostě ty Američany ignorovali a tady by zas diváci zaraženě sledovali, jak the Rock dvě hodiny rybaří.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co bys dělal ty, Grime?

   Vymazat
  2. Pokud Rockovo rybaření zahrnuje ploutve, nůž, harpunu a větší než malý počet žraloků, tak bych to klidně sledoval taky.

   Vymazat
  3. Já nejsem filmová postava, nikdo pro mě žádnou roli nenapsal a proto se z žádné nemohu vymknout. Ryby jím, ale nechytám, připadá mi to jako zbytečná krutost. Ano, vím, jaký je to nesmysl. The Rock by mohl dělat cokoliv, ale nejlépe mu jde reklama Xanaxu a prezidentování.

   Vymazat
 8. Nejlépe rovnou na můj účet. A pokud se mnou chcete diskutovat, tak viz: http://www.fffilm.name/2018/09/jak-diskutovat-o-filmu.html

  OdpovědětVymazat
 9. "P.P.S: Film je mládeži přístupný, ale ničemu to nevadí."

  To si jako v tomto filme cakal cecky, kokain a ustrelene hlavy?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Frontaly hlavnich protagonistů

   Vymazat
  2. Tak ustřelené hlavy v akčním filmu by člověk čekal, a to i v komediálním akčním filmu.

   Vymazat
  3. Komediálně ustřelená hlava vylepší většinu filmů, s tím nelze než souhlasit.

   Vymazat
 10. https://www.csfd.cz/film/550645-rychle-a-zbesile-hobbs-a-shaw/komentare/?comment=11226039
  Superanabolon a irský setr s kedlubnou

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Verbal už není dávno vtipnej, stejně jako Fuka, je už jen zatermitovaně kryptografickej.

   Vymazat
 11. František neví, kdo je to Jan Němec, netuší, jaké natočil filmy, píše idiotské rádobyrecenze a přijde mu naprosto normální za to chtít od lidí peníze. Podobně jako žebrat na něco, co nikdy nebylo v jeho silách dotáhnout do konce.

  OdpovědětVymazat
 12. Františku, už sis aspoň pořídil ten stativ, aby se ti ten obraz pořád tak neklepal?

  OdpovědětVymazat
 13. Překlep v úvodu: „Autorem viru je nsupertajná…“

  OdpovědětVymazat
 14. Františku, Jiří Ovčáček (pokud teda víš, kdo to je) bude mít vlastní pořad na TV Barrandov. Nechtěl bys nějaké televizní stanici nabídnout taky vlastní pořad? Třeba rovnou Barrandovu, tam může každý, kdo rozezná světlo od tmy. Mohl bys tam třeba vykládat, co to obnáší natočit dokument a jak správně komunikovat s lidmi, kteří ti to zafinancovali. To by myslím bylo dost pěkné. Takové lidsky hřejivé. Mohl bys to třeba číst z mobilu.

  OdpovědětVymazat
 15. Lví král hrál rychle a zběsile dětskou hru o slunovratu. Nemohli bychom už dostat další film?

  OdpovědětVymazat
 16. A neboj Františku, diváci TV Barrandov nepoznají, že jsi trouba. Ti by ty tvoje "sofistikované" řeči o programování a o Japonsku sežrali i s chlupama. A ještě by žasli, jaký tu v České republice žije dosud neobjevený génius.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tady to taky nepoznali a nacpali nemakačenkovi prachů hromadu.

   Vymazat
 17. Chodím si sem přečíst recenzi na filmy, ať mám na film pohled i z jiného úhlu. Ale, vysvětlete mi, proč je většina příspěvků útoky a Františka a minimálně reakcí na film či recenzi. To si nemůžete honit péra někde jinde? Děkuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protoze komentare jsou moderovany kombinaci umele a lidske inteligence a vetsina reakci na film ci recenzi neprojde.

   Vymazat
 18. Asi už jsem na tyhle věci starej, ale byla to IMHO supersračka. Dementní slátanina, nevím proč a kde se tam vzal ten "terminátor". Cácorka si sama píchne supersmrtící supervirus a pak se celý film uplakaně snaží dostat ho z těla ven nějakým ruským vysavačem co dá nosit na zádech v batohu a počítá s přesností na sekundy kdy to bude hotovo. Tak jo. Nebo spíš ne.

  OdpovědětVymazat
 19. "A zbytek většinou není nějaké nudné filosofování nebo nahlížení do duší..." - a ty nekonečný rodinný usmiřovačky pod heslem "Celou dobu jsem si myslela, žes nás zradil, a přitom..." případně "Pětadvacet let jsem nepřivedl vnučku ukázat bábě, protože..." ty se do nahlížení do duší jako nepočítaj? Myslel jsem že se uzívám nudou... :/

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.