15.7.19

Recenze: Lví král (2019) [The Lion King] - 60%

Disneyho Lvího krále sice nemám tolik v oblibě jako Krásku a zvíře nebo Malou mořskou vílu (především kvůli nic-moc písničkám),  ale pořád ho pokládám za významný film své doby s mnoha nadčasově působivými scénami.

Tudíž jsem k nejnovějšímu "live-action" remaku přistupoval s jistými obavami, které se částečně naplnily.


"Live-action" je v uvozovkách, protože ve filmu není nic live. Úplně všechno, co vidíte na plátně, je kompletně, totálně CGI. A je to obdivuhodné. V celém filmu není ani sekunda, při které bych si řekl "tahle scéna vypadá nějak divně nepřirozeně". Ani sekunda. CGI příroda je naprosto dokonalá. Dokonalá jsou i zvířata. Co do vzhledu. Co se týče animace, občas něco vypadá trošičku divně, ale je toho minimum. Rozhodně jde o další milník co se týče fotorealistického CGI. Což je možná až na závadu (viz dále).


Po prvních sekundách filmu jsem začal být trochu nervózní, protože si úvodní scénu animovaného filmu pamatuji velmi dobře, a tento film ji téměř přesně kopíruje, záběr po záběru!

Pak se naštěstí ukáže, že to byl jen jakýsi úvodní vtip, a zbytek filmu není jako přes kopírák. Ono by to ani nešlo, protože tvůrci měli dost svázané ruce. Svázané ruce tím, že všechna zvířata ve filmu vypadají a chovají se naprosto realisticky, jako opravdová zvířata. Se dvěma výjimkami: 1) Mluví a zpívají, 2) Nemají pohlavní orgány.Když ale zvířata nemluví a nezpívají, a není jim vidět do rozkroku, mohli byste si Lvího krále klidně splést s nějakým přírodopisným dokumentem Davida Attenborougha. Což má, dle mého názoru, katastrofální následky. V původním Lvím králi zvířata měla nějakou "lidskou" mimiku. Smála se, plakala, legračně kulila oči. Některé postavy (Zazu, Timon, Pumbaa, hyeny) byly tak stylizované, že byly legrační jen tím, že se na plátně objevily (aniž by něco dělaly nebo říkaly). V novém Lvím králi nic z toho není! Zazu je realistický pták (s normálníma nevtipnýma malýma očičkama). Pumbaa je realistické prase bradavičnaté. Nikdy během filmu neudělá žádné vtipné gesto, nestoupne si na zadní nohy, a nemá žádnou mimiku obličeje (kromě mluvení). Čekal jsem na konec písničky "Can You Feel The Love Tonight", protože jsem si pamatoval, že v původním filmu Pumbaa začne hystericky brečet, aby komediálně vyvážil předcházející doják. V novém filmu doják skončí a Pumbaa neudělá nic.

A pravděpodobně vám dochází, co dalšího z toho vyplývá: Všechny scény, ve kterých v původním filmu zvířata dělala něco nerealistického, nezvířecího, stylizovaného, jsou v nové verzi změněny nebo vypuštěny. Takže při "I Just Can't Wait To Be King" zvířata pouze náhodně běhají kolem sebe, při "Be Prepared" hyeny nedělají vůbec nic (natož aby pochodovaly ve formaci), a tak dále, s neúprosnou systematičností. Řekl bych, že je tím zničena nejméně polovina humoru, který se vyskytoval v původním filmu! Prostě, většinu emocí musejí hrdinové tohoto filmu vyjadřovat pouze hlasem, což je obrovsky omezující.

Přitom je nový Lví král podstatně delší, než ten původní (má skoro dvě hodiny), tudíž logicky mnohem víc utahaný. Následkem dokonalého CGI jsem při některý scénách bez dialogů úplně zapomínal, že se dívám na film s dějem, a sklouzával jsem do módu "Hm, to je docela ucházející televizní dokument o afrických zvířatech, příroda je majestátní, hudba je epická... Moment, proč vlastně sedím v kině?"

Znovu musím opakovat, že nový Lví král je absolutním technologicko-výtvarně-animačním triumfem. A o to více je škoda, že ta fotorealistická dokonalost zabila tolik z kouzla původního filmu. Když je celý film o zvířatech, která mluví a zpívají, proč si tvůrci dávali tolik záležet na tom, aby v něm všechno vypadalo naprosto realisticky? Proč se Mufasův duch neobjeví naplno v mračnech, ale pouze náznakově problikává mezi blesky? A takhle bych se mohl ptát ještě dlouho, ale asi už chápete...

P.S: Český dabing je velmi vydařený (včetně písniček), jen mi připadalo velmi zvláštní, že slyšitelně chřadnoucího Jamese Earla Jonese dabuje Miroslav Etzler, který je o 33 let mladší.

P.P.S: Pokud jsem to dobře pochopil, Disney má nové úvodní animované logo se zámkem (nikoliv speciální "africké" jen pro tento film, ale prostě nové).

P.P.P.S: Soundtrack je opět od Hanse Zimmera a změny oproti původnímu filmu jsou tak minimální, že je naprostá většina diváků vůbec nepostřehne.

37 komentářů:

 1. Kdyby moje recenze filmu Lví král (verze 2019) dopadla takhle, spokojený bych s ní nebyl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky na informaci! Co ranní stolice? Spokojenost nebo jak by to dopadlo?

   Vymazat
  2. Nu, kdyby moje ranní stolice vypadala jako ta Fukova, spokojený bych s ní nebyl.

   Vymazat
  3. Vzhledem k tomu, že nikdy žádnou recenzi nenapíšeš, jsou takovéto tvé úvahy celkem na hovno.

   Vymazat
  4. Nějakou recenzi napsat hodlám, hodlám, hodlám!

   Vymazat
 2. Franto trochu OT, ale co ty na to, ze noveho Bonda007 bude hrat nejaka cerna kurva?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cerna lesba bude hrat noceho agenta 007, Bondem zustava stale Craig.

   Vymazat
  2. Příspěvek výše krásně dokresluje, jak je to s tím "ne"nárůstem rasismu u nás. Přehnaná překorektnost některých filmařů se nám může nelíbit, není to ale důvod k bublající rasové nenávisti. Zvlášť v podmínkách ČR, kde k nějaké "pozitivní" diskriminaci rozhodně nedochází, mi to přijde úplně směšné.

   Vymazat
  3. Není to prý kurva ale moc milá paní. Tvůrci slibují, že divákům "spadne čelist překvapením", tak snad na to všichni před uvedením filmu do kin zapomenou. Rovněž tato paní odolá tradičním svodům Jamese Bonda, čímž udělá tlustou čáru za sexistickou a misogynní historíí této přežité postavy. Vytovří spolu rovnocenný pár v napínavém příběhu, kde budou zachraňovat imigranty cestující za lepším životem a bojovat proti globálnímu pravicovému spiknutí. Nakonec přece jen dojde k očekávanému sexu ale až po vzájemném souhlasu a na důkaz konce mužské nadřazenosti dostane Bond zlatý déšť. Pokud si Craig před dokončením filmu nepodřeže žíly.

   Vymazat
  4. To je jedno že Bond bude dále craig, jde přeci i o to kódové označení, které k postavě prostě patří.
   Je to asi totéž, jako kdyby se nový Superman přestal jmenovat Clark Kent.

   Vymazat
  5. To není rasová nenávist, milá Věcná/Věčná (pokud ti tedy mohu tykat). Rasová nenávist by například byla, kdybychom tady byli všichni černoši a nenáviděli bychom Toma Hankse za to, že je běloch. Nebo kdybychom tady byli všichni běloši a nenáviděli bychom všechny černochy. Ale pak bychom museli chtě nechtě nenávidět i Morgana Freemana nebo Denzela Washingtona a k takovému kroku se dosud nikdo neodhodlal.

   Vymazat
  6. Ale tady opravdu žádný rasismus nenarůstá. Za prvé, domorodec ve vlastní zemi není nikdy rasistou, pouze uplatňuje své nezadatelné právo na kulturní sebeurčení. Za druhé, i kdybychom chtěli být rasisty, nemáme vůči komu, protože jsme (zaplaťpámbu) etnicky a kulturně homogenní stát. No a za třetí, říct o černochovi, že je černej, není rasismus, ale konstatování objektivní skutečnosti. :P

   Vymazat
  7. Ať si točí co chtěj, ale když se naváží do starých klasik, tak už si říkám, jestli už jsme to kapku s tim socialismem nepřehnali...

   plus.rozhlas.cz/ondrej-neff-vinnetou-na-indexu-7977199?fbclid=IwAR1LYkZdHjIBNr9mVzpBg-VjFjk9rED-FV7ih4TVEtsc8dek4BwHmHIYyJ8

   Vymazat
  8. Vajecna Pomazanko, bez do prdele

   Vymazat
 3. Půjdu raději do zoo.

  OdpovědětVymazat
 4. Kolik je mezi herci černých lvů? Umějí plavat? Za kolik uplavou bazén?

  OdpovědětVymazat
 5. taq Fuku bude v neynověyším, Drrrstovo filmíq-u hráť Travolta http://www.manlymovie.net/wp-content/uploads/2019/05/THE-FANATIC-John-Travolta-e1558105314887-1024x683.jpg?fbclid=IwAR0kRASyqxbMUe-i0V_R5Y06jMnZnoT46WTwFNIp8itS8DIy3QVBGX-ja6s

  OdpovědětVymazat
 6. Takze kdyz nekdo nezna original tohle se mu bude libit nebo ne? Ma cenu na to brat 5lete decko?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fuka je mentálně na úrovni děcka osmiletého, takže těžko říct...

   Vymazat
  2. Pětileté děcko vem raději do cukrárny. Zkažený žaludek se vyléčí rychleji než zkažený vkus.

   Vymazat
 7. já bych čekal, že tu najdu recenzi na "devadesátky" nebo "maradonu", když jsi z toho nezávislýho rádia Franto. o lvího krále se postarají nějací blbouni i bez tebe...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Franta recenzuje to, kam ho pozvou. A poslední dobou toho věru moc není...

   Vymazat
  2. Mohli bychom se třeba složit a koupit Mistrovi vstupenky! Pořád to vyjde o pár tisic levněji než ...

   Vymazat
 8. Lví Král je pro me klutovní film. A musím říct, že pokud bych poprvé viděl tuto verzi, nevěřím, že by na mě tak hluboce zapůsobil. Kromě absence emocí, většina "hrdinů" je příliš obyčejných, nezajímavých, v případě Timona (pro mě) až nesympatických.
  Grafika není všechno a nevím, zda je rozumné hrát si na dokument z přírody...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.