29.7.19

Recenze: Slunovrat [Midsommar] - 90%

Partička mladých Američanů se vydává ze studijně-rekreačních důvodů na tradiční pohanský festival slunovratu do odlehlé švédské vesnice a zjišťuje, že je to festival velmi netradiční. To vše v novém hororu od mladého mistra Ari Astera, tvůrce Děsivého dědictví.

Tak nějak by mohla znít krátká synopse filmu Slunovrat. Ale je to velmi zjednodušející, možná až zavádějící synopse, která velmi trivializuje to, o čem film je, a může způsobit, že na něj do kina nepůjdou ti, kterým by se nejvíce líbil (a naopak).


Pokud totiž na základě reklamní kampaně očekáváte tradiční hororový scénář "naivní Američani jsou postupně brutálně likvidováni severskými domorodci", budete notně zklamáni, už jen proto, že něco jako "brutální likvidace naivního Američana" poprvé proběhne až ve třech čtvrtinách filmu, a těch brutálních likvidací je podstatně méně, než by divák od hororu očekával.


Slunovrat je především příběhem mladé Dani (Florence Pughová), která má deprese, z nich pramenící problémy, a z nich pramenící další deprese. V její nejbližší rodině se právě odehrála brutální tragédie, Dani je chorobně závislá na svém příteli Christianovi (Jack Reynor) a tuší, že on by se s ní rád rozešel, ale nemá na to koule. V tu chvíli se chopí příležitosti, aby jela do Švédska na lidový festival s Christianem a jeho třemi kamarády (z nichž jeden je Švéd a zřejmě ví něco, co ostatním nechce říct).

Děj popsaný v předchozím odstavci (tj. úvodních 30 minut filmu) je v Midsommaru zahrán a natočen naprosto excelentně. Zcela přesně chápeme, jak strašně se Dani cítí, jak "toxický" je její vztah s Christianem, a jak to mezi pěti protagonisty z různých důvodů více či méně skřípe. Byl by to velmi vydařený film, i kdyby dále nijak negradoval. Ale on graduje.Po příjezdu do vesnice se totiž protagonisté začnou seznamovat s vesničany, jejich divnými zvyky, a divnými rekvizitami (žlutá pyramidální stodola, do které se nesmí, romantické menstruální výšivky, medvěd v kleci). Všichni vesničané se chovají velmi slušně (možná až moc), ale je zjevné, že mezi nimi a našimi protagonisty existuje nějaké pnutí, a něco zůstává nevyřčeno. Nebo se to hrdinům jenom zdá a může za to pouze kulturní a jazyková bariéra? A drogy, které v sobě všichni mají?

Tato atmosféra je dávkována velmi precizně (v kombinaci s rostoucími rozepřemi mezi hlavními hrdiny), takže když konečně "shit hits the fan" a začnou se dít hodně extrémní věci, je už pozdě od toho všeho utéct a nepůsobí to jako scenáristická klička.

Ari Aster mě (znovu) udivil tím, jak dokáže natočit film, který je originální, možná dokonce unikátní (hodně dlouho jsem nic podobného neviděl), a přitom nepůsobí jako něco náhodně vycucaného z prstu. V každý okamžik je velmi jasné, co který z hlavních hrdinů cítí (pokud ne, je to záměr) a proč dělá to, co dělá (i když je vystresovaný a na drogách). A to platí i ve finále filmu, které je možná alegorické a které se možná do nějaké míry nestalo tak, jak ho protagonisté vidí. Protože v tu chvíli už jim rozum neslouží.

Kromě již zmíněných hereckých výkonů tomu vydatně pomáhá také kamera, která si libuje v extrémně dlouhých záběrech a velmi precizních kompozicích (většina filmu se odehrává za horkého dne a plného slunečního světla, natáčelo se na maďarském venkově). A "pseudo folklórní" hudba mutující v rytmické syntetické zvukové plochy.

Slunovrat bývá škatulkován jako "horor", protože v něm uvidímě několik explicitních scén a protože hrdinové nedopadnou dobře. Takové škatulkování ovšem ignoruje přinejmenším dvě třetiny filmy. A navíc jsem se při jeho sledování na mnoha místech velmi dobře bavil a jsem si jist, že to byl Asterův záměr, a že má tento mladík (ročník 1986) velmi specifický smysl pro velmi specifický černý humor.


Talent před kamerou i za kamerou je v Slunovratu tak zjevný, a výsledný efekt je tak příjemně svěží a originální, že mám trochu problém být objektivní a najít na filmu nějaké mínusy... Tempo je možná někdy až příliš pomalé, takže když film vidíte poněkolikáté (což rozhodně doporučuji, pro odhalení jistých méně zjevných náznaků a souvislostí), některé scény ze 140minutové stopáže mohou působit zbytečně natahovaně. A pokud se za každou cenu chcete dopídit toho, co se objektivně kdy komu stalo, a co že to vlastně Švédi ve vesnici Hårga provádějí (a jak často), nemusí to dávat úplný smysl ani když dáváte bedlivý pozor (prý bude existovat ještě o 30 minut delší "režisérská verze").

Jinak se ale nebojím označit Slunovrat za triumfální dílo, kterému se povedlo originálně smíchat psychologickou studii, horor a černou komedii, a po jehož skončení budete vážně uvažovat, zda vlastně ty podivné zvyky a rituály švédských vesničanů nedávají více smyslu, než celá rozvinutá severoamerická civilizace. Což je meta, o které se většině hororů (a částečných hororů) může jen zdát.

P.S: Pro milovníky full-frontalů představuje tento film doslova žně.

30 komentářů:

 1. Kdyby moje recenze filmu Slunovrat dopadla takhle, spokojený bych s ní nebyl. Co víc: byl bych s ní silně nespokojen.

  A tu recenzi napsat hodlám. Hodlám, hodlám, hodlám! Pokud chcete vědět kdy, tak máte smůlu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zapomněl jsi dodat "he he he".

   Vymazat
  2. Teď ještě triumf vůle a dokončit orientální cestopis

   Vymazat
  3. Hodlat asi hodláš, ale nikdy nenapíšeš. Protože bys musel vylézt z anonymity a na to nemáš odvahu.

   K filmu: Zajímavé. Recenze mě postrčila se podívat, až na film narazím.

   Vymazat
  4. Napíšu!!! Do té doby, než recenzi dokončím, budu z ní publikovat náhodné věty, které ve finální verzi recenze možná budou a možná ne.

   Vymazat
 2. Jdu, protože žně nahých děvčat a zcela zjevně i mrtvých si nenechám jen tak ujít.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale nikdo netvrdí, že ty full frontaly jsou "děvčata"...

   Vymazat
  2. Ale nikdo netvrdí, ze se te na to Fuko nekdo ptal...

   Vymazat
  3. Ne, kvůli full frontalům na ten film nechoď!

   Mimochodem, mám dojem, že Aster má něco proti obličejům, už v Dědictví to některý postavy nepěkně schytaly do ksichtu, tady se jede ještě dál.

   Vymazat
  4. To je jedno. Hlavně, že frontal

   Vymazat
 3. tak to zajdu, ale nunčaky raději beru s sebou

  OdpovědětVymazat
 4. Co jsou proboha menstruální výšivky? Že by něco, co musejí vyšívat členové mensy strunami?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To by se to muselo jmenovat "menstrunální výšivka"... Takze ne

   Vymazat
 5. tak kdyby má recenze dopala takhle, byl bych spokojne a nadšen. franta umí.

  OdpovědětVymazat
 6. FF, dalo by se to v něčem srovnat s Wicker Manem (myslím tím původním samozřejmě, potvornost s Cagem jsem neviděl)?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Má to na první pohled některé podobné základní motivy (divná komunita, oheň), ale styl vyprávění je jiný, současný. Stejně dobře by se to dalo srovnávat třeba s Shining.

   Vymazat
 7. Tady se jeden nic nedozví. Jeden musí jít na Wikipedii pro plot. Verdikt: hovadina, stejně jako každý horror.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hovadina, ale nabita uzasnym pseudofolklorem. Neco jako 19.stol. turbo.

   Vymazat
 8. To může, ale... https://en.wikipedia.org/wiki/Aphroditus

  OdpovědětVymazat
 9. Hmm tak jsem se nechal zlákat nadprůměrným hodnocením že by ta z ukázek evidentní echt blbá píčovina mohla bejt dobrej film no.... Větší kravinu svět neviděl další z dílny vypatlanejch huličů... Horor byl to sledovat nic víc v kině plno lidí odešla před půlkou nikoliv, že by to bylo nějak moc hnusný, ale protože je to neskutečná kravina a ty co vydrželi do konce pak jen prohodil druhý v páru, že příšťe vybírá film on/ona... Kdyby to aspoň mělo dobro hudbu nebo něco , ale ne jen ukvílené uječené skřeky s nekonečně dlouho táhnoucíma se scénama kde je každému jasné co se stane jen jak v každém "správném" hororou hlavní postavy čekají až se to stane a jsou strašně překvapený co že se to jako děje přitom to bylo jasný půl hodiny předem....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. souhlasím, jsem hodně zklamán, po tomhle už nemůžu dát na Vaše hodnocení. Uvědomujete si, že to béčkový horor, takže tak 50 % by bylo adekvátní.

   Vymazat
  2. Uzasny film ...hlavne visualne, logika po puli slaba - jde o kontrast toho jak jsou ti kultlide vzdelani, umi to se zemedelstvim, halucinogeny, anglicky, ale zaroven jakoby bez individualit ci rebelie vuci slozite a nasilne subkulture, ktera buhvi proc vyzaduje obetovat 9 kusu [2 dobrovolne].

   Vymazat
 10. Vyskytne se to ve filmu pouze jednou a nerikaji "cult of Aphrodite" nybrz "cult of Aphroditus".

  OdpovědětVymazat
 11. FF až se na Midsommar budu dívat znovu, jsou tam nějaké indície, že rodiče a sestru zabil Pelle ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že ani nejmenší náznak něčeho takového...

   Vymazat
 12. Je to nějakým způsobem inspirovaný filmem Vikar man?

  OdpovědětVymazat
 13. Film Vikář ani neznam. Je to taky horor?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.