10.7.19

Recenze: Kořist [Crawl] - 40%

Mladá žena (Kaya Scodelariová) se vydává do domu svého otce, který se jí neozývá po telefonu. Má strach, neboť se blíží silný hurikán. A to ještě neví, že z nedaleké krokodýlí farmy cosi uteklo. Naštěstí je hlavní hrdinka shodou okolností špičková plavkyně...


Kořist je typický béčkový horor, natočený v minimálních kulisách (především zatopený sklep pod domem) a s pár (lacinými) herci. Jména Alexandre Aja (režie) a Sam Raimi (producent) by mohla naznačovat, že půjde o slušný počin (aspoň v rámci žánru), ale není to bohužel až tak úplně pravda.


Hlavní (a hodně veliký) problém spočívá v tom, že postavy (především hlavní hrdinka, která je na plátně 90 procent filmu) jsou strašlivě klišoidní a nemají v sobě ani náznak reálného chování, se kterým by divák mohl nějak soucítit. Je mnoho způsobů, jak by se mohla chovat mladá žena s mírným traumatem, která ví, že se několik metrů (nebo desítek metrů) od ní pohybuje zabijácké superzvíře. Film nám ale žádný z těch způsobů neukáže, a prezentuje hrdinku vpodstatě jako supermana, který tváří v tvář strášlivé smrti ani nehne brvou. A dělá to beze stopy ironie nebo humoru.Po řemeslné stránce je film ucházející a jak vichřice, tak aligátoři jsou slušně vyrenderovaní. Kdybych se soustředil jen na scény, kdy počasí šílí a krokodýli koušou, byl bych asi celkem nadšen. Kromě těchto scén je ale ve filmu mnoho minut výplně, kdy se hrdinka někde plazí / vzdychá / baví se o smyslu rodiny. Ty jsou zhola zbytečné a nedávají divákovi vůbec nic.

Hodnocení "40 procent" už bere v úvahu cílovou skupinu diváků. Pro fanoušky Merchanta a Ivoryho je to samozřejmě "nula procent".

12 komentářů:

 1. Škoda. Sam Raimi by měl režírovat a ne produkovat.

  OdpovědětVymazat
 2. Franto, když tě tak zoufale nebaví ty "recenze" psát, tak se na to prostě vykašli a jdi si radši hrát Zeldu. Fakt. Svět horší nebude.

  OdpovědětVymazat
 3. Kdyby moje recenze filmu Kořist dopadla takhle, spokojený bych s ní nebyl.

  OdpovědětVymazat
 4. Ale ty seš vlastně ten "film reviewer", že jo? Tak to musíš, to chápu. Ale dělat to takhle blbě, to už by fakt bylo lepší to nedělat vůbec. Ale to už by tě nezvali vůbec nikam...

  OdpovědětVymazat
 5. Takže, coby hlavní hrdinka, zřejmě nezemře. Bude nahá? Nebo to tu nikoho nezajímá?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zajímá to každého kromě Franty, bohužel.

   Vymazat
 6. Tyhle beckove picoviny kazdeho jenom otravuji. Ja bych vsechny ty filmy s nudnymi hrdinkami zrusil. Nejdu

  OdpovědětVymazat
 7. Cize keby cely cas kricala a bezhlavo utekala nebude to zanrove klise?

  OdpovědětVymazat
 8. Leone vrat se, tady je nuda z prdele

  OdpovědětVymazat
 9. Odpovědi
  1. https://www.csfd.cz/tvurce/2947-james-ivory/

   Vymazat
 10. Povedená recenze, to nemohu říct.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.