8.8.19

Recenze: Toy Story 4: Příběh hraček [Toy Story 4] - 70%

Přiznám se, že si už moc přesně nepamatuji, o čem byly předchozí Příběhy hraček, ale pamatuji si, že těmi třemi filmy bylo řečeno vše, co bych si představoval, že by mělo být řečeno třemi celovečerními filmy o vztahu oživlých hraček a jejich dětí. A že to na konci Toy Story 3 bylo všechno nějak dojemně emocionálně uzavřeno, Andy už hračky nepotřeboval, ale ony přesto nebyly zbytečné a smířily se s tím. The End, gratuluji, děkuji, super, sbohem Woody a Buzzi...


V tomto kontextu má námět čtvrtého filmu neoddiskutovatelnou pachuť nastavované kaše.

Hračky nyní patří malé holčičce, která právě začala chodit do školy a vyrobila si z vidličky a nějakých odpadků figurku "Vidlíka", který by pořád jen chtěl lézt do odpadkového koše a je poněkud retardovaný.


Když se všichni vydávají na rodinný výlet karavanem (tj. holčička, rodiče i hračky), Vidlík se ztratí a ostatní hračky ho musí najít a vysvětlit mu, že má být věrný svému dítěti. A do toho se připlete jednak znovunalezená Pastýřka z předchozích filmů, která je nyní hardcore akční hrdinka, a jednak několik nových hraček, včetně motocyklového kaskadéra jménem Duke Caboom (v kvalitním českém dabing Hop Eláhop, v původním znění Keanu Reeves). Značná část filmu se odehrává jednak v lunaparku a jednak ve starožitnictví, kterému vládne strašidelná retropanenka, které slouží ještě strašidelnější břichomluvecké loutky. A kočka.Film opět fantasticky vypadá, což je místy až skoro na závadu, protože jsem chvílemi zapomínal, že se dívám na CGI a prostě mi připadalo, že se dívám na normální starožitnictví. A normální lunapark. Ve kterém chodí normální oživlé hračky...??? Ale fakt, grafice a animace není co vytknout, ovšem v dnešní době už nemá téměř žádný "wow efekt", i když jde o absolutní špičku řemesla.

Debutující režisér k sobě skládá scény tak, jak se patří, ale párkrát jsem se neubránil zívnutí, neboť základní zapletka je opravdu velmi předvídatelná, a většinou je naprosto jasné, že "teď bude 5 minut bláznivá honička" a "teď se bude 5 minut mluvit o důležitosti lásky".

Naštěstí hodně zachraňují typické pixarovské "drobné vtípky", kdy některá z postav prohodí nějakou vtipnou hlášku, udělá vtipné gesto, vykulí srandovně oči... Je to příjemné, není tomu co vytknout, ale bylo mi celkem jedno, jestli na to koukám 20 minut nebo dvě hodiny (film má 100 minut).

Obávám se, že čtvrtý Příběh hraček vznikl především proto, že Disney nutně potřeboval další miliardu dolarů do kasy. Není na tom nic špatného a jsem rád, že děti mohou koukat na něco, co není úplně dementní. Ale nechtějte po mě, abych z toho byl nadšen.

P.S: Pana Brambůrka v originálu pořád mluví Don Rickles, přestože umřel před více než dvěma lety!

28 komentářů:

 1. Kdyby moje recenze filmu Toy Story 4 dopadla takhle, spokojený bych s ní nebyl. Vůbec. Ani za mák.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro ukrácení čekání na recenzi, kterou hodlám, hodlám, hodlám napsat, zde publikuji náhodná slova z recenze, který v ní můžou i nemusí být:

   Náhodné slovo #1:
   nečetl

   Náhodné slovo #2:
   neviděl

   Náhodné slovo #3:
   nepamatuji

   Vymazat
 2. Čaput de Bill8. srpna 2019 v 13:02

  Jsi v pořádku, Františku? Horší pokus o recenzi jsem snad ještě nikdy nečetl. To i ta "kritika" od Spáčilky působí dojmem, že svému textu věnovala alespoň pět minut a z filmu viděla víc než jen trailer...

  OdpovědětVymazat
 3. Tohle není fér vůči tomu filmu. Za tuto recenzi by František zasloužil přejíst se zkaženou Häagen-Dazs, během následné procházky s pejskem pocítit bolesti břicha, v nouzi použít mobilní toaletu na staveništi a 100 minut zažívat svou Toi Toi story.

  OdpovědětVymazat
 4. Ježíšmarjá koho takový filmy zajímají. No tohle ať píšou recenze teen youtube/twitter influenceři. Pane Františku, vzpamatujte se.

  OdpovědětVymazat
 5. Tiež som podľa rotten čakal omnoho väčší zážitok. Najviac mi vadili scény v závere kedy postavy rodičov boli v záujme scenára totálne lobotomizované. To už aj absurdity vo Finding Dory (scéna s nákladiakom) boli stráviteľnejšie. Kvalitná rozprávka, ale tretí diel nasadil latku vysoko a nepotreboval pri tom žiadnu nezmyselnú interakciu hračiek s dospelými.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Roman, ty si tiež rotten. Nechceš Františku nadále psát ty recenze společně s Chlebcem? To už by bylo úplně k nepřečtení.

   Vymazat
  2. No jo, potíž je v tom, že trojka byla tak dobrá, že jí bylo pro děti skoro škoda.

   Vymazat
  3. Děkuji za kvalitní recenzi, pane Chlebec. Pokud byste měl zájem, rád bych Vás tímto jménem komunity pozval na naše zábavné, intelektuální diskuzní fórum. Slovenští bratia jsou tam vítáni. Děkuji, s pozdravem se loučí anonymní.

   Vymazat
  4. Já Romanovi děkuju, lepší tedy asi bude nechodit, nestahovat. Nechci si kazit dojem z předchozích dílů.

   Vymazat
  5. Tam už Roman je. Pod svým obvyklým nickem Anonymní.

   Vymazat
 6. Nepřipadá nikomu divný, že padesátník v krizi středního věku chodí na infantilní dětské pohádky... Vlastně... Ne... Nepřipadá...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No když to má zadara a popcorna k tomu?

   Vymazat
  2. Tak není sám. Pak je tady ještě Chlebec. S ním teda asi alespoň chodí i jeho dítě, ovšem to se jen pobaví u pohádky a odchází s příjemným pocitem domů, zatímco Chlebec o tom co viděl hluboce přemýšlí a trápí ho to a musí se z toho vypsat.

   Vymazat
  3. Přiznejme si upřímně, kdyby tu právě tahle recenze chyběla, museli bychom se domnívat, že s FF není něco v pořádku. (Tedy víc než obvykle.)

   Vymazat
  4. Já to mám podobně jako Chlebec. Btw Karel Veselý napsal na A2larm o toy story článek, a když se na to člověk dívá tou jeho optikou, film získává naprosto nový a dospelacky rozměr. Za mě možná nejlepší toy story. A taky je tam vojín Carl, což je cameo jak cip.

   Vymazat
 7. Když Toy Story, pak jedině https://www.csfd.cz/film/99719-vzpoura-hracek/prehled/

  OdpovědětVymazat
 8. Šustí postavy papírem?

  OdpovědětVymazat
 9. Františku, přestaň radši chodit na realisticky renderované CGI filmy. Vždycky v kině zapomeneš kde jsi, na co koukáš, a když z povislých koutků usínajícího důchodce začne řinout slina, s úlekem se vzbudíš a narušuješ tím zážitek ostatním divákům.

  OdpovědětVymazat
 10. Toy Story 3 Frantisek zhledl behem sveho raneho detstvi, neni divu, ze si ho zcela (vubec) nevybavuje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A současný díl si taky nebude pamatovat, protože jej shlédl ve stáří...

   Vymazat
 11. "P.S: Pana Brambůrka v originálu pořád mluví Don Rickles, přestože umřel před více než dvěma lety!" – Konečně praktické využití spiritismu.

  OdpovědětVymazat
 12. Tyhle recenze kazdeho jenom otravuji. Nejdu

  OdpovědětVymazat
 13. Ještěže rychle a zběsile nebylo taky točený pro miliardu a nemá pachuť nastavované kaše. A dávají taky nějaký filmy v kině?

  OdpovědětVymazat
 14. Mám 2 dotazy
  1) Jak je možné, že pana Brambůrka v originálu pořád mluví Don Rickles, přestože umřel před více než dvěma lety? Žádné Toy Story jsem nikdy neviděl, takže možná je to pouze nějaký humor, který nechápu.
  2) Předpokládám, že pan Fuka byl na filmu s dcerou. Chtěl jsem se zeptat, jestli se jí film líbil. Já mám taky dceru podobného věku (14 let) a přemýšlím, že bych jí vzal do kina. Ale bojím se, že jí to nebude bavit. Dávají teď aktuálně v kině nějaký film, který by bavil 14 letou holku?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1) Použili jeho nahrané dialogy z předchozích dílů Toy Story.

   2) Dceru nemám, ale kdybych ji měl, asi by se jí to líbilo.

   Vymazat
 15. Frantisku, od tebe uz nechce nikdo vubec nic. Maximalne par lidi ty-vis-co.

  OdpovědětVymazat
 16. Je ve filmu nejak full frontal, osklive prsy, nebo alespon nulove prsy (jako na Vasem mastodontu pane Fuka)?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.