2.7.19

Recenze: Spider-Man: Daleko od domova [Spider-Man: Far From Home] - 70%

Peter Parker (Tom Holland) se vydává na školní výlet po Evropě, kde se hodlá více sblížit se sličnou spolužačkou MJ (Zendaya) a vůbec se mu nechce někde skákat v pavoučím kostýmu. Není ale zbytí, protože se po světě (a hlavně v Evropě) se začnou objevovat Elementálové z jiné dimenze, proti kterým sice srdnatě bojuje Mysterio z jiné dimenze (Jake Gyllenhaal), ale nestačí na to.


Nejnovější Spider-Man je opět úzce provázán s filmovými Avengers. Přímo na ně navazuje a docela detailně se věnuje tomu, jak události v Avengers filmech změnily náš svět. Pokud jste poslední Avengers neviděli, budete z některých podzápletek a vtipů ve Spider-Manovi dost zmateni. To všechno se ale tak nějak dalo očekávat.


Překvapením pro mě ovšem bylo, o kolik infantilnější je nový Spider-Man ve srovnání s dva roky starým Homecomingem. Značná část filmu je věnována Peterovým námluvám, respektive tomu, jak se mu ty námluvy vůbec nedaří a jak se non-stop ztrapňuje. Rozhodně netvrdím, že by všechny ty scény byly nepodařené. Ale jsou jako z nějakého Disneyho televizního seriálu, cíleného na desetiletá děvčata.

A poté, co jsem chválil zajímavého hlavního padoucha v předchozím filmu, musím konstatovat, že padouch a jeho motivace v tomto snímku přesahují svou demencí a nesmyslností mnohé zápletky v "Kačerech z Kačerova"...Kromě Benátek a Londýna se část filmu odehrává i v Praze, kde si Parkerova třída užije slavný český "Festival světel" a navštíví v divadle představení "Čertovy stěny". Můžeme se zasmát tomu, že na Karlově mostě ve sváteční večer není ani noha, že v pražské hospodě sedí děvčata v kroji, nebo že na Staroměstském náměstí stojí nějaké úplně jiné náměstí. Ale nějaké orgie zábavy z toho rozhodně nevyplývají (krátká scéna z Holandska je také natočena v ČR).

Nový Spider-Man je slušně řemeslně zvládnutý, ale celá jeho zápletka je chatrná, nesoudržná a poněkud nudná. Naštěstí je ozvláštněná mnohými vizuálními a verbálními vtípky, takže nemáte čas začít se nudit. Ale délka dvě a čtvrt hodiny se nebezpečně blíží kritické hranici udržitelnosti divákovy pozornosti.

Nedávný animovaný Spider-Man byl bohužel nápaditější, emocionálně působivější a po všech stránkách zajímavější.

21 komentářů:

 1. Mimochodem, Prahu hraje Liberec.

  OdpovědětVymazat
 2. MJ hra v novom filme chlap Zendaya? To je progresivne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zandayaová. FF projednou zapomněl přechylovat.

   Vymazat
 3. Fakt by mě zajímalo, kolik přesně zná Fuka televizních Disney seriálů cílených na desetiletá děvčata. Mohl by nějaké jmenovat a přihodit krátkou recenzi na důkaz toho, že je viděl?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jn, nechť Fuku PROKÁŽE znalost Disneyho televizních seriálů, cílených na desetiletá děvčata. do té doby navrhuyi POZASTAVIT solení bulvám!!!!!!!

   Vymazat
 4. Výborně! Elementálové jsou nám nakloněni.

  OdpovědětVymazat
 5. Takže je to blbost pro malé holky, padouch je naprosto dementní, ale přesto je verdikt 70%? Není to překlep?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zapomínáš na pravidlo plus 40 procent za to, že to je podle komixu.

   Vymazat
 6. Jsem jediny a nebo se jeste nekomu jinemu jevi tento text jako plytký? Na jednoho by to mohlo pusobit, ze si nekdo chce co mozna nejsnadnejsim zpusobem uchovat status filmoveho recenzenta a cerpat benefity s tim souvisejici, ktere jsou pro obycejneho (rozumej recenzenta nepredstirajiciho) filmoveho fanouska nekde mezi nedosazitelnem a risi snu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Napriklad exkluzivny all access press pass do Varov?

   Vymazat
  2. Tak samozřejmě to psal retard, kterej vůbec nemá ponětí o tom, jak má vypadat recenze. Mě by spíš zajímalo, co za lidi jsou ochotný mu furt posílat za tyhle blitky peníze. Mohl by se aspoň jeden vyjevit a osvětlit, proč to dělá?

   Vymazat
  3. Jsi plytký, Františku, ani osm premiér týdně posledních 15 let tě nespasí

   Vymazat
  4. Mě se jeví jako blytký..

   Vymazat
 7. Důvod vysokého hodnocení hledejme v těchto odstavcích..

  "Ale jsou jako z nějakého Disneyho televizního seriálu, cíleného na (nahá) desetiletá děvčata."

  "...přesahují svou demencí a nesmyslností mnohé zápletky v "Kačerech z Kačerova"..."

  Teď už je jasné proč tolik %

  OdpovědětVymazat
 8. Především je nutno upozornit, že Záhada hory mrtvých je "na motivy skutečných událostí" (což se tvrdí na jejím začátku) asi stejně, jako (hypotetický) film o amerických studentech, kteří v roce 2013 navštíví Prahu a zde sledují jak Golem bourá domy, dokud ho nezastaví Spiderman.

  FF se seknul jen o sest let ;)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.