13.5.19

Recenze: Free Solo - 70%

Film Free Solo bohužel (bohudík?) není pokračováním Solo: Star Wars Story. Jde o celovečerní dokument (oceněný Oscarem) o poněkud zvláštním horolezci Alexi Honnoldovi. Tedy, většina horolezců je asi "poněkud zvláštní", tudíž Honnold musí logicky být super extra zvláštní.


Honnold se těsně po svých třicátých narozeninách rozhodl vylézt na skálu El Capitan metodou "Free Solo", což pravděpodobně pro většinu z vás vyžaduje jisté vysvětlování:

 • El Capitan je téměř kilometr vysoká skalní stěna v americkém Yosemite, která má často svažitost hezkých 90 stupňů, místy i více než 90.
 • "Free Solo" znamená, že Honnold leze sám, bez doprovodu a bez jakéhokoliv jištění (žádná lana, žádné skoby, nic). Tudíž si může dovolit udělat při lezení maximálně jednu chybu v životě. Při všech svých Free Solo lezeních dohromady.
Film nám ukazuje především to, jak se Honnold na výstup připravuje (s jištěním) a posléze samozřejmě i to, jak ho provede. Při těchto scénách velmi závisí na tom, jak moc trpíte závratí, neboť některé záběry jsou skutečně dechberoucí (natočené pomocí extrémního zoomu, dronu i strategicky rozmístěnými kameramany na lanech). A můžu se vám udělat nevolno z toho, že na velkém plátně uvidíte ten pohled směrem dolů. S malým človíčkem, držícím se nějakého malého skalního výstupku.
Tyto scény jsou to hlavní, co většina diváků od filmu očekává. A dočkají se svého. Ale nejsou nijak příliš překvapivé a po pár desítkách minut možná i trochu fádní.

O dost více mě zaujaly další scény ve filmu, a to především:

 • Honnold se nechává vyšetřit a doktoři zjišťují, že jeho amygdala funguje nějak divně a negeneruje tolik strachu a panické hrůzy, kolik by měla
 • Honnold zběžně vzpomíná na to, že většina jeho Free Solo kolegů už spadla a zabila se
 • Honnold si s mladou přítelkyní kupuje nový byt a snaží se ji psychicky připravit na to, že možná umře
 • Honnold je nervózní a má při tréninku výstupu nečekané problémy, možná způsobené vztahem se svou přítelkyní
Tyto scény, ve kterých jsem mohl vidět něco z obnaženého Honnoldova nitra, mě zajímaly více než samotné lezení, ale bohužel jich nebylo tolik, kolik bych chtěl. Nejzajímavější by samozřejmě bylo, kdyby se Honnold při výstupu zabil a my bychom následně sledovali reakce jeho blízkých a filmařů, kteří by si to vyčítali, ale (SPOILER!) to se nestane...

Free Solo je po všech stránkách profesionálně natočený dokument, kterému se ale nepodařilo dostatečně vytěžit to, co mi na jeho protagonistovi připadalo nejzajímavější (tzn. jeho jistě unikátní nitro, ne jeho lezení).

17 komentářů:

 1. Nesnáším horolezce. Jsou s nimi jen potíže, když tam nahoře umřou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leda ty horolezce nechat oklovat a ohlodat zvěří a hladovými horolezci a snést až zbytek.

   Vymazat
  2. Nahoru nepoletí a dole je najdou.

   Vymazat
  3. Nesnáším horníky. Jsou s nimi jen potíže, když tam dole umřou.

   Vymazat
 2. Kdyby moje recenze filmu Free Solo dopadla takhle, spokojený bych s ní nebyl.

  OdpovědětVymazat
 3. To bys, Franto, nedokázal, co?

  OdpovědětVymazat
 4. Proč zase vyblil konec? To už je kultura starých bílých mužů tak mizivá, že musí vykecat konec předem, aby se těšili zkázou zážitku diváka? Já čtu způsobem, že nasnímám zrakem téměř celou větu dopředu a analyzuji jí z cache paměti, takže nějaké vyplivnuté slůvko "spoiler" před prozrazením můj výkonný mozek nezastaví. Protestuji!

  OdpovědětVymazat
 5. Nejaky konkretny dovod preco ta zaujala priprava mladej priatelky na smrt, ci len tak obecne?

  OdpovědětVymazat
 6. Název by šel přeložit jako "Osvoboďte Solo Sušice" a mohl by být o dobývání této továrny jednou armádou na druhé. Konec by byl špatný. Sirky by začaly hořet, fabrika by shořela, všichni by uhořeli.

  OdpovědětVymazat
 7. Na Free Solo urcite pojdem kvoli kamere Jimmiho China, uz par rokov sledujem jeho tvorbu a stoji to za to. Iny svet :)

  OdpovědětVymazat
 8. Tady by teda umřel spíš dole než nahoře

  OdpovědětVymazat
 9. Alex Honnold je osobnost.

  František Fuka NENÍ osobnost.

  OdpovědětVymazat
 10. Film, kde budete mít zpocený nejen ruce..

  OdpovědětVymazat
 11. Ja teda musim rict, ze mi ty zabery moc "zavratny" neprisly. Dokument samotnej je zajimavej, ale ja mel vetsinu casu dojem, ze se lezec na ty stene tak nejak vali (ackoli stoji na dvoucentimetrovym vystupku).

  OdpovědětVymazat
 12. "Tudíž si může dovolit udělat při lezení maximálně jednu chybu v životě."

  Může udělat jen jednu chybu v životě. Dovolit si nemůže ani tu, pokud teda chce zůstat naživu, že jo. Jako způsob sebevraždy to teda není marný, Yosemity jsou nádherné.

  OdpovědětVymazat
 13. Určitě to chci vidět!
  Super, žes věnoval svůj čas na recenzi a vidění filmu. Není to zrovna komerční věc.
  JirkaŠč

  P.S. Zaregistroval jsem, že existuje nějaký slovenský dokument o životě v jedné ruské vesničce na Sibiři, kde v zimě klesají teploty pod 50°C. Víš o tom? Nechceš se podívat a zpopularizovat?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.