15.5.19

Recenze: John Wick 3 [John Wick Chapter 3: Parabellum] - 90%

Třetí John Wick začíná okamžitě po konci dvojky. John bude za hodinu vyobcován (tzn. bude ho moci pro odměnu zabít kdokoliv) a zbývá mu jediná šance. Dostat se na daleké místo a najít tajuplnou osobu, která poroučí celé Nejvyšší radě. A předtím, než ji najde, zabít stovky lidí, kteří po něm jdou. A potom taky.


Je to téměř neuvěřitelné, ale série John Wick si nadále udržuje svou výjimečnou kvalitu a stále nepůsobí dojmem zbytečně nastavované kaše.


Základem filmu jsou nadále akční scény. Přehledně natočené akční scény s pečlivě promyšlenou choreografií, s originálními kombinacemi zbraní a dopravních prostředků. Tentokrát například motorky, kůň, vraždící psi s neprůstřelnými vestami nebo sekyra. Výborné je, že i když je v akčních scénách spousta CGI (například skoro všechna stříkající krev), naprostá většina záběrů vypadá jako kdybychom se dívali na reálné humanoidy, dělající reálné věci v reálném světě, kde platí reálné fyzikální zákony. Většinou.

Celý film působí jako videohra, což nemyslím jako kritiku. Pokud by podobná videohra existovala, tento film by byl s přehledem nejlepším videoherním filmem, protože kombinuje typickou lineární "adventuru" (John Wick chodí od NPC k NPC, plní úkoly a získává informace) s ultrastylizovanými superkrvavými akčními scénami. A přitom působí jako fungující film.Složitý "mythos" zabijáckého podsvětí, skrytého pod povrchem normálního světa, je opět rozšířen o další svérázné postavy a podzápletky, a opět platí, že to celé dává smysl. Samozřejmě pouze ve světě, kde jsou elitní zabijáci prakticky nesmrtelní a policie neexistuje. Ne v reálném světě. John Wick 3 by ale byl dost zajímavým filmem i kdyby se v něm nevyskytovaly žádné akční scény! Znovu se musím podivit tomu, že dosud neexistuje (pokud vím) žádná oficiální LARP hra ze světa Johna Wicka, protože tento námět je pro ni naprosto ideální.

Film je výpravnější a vizuálně zajímavější než dva předchozí. Dlouho (možná od Blade Runnera 2049) jsem neviděl tak krásně stylizované barevné palety a extrémní svícení jako v Johnu Wickovi 3.

Keanu Reeves je v této roli pořád ultimativní badass, kterému jeho nezranitelnost věříme i bez akčních scén. Jeho postava dokonce opět projde nějakým psychickým vývojem a jistými nevratnými fyzickými úpravami. A dozvíme se tentokrát i něco o Johnově etnické příslušnosti. Je zjevné, že tvůrci filmu velmi přesně vědí, co je na plátně cool a co ne, a jak dělat jemný filmový humor (s litry krve) aniž by se na plátně odehrávala explicitní komedie.

Série John Wick vnáší do akční kinematografie podobný svěží vítr jako John Woo před 20 lety. Jediná další akční série, která se tomu v posledních letech trochu přiblížila, je Mission: Impossible. Ale Cruise není Reeves...

20 komentářů:

 1. Krom VR hry se chystá i tahovka. https://www.youtube.com/watch?v=3nEwjqisgGY

  OdpovědětVymazat
 2. Hlavně je to podle komiksu. Ale jsem rád, že je to lepší než dvojka. Na tohle do kina půjdu. Jo a ... prga!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prga už je povolená? Jak to? Neprošla jen díky nepozornosti? Souvisí její opětovný výskyt s dnešní rezignací ministra kultury? Nebo si FF už našel holku a tudíž zruší cenzuru?
   samé otázky ..

   Vymazat
 3. Honzu Knota má každý rád. Je to v jádru dobrej chlap. Tak nějak ale všichni zapomínáme na to, že je to vrah. Na druhé straně, zabíjet se mu většinou nechce a moc si to neužívá. Navíc jsou jeho oběti většinou ozbrojeny, mají nevkusný oblek a ruský přízvuk. No tak teda jo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nevkusný oblek a nablblý výraz jdou vždycky na zabití

   Vymazat
 4. Ted sem to videl v kine a je to fak ultimate badass.. Lide,jdete!

  OdpovědětVymazat
 5. Dobrý den. Je možné tento film někde zhlédnout s českými titulky, které vytvářel někdo, kdo umí anglicky? Děkuji za odpovědi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aktuálně třeba... v kině?

   Vymazat
  2. Ano, já vím, že ten film dávají v kině. Proto jsem se ptal, jestli je ho možné někde zhlédnout s českými titulky, které vytvářel někdo, kdo umí anglicky.

   Vymazat
  3. Špatná otázka. Protože pokud to musel ten někdo přeložit přes noc, a neměl k tomu obraz ani zvuk, jen zestručněné anglické titulky bez vysvětlivek, je celkem irelevantní, jestli uměl anglicky. A mám dojem, že posledních 30 let jsou tyhle podmínky normou.

   Vymazat
  4. Je třeba umět anglicky. Titulky jsou tradičně zprasené a zjednodušené až hanba, takže člověk, co neumí dobře anglicky, si vůbec neužije všechny ty květnaté věty.

   Vymazat
  5. Pokud je tvoje anglictina dostatecne dobra na to, aby jsi rozpoznal prekladatelske chyby v titulcich, k cemu je potrebujes?

   Vymazat
 6. Těšil jsem se, viděl jsem a jsem spokojený. Podle mě lepší než JW2. Snad jen některé CGI odfláknuté - motorky na mostě, někdy psi v boji. Jak psal FF, mohla by z toho být slušná PC hra. Možná to režisér tak i myslel. A lehký náznak humoru tomu taky neuškodil. Vincent je dobrej. Franto, bude JW part 4??

  OdpovědětVymazat
 7. Dva spoilery hned v první větě, ty kriple.

  OdpovědětVymazat
 8. Dobrý večer, mám jeden dotaz. Jestli jsem to dobře pochopil, tak druhý díl končí ve 4 hodiny ráno a začíná se rozednívat. Třetí díl začíná o hodinu později, ale jestli si z kina dobře vzpomínám, tak je zase venku tma. Je v návaznosti obou dílů opravdu taková chyba, nebo si to jen špatně pamatuju? Díky za vysvětlení.

  OdpovědětVymazat
 9. To si dělátě kozy? Tato slátanina a 90%? Asi 4 nekonečně dlouhé bojové choreografie, které jsou po pár minutách ohranější než gramofonová deska Káji Gotta. Z Johna Wicka se stal terminátor, film je plný absurdit, až je neúmyslně směšný. Od jedničky, která měla nějakou vizi (manželka, pes, láska bla bla), po nekonečné a po chvíli nudné bojové choreo (subjektivně je ten film o hodně delší než dvě hodiny a u záverečné scény jsem fakt málem usnul) poslátané jen změnami prostředi a dementními charaktery bez jakékoliv hloubky (nejtragičtější je výkon Halle Berry). Jde vidět Fuxo, že ty už si hodně mimo, když dáš skoro plné hodnocení pár slátaným bojovým choreo, které ztratí své kouzlo asi po třech minutách. A to jsem fanoušek Johna Wicka! Ale od prvního dílu to má hodně sestupnou tendenci.

  OdpovědětVymazat
 10. Prekonalo to všetky moje očakávania. Boli tam minimálne 2 wtf momenty ktoré som si fakt užil a malo to aj skvelý záver. Lepšie ako 2jka.

  OdpovědětVymazat
 11. Znami mi wicka poradili, protoze mam rad matrix a constantina.
  Radsi bych videl dalsiho constantina.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.