9.5.19

Recenze: Trhlina - 20%

Na motivy úspěšné knihy vznikl slovenský horor, ve kterém jsou nejdříve hodinu odhalována strašlivá tajemství minulosti a pak hodinu čtyři lidé chodí lesem a mají psychotické zážitky.


Potenciální agresivní slovenské čtenáře raději rovnou upozorňuji, že jsem knihu nečetl, číst nebudu, a nijak nehodnotím její kvality. Píšu pouze o filmové verzi a nesouhlasím s tím, že bych k pochopení filmu měl číst knižní předlohu.

Film (a kniha) údajně vychází ze skutečných událostí, což znamená, že se za posledních 100 let v okolí kopce Tribeč záhadně ztratilo / zbláznilo několik lidí. Film kolem toho postavil složitější story, spočívající v tom, že si jakýsi mladík přivydělává v demoliční četě a ve starém opuštěném blázinci najde záznamy o oběti tribečského kopce. Následně se on a jeho přítelkyně dají dohromady se dvěma dalšími "poloexperty" na tuto oblast a vydají se tam. A cosi se jim tam stane, nebo spíš "stane"...


Asi se bude hodně psát, že se tvůrci tohoto filmu hodně snažili imitovat Záhadu Blair Witch, ale není to tak úplně pravda. Trhlina neobsahuje žádné "found footage" a má o něco vyšší "production values" než Záhada Blair Witch. Společné mají oba filmy snad jen to, že se jejich značná část odehrává v nestrašidelném normálním lese a že se v nich nevyskytují žádné (viditelné) strašidelné triky.Rozhodnutím nekopírovat lacinou syrovost Záhady Blair Witch a natočit víceméně normální horor tak, jak se dnes normální horory točí, si na sebe tvůrci upletli bič. Z každé minuty jejich filmu totiž čiší snaha o strašidelný psychopatický střih a strašidelný sound design, kopírující hollywoodské horory. A nedaří se jim to. Tedy, výsledek není tak hrozný, aby byl k smíchu, ale rozhodně není strašidelný, ani jinak působivý. A nezapomínejme, že střih a sound design jsou jediné aspekty, na kterých si tvůrci dávali nějak záležet. Jinak se zdá, že celý film měl nulový rozpočet a byl natočen v několika skutečných opuštěných staveních a v normálním nestrašidelném lese. Některé strašidelné zvuky znějí úplně jako kdyby zvukař ťukal prstem do mikrofonu, a v jednu chvíli se dozvíme, že ty strašidelné zvuky v podkresu (ne to ťukání, jiné zvuky) nebyly součástí soundtracku, ale měl to být strašidelný zvuk, který postavy v tu chvíli slyší...

A bohužel, většina herců hraje špatně. A opět platí, že (bohužel) ne tak špatně, aby to bylo nechtěně vtipné, ale dost špatně na to, aby jejich postavy v divákovi nevzbuzovaly vůbec žádné emoce.

To všechno připomíná tucty zapomenutelných laciných amerických hororů, ale narozdíl od nich Trhlina nijak filmově nevygraduje a v jejím finále se nedočkáme žádné filmové brutality nebo dokonce trikových strašidel. Některé postavy skonči trochu zakrvavené / spálené a nejsložitějším trikem je několik rozsvícených žárovek, houpajících se ve tmě. Proto si myslím, že by bývalo bylo lepší pojmout tento film ultralacině, více ve stylu Záhady Blair Witch, a nesnažit se o michaelbayovský střih a zvukové efekty...

Celovečerní Trhlina vznikla sestříháním tří dílů televizní minisérie, což o filmu hodně vypovídá, a asi to také nějak souvisí se skutečností, že zápletka filmu se tváři velmi složitě, ale přitom v ní nic nedává žádný smysl. A tím nemyslím faktické drobnosti jako "Nikde na kopci není mobilní signál, GPS a nefungují zde kompasy, ale přesto si odsud jedna z postav na mobilu kontroluje obsah svého blogu." Tím myslím úplně základní elementy filmové zápletky, jako například "Co z toho, co ve filmu vidíme, se doopravdy stalo, co se jen někomu zdálo, ve kterou chvíli se to zdálo komu, kdo z hrdinů vlastně existoval, a bylo ve filmu nějaké nadpřirozeno, nebo za to mohly ty staré drogy?" Působí to, jako kdyby tvůrci úplně náhodně poskládali typické hororové elementy (tedy ty, které se dají natočit za málo peněz), ale spíše bude na vině špatná adaptace knihy a necitlivé sestříhávání ze seriálové do filmové podoby. Například skutečnost, že celý film je flashback, který někdo někomu vypráví, se ukáže být zcela nepodstatnou pro děj. Když ke konci začala jedna z postav bez návaznosti na cokoliv najednou vysvětlovat jak funguje čtyřrozměrná krychle, tak už jsem se začal smát. Ale to bylo bohužel už pozdě...

Jáklův Ghoul je po všech stránkách lepší řemeslo než Trhlina. Trhlina je podobně debilně o ničem jako Záhada hory mrtvých, ale na rozdíl od ní neobsahuje zábavné digitální zombie, takže jí musím dát "lepších", ale úplně nejnudnějších 20 procent...

P.S: Film je v původním slovenském znění s českými titulky.

19 komentářů:

 1. Za posledních 90 let se tam údajně ztratilo 5 lidí. To je jeden člověk za 18 let. Nepochybuji, že řada kopců na Slovensku má i lepší skóre. Nuda!

  OdpovědětVymazat
 2. Je mozne se ptat na frontaly te zrzky, nebo o me pak Klusak natoci dokument?

  OdpovědětVymazat
 3. Knižní předlohu jsem četl: Natahované, opakující se věty, jakoby to psal školák. A to, že vychází ze skutečných událostí je fabulace autora.

  OdpovědětVymazat
 4. Franto, nechceš natočil dvouhodinový cestopis z normálního nestrašidelného lesa někde na Slovensku? Přispěl bych ti na to 25 Kč.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud se lesy dělí na normální nestrašidelné a normální strašidelné, hlasoval bych pro dokument z toho druhého. Mohl by to být klidně i český les.
   A kdyby kameramana na konci něco brutálně sežralo, tak by se mu navíc ten film určitě zaplatil.

   Vymazat
 5. Grime, tys ještě zde? ...Až František všechny od sebe zapudil, přece s ním zůstal jeden společník - Chmurný žnec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ač, ne až. Až vyžaduje futurum. Až všichni zemřeme, přežije nás gramatika, uchovaná v textech. Ač všichni zemřeme.

   Vymazat
 6. autor pisal knizku podla http://howadoor.wz.cz/tribec.html a
  http://howadoor.wz.cz/tribec_expedice.html na co su vraj v knizke nejake odkazy v doslove a/alebo na obale.

  https://www.google.sk/search?q=howador+tribec

  OdpovědětVymazat
 7. Kolik procent by asi dostala Trhlina, kterou Frantisek masiruje pri piti kakaa?

  OdpovědětVymazat
 8. Vysvetli nam tedy Fuko jak funguje ctyrrozmerna krychle?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čtyřrozměrná krychle má, jak jen bych to přiblížil..., tvar hodně připomínající kojeneckou lahev s dudlíkem.

   Vymazat
 9. Fando, to P.S. je tvůj nejlepší vtip za posledních pár měsíců, možná i let.

  OdpovědětVymazat
 10. Franta knihy nečte. Ty by si měli filmoví tvůrci konečně zapamatovat a přestat podle nich točit filmy.

  OdpovědětVymazat
 11. Fukovu recenzi jsem necetl a cist nebudu. Dava vsak pramaly smysl. Postavy (tj. Fuka) jednaji zcela iracionalne az hloupe. 3D efekt je navic zcela nevyrazny a v tmavych pasazich neni videt text. Davam nudnych 20%

  OdpovědětVymazat
 12. Tak děkuji aspon vím, že nejsem jediná co ten film " nepochopila". Dneska jsme na tom byli v kině. Těšily jsme se protože trailer vypadal zajímavě.Jako vždy ale tady se k němu ani nepriblizily. Bože kdo mohl dopustit, že taková sračka spatřila světlo světa. Nudné, natažené a nedomyslene. Ma to sice začátek ale nemá to příběh a ani navíc konec. Myslela jsem kdyz jeli do toho lesa tak tímhle mel začít film a konečně se bude něco dít a ono nic. Režisér by měl změnit okruh filmů asi spíš točit pohádky. Tohle je hnus napodobenina blair witch a ten mel aspon začátek příběh a konec i ja jako laik mam lepší námět na horor.

  OdpovědětVymazat
 13. Fando, já knihu četla a byla skvělá. Film je natočený přesně podle ní. Kopíruje i napětí v jednotlivých částech knihy. Navíc autor v předmluvě píše, že příběh mu převyprávěl dle své zkušenosti právě jakýsi Igor (Autor se však v knize distancuje od toho soudit, zda se to skutečně příběh takto stal nebo se Igor a jeho parta sjeli a běhali po lese v psychu :-)). Nicméně to co se děje ve filmu (světla, kakofonické pískání píšťal, dům, focení u branky apod.) se přinejmenším v knize (třeba možná i opravdu:-)) stalo. Takže podle mě řemeslně to je zvládnuto dobře. Ovšem na druhou stranu uznávám, že pokud to někdo nečetl, musí to vypadat jako hrozná bejkárna :-D Adéla V.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.