7.5.19

Pokémon: Detektiv Pikachu [Pokémon: Detective Pikachu] - 60%

Dvacetiletý Tim Goodman (Justice Smith) se vydává do města Ryme, aby vyřešil jisté záležitosti po smrti svého otce (kterého mnoho let neviděl). Zde mu ale Pikachu lidským hlasem (tedy ne "pika pika") vysvětlí, že jeho otec žije, a že by ho mohli vypátrat. Tak jdou na to...

Ještě by se možná slušelo upozornit, že Pikachu je Pokémon, a že se celý film odehrává ve světě, kde Pokémoni normálně žijí a normálně jsou loveni do pokéballů (s výjimkou Ryme, kde mírumilovně koexistují s lidmi).

A ještě by se možná slušelo upozornit, že pokud nevíte, co je to "Pikachu" nebo "Pokémon", tak nemusíte číst dál.


Detektiv Pikachu je první oficiální pokus o fotorealistický film, ve kterém živí herci interagují ve skutečném světě s Pokémony, kteří vypadají jako kdyby byli živí a trojrozměrní. Musím ocenit snahu výtvarníků, protože Pokémoni jsou různě realisticky chlupatí / slizcí, ale přitom nepůsobí strašidelně (jako jistí ježci) a většinou je okamžitě jasné, na jakého Pokémona se právě díváme. Proti většině scén nemám žádné technické výhrady a je super se na to koukat. Je ale zřejmé, že tvůrci filmu měli pořádně vymodelovaných jen asi 30 typů Pokémonů, takže se na plátně "náhodou" objevují opakovaně ty samé exempláře (i když jde o různé scény z různých míst).


Já jsem se o Pokémony zajímal už v době, kdy se ještě nejmenovali Pokémoni (ale Pocket Monsters), čistě proto, že to byly dle mého názoru velmi kvalitní videohry. Tudíž i dnes rozeznám Bulbasaura od Charmandera, ale rozhodně neznám všech 809 Pokémonů, rozhodně jsem nehrál všechny Pokémon videohry a rozhodně jsem nekoukal na seriál a všechny animované filmy... Přitom jsem ale neměl pocit, že by mi ve filmu něco zásadního unikalo, takže zjevně nebude cílen na extrémní Pokémon fanoušky. Stačí, že víte, co umí Ditto, a že Magikarp je skoro stejně k ničemu jako Hawkeye (z Avengers, ne Pokémon)...Detektiv Pikachu je cílen především na malé děti a tudíž je poměrně překvapivé, jak málo akční a málo legrační film to je. Jeho velká část (nejméně dvě třetiny) pozůstává z toho, že někdo s někým mluví a snaží se řešit detektivní případ. A na tomto místě musím bohužel konstatovat, že všichni lidští protagonisté (včetně unaveného Billa Nighyho a Kena Watanabeho v malých rolích) jsou značně nudní, nezajímaví a nevtipní. Což mě opravdu překvapilo, vzhledem k osobnosti zkušeného komediálního režiséra Roba Lettermana.

Asi po 20-30 minutách se na plátně konečně objeví titulní Pikachu (v původní verzi hlas Ryana Reynoldse), kterého je zábavné sledovat a poslouchat, ale rozhodně není na plátně non-stop. Dokonce by se mi chtělo napsat, že pokud vezmeme v úvahu cílové publikum (tj. malé caparty), je tento film až překvapivě intelektuální a s několika sofistikovanými, nečekanými a nikoliv nesmyslnými (v rámci Pokémon vesmíru) zvraty.

Samozřejmě ale dojde i na akční scény a obzvlášť posledních 10-15 minut v Ryme je velmi extatických (jako nějaké fanouškovské video z YouTube s obrovským rozpočtem). Kdyby tak nadupaná byla většina filmu, byl bych z něj mnohem nadšenější. Takhle jde ale spíš jen o jakýsi opatrný příslib, že "cinematický Pokémon vesmír" má šanci existovat a mohli bychom se docela těšit na další filmy z něj. Včetně mládeži nepřístupných!

Dosud jsem za nejlepší a nejvěrnější film podle videohry považoval Silent Hill. Detektiv Pikachu je o něco lepší film, ale je cílen především na dětské publikum a starším fanouškům, kteří na Pokémonech vyrůstali před více než 20 lety, nemá příliš co nabídnout.

P.S: Viděl jsem dabovanou verzi. Existuje i titulkovaná a myslím, že by se mi líbila o něco víc, ale nebudu to zkoušet. Neměl jsem pocit, že by nějaké vtipy byly následkem dabingu vyloženě zabity.

21 komentářů:

 1. Tento film bychom měli "mokusatsu" - zabít mlčením - a určitě bychom neměli ani ve vzdálené souvislosti s ním používat výrazy jako "nadšenější", "líbila" nebo podobné.

  OdpovědětVymazat
 2. Ten pocit, když jdeš na film pro dětské publikum a obviní tě z pedofilie, protože normální heterosexuální padesátník by na takovou krávovinu nešel...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ešte šťastie že nie som päťdesiatnik a idem tam s dvoma malými babami.

   ...whooops.

   Vymazat
  2. Romane, byl jsi někdy na Velkém Tribeči?

   Vymazat
  3. Priamo nie, najblizsie asi na zrúcanine Gýmeš a okolných trasách.

   Vymazat
 3. Když tak koukám na FF, říkám si: "Pokémonje..."

  OdpovědětVymazat
 4. Jí ve filmu někdo majonézovo-sýrový Pringles?

  OdpovědětVymazat
 5. Pokémoni mě sice nikdy nebrali a už nikdy nezačnou, ale pořád je mi tenhle počin sympatičtější než další a další komixárny.

  OdpovědětVymazat
 6. Pokemon je film kde Fukovi konecne nic zasadne neuniklo a zaroven je to film pre detske publikum. To nebude nahoda.

  OdpovědětVymazat
 7. Franta přestal sledovat Pokémony, protože se na scéně objevili Teletubbies.

  OdpovědětVymazat
 8. Že vraj... "ffchat presunut, vite komu napsat. ". Já teda nevim. Nevím praclíkovu adresu a tak. :-/

  OdpovědětVymazat
 9. Včera jsem uklízel svůj první pronajatý byt, kam se stěhuju ve 40 od mámy a táty a přemýšlel jsem ve smutku, jestli bude v okolí nového domova aspoň pár Pokémon gymů. Teď jsem se ale po přečtení recenze rozhodl dospět a jít na intelektuálního Detektiva Pikaču, díky Františku a přeju tobě i sobě úspěšný lov nové holky.

  OdpovědětVymazat
 10. Já měl zato, že hlavní tahák pro tento film je hlas Ryana Reynoldse, tudíž dabing nemá smysl. Nebo se pletu?

  OdpovědětVymazat
 11. Seznam všech pokémonů včetně českých popisů, netřeba používat en wiki
  http://www.postavy.cz/svet/pokemon/postavy/

  OdpovědětVymazat
 12. Měl by jsi si pořídit nějakou ženu a s ní nejake dite. Muže byt i z předchozího vztahu. Aby jsi mohl chodit na tyto filmy a nevypadalo to hpoupe. Že máš vecne mladou dětskou duši tim to uz neukecas. Ještě by jsi mohl tvrdit že tyhle recenze pises pro deti. Ale to by jsi je nemel publikovat tady, ale např v časopisu Sluníčko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To určitě. Živit nějakýho haranta a dělat troubu nějaký fuchtli. Která navíc si toho haranta udělala s nějakým debilem a teď potřebuje jenom živitele.

   Ba ne, František nám musí zůstat navždycky takový jaký je! A já se už těším na recenze dětských filmů od 80ti letého starce protkané infantilním a černým humorem.

   Vymazat
 13. Po dlouhodobém čtení FFF se zdá, že všechny filmy tady se dají rozdělit na dvě skupiny a sice buď pro děti do 12 let nebo druhá skupina úchylno zvrácené.

  OdpovědětVymazat
 14. Pokémoooon všechny chytit máš! :) od pokémonů mám vše karty, figurky, hry a nikdy mě nepřestanou bavit :D

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.