28.5.19

Recenze: Rocketman - 80%

Při recenzi nového životopisného muzikálu o Eltonu Johnovi (Taron Egerton) budu muset několikrát zmínit nedávný hit Bohemian Rhapsody. Budu muset, i když bych to radši nedělal.


Začněme tím, že Rocketmana režíroval Dexter Fletcher, což je tentýž člověk, který dokončil Bohemiam Rhapsody poté, co režiséra Bryana Singera přestalo bavit na filmu pracovat.

Další zjevná souvislost spočívá v tom, že v obou případech jde o životopisy slavných britských muzikantů, které nezabírají celé období jejich života. Rocketman končí pravděpodobně někdy v polovině 80. let. Píšu "pravděpodobně", protože to ve filmu není přesně řečeno a je to záměr. Což je věc, kterou se Rocketman od Bohemian Rhapsody zásadně liší a důvod, proč se mi Rocketman líbil podstatně víc.

Rocketman je totiž "zarámován" vyprávěním Eltona Johna v protialkoholní léčebně a 95 procent filmu tudíž jsou subjektivní útržky toho, jako si Elton vybavuje vlastní život a jaké náhodné věci se mu při tom honí hlavou. Nikoliv realistické zobrazení toho života.


To dává filmařům úžasnou volnost oprostit se od reality a mixovat hudbu i vizuály téměř jakýmkoliv způsobem. Mohou skákat časem vpřed a vzad jak se jim zachce. Kdykoliv může zaznít jakákoliv písnička (bez ohledu na to, zda už byla složena v roce, ve kterém se právě nacházíme). Postavy se mohou chovat naprosto nerealisticky a absurdně (včetně toho, že začnou najednou zpívat nebo tančit), protože sledujeme něčí subjektivní, značně ironické vyprávění. Je to velice, velice osvěžující a následně vůbec nevadí třeba to, že Eltonovu matku hraje Bryce Dallas Howardová, která je jen o 9 let starší než Taron Egerton.

A je to všechno velice nápadité a výborně řemeslně zpracované. Mnoho písniček má zcela nové adaptace a zpívá je vícero různých postav, nikoliv jen Elton, což jim často dává úplně nový význam (podobně jako ve filmech Moulin Rouge nabo Across the Universe. Hojně je používáno digitálních triků, takže postavy například různě létají, kamera provádí věci, které ve skutečnosti provádět nemůže, a Egerton je digitálně vložen do autentického 35 let starého Eltonova videoklipu.U Tarona Egertona (Kingsman) je zapotřebí se zastavit déle, protože jeho výkon je úžasný. Nesnaží se imitovat Eltonův fyzický vzhled. Vystačí si s ošacením, brýlemi, podobně plešatějící hlavou a extravagantním vystupováním. Všechny Eltonovy party zpívá on sám, zpívá je skvěle a opět: Nesnaží se imitovat Eltonův hlas. Působilo to na mě mnohem lépe a přirozeněji, než imitátorská snaha v Bohemian Rhapsody.

Film koprodukoval Matthew Vaughn (Kingsman, Stardust) a projevuje se to na jeho dravosti, tempu a v neposlední řadě nepřístupnosti (je v něm hodně drog, nadávek a dost explicitní gay sex).

Jaká jsou negativa? Inu, Elton John stále žije a je koproducentem tohoto filmu. Tudíž je zřejmé, že všechno, co vidíme na plátně, musel on nějakým způsobem schválit, a že se "jde na dřeň" jen tak hluboko, jak Elton dovolil. Ale dovolil překvapivě dost. Na konci se ovšem dočkáme vysvětlujících titulků o tom, co Elton dělal posledních 30 let (o čemž ve filmu nic není) a informace o jeho dnešním životě a nadaci proti AIDS není něco, co by se do tohoto filmu příliš hodilo. Není to film o Eltonu Johnovi, ale o extrémně subjektivní skorofantasy o první polovině jeho života.

A největší problém, který jsem s tímto filmem měl, je také extrémně subjektivní: Hudba Eltona Johna je mi totiž téměř úplně volná a jsou možná jen 2-3 písničky, které se mi od něj líbí a jsem ochoten je opakovaně poslouchat (a téměř bez výjimky se mi písničky v tomto filmu líbily víc než původní Eltonovy verze). Je mi líto, že podobným způsobem nebyla natočena Bohemian Rhapsody. Nebo film o Yello, o Alexandru Bardovi nebo o Laibachu...

P.S: Film má vynikající české titulky (Petr Putna), které nejenže správně překládají ty písničky, u kterých je to potřeba, ale ještě se rýmují lépe, než lecjaký oficiální dabing drahého Disney filmu.

P.P.S: Zajímalo by mě, jestli obsazení Egertona do hlavní role souvisí s tím, že zpíval "I'm Still Standing" už jako gorila (to spíš ne) a loni hrál po boku Eltona Johna ve druhém Kingsmanovi (to spíš ano).

24 komentářů:

 1. Kdyby moje recenze filmu Rocketman dopadla takhle, spokojený bych s ní nebyl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. protože jseš blbec?

   Vymazat
  2. Hele Anonymní, zajdi si s tou schízou někde za odborníkem.

   Vymazat
 2. No nakonec jsi Bohemian Rhapsody asi fakt zmiňovat nemusel, protože z recenze vyplývá, že jde o totálně odlišný styl.

  OdpovědětVymazat
 3. No, Františku, a zase špatně. Pan Singer se jmenuje Bryan, nikoliv Brian.
  Dále, ve větě "Film má vynikající české titulky (Petr Putna), které nejenže správně překládají ty písničky, u kterých je to potřeba, ale ještě se rýmují lépe, než lecjaký oficiální dabing drahého Disney filmu." nemá být před "než" čárka, protože za ní nenásleduje sloveso.

  OdpovědětVymazat
 4. Ta spievajuca gorila je super. A dalsia skladba (https://youtu.be/pHZneOidj9A?t=149 Queen + David Bowie: Under pressure) je tam tiez skvela.

  OdpovědětVymazat
 5. Putna je na překlad písniček špička. Pro ČT geniálně přeložil Pink Floyd: The Wall ("I have become comfortably numb" na "Mám v duši klid, ztratil jsem už cit") a nedávno přebásnil celé nové album Nicka Cavea do dokumentu One More Time with Feeling.

  OdpovědětVymazat
 6. Rýmovaný titulky jsou naprostý zlo. Dík za upozornění, jinak bych na to, já vůl, šel.

  OdpovědětVymazat
 7. A proc se to jmenuje Rocketman? Aby si lidi mysleli, ze je to zas nejaka marvelovka? :)

  OdpovědětVymazat
 8. "Působilo to na mě mnohem lépe a přirozeněji, než imitátorská snaha v Bohemian Rhapsody."

  V BR žádná imitátorská snaha není, všechno jsou to originály s přimixovaným Marcem Martelem (kvůli částem, které z originálního mixu nejde dostatečně čistě vytáhnout). Plus samozřejmě Marc Martel zpívá třeba celé Happy birthday to me, protože to Freddie nikde nenazpíval.

  OdpovědětVymazat
 9. doma jsme meli (od asi 1980?) tuhle pecku na vinylu, tak doufam ze tam zazni!

  https://www.youtube.com/watch?v=26wEWSUUsUc

  OdpovědětVymazat
 10. 80%? Samozřejmě to bude propadák po všech směrech a kvalit Bohemian Rhapsody nedosáhne ani z leknutí. Franta zase nepozná kravinu.

  OdpovědětVymazat
 11. Franta tomu dal vic nez Bohemian Rhapsody, bo "explicitni gay sex". To je jasny kazdemu teplakovi!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jistě, oceňuje snahu jít na jakousi hranu no... jiná věc ovšem je, že to už moc nikoho dneska nezajímá. Proč asi myslíte, že v Čechách měla Bohemian Rhapsody takový megaúspěch? Já myslím že to je jasný:
   1) Češi milujou rock
   2) už je prostě nabaví současnej styl, kdy ze sebe buď tvůrci tlačí nějakou kontroverzi (většinou uměle a s čistě reklamním účelem), anebo je vyznění celkově temný a negativní ať už je téma jakýkoliv.
   Konečně zas přišlo něco, co je pozitivně a zábavně laděná oddechovka.

   Vymazat
  2. Tak hlavně když to nepřišlo jako něco, co je pozitivně a zábavně laděná od dechovka.

   Vymazat
 12. Jsem na tom podobně jako František - Eltona moc nemusím, líbí se mi od něj také jen pár písniček. A na film jsem šel a dost se mi líbil. Zjistil jsem, ze jen ve filmu je tak 5 písniček, které se mi líbily - a to tam ty nejznámější nebyly (Candle in the Wind - i když pár tónů z ní tam je, Sacrifice, You gotta love someone). Je to skvělá show, a "kingsman" se tam přesně hodí.

  OdpovědětVymazat
 13. Má tam Táron full frontal?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele, nemá a ten "dost explicitní gay sex" = líbání, objetí a záběr na dolní končetiny, ani prdel není vidět. Pan Fuka nejspíš zapomněl na sex v "Teplej pianista Douglas" nebo drsnej anál ve stanu v "Zkrocené hoře", které obě viděl. Já už se z toho senilního dědka poseru.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.