16.5.19

Recenze: Můj nový život - 40%

Český časosběrný dokument vypráví o čtyřech dětech, které přežily rakovinu (a jednom děvčeti, které ji nepřežilo a pozůstalí na ni vzpomínají). Sledujeme vyprávění všemožných lidí o všemožných aspektech rakoviny a sledujeme aktivity nadace Můj nový život, která si dala za cíl upozorňovat na děti postižené rakovinou a pořádat pro ně akce, které jim ulehčují život a/nebo terapii.


Nejsem žádný expert na dětskou rakovinu, ale vím o ní mimo jiné následující:

 • Dětské rakovina představuje obrovskou fyzickou i psychickou zátěž pro pacienty i pro jejich blízké
 • Léčba dětské rakoviny není spolehlivá
 • Pokud se pacient dobře psychicky cítí, je to dobré pro jeho zdraví a zvyšuje to jeho šanci na přežití (třeba jen díky placebo efektu). Tudíž je dobré snažit se o to, aby se pacienti dobře cítili, bez ohledu na to, jakými aktivitami je toho dosaženo
 • Starat se o pacienty s dětskou rakovinou není snadné ani laciné

To všecho beru jako fakt už hodně dlouho a film Můj nový život nijak nezměnil mé názory na tuto problematiku a neřekl mi o ní nic nového.


Pokud existují lidé, pro které je něco z těchto čtyř bodů novinka, pak jim tento film možná pomůže dojít k rozhodnutí, že chtějí na léčbu dětské rakoviny finančně nebo nějak jinak přispět.

Protože pro mě nic z těch čtyř bodů novinka nebyla, devadesát minut opakování téhož stále dokola pro mě bylo v kině téměř k nepřežití a byl jsem vděčný za jakoukoliv drobnou odbočku od základního schématu (například když uvidíme kusy školního amatérského filmu o Harry Potterovi, který má s tématem Mého nového života společného jen to, že v něm v malé roličce vystupuje jedna z dětských protagonistek dokumentu).Mohlo by to možná vypadat, že nějak zlehčuji problémy dětí s rakovinou. Nikoliv. Zlehčuji devadesátiminutový film, který má stejný obsah jako každé slušně sestříhané promo video o boji proti rakovině, jen má místo pěti minut devadesát minut a nedozvěděl jsem se z něj nic nového / zajímavého o dětských pacientech ani o těch, co jim chtějí usnadnit život (aspoň ne nic, co by mi okamžitě nedošlo z traileru).

Kdyby to bylo na mně, tak bych za peníze vynaložené na vznik tohoto filmu raději těm dětem koupil nějaké laptopy / Nintenda...

P.S: Na slavnostní premiéře filmu přibližně každých 15 políček filmu jedno políčko chybělo, takže sebou obraz občas velmi nechutně trhal (obzvlášť v záběrech, kdy se kamera měla plynule pohybovat). V traileru ale tento problém nevidím, takže přepokládám, že šlo o nějaký problém s promítačkou / videosouborem, a ne o diletantismus tvůrců.

15 komentářů:

 1. Přeji si, aby František Fuka dostal rakovinu.

  OdpovědětVymazat
 2. Kolem 400 dětí je v ČR diagnostikováno s rakovinou každý rok. Ještě před pouhými třiceti lety přežívala jen necelá třetina z nich; dnes je to téměř 90 procent. Kdyby neexistovala moderní lékařská věda a špitály by stále řídila katolická církev, nepřežilo by žádné dítě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby to tu vedla katolická církev, tak má každá žena dětí deset, takže by se to třeba nějak vyrovnalo.

   Vymazat
  2. A pán je skeptik, ateista, homosexuál a pedofil. Děti přeci teď víc přežívají proto, protože se za ně modlí víc lidí!

   Vymazat
  3. Kdyby špitály řídil FF, tak by sice nepřežil nikdo, ale zase by o tom vznikal (nikoliv však vznikl) poutavý dokument.

   Vymazat
  4. Je každý skeptik ateista? Je každý ateista skeptik? Je každý ateista homosexuál? Je každý homosexuál ateista? Je každý křesťan idiot? Je každý idiot křesťan? Je každý křesťan pedofil? Je každý pedofil křesťan? Je každý... už mě to nebaví. Prostě Dakkon je vůl.

   Vymazat
  5. Šu-katolická církev ať si špitály vede, ale do vědy a výzkumu ať se neserou.

   Vymazat
  6. No kdybys nepřežil zrovna ty, škoda by to nebyla.
   A to ti říkám jako kolega ve value chainu bezprostředně navazující.

   Vymazat
 3. Fuka to je v poho, my vieme ze si si za prachy od backerov kupil Nintendo. Nemusis davat taketo krypticke coming outy do recenzii.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kolik z těch backerů mělo děti s rakovinou a chtěli se utěšit projekcí dokumentu, marně? Raději nezjišťovat. I rakovina je z toho smutná.

   Vymazat
 4. Nez aby Franta natocil za penize ze Startovace film k nepreziti, radeji si za ne poridil laptop, klavesy a Nintendo. To je fer.

  OdpovědětVymazat
 5. Čolek? Čolka?
  Raka máte dědo, raka!

  OdpovědětVymazat
 6. Moc se mi líbí, že se František Fuka neostýchá...no recenzovat bych tomu neříkal, spíš psát o dokumentech. Až dokončí a vrhne v plen tu svou nádheru z Japonska, bude to krásná nahrávka na smeč. Těšíme se. Františku, vytrvej v...no prostě vytrvej.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.