2.5.19

Recenze: The Beach Bum - 80%

Matthew McConaughey hraje chlapíka s přezdívkou Moondog. Kdysi býval slavný básník, ale teď je spíš zábavná figurka, neustále chlastající, hulící, pseudofilosofující a píchající. Peníze na to bere od své extrémně bohaté manželky (Isla Fisherová), která má pro jeho eskapády pochopení, sama píchá jiného, ale přesto se s Moondogem navzájem milují.

Pak se stane cosi tragického, Moondog přijde o přísun peněz a je nucen okolnostmi, aby se aspoň trochu sebral a něco se svým životem udělal. Udělá?


The Beach Bum je zatím nejvíce mainstreamový film Harmonyho Korina (Spring Breakers). Znamená to, že v něm není téměř žádné nastavování zrcadel a žádný sofistikovaně skrytý hlubší smysl (nebo je skrytý tak sofistikovaně, že jsem si ho nevšiml). Nekritizuje žádnou část společnosti, chce jen bavit. Tedy, pro někoho útlocitnějšího to může být až příliš intenzivní (občasné násilí i smrt, nehezká ženská ňadra, nehezcí lidé, sprostá slova), ale mně to přišlo příjemně černohumorové. A originální!


V menších rolích excelují různí slavní herci (včetně Zaca Efrona, Jonaha Hilla, Martina Lawrence nebo Snoop Dogga) a výborné herecké výkony všech zúčastněných velmi pomáhají tomu, že film funguje.Totiž, kdybych vám nějaké scény filmu detailně popsal (čistě fakticky popsal co se v nich děje), mohlo by vám připadat, že popisuji nějakou strašlivou nekomedii s Adamem Sandlerem. Scény v tomto filmu totiž většinou nejsou vtipné tím, co se v nich děje, ale tím, jak je to natočeno a jakou to má atmosféru. Přebarvená kamera v malebných i nemalebných zákoutích Floridy, pseudochaotický střih a velmi pečlivě zvolená hudba přispívají k tomu, že jsem občas měl vyloženě labužnické pocity (například při důležité smrti, která je současně smutná i legrační).

The Beach Bum mě zaujal podstatně více, než Gilliamův trochu podobný Strach a hnus v Las Vegas. Obecně nemám moc rád filmy, které nemají žádnou pořádnou zápletku, ale v případě tohoto díla se jedná o velmi snesitelný zážitek. I díky tomu, že má sympaticky střídmých 95 minut.

P.S: Hrdina filmu nemá nic společného s tímto Moondogem.

18 komentářů:

 1. V traileru Deaodatova funková adaptace Also Sprach Zarathrusta použitá též v Being There s Peterem Sellersem.

  OdpovědětVymazat
 2. "The Beach Bum mě zaujal podstatně více, než Gilliamův trochu podobný Strach a hnus v Las Vegas."

  Neumíš českou gramatiku. Za "více" nemá být čárka, protože za něm nenásleduje sloveso. Když už chceš vybírat peníze za tyhle jakože "recenze", nauč se aspoň česky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zbožňuji čárkové specialisty s němyž se člověk dozví poslední novinky z oboru.

   Vymazat
  2. No správně se píše "s nimiž", což je dokazuje, že ani ty neumíš českou gramatiku.

   Vymazat
  3. Tak tím "němyž" jsi mu to prostě natřel, z toho se už nevyhrabe :D

   Vymazat
  4. Za čárkou nemusí nutně následovat sloveso. Může oddělovat několikanásobné větné členy nebo výrazy do věty vložené. Pokud je to novinka, tak leda pro blonďaté blbky.

   Vymazat
  5. Kikina má svým způsobem pravdu. Slovo "němyž" může existovat, pokud k němu Kinkina sežene odpovídající politickou podporu - podle rozpočtu buď instalací megabillboardů kolem Prahy nebo rozdáváním letáčků v místní sámošce. Ale největší šance bych mu/jí dával, kdyby se stal(a/o) Babišovou milenkou. V takovém případě by ale bylo dobré protlačit i užitečnější věci.

   Vymazat
  6. Kikina chtěla jen upozornit na to, že Anonymní čárkoznalec by si měl po sobě komentář alespoň přečíst. Když už má potřebu někoho kritizovat. Obzvlášť když se jedná o pravopis. Jinak jsou Kikině čárky i Babiš u prdele.

   Vymazat
  7. To "něm" je hanácké nářečí, blbko. Píše o ňom třeba oblíbený autor Radima Hasalíka, Josef Hašek.

   Vymazat
  8. Nojo. Hlášky z Haška, ty zná každej ňouma.

   Vymazat
  9. No, von ten Pepa Haškůj zase tolik hlášek neměl, Jarda toho napsal podstatně víc.

   Vymazat
 3. Kdyby moje recenze na film "The Beach Bum" dopadla takhle, spokojený bych s ní nebyl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud by moje reakce na tvou reakci na jeho recenzi na tamten film dopadla jako tvá reakce na jeho recenzi na tentýž film, spokojen bych určitě byl a vlastně kčertu s kondicionálem, já jsem.

   Vymazat
  2. Grime, ty jsi? Tak to jsem spokojen.

   Vymazat
 4. Jak dlouho je Smrťáček na Fukofilmu? 5 let? Každopádně jsem se podruhé v životě uchechtl nad jeho komentářem, dobře on.

  OdpovědětVymazat
 5. Jak dlouho je Smrťáček na Fukofilmu? 5 let? Každopádně jsem se podruhé v životě uchechtl nad jeho komentářem, dobře on.

  OdpovědětVymazat
 6. Moondog = The Dude + prachy + status menší celebrity + pestrý mix full frontalů. Šel jsem na to náhodně sám do kina a dostal jsem z toho chuť na míchané nápoje a kupování jachet.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.