9.4.19

Recenze: Řbitov zviřátek [Pet Sematary] - 60%

(Následují spoilery, pokud vůbec neznáte knižní předlohu a neviděli jste trailer!)

Doktor Louis Creed (Jason Clarke) se s ženou a dvěma dětmi stěhuje do venkovského domu, ke kterému patří i velký kus lesa. A v tom lese je hřbitov domácích mazlíčků. A za tím hřbitovem je další hřbitov (starý indiánský) a co mrtvého tam zakopáte, to ožije a stane se to zlým...

Tudíž, když Creedovým umře milovaný kocour a později milované dítě, udělá Louis co asi...?

Tyto stylové děti jsou jen v jedné scéně na začátku a pak se o nich už nemluví
Film Řbitov zviřátek je adaptací slavné horové knihy Stephena Kinga z roku 1983. Tu jsem možná kdysi hrozně dávno četl a určitě jsem kdysi hrozně dávno viděl první filmovou adaptaci (1989). Z děje jsem si ale nepamatoval víc, než je napsáno v úvodním odstavci.


Nyní (po shlédnutí nové verze) jsem si na Wikipedii osvěžil děj knihy a musím konstatovat, že děj nového filmu se od ní v jistých věcech liší, například v tom kdo kdy umře a v jakém pořadí. Ale ústřední zápletka a atmosféra zůstaly víceméně stejné, což je současně dobře i špatně. Dovolte mi vysvětlit:

V tuto chvíli jsem si uvědomil, že nejsem schopen se stoprocentní jistotou napsat, ve které dekádě se nový film odehrává, ale jsem si skoro jistý, že se v něm vyskytovalo moderní auto nejméně jeden smartphone, takže asi někdy v nedávné době. Bez ohledu na to je ale atmosféra celého filmu velmi retro. Moderní technologie nehrají v zápletce žádnou roli a celý film je také natočen ve stylu, v jakém se točily horory někdy před 30 - 40 lety.To je dobře, pokud se vám horory 80. let líbily (myslím nekrvavé atmosférické horory, ne slashery), a chcete si je jistým nostalgickým způsobem připomenout.

Ale není to dobře, pokud chcete vidět současný film, od kterého očekáváte, že se nějak popere s konkurencí současných hororů. Takový film Řbitov zviřátek není. Jeho zápletka působí velmi archaicky (což je logické, protože je archaická) a předlohy neznalý divák si skoro určitě bude říkat: "OK, tak ti mrtví ožívají a jsou pak zlí... A to je všechno? Kvůli tomu sedím v kině dvě hodiny?" Je natočený řemeslně schopně, ale nevšiml jsem si ničeho extra zajímavého, s výjimkou dvou-tří hezky nasvícených / nasnímaných scén. A herci (z nichž nejznámnější je John Lithgow v menší roli tajuplného vidláckého dědka) jsou adekvátní, ale opět žádným způsobem nepřekvapí.

Nový Řbitov zviřátek na mě působil jako opravdu kvalitní televizní film. A myslím to víceméně jako pochvalu.

P.S: V českém názvu je (stejně jako v názvu knihy) krátké I ve slově "zviřátek". V úvodních titulcích filmu je omylem dlouhé (v Unii filmových distributorů to popletli a Filmprint to vzal odtamtud).

14 komentářů:

 1. Co takhle si nejprve přečíst předlohu, podívat se na první film a teprve potom začít psát recenzi? Wikipedie není považována za relevantní zdroj.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Wiki je pro základní přiblížení k nějakému tématu IMHO v pohodě. Ještě jsem nenarazil na to, že by dávala vysloveně mylné informace, a pokud dává, je to obvykle celkem rychle napraveno. Jasně, pokud se chci něčím zabývat do větší hloubky, můžu z Wiki použít tak maximálně odkazy, ale pro normální použití stačí.

   Vybízet Frantu ke čtení je asi tak podnětné, jako ho vybízet k tomu, aby sestříhal nějaký japanofilní dokument.

   Vymazat
  2. ja jsem taky japanofil, sice jsem tam v zivote nebyl, ale maji nejlepsi muziku:
   https://www.youtube.com/watch?v=FSGVuHyREyU
   https://www.youtube.com/watch?v=4EnNClpgRzI
   https://www.youtube.com/watch?v=wE87RujMWDg

   jestli franta nedodela japanofilni dokument, tak se u nej sejdeme a udelame poradne bukkake :-)

   https://www.youtube.com/watch?v=Aba5OGLEu94

   Vymazat
 2. Ano, pro správné pochopení díla je rovněž třeba zhlédnout film o filmu, prostudovat si životopis Stephena Kinga a pro jistotu i některou z publikací Miloslava Stingla, abyste nahlédli, proč jsou ostatky z indiánského hřbitova naplněny hněvem vůči bílému muži.

  OdpovědětVymazat
 3. Nastavujou tam zrcadlo tomu jak se běloši chovají k mrtvým a že si také zaslouží stejná práva po letech útlaku bílých?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemrtví byli po dlouhá staletí přehlíženou menšinou, zcela odsunutou na okraj společnosti. Nyní díky inkluzi a diverzitě přichází čas na nápravu. Vedle očekávaných hororů se brzy dočkáme také civilnějších příběhů - dramat z (ne)života a také třeba romantických komedií. A nemrtvé čivavy ve slipech.

   Vymazat
  2. Nyní, nevím jestli díky inkluzi, je nemrtvých všude jak naseto, už by se mohli autoři konečně zaměřit na něco nového. I ty civilní příběhy dávno existujou, FYI.

   Vymazat
  3. v navratu zijicich mrtvych 3 uz se resilo love story, mezi clovekem a zombie divkou a to uz v roce 1993.

   Vymazat
  4. Zkoušel jste si počítat, kolik je na Zemi již mrtvých? Menšina to rozhodně není :)

   Vymazat
 4. na to starem filmovem zpracovani me nejvice desila ta holka s nemoci patere co byla uzavrena v pokoji. ta byla horsi nez ozivle mrtvoly.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta je tady taky, je strasidelna, ale je tam tak 3 minuty celkem...

   Vymazat
 5. Nějaký fullfrontaly holčiček, mrtvých psů a indiánů?
  Radima Hasalíka nevezmu, nepochopil by děj asik.

  OdpovědětVymazat
 6. Lepší byl původní film. Tady je lepší konec a děsivější kocour, jinak ten film je strašně jalový.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.