17.4.19

Recenze: Hellboy (2019) - 40%

V Anglii je probuzena zlá čarodějka z 5. století (Milla Jovovichová) a jedině Hellboy (David Harbour), hodný zplozenec pekla, je schopen zastavit ji dříve, než přivolá totální apokalypsu na Londýn / Anglii / celý svět / celou galaxii.


Mohli bychom se dlouze bavit o tom, jestli má smysl (komerční, umělecký nebo fanouškovský) natočit deset let po posledním Hellboyovi jeho další pokračování. Ale naštěstí se o tom bavit nemusíme, protože tento film není pokračování, nýbrž reboot, kde Hellboy vypadá a chová se jinak, hraje ho někdo jiný, některé věci v něm vidíme znovu (konec druhé světové války, Rasputin a přivolání Hellboye do našeho světa) a jiné věci v něm vidíme úplně jinak. A odvážím se říct otevřeně, že mi zcela uniká smysl existence tohoto filmu.


Ale řekněme, že jde o film určený pro dnešní mládež, která první dva filmové Hellboye nezná a nebude se zabývat tím, že tenhle nový jinak vypadá, jinak se chová a má jinou origin story. Takže se pokusím srovnávat nový film s těmi dvěma předchozími co nejméně. Ale asi se nějakému tomu srovnání neubráním...První věc, která si asi u nového Hellboye všimnete, je velmi intenzivní snaha být hrozně cool, hip, edgy a brutální. V praxi se to projevuje tak, že v něm všichni pořád mluví hodně sprostě, všude je spousta krve a vnitřností a pořád hraje brutální metal, nebo spíš "to, co si dnešní mládež představuje pod pojmem brutální metal" (takže například Muse). V jednu chvíli jsem byl překvapen, když se ozvala Beethovenova "Osudová", ale překvapení pominulo, když po pár desítkách sekund přešla do metalové verze. Působí to, jako kdyby si mladý hoch chtěl užít to, že je mu projednou rodiči dovoleno mluvit sprostě, ale neví, k čemu to využít.

Neříkám, že ve filmu žádná brutální scéna a žádná sprostá hláška nefunguje, ale těch nefugujících je nepříjemně mnoho, a dost brzo se to pro mě při sledování filmu stalo předvídatelným, až únavným. A protože jde o hollywoodský film, je úsměvné sledovat, jak strašlivě si dávali tvůrci pozor, aby se mezi vší tou krví a střevy ani na zlomek sekundy neobjevila nahá ženská bradavka...

Titulní hrdina je celkem cool chlapík (který se nesnaží nijak imitovat verzi Rona Perlmana a je to dobře), ale všichni ostatní (jeho dva pomocníci, "táta" Trevor) jsou veskrze nezajímaví až otravní. Nemají s Hellboyem žádnou vzájemnou chemii a většinou si jenom navzájem nadávají jako prepubescenti, kteří chtějí vypadat cool na školním hřišti, když je učitelé neslyší.

Do jisté míry je možné užívat si nového Hellboye jako hlasitou akční blbost, něco ve stylu filmového Mortal Kombatu. Akčních scén je dost a jsou občas epické, i když je to samozřejmě vždy CGI a většinou nepříliš dobré, toporné CGI, jako z videohry. Větším problémem je ale v tomto případě mnoho scén, kdy se něco zdlouhavě vysvětluje a někdo se dozvídá o svém původu a svém poslání, což povětšinou nedává žádný smysl a bylo mi to úplně jedno. Celý děj tohoto filmu ostatně nedává smysl a nejsem si jist, jestli ho někdy měl dávat (na mnoha místech je vidět / slyšet, že se něco brutálě přestříhávalo / předabovávalo). V jednu chvíli to dokonce vypadá, že se ve filmu objeví starý dobrý Predátor. Sice se to nestane, ale kdyby se to stalo, bylo by mi to v tu chvíli už srdečně jedno a z letargie by mě to nevytrhlo.

Teď jsem si uvědomil, že tenhle film je vlastně něco velmi podobného, jako byla nedávná Mumie s Tomem Cruisem. Je slušně řemeslně natočený, chvílemi je vidět, že se tvůrci i herci docela snažili, ale celkově je to zcela zbytečný projekt, nevyvolávající v divákovi žádné emoce (bohužel ani ty negativní). A je záhadou, proč někdo došel k názoru, že má vzniknout. A také je v něm zničena půlka Londýna a také je to všem úplně jedno (stejně jako v Mumii).

P.S: Pokud byste chtěli jít na nového Hellboye proto, že máte rádi předchozí filmy režiséra Neila Marshalla, tak jedině v případě, že se vám hodně líbil jeho Soudný den. S těmi lepšími nemá nic společného.

P.P.S: Viděl jsem titulkovanou verzi a myslím, že dabovaná by mohla být vtipnější (samozřejmě nechtěně).

25 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Pochopil jsem 20% navíc za polonahého zpoceného Norberta Lichého v hlavní roli. Ale je tam Karel Roden? A Marek Vašut?!

   Vymazat
 2. Soudný den byla celkem zábavná ptákovina; u Hellboye jsem cejtil průser už z prvního traileru, kde byla vidět až zoufalá snaha být cool jako Deadpool (kým Hellboy nikdy nebyl). Je to škoda hlavně kvůli Harbourovi, na promo fotkách vypadal dobře, tak mi není jasně, proč ve finále působí jako původní Hellboy, co byl celých deset let od původního filmu na heráku.

  OdpovědětVymazat
 3. "Akčních scén je dost a jsou občas epické"

  Vždy lepšie, než keby mali byť lyrické...

  OdpovědětVymazat
 4. Nekde jsem zaslech, ze se to mozna natocilo jen kvuli tomu, aby neprisli o prava.

  OdpovědětVymazat
 5. Marshall mal dobré prvé dva filmy,potom to išlo do prdele

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale hovno, Doomsday, Centurion a pár luxusních epizod Hry o trůny není hovno, co se vrací do prdele.

   Vymazat
 6. Franto, ty náctileté holky, které chodí na tu kapelu starších chlapců zvanou Muse, ji samozřejmě za metal považovat nemohou. Vím to, protože jsem Muse asi dvě minuty studoval a myslím, že patří do kategorie "tvrdý chlapecký pop". Mimochodem, má nějaký význam ten Smoke on the Water v traileru? Válí nebo valí se tam po hladině jezera nějaký kouř?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ehm, MUSE patří do kategorie "alternative rock" - tvůrci by tedy udělali mnohem lépe, kdyby místo MUSE použili Babymetal: je to metal vycházející z k-/j- POP - všichni by si přišli na své.

   Vymazat
  2. Pod tzv. alternativní rock se dá dnes vecpat absolutně cokoliv. Obecně i pojem rock kdysi něco znamenal, ale dnes pokrývá tolik různorodých věcí, že ztratil jakoukoli výpovědní hodnotu.

   Vymazat
 7. Dnesni mladez snad ani nezna poradny rachot: impaled nazarene, deicide, impetigo, gerogerigegege.

  V traileru vypadal novy hellboy vizualne dost podobny puvodnimu, je trochu hranatejsi.

  Radsi meli udelat 3 s Pearlmanem.

  OdpovědětVymazat
 8. "je to zcela zbytečný projekt"..Tesat do kamene

  OdpovědětVymazat
 9. Ale no tak... Fuka nemá absolutně ánunk, co je to "brutální metal".

  OdpovědětVymazat
 10. Jakožto člen dnešní mládeže jsem uražený, že nás Fuku hází do jednoho pytle. Asi dědkovatí

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Asi dědkovatí " Se podívej na jeho fotky z poslední doby.

   Vymazat
  2. Nepochybuji o tom, že se mezi dnešní mládeží najdou i tací,kteří mluví dokonale slušně, místo metalu a alternativního rocku poslouchají Čajkovského, a když potkají Fuku v tramvaji, tak ho zdvořile pustí sednout. Ale kolik jich bude?

   Vymazat
 11. Franta prekvapil, ze zna Muse.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak Muse jsou poměrně známý, kdybych se zamyslel nad tím, co asi tak může současná mládež považovat za metal, taky by mě asi napadli. Ale kromě toho nic.
   Ještě jsem si říkal Rasmus, ale to už je teď asi starý.
   P.S. do filmu o čertovi sedí jedině klasickej heavy metal!

   Vymazat
 12. Byl jsem na tom a je to v pohodě, Fuka kecá, Milla šukézní. Pro fanoušky komiksu řada referencí, které si smrtelník a starej dědek neužije. Del Torovy filmy se sice asi střednímu proudu líbily, s duchem předlohy moc společného neměly.

  OdpovědětVymazat
 13. No a dědek Spimshit, porád StBáckej kripl.

  OdpovědětVymazat
 14. Starý dobrý predátor se nemůže objevit, ztrestal ho Arnold v pralese

  OdpovědětVymazat
 15. Mě se Hellboy líbil, navíc od předchozích dvou filmů se drží komiksového děje a ten je tak trochu širší a rozdělený asi do 13 knih o 60 stránkách. Podle mě by udělali mnohem lépe kdyby děj rozdělili do více filmů.

  OdpovědětVymazat
 16. Nemůžu si pomoct ale mně se to celkem líbilo.

  OdpovědětVymazat
 17. Proč to vzniklo taky nevim, ale když jsem si kecnul prdelí na sedačku, tak jsem si řekl - uvidíme jak dlouho potrvá, než si řeknu jaká je to blbost. No a o dvě hodiny později jsem se zvedl poměrně dobře naladěn a film jsem si užil od začátku do konce. Jo je tam vidět, že měl někdo potřeba vzít do ruky nůžky ještě předtím, než mu diagnostikovali parkinsona, ale ten film prostě není vůbec špatnej ani tak.
  Včera jsem si schválně pustil prvního Hellboye s Pearlmanem a po shlédnutí nutno dodat, že se mi teď ten novej líbí ještě víc. Je to totiž něco úplně jiného. A jasně, že Del Torro je lepší rejža (a hlavně s úplně jiným stylem vyprávění) než Marshall, ale je to dobře. Dobře pro komiks.
  Jo a samozřejmě je prima znát předlohu a vůbec tak nějak mít rád komiksy a jejich styl vyprávění.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.