2.4.19

Recenze: Shazam! - 70%

Billy Batson je mladý sirotek, který se v dnešní Philadelphii právě nastěhoval k nové (hodně početné) pěstounské rodině. Kromě toho si ho vyvolí magický mudrc, aby mu svěřil superschopnosti antických bohů, s jejichž pomocí se musí utkat se sedmi ztělesněnými hříchy. A ty jsou právě teď internalizovány uvnitř Marka Stronga, respektive v jeho svítícím oku.

Ale zpět k Billymu Batsonovi: Jeho superschopnost pozůstává z toho, že když řekne "Šazam!", promění se v dospěle vypadajícího svalnatého chlapíka, který je neprůstřelný, umí létat, nadpřirozeně rychle běhat, střílet blesky z rukou a tak podobně...


"Shazam" je původně komiks (úplně původně se jmenoval "Captain Marvel", ale to nebudeme rozmazávat). Ale to vám může být úplně jedno a můžete prostě akceptovat, že tento film je víceméně parodie na tradiční superhrdiny. Vtip spočívá především v tom, že i když je hlavní hrdina prakticky všemocný a nezranitelný (a super sexy), pořád uvažuje jako přibližně dvanáctiletý hoch, jehož nejlepším kamarádem je Freddy, další stejně starý hoch.

Shazamova fyzická proměna není řešena žádným divným CGI. Hrají ho prostě dva různí herci, přičemž "dospělý" Zachary Levi je podstatně zábavnější než "dětský" Asher Angel. Scény, ve kterých svalnatý fešák objevuje své superschopnosti, snaží se je ovládnout a reaguje na své zdary a nezdary jako malý kluk, jsou často velmi vtipné.


Bohužel je celý film naprosto zbytečně dlouhý (přes 2 hodiny) a obsahuje příliš mnoho naprosto zbytečných scén, včetně tradiční "velké závěrečné CGI bitvy", která sice také obsahuje vtipy, ale ne tolik, aby to ospravedlňovalo její délku.Zajímavé je, že se film dost věnuje Billyho vztahům s jeho adoptivní rodinou a především s invalidním comicsovým nerdem Freddym. Tyto scény jsou natočeny celkem zdařile, ale dělají z filmu jakýsi laciný televizní sitcom (i když kvalitní laciný televizní sitcom). Je ovšem fajn, že se tímto způsobem do dětí cpou pozitivní hodnoty jako "nevlastní sourozenci jsou fajn" nebo "invalidi jsou fajn". A to nemyslím ironicky. Většina těch scén opravdu slušně funguje. Ale poněkud mě zdržovaly od toho, co jsem pokládal za ústřední zápletku (a co vlastně začne až někdy po 40 minutách filmu).

Největší problém je dle mého názoru s tou výše zmiňovanou délkou a přeplácaností. Kdyby se z filmu takových 30 minut vystřihlo, mohla to být nová nadčasová rodinná klasika.

P.S: Viděl jsem titulkovanou verzi. Existuje také dabovaná, ale vzhledem k množství verbálního humoru bych ji rozhodně nechtěl vidět (tedy slyšet).

9 komentářů:

 1. Billy je superschopnost a ještě spočívá?

  OdpovědětVymazat
 2. Ty jo tak "internalizovány uvnitř" hovoris? To je drsne, zvycajne tvorcovia nemaju gule a internalizuju navonok.

  OdpovědětVymazat
 3. A vies preco si Shazam vybral Billyho, ze? Lebo ma domace ulohy dokoncene.

  OdpovědětVymazat
 4. dospely, "sexy" a kamarati sa s deckom? Je to MJ?

  OdpovědětVymazat
 5. Jsou tam nějaké reference / čeká se následné propojení se současnou filmovou "Justice League" (Batman, Aquaman, Wonder woman...)?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je tam pár drobných narážek, ani bych to nenazval "propojení".

   Vymazat
 6. Na ty fotce vypada jak Dejdar :-O

  OdpovědětVymazat
 7. A co "migranti jsou fajn", nechybí to tam?
  Ale zpět k Putinovi: Jeho superschopnost pozůstává z toho, že když řekne "Šazam!", promění se v dospěle vypadajícího svalnatého chlapíka, který je neprůstřelný, umí létat, nadpřirozeně rychle běhat, střílet blesky z rukou, zvolit prezidenta USA, a tak podobně...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S Putinem máte pravdu. V USA volbu prezidenta ovlivnit zvládne Ale na Slovensku totalne pohorel. Na Slováky je i Putin krátký.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.