3.4.19

Recenze: Velké dobrodružství Čtyřlístku - 50%

Čtyřlístek si vyrobí totem, sedne si za svým domkem k táboráku a začne si vyprávět dobrodružně-strašidelné historky, které se mu staly.

Velké dobrodružství Čtyřlístku je inzerováno jako přímé pokračování Čtyřlístku ve službách krále, ale je to spíš typický reboot. Grafika už není 3D CGI, ale klasická 2D animace (i když samozřejmě digitální), dvě ze čtyř hlavních postav mluví jiní herci a jejich dům (a celé Třeskoprsky) nyní vypadá úplně jinak (a není to jen změnou grafiky). A na všechno to divné, co se událo Ve službách krále, není v novém filmu jediný odkaz.


Film pozůstává z toho, že každý člen Čtyřlístku postupně vypráví jednu jejich historku (ano, vyprávějí si navzájem historky, u kterých všichni čtyři byli). Celý táborak a buřty jsou tudíž jen jednoduchá metoda, jak ze čtyř nesouvisejících patnáctiminutových příběhů vytvořit jeden celovečerní film.


Dobrá zpráva je, že nový film má mnohem blíže k původní poetice Čtyřlístku, než předchozí film. Nemá smysl řešit, jak může fungovat jejich ponorka na čištění jezera, když jsou už o minutu později ve vesmíru a utkávají se zde s vesmírnými piráty (v dřevěné lodi, nikoliv kosmické lodi). Nemá smysl řešit, jak fungují domácí roboti, když o minutu později má celý dům obličej a nohy a lyžuje....

Špatná zpráva je, že 70 minut animovaného Čtyřlístku, který se věrně drží atmosféry původního komiksu, je pro dospělého téměř k nepřežití, a to i pro dospělého, který kdysi miloval komiksovou předlohu.Animace je na úrovni horšího 40 let starého Večerníčku (na počátku filmu je několik vizuálních nápadů s víceúrovňovým pozadím, ale ty brzy přestanou). Příběhy jsou patřičně dadaistické, ale neobsahují snad ani jeden vtip, kterému by se mohl zasmát dospělý. A myslím, že ani jeden vtip, kterému by se mohlo zasmát dítě starší dvanácti let.

Dalo by se říct, že se filmařům tentokrát podařilo nepošlapat odkaz Čtyřlístku. Zásadní otázka ovšem je, jestli celovečerní film, nepošlapávající odkaz Čtyřlístku, je něco, co může dospělý divák vydržet.

P.S: Když se antropomorfní Fifinka kamarádí s velkým neantropomorfním psem, mohli by spolu mít děti? Byla by to zoofilie? A chodily by ty děti v šatech a mluvily by? To jsou otázky, které mě zajímaly, a na které jsem nezískal odpověď!

28 komentářů:

 1. Už sám trailer obsahuje tolik odkazů, na které prostě musím znát odpovědi, že budu muset film shlédnout.

  OdpovědětVymazat
 2. Hele, a když si Bobík dá vepřovou, je to kanibalismus? ;)

  S tou Fifinkou a psem to bude stejné, jako když se člověk kamarádí s gorilou. Ačkoliv je tedy fakt, že v DNA Afričanů se našly geny dosud neznámých hominidů (které se v naší DNA nevyskytují, což znamená, že k tomu křížení muselo dojít až po odchodu našich předků z Afriky). ;)

  OdpovědětVymazat
 3. Nejdu. Ale jestli Fifinka sukala s nekym ze Ctyrlistku me taky vzdycky zajimalo

  OdpovědětVymazat
 4. Hlavně ať tam neni fukofilie...

  Nějaké frontaly Fifinky?

  OdpovědětVymazat
 5. Ne, děti by spolu mít nemohli. Ale možná by spolu mohli mít nečistokrevná štěňata, tzv. voříšky. A vůbec, je Fifinka čistá rasa? A to mě přivádí na myšlenku, že dnes by pro ni bylo možná lepší, kdyby byla "kříženeček" (jsa inspirován Srstkou) s basenji... A vůbec - je Fifinka čistotná? A co full frontal Fifinky? Na Bobíka nejsem zvědavej, na Myšpulína taky ne a už vůbec ne na toho zajíce... A kdo z nich šukal Fifinku? Zajímavé, tuto otázku jsem v mládí neřešil. A zase vtíravá myšlenka - nechybí tam třetí a další pohlaví? A neměla by Fifinka v příštích prezidentských volbách kandidovat? Určitě je známější než na Slovensku Čaputová. Že by mohla vystřídat Bobíka...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi jsem byl moc slušné dítě, nebo jsem spíš přestal číst čtyřlístek před nástupem puberty, ale tyhle otázky mě fakt nenapadaly.
   Ale vždycky mi připadalo divný, při interakci čtyřlístku s normálníma lidma, že ti lidé nejsou překvapení a vyděšení z polozvířat.

   Vymazat
 6. To jsou otázky, na které jsem nikdy nechtěl vědět odpověď. Ale moje zvrácená mysl tvrdí opak...

  OdpovědětVymazat
 7. Zajimave. V traileru jsou nektere sceny z tohoto starsiho: https://www.youtube.com/watch?v=O4fi1UteK2U

  S tim rozdilem, ze ten starsi trailer na jiny(?) film, vypada po vytvarne strance vyrazne lepe, nez ten novy. O co tu krucipisek jde?

  OdpovědětVymazat
 8. Proč je to tak hnusný? Němeček slouží jen jako předloha a kreslí to někdo jiný?

  OdpovědětVymazat
 9. Pro Pinďu Prase vyMyšpulí Fifinku... když už se někdo výše ptal na to, jak to jako je...

  OdpovědětVymazat
 10. Stále zůstaly nezodpovězeny některé otázky. Např.: Polyká Fifinka? Polyká Bobík? Má Myšpulín myšpulína? Tyto otázky mě drápí už od dětství.

  OdpovědětVymazat
 11. Nějak nevidím důvod proč tenhle film recenzovat. Popularita Čtyřlístku vychází z totáče, kdy to byl jediný komiks.
  Příběhy nejsou ani vtipné, ani nějak umělecky zajímavé, nedávno se mi to dostalo do ruky a byl jsem dost smutný z toho, jaký je Němeček ubohý rutinér, ale mele to dál jak v masně točeňák, protože prachy.
  A film je jen jiná forma téže sračky.

  OdpovědětVymazat
 12. Včera jsem byl se synem na filmu Velké dobrodružství Čtyřlístku.
  Film je graficky pěkné 2D, 3D opravdu není potřeba. Dabing je průměrný. Hudba jakž, takž. Bohužel scénář je vyloženě špatný. Nicméně to už je takový zvyk u českých pohádek, posledních dvou dekád, že příběh většinou za moc nestojí. Přitom příběh je na filmu i v komiksu to nejdůležitější.
  Jako by příběh byl podřízen tomu, co všechno se musí na plátně ukázat, protože to tvůrci umí namalovat.
  Jsou tam strašidla, ale nic se kolem nich neděje. Je tam peklo, ale čerti jsou vlastně kamarádi bez charakteru. Myšpulín postaví ponorku, aby vyčistili dno jezera od odpadků, ale za půl minuty nechají jezero jezerem, nastoupí do rakety a letí do vesmíru. Žádné dobrodružství pod vodou.
  Pinďa vyleze na skálu, kde přistál jejich domeček a vesele kamarádům mává, ale kamarádi mají o Pinďu strach, zavolají záchranáře, nezaznamenal jsem nějakou hrozbu, záchranáři Pinďu ze skály snesou a všichni jsou rádi. Zkrátka děj nemá příčinu a příčina nemá žádný důsledek, chování pak vyznívá nelogicky a nějaký zmatený děj je tam jen proto, aby tam nějaký byl.
  Nebo. Čtyřlístek ve vesmíru uklízí odpadky a napadne ho, že odpadky pošle do slunce, kde je slunce spálí. To znamená, aby dítě mělo představu vesmíru, existenci planet, či měsíce a slunce jako žhavé koule. Ale pár minut před tím, z neznámého důvodu, jejich domečku narostly oči, nos, pusa, ruce, nohy a jejich domeček infantilně lyžoval po sjezdovce. Což klade nároky na divákovo dynamické IQ.
  Pamatuju Čtyřlístek ještě ze 70’ a 80’ let, kdy nejoblíbenější díly byly ty, kde Myšpulín něco vynalezl, důsledek takového vynálezu se rozebral až do absurdna (co na to policie, co na to sousedi, co na to hajný), což ve svém důsledku vytvořilo komickou absurditu zápletky. Podobné zápletky byly v pohádce Mach a Šebestová. Technokratické zápletky ale vyšly z módy a Čtyřlístek se těžce drží ekologického tématu. Polovina filmu, dvě povídky ze čtyř, byla o tom, že je třeba uklízet odpadky, že se nesmí kácet stromy… Osobně nic proti ekologii. Ale ve výsledku to zde vyznívá spíš kontraproduktivně, protože pokud spojíte mizerný příběh, s ekologickou nalejvárnou, tak já měl po skončení filmu chuť zapálit les a do potoka vylejt kanystr oleje. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pán je rozený recenzent, nemáte BTC peněženku?

   Vymazat
  2. Stejny koment jako na idnesu?

   Vymazat
  3. To byla ta nejlepsi recenze na teto strance ever. Poslal bych bulvovne, ale nevim kam. Takze smula

   Vymazat
  4. Tohle je solidni prace. Prihlas se u Fuky, at ti posle polovinu bulvovneho.

   Vymazat
  5. Díky, super. Už teď vim, že si určitě stáhnu. Tohle prznění starých klasik mě baví.

   Vymazat
  6. Proč? Chcete mu poslat bitcoiny, aby nezveřejnil to vaše honění, které zaznamenala kamera notebooku, když jste sledoval Čtyřlístek anal adventure, z odkazu, který vám poslal Sicco mailem?

   Vymazat
 13. Chybí-li ďábelský doktor QQ, nejdu. Kecám, nešel bych, ani kdyby tam byl. A teď jsem se ztratil s čárkama (,)...

  OdpovědětVymazat
 14. Takze dnes videno. Fakt strasne infantilni. Pro predskolaky max. Pritom mam to celkem nacteno a ty predrevolucni dily takhle jednoduchy nebyly.

  OdpovědětVymazat
 15. Naše děti Čtyřlístek milují, ale znají vlastně jen reedice starých historických čísel z našeho dětství. Párkrát jsme koupili nové, ale nedá se to číst. Zlom podle mého nastal odchodem scénáristky Ljuby Štíplové. Ta měla nápady, mělo to dramatickou linku, uměla udržet logiku, zkrátka napsat příběh (samozřejmě některé jsou lepší, některé horší). Ti, co to píší Němečkovi po jejím odchodu, to je pád o 10 pater. Měl by najít někoho, kdo umí napsat příběh nebo to zabalit.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.