12.4.19

Recenze: Mirai, dívka z budoucnosti [Mirai / 未来のミライ] - 60%

Mladým japonským rodičům se narodí chlapec jménem Kun. Když mu jsou čtyři roky, rodina se rozroste o malou sestřičku Mirai, na kterou Kun brzy začne žárlit, protože mu připadá, že rodiče věnují všechnu lásku a péči jí.

Do toho se nějak záhadně aktivuje magický strom na zahradě a začnou se pod ním objevovat různé magické postavy, včetně budoucí verze Mirai (asi patnáctileté). A ty berou Kuna na magické výlety,  které mu snad odhalí smysl života, vesmíru a rodiny. Slovní hříčka v původním názvu spočívá v tom, že japonské slovo "mirai" (které se píše jinak, než vlastní jméno Mirai), znamená "budoucnost".


Z předchozích odstavců (a z prvních pár desítek minut filmu) si pravděpodobně uděláte docela přesný obrázek, co se na plátně bude dít, jaké vyznění to bude mít a jakým způsobem vás to bude chtít chytit u srdce. Jinými slovy, i když se v tomto filmu Kun setkává s bizarními postavami a vydává se na bizarní výlety mimo naši realitu (dost podobně jako v mém oblíbeném Hřišti snů), většina z toho je vlastně hodně předvídatelná a když to na konci filmu všechno do sebe očekávaným způsobem zapadlo, příliš velké dojetí jsem necítil a měl jsem spíš pocit "no zaplaťpánbůh, konečně".


Animace je většinou velmi příjemná (včetně občasného citlivě použitého CGI) a po technické stránce prakticky není filmu co vytknout. Ovšem několikrát mě značně iritovala hudba, která mi připadala k dané scéně naprosto nevhodná a zabíjející její atmosféru (např. při prvním setkání s antropomorfním psem pod stromem).Ale hlavní je, že to dějově / emocionálně celé drží pohromadě jen tak tak a že mi značné procento scén (například těch prvoplánovitě humorných) připadalo dost zbytečných. Nejvíce mě vlastně na filmu zaujalo, že jsem trochu nahlédl do těžkého života mladých rodičů v současném Japonsku (tedy ty nefantaskní scény).

Od slavného režiséra Mamoru Hosody jsem zatím viděl pět jeho filmů: The Girl Who Leapt Through Time, Summer Wars, Wolf Children, Kluk ve světě příšer a Mirai. Je ironií osudu, že se do českých kin dostaly pouze ty dva, které z nich byly (dle mého názoru) nejslabší - Kluk ve světě příšer a Mirai.

P.S: Bude u nás uváděna titulkovaná i dabovaná verze.

16 komentářů:

 1. Na zmíněné Dívce proskákavající časem jsem shodou okolností v českém kině byl (nějaká jednorázová projekce) a bylo to jak z Červeného trpaslíka: "Budeme navždy spolu, jenom každý jinde." Každopádně to nic extra nebylo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, Dívku skákající časem jsem také viděl, a nic moc to nebylo. Ale aspoň neurazila. To Letní války mě tak namíchly, že jsem s Hosodou skončil. Navnadit tak zajímavým, ambiciózním začátkem a ukončit to celé tak neuvěřitelně pitomým klišoidním závěrem ..

   Vymazat
 2. Fuku, zajdi si na Hellboye! Konečně zábavný gore béčko, ale ti dva intoši z Palců na to už z principu nevlezou, protože si přečetli názor v IndieWire (sic!). Na nějaké trabanty a mirai kaká vystrašující slůně!

  OdpovědětVymazat
 3. Kun je dobrý jméno. Hned mě napadli další dvě podobný, ale nevim jestli jsou to jména.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dolízal, to je ten Frantův kamarád z toho počítačovýho kroužku?

   Vymazat
  2. Ne, máš v tom zmatek. To je ten chlap, co seknul s orálním sexem.

   Vymazat
 4. všechny další, i ty dvě podobný, si už zabral miloš

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, dyž už tady tu politiku potřebujeme, tak voni voba Vaškové taky vobsadili pěkných pár jmen. A von ten kůň je ěště pohlazení...

   Vymazat
 5. Jestli je tohle jeho nejslabší film, tak si raději pustím další skoroyuri seriál ze života středoškolaček

  OdpovědětVymazat
 6. Pokud family name rodiny Kuna není Da , tak nejdu .......

  OdpovědětVymazat
 7. Odpovědi
  1. Ano, Hellboy! Fuka sa uz dlho nestratil v nejakom deji.

   Vymazat
  2. Hlavně ať se neztratí v tom svém slavném dokumentu, co bude mít víc procent než Bony a klid 3..

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.