25.4.19

Recenze: Ostrým nožom - 50%

Bratislavský mladík je v noci po maturitním večírku zákeřně zabit partičkou skinheadů. Zpočátku se vše zdá být jasné. Existuje videozáznam vraždy a pachatelé jsou brzy identifikováni. Ale soud je překvapivě osvobodí a nešťastný otec začne pátrat na vlastní pěst, zda jsou skutečně slovenské zákony tak podivné, nebo zda je za tím něco víc.


Slovenské drama Ostrým nožom je velmi kvalitně řemeslně natočeno. V depresivních šedo-modrých odstínech vidíme depresivní (post)komunistickou architekturu (film se odehrává v roce 2005) a postavy, které jsou většinou zničeny (post)komunismem (a případně také smrtí syna). Celý film má velmi slušnou hutnou atmosféru, jaká se většinou v současných česko-slovenských snímcích nevidí!

Tudíž jsem byl od počátku docela natěšený, že uvidím variantu na Death Wish, nebo spíš na Equalizera/Muže v ohni (protože herecké výkony za něco stály). Všechno jelo podle tradičně nalinkovaného scénáře, všichni byli zkorumpovaní, vzdělaný plešoun ve skinheadském oblečení tatínkovi vysvětloval, že "by byla škoda, kdyby se vaší rodině něco stalo", jediný mladý nezkažený právník se odhodlal otci pomáhat, a tak dále, a tak dále...


Konečně (po hodně dlouhé době) došlo k soudnímu přelíčení, kdy to otec definitivně prohrál (obvinění dostali velmi symbolické tresty) a měla konečně začít brutálním krvavá pomsta. A v tu chvíli film skončil.Jak to je možné?

Totiž, film Ostrým nožom byl natočen podle skutečných událostí. O těch skutečných událostech nic nevím, ale nemusím o nich nic vědět, aby mi bylo jasné, že jako rekonstrukce skutečných událostí tento film naprosto selhává. Takto se skutečná policie, skuteční skinheadi a skutečné soudy nechovají a nikdy nechovali/y (bez ohledu na míru korupce). Takto se chovají lidé a instituce ve filmech o pomstě s Charlesem Bronsonem nebo Liamem Neesonem. Přesně takhle.

Vzpomínáte na německý film Odnikud? Ostrým nožom je skoro totéž, ale chybí v něm ta poslední třetina, tj. pomsta po nespravedlivém soudním rozhodnutí. A jako obžaloba existujícího systému nebo realistické ztvárnění reálných událostí naprosto selhává kvůli své naivitě a zkratkovitosti. Což je škoda, protože z hlediska filmového řemesla a hereckých výkonů jde o velmi slušné dílo, které nám umožní trochu nahlédnout do psychologie rodičů zničených smrtí svého dítěte. Ale to je bohužel všechno.

P.S: Film je u nás uváděn v původním slovenském znění bez českých titulků, a přestože jsem vyrůstal ještě v Československé socialistické republice a kamarádil se na základní škole se synem tohoto slovenského pána, některým složitějším větným konstrukcím jsem ne úplně rozuměl.

17 komentářů:

 1. Jaj Franta, ty si bol kamarát so synom Alojza Lorenca? Naozaj? Rešpekt. Počúvaj Fery, chcel som sa ťa spýtat či sa mi to iba sníva alebo si začal náročky presadzovať slogan "Fuka versus kinematografia", lebo v každej recenzii teraz vyspoileruješ to posledné čo mohlo hocikoho na filme zaujímat a takto vyháňaš u niektorých filmov posledných potenciálnych divákov. Čiže rešpekt.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čo to táraš, môj MúdryPriateľ? A čo keby šukal dcéru Adolfa Hitlera? Naozaj rešpekt?

   Vymazat
 2. Vrazda Daniela Tupeho vo filme Ostrym nozom? Zaujimavy nazov.:)

  OdpovědětVymazat
 3. Kdyby moje recenze na film "Ostrým nožom" dopadla takhle, spokojený bych s ní nebyl.

  OdpovědětVymazat
 4. Depresivní (post)komunismus v roce 2005?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zásoba replik a kulturního přehledu se nám u pana seniora recenzenta poněkud omlela, automat už nestíhá a čoudí se z něj.

   Vymazat
 5. Franto a nedával ti syn toho pána něco o přestávce podepisovat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenom nejake "Rozkazy k poprave", jinak nic…

   Vymazat
  2. Po Praze se šušká, že prvního Sinclaira dostal Franta právě od pana Lorenca za to, že udával sousedy kteří nechodili na prvomájové průvody, smáli se vtipům o Brežněvovi a nechtěli aby František doprovázel jejich dcery na schůzky pionýra. #EdgyHumor

   Vymazat
  3. Kdyby má odpověď na otázku "Franto a nedával ti syn toho pána něco o přestávce podepisovat? " dopadla takhle, spokojený bych s ní nebyl.

   Vymazat
  4. Františku, Vy kecáte. Maximálně Vám dával o přestávce opisovat domácí úkoly a v hodinách i písemky. Oplátkou Vám ukradl osmibitový šifrovací automat, díky kterému jeho otec strmě vystoupal vzhůru.

   Vymazat
 6. Žerty stranou. Nebylo by hezké, kdybys na svátek všech zamilovaných opět napsal nějaký plačtivý výlev, jakože bys hrozně rád víc pracoval na filmu, ale nemůžeš - a následovalo by tisíc nesmyslných výmluv, proč to nejde? Kontakty s estébáckými synky jsou sice zábavná materie, ale nevydrží déle než na jeden večer.

  OdpovědětVymazat
 7. Kdyby můj život dopadl jako Fukův, spokojený bych s ním nebyl.

  OdpovědětVymazat
 8. V skutocnosti to neboli bezni skinhedi, ale miestna mafo skupinka, ten co posielal krobota do chorvatska bol ich sef.

  OdpovědětVymazat
 9. Jo, kdy že vlastně v našich zemích skončil nebo skončí ten postkomunismus?
  Bylo například Československo v šedesátých letech ještě pořád poválečné?
  Otázky, samé otázky.

  OdpovědětVymazat
 10. Doufám, že pokračování se bude jmenovat "Zajebat pazúrom"

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.