6.3.19

Recenze: Captain Marvel - 40%

"Versová" (Brie Larsonová) je bytost mimozemské rasy Kree, která je svým mimozemským šéfem (Jude Law) vyslána do akce proti zlým Skrullům a náhodou ztroskotá na Zemi. Na Zemi v roce 1995.

Zde se seznámí s mladým agentem Nicholasem Furym (digitálně omlazený Samuel L. Jackson)  a musí odhalit, co znamenají skryté vzpomínky v její hlavě, které dávají tušit, že na téhle planetě už někdy byla a že pilotovala stíhačky...


Tento Marvel film režírovali (a spolunapsali) Anna Bodenová a Ryan Fleck, který dosud natáčeli pouze extrémně nezávislé (a velmi laciné) filmy. To je jistě zajímavý experiment. Ale nevyšel.

Nejlepší na filmu Captain Marvel jsou drobné okamžiky lidského humoru, kdy se titulní hrdinka (která dostane jméno Captain Marvel až na úplném konci filmu, pokud vůbec) drobně uchechtne, zakření, dětinsky zaraduje a tak podobně. A totéž u mladého Nicka Furyho (který je trikově dokonalý a vtipný). Ale není jich bohužel dost a se zemitým humorem posledního Thora se vůbec nedají srovnávat.


Akční scény jsou pravděpodobně nejméně zajímavé ze všech novodobých Marvel filmů. Jsou extrémně rutinní, bez jakýchkoliv nápadů (scenáristických nebo vizuálních) a je jich také žalostně málo.

Většina tohoto filmu ostatně vypadá jako nějaký průměrně výpravný americký televizní seriál, s ruční těkající kamerou a s dlouhými kecy o ničem, které jsou ve filmu proto, že nebylo dost peněz na něco výpravnějšího (neříkám, že to skutečně tak bylo, ale výsledek tak vypadá). Paradoxně by se mi asi film líbil více, pokud by v něm nebyly žádné výpravnější scény a celý by byl jen o tom, jak si spolu jeho hrdinové povídají a dělají vtípky.

Překvapivé je i to, jak málo jsou využité potenciální vtipné narážky na 90. léta. Většina scén se odehrává v ničím nezajímavých standardních mimočasových interiérech (i když ten interiér náhodou je na palubě kosmické stanice). Čtvrt století staré město a jeho obyvatele skoro neuvidíme.Zápletka obsahuje pár originálních zvratů (nevím, jestli převzatých z comicsové předlohy), ale většina děje je totálně předvídatelná (Jude Law a celá jeho podzápletka) a scény, které nezbytně očekáváte, se neodvratně dostaví a jsou přesně tak rutinně nezajímavé, jak jste se báli. Včetně nezbytného závěrečného akčního CGI bordelu (poté co se mnoho desítek minut nic akčního nestane).

Největší chybou filmu ale je, že titulní hrdinka sice má v některých párvteřinových okamžicích svou lidskou stránku, ale jinak je její postava definována pouze tím, že "je to hezká ženská, která umí stát jako na plakátu a má lasery v rukou". Jestli odhalí nebo neodhalí svou minulost a jestli tím zachrání vesmír mi bylo celý film srdečně jedno. Zajímavější / vtipnější jsou některé vedlejší postavy (Nick Fury nebo hlavní Skrull).

Disney/Marvel se snaží vzbudit kolem tohoto filmu jakousi umělou kontroverzi, spočívající v tom, že jde o feministický milník a komu se film nelíbí, ten je sexista/misogyn/troll. K tomu bych jen napsal, že jsem si žádných takových motivů ve filmu nevšiml a že pokud "feministický film" znamená "polovina jeho hlavních postav jsou ženy", pak je na tom naše společnost opravdu špatně.

P.S: Dva nejlepší momenty filmu souvisí se Stanem Leem. Jednak speciální verze úvodní Marvel znělky a jednak cameo, ve kterém si "The Man" nacvičuje ve vlaku svou roli pro film Mallrats (1995).

P.P.S: Na potitulkovou scénu se snad ani nevyplatí čekat a nevystupuje v ní žádný herec.

55 komentářů:

 1. Nějaké nahé mrtvé feminy tam nejsou?

  OdpovědětVymazat
 2. Bije v tom filmu kapitánka i nějaké chlapy, nebo jen stařeny v metru?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chlapy, emzáky a rozdá si to i s balistickou střelou. Ale ten fight se stařenkou je nejzábavnější.

   Vymazat
 3. Diky Franto, ze jsi napsal recenzi na tvuj film za me. Az vyjde, staci prepsat jmena a budu mit hotovo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, v některých odstavcích bych s Tebou mohl i souhlasit. Nicméně pozitivní je, že FF nebude třeba digitálně omlazovat. No, ale teď mě napadlo, jestli ho nebude nutné nechat digitálně zestárnout - tak na 80 až 90 let.

   Vymazat
 4. Nikdy nepodceňujte sílu brie, obzvláště dobře uleželého.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslis ze Frantisek je taky zemity jako zemak ci Zemak nebo tuzemity ja tuzemak ci Tuzemak?

   Vymazat
  2. To patřilo pid Ajugu. Ale můžete se vyjádřit kdokoliv.

   Vymazat
 5. Hlavně, že je tam mnoho desítek filmu (ať už je to cokoli).

  Jo, a zemitý humus, pardon, humor posledního Thora akorát nakrknul, protože se zoufale nehodil k hlavní narativní lince.

  OdpovědětVymazat
 6. Dalsi a dalsi komiksova picovina. Nejdu

  OdpovědětVymazat
 7. Šel bych, a snad i dokonce půjdu...

  OdpovědětVymazat
 8. Ono nejde ani tak o to, že by se Disney s Marvelem pokoušeli vzbudit nějakou kontroverzi, jako spíš o to, že představitelka hlavní role je neskutečná drůbež, která svými aktivistickými žvásty popudila dvě třetiny potenciálních diváků ještě předtím, než se ten film vůbec dodělal (viz: https://www.youtube.com/watch?v=-o9WLj9mMhs a jiné)

  To brnkání na feministickú notečku je už jen Disneyho pozdní snaha celou věc zatušovat po vzoru nedávných "Krotitelek duchů" (tedy "náš film nepropadl proto, že je blbý jak pucštok, ale proto, že diváci jsou šovinisti").

  Nebo jinak řečeno: nejdu. Když mi dokonce i sama kapitán Marvelová dopředu řekne, že její filmy nejsou pro mě, bo jsem málo černej a nedostatečně okozenej... kdo jsem já, abych se s ní hádal? :-P

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Boha jeho, to je fakt naprosté blbka. By mě zajímalo, jestli na světě existuje bílej čtyřicetiletej chlap, kterej by toužil ji vojet.

   Vymazat
  2. Ja bych ji vojel traktorem

   Vymazat
  3. No, tak i bez těch "dvou třetin" ten film měl rekordní tržby během premiérového víkendu (celosvětově 5. nejuspěšnější zahajovací víkend a v kategorii superhrdinských filmů dokonce druhý za Infinity War).
   Člověk by si skoro říkal, zda se ještě na ty "dvě třetiny" vyplatí cílit marketing...

   Vymazat
  4. Že to bylo (mělo být) feministický, je ok, ale špatný je, že to bylo stejně nablblý a trapný jako většina těhle filmů s lidma narvanýma v o číslo menších elasťákách.

   Vymazat
 9. Dalsi a dalsi komiksova picovina. Jdu i s Radimem Hasalikem

  OdpovědětVymazat
 10. Kdo by na něco takového šel? I pro mého desetiletého syna jsou takové věci infantilní. Jmenuje se Franta .

  OdpovědětVymazat
 11. Nic osobně proti Stanovi Lee (Stanu Leeovi?) nemám, ale jsem rád že jeho cameo výstupy skončily. I když dneska člověk neví...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Muj tata pracuje v Marvelu a maji jich pry predtocenych minimalne na dvacet let dopredu

   Vymazat
  2. Nééé! Jediná šance je rozšířit pomluvu, že kdysi plácnul sekretářku po zadku.

   Vymazat
 12. Pan Fuka miesto takychto sraciek pozrite si film WE DIE YOUNG...chceme pocut co Vy nato

  OdpovědětVymazat
 13. Mám pocit, že zdejší AI pracuje na principu náhodných vzruchů..

  OdpovědětVymazat
 14. "P.P.S: Na potitulkovou scénu se snad ani nevyplatí čekat a nevystupuje v ní žádný herec."

  Fuko, opět jsi nedával pozor. V popitulkové scéně vystupuje hned několik herců... Nebudu tady spoilovat kdo, ale jsou tam.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemluvim o scene UPROSTRED TITULKU, ale o POTITULKOVE. V te vystupuje jenom zvire (digitalni).

   Vymazat
  2. I scena uprostred titilku nasleduje po nejakych titulcich, tudiz je POTITULKOVA!

   Vymazat
  3. Fuko, v obou pripadech se tomu rika "post credits scene", jako prekladatel si to urcite urcite spravne prelozis. Nic jako uprostredtitulkova scena neexistuje. U Marvelovek jsou vetsinou vyjmenovani herci a reziser, potom nasleduje potitulkova scena 1, potom klasicke cernobile titulky a potitulkova scena 2. Je celkem zarazejici, ze sis tohoto trendu za 20 Marvel filmu (z nichz polovina vznikla v dobe, kdy ty "makas" na homevideu z Japonska), dosud nevsiml. Proste uznej chybu a omluv se (jak za nepresnost v recenzi, tak za nedokonceny dokument, ktery nikdy uz nedodelas).

   Vymazat
  4. On ale mluvil o popitulkové scéně. A to je sakra rozdíl.

   Vymazat
  5. "Nic jako uprostredtitulkova scena neexistuje"? A "mid-credits scene" je tedy prosim co? https://www.theverge.com/2019/3/7/18255336/captain-marvel-post-credits-scene-avengers-endgame-flerken-alien-cat-goose-tesseract

   Vymazat
  6. Uprostred znamena presne mezi pulkami. A mezi pulkami zadna scen nebyla. Takze Fuko tve tvrzeni o "uprostredtitulkove" scene ve filmu Captain Marvel je lež.

   Vymazat
  7. Mám pocit, že tu brzy nastane popapul-tulková scéna

   Vymazat
  8. Ked uz tak medzititulkova scena, ty uprostred :D proste su tam dve s mal si jasne napisat ktoru myslis.
   Ta montaz ktora nasleduje po konci filmu su titulky takze to je post credit scene. Sice sa pouziva pojem mid credit scene ale celkovo sa povie napr., there two post credits scenes. The first one is mid credits ...

   Vymazat
  9. Mid-credits scene slyším poprvé, a protože nás takových bude spousta, bylo by určitě vhodnější to do recenze napsat nějakým explicitnejsim způsobem, aby divaci neodcházeli domů ještě před tou hranou scénou, protože nabyli mylneho dojmu, že tam už nic není.

   Vymazat
  10. Nezapomenout prosím na pre-credits scene a post-mid-credits scene!

   Vymazat
  11. Předtitulková scéna nebo scény je to, čím byste se spíše měli zabývat, hoši.

   Vymazat
  12. Já bych tam titulky nedával. Pak by odpadly potitulkové a dost možná i popitulkové scény. A Popitulkové taky. Nakonec by odpadly i předtitulkové scény. A uplně nakonec by odpadl i celý film. Což by bylo nejlepší konečné řešení po/před-titulkové/pipulkové scény.

   Vymazat
  13. Mid credits scene? To slysim poprve v zivote. Kdyz to zadas do Googlu, vyleze ti post credits scene a nekde na treti strance Googlu kam vrazi schovavaj mrtvoly par pochybnejch clanku (novych o Captain Marvel) s timto terminem. Najdi mi Fuko nejakou verohodnou stranku, kde je popsano, co je to "mid-credits scene", pripadne clanek o jinem filmu nez tento, kde je termin pouzit. Je to nesmysl i z logickyho duvodu, protoze po te scene po prvni sade titulku hlavni zaverecne titulky teprve zacinaji a tudiz se nevyskytuji uprostred titulku (tedy nekdy mezi jmeny kaskaderu a soundtrackem).

   Vymazat
 15. Jen se zeptám, ta změna ZE 30% na 40% je díky čemu? Výčitky? :c)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Současné hodnocení na čsfd 76%.
   Zdá se, že prostému lidu se bloncka líbí, přesto že je totálně předvídatelná a pro FF nezajímavá.

   Vymazat
  2. Předpokládám, že brzy se dozvíme od plesnivějící Brie, že kasovním úspěchem ženy dobyly a svrhly patriarchát nebo že kdo šel na film, je dobrý člověk. Už se těším.

   Vymazat
  3. Ale Kveru, plíseň je u Brie ušlechtilá! Horší je, když Brie vysychá, tvrdne a hnědne. Ale Francouzi snědí i to.

   Vymazat
 16. Promiň Františku ale dát Captain Marvel stejně procent jako Venomovi (což bylo opravdu pekelně nepovedené a pekelně vystříhané)........70%

  OdpovědětVymazat
 17. Nebylo to dokonalé, ale ta kritika mi přijde přehnaná. Za mě slušný marvelovský průměr. Na Strážce galaxie, Iron Mana nebo posledního Thora to nemá, ale zase je to rozhodně zábavnější než Černý Panter, první Thor nebo Kapitán Amerika.

  OdpovědětVymazat
 18. Fakt je, že se to hodnotí těžko. Všechny scénky s mladým Furym jsou boží, a všechny scénky "Star Wars v Marvel módu" jsou docela zábavné, ale ten zbytek na zemi se hrozně vleče a jak dojde na holčičí kecy a human/alien rodinnou citovou vydíračku, tak je to na kulku do hlavy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jéje, další sexista do toho musí tahat kulky.

   Vymazat
 19. Come on, 40%? Christ, that's like a DC movie score. And yeah, compared to Thor Ragnarok, it's not as good. But then again, what is? It's literally one of the top 3 super hero movies. Captain Marvel is easily a 70%. It's better than Captain America, not as good as Ragnarok, probably as good as Spider-Man: Homecoming. I definitely think there's elements of humor that don't port over well to a Czech audience. My main complaints are the first 20 minutes are clunky, Samuel L. Jackson pretty much plays Mitch Henessey from "The Long Kiss Goodnight" and yeah, some of the one-liners are a bit wooden. But overall, come on, don't you remember how shit super hero movies used to be (or still are if it's DC).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Come on, 70%? Zeus, that's like Stolichnaya vodka alcohol content! I suggest you grow some more brain to handle more complex tasks than defending a confused teenager's wet dream of a movie.

   Vymazat
 20. Radši jsem nic extra nečekala. Za mne lepší, než panter. Film mě nezaujal ( spíš nudil) a beru ho jako nutnost před endgame. Hodinu po zkouknutí už jsem musela hodně vzpomínat, jaké že to scény se mi nejvíc líbily. Jsou dvě, v jedné Gůs jako flerken, co zabije vše v okolí a druhá, když dostane Fury jako dar oční bulvy na výběr.
  Naopak od Endgame očekávám mnoho,tak snad.....

  OdpovědětVymazat
 21. Poselství filmu: když odejdete pomáhat uprchlíkům, tak přijde zloun a vyvraždí polovinu vašich lidí :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.