27.3.19

Recenze: Dumbo (2019) - 40%

Rok 1919. V nepříliš prosperujícím cirkuse (který vede Danny DeVito) se narodí slůně s příliš velkýma ušima. Nejdřív se mu všichni smějí a pojmenují ho Dumbo, ale pak se ukáže, že s pomocí těch uší může létat!

To zaujme newyorského milionáře (Michael Keaton), který koupí celý cirkus a chce Dumba předvádět ve svém supermoderním (na tehdejší dobu) zábavním parku Dreamland. Ústřední zápletka pak spočívá v tom, že se hodní lidé (skoro všichni kromě Keatona) snaží zachránit nejen Dumba, ale také jeho mámu.


V roce 1941 natočil Disney animovaný film Dumbo. Byl dlouhý kousek přes hodinu a neměl nic společného s tímto novým filmem. S výjimkou toho, že se v něm také vyskytovalo slůně s ušima a že také létalo. Příběh původního Dumba se odehrával především mezi mluvícími zvířaty.

Příběh nového Dumba se odehrává především mezi lidmi (žádné zvíře v něm nemluví a ani to nevypadá, že by mělo nějak extra velikou inteligenci). Hlavními hrdiny filmu jsou lidé (kterých je hodně). Nový film má dvě hodiny a jeho zápletka je diametrálně odlišná (v původním filmu začne Dumbo létat až úplně na konci, v nové verzi už ve čtvrtině filmu).


Tímto úvodem jsem chtěl upozornit, že je úplně jedno, zda jste viděli nebo neviděli původní verzi. Pokud ne, přijdete jen o pár naprosto náhodných a z hlediska děje zbytečných odkazů (např. scéna "Pink elephants on the Parade", myš s červenou čepičkou nebo cirkusové vystoupení s klauny a hořícím domem).Nejnovější film Tima Burton bohužel pokračuje v sestupné dráze tohoto kdysi kultovního režiséra s originálními nápady a vypiplanou audiovizuální stránkou.

Hlavní problém spočívá v tom, že žádná postava tohoto filmu není čímkoliv zajímavá (ani sám Dumbo). Všechno postavy jsou jen velmi základní archetypy, např. "malý tlustý uřvaný ředitel cirkusu s dobrým srdcem". "Holčička která chce být vědkyní", "Zlý milionář s divným účesem", "Jeho milenka, která v sobě má zbytek dobra" a tak dále. Je jich hodně a žádná z nich nedělá během filmu nic zajímavého, jen se přibližně drží svého jednoduchého archetypu. Například nemám potřebu se jakkoliv zmiňovat o postavě Colina Farrella, tedy o hlavní lidské roli.

Story je opravdu jen o tom, že Dumbo umí létat, Keaton ho chce zneužívat ke svému prospěchu, a všichni ostatní chtějí zachránit oba slony (Dumba i jeho mámu). Scénář napsal člověk, který má na svém kontě několik dílů Transformers a několik dalších filmů, které se vyznačují špatnými scénáři.

Optimisticky naladěný divák by mohl doufat, že Burton tuto chatrnou nehistorku ozvláštní nějakými úžasně stylovými vizuálními nápady, ale to funguje jen částečně. Celý film vypadá jako kdyby v něm úplně všechno kromě herců bylo špatné CGI (včetně třeba normálního pole s obilím nebo normálního cirkusového stanu). Občas je to záměr. Občas je to nepříjemné (většina zvířat je kompletně CGI). Nejlepší je skoro steampunkový Keatonův lunapark, zjevně inspirovaný Disneylandem. Ale opět platí, že v něm vidíme několik výtvarně zajímavých míst, ale jejich zajímavý vzhled nemá žádný vliv na nudný děj filmu. Občas se někde v pozadí odehraje nějak drobný vizuální vtípek, ale ve srovnání s předchozími Burtonovými filmy je to opravdu bída. Celé to vypadá, jako kdyby se mu už nechtělo dělat filmy a jen rutinně kopíruje vnější znaky svých předchozích snímků, protože to po něm Disney tak chce. Bohužel...

Nový Dumbo je snesitelný film a pravděpodobně vás neurazí, což je asi to nejlepší, co o něm můžu napsat. A ta výprava občas ujde. A to je všechno. Úplně všechno.

14 komentářů:

 1. Fuko, prepni si na QWERTY: "svých předchoyuích snímků"

  OdpovědětVymazat
 2. Není vždy to, co vypadá jako špatné CGI, špatné CGI?

  OdpovědětVymazat
 3. A není to slůně vystrašující?

  OdpovědětVymazat
 4. Zdá se, že film má všechny znaky dobrého filmu, až na Frantovo hodnocení. Raději ale nejdu :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zpravidla se ukáže, že vyhejtovaný film Fukou je dobrý. Já se určitě mrknu z torrentu.

   Vymazat
 5. je ve filmu fullfrontal/odporne prsy/osvezujici rasismus?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nahá zmrzlá děvčata (a sex s nimi)?

   Vymazat
  2. Franta nema cas odpovidat, dela si kakao

   Vymazat
  3. Aminux: kolikrát za den otevřeš prázdnou ledničku a toužebně do ní zíráš?

   Vymazat
  4. Nezírám do ní, ale vybílím jí (někdy i vybělím).

   Vymazat
 6. Fila tvrdí, že si Burton natočil alegorii vlastní kariéry: malý jedinečný Burton vs. megakomerční Disny.

  OdpovědětVymazat
 7. Chápu to dobře, že Fuka dává větší procentní ohodnocení kompletně CGI filmům, jako je třeba Lego, Jak vycvičit draka apod., které mají zajímavé postavy a děj (teda podle něj), a ubere částečně CGI filmům, kde to nezachrání ani živí herci a větší míra té nezkažené dětské naivity:-o. Přiznám se, že jsem do dneška nepochopil typ infantility recenzenta:-). A co třeba Buchty a klobásy nebo Hvězdné války 1-3, 7-??? Musím nasadit pokročilou AI, abych dopředu predikoval Fukovo hodnocení všech nadcházejících animáků:-D.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.