15.3.19

Recenze: Arctic: Ledové peklo [Arctic] - 80%

Mads Mikkelsen versus ledové peklo za polárním kruhem. Do toho občas jedna téměř mrtvá žena a jeden lední medvěd. Ale jinak především superdán versus zima...


Drama o boji jednoho člověka s živlem / přírodou je vděčným tématem, ale většinou není snadné natočit ho tak, aby to nebyla nuda (z posledního desetiletí připomeňme Vše je ztraceno, 127 hodin nebo Gravitaci). Především je nutné nějak vyřešit tu skutečnost, že protagonista toho během filmu moc nenamluví.


Toto nové drama je mi sympatické hned v několika ohledech:

1) Film se nezdržuje popisem havárie, natož nějaké životní story hlavního hrdiny. První scéna se odehrává nejméně týden po letecké havárii. A detaily o hlavním hrdinovi (je pilotem nákladního letadla) se dozvíme až průběžně, z drobných informací ve vraku letadla.

2) Mikkelsen hraje chlapíka, který je dostatečně profi na to, aby se uměl udržet v relativním teple, získal v divočině dostatek masa k obživě a uměl si naplánovat akci, směřující k záchraně. Je celkem jedno jestli je takový profík odjakživa, nebo se to naučil během pár dní od ztroskotání. Prostě to od začátku filmu umí a ve chvíli, kdy ho poprvé uvidíme, už má celkem profesionální každodenní "rutinu".3) V průběhu filmu se celkem originálně mění definice toho, co je vlastně pro hlavního hrdinu v sázce. Osciluje to na různých úrovních, od "Chci se zachovat civilizovaně a lidsky k někomu jinému" až po "Chci zachránit svůj holý život". Několikrát musí během filmu své priority přehodnotit, je to ztvárněno logicky a emocionálně působivě a zahání to nudu.

Celý příběh, včetně různých vnitřních krizí hlavního hrdiny, je natočen s minimem dialogů (resp. monologů). Kompletní anglicko-dánský mluvený text stominutového filmu vypadá přibližně takto: "Arghhhh... Gggggghhhh... Tady! Tady! Tady!.... Ghhhhghh.... Fück... Fück... Jsem u vás... Arghhhh... Mačkejte... Fück... Aaaaaaa.... Omlouvám se... Nnngghhhh... Jsem tady. Jsem tady."

Tempo filmu je většinou značně pomalé (zámerně), ale scénář obsahuje dosti nečekaných (a občas pořádně ironických) zvratů na to, aby výsledek nebyl nudný.

Mikkelsen v hlavní roli samozřejmě exceluje (zraněná žena je spíše nehybnou rekvizitou a nikdo jiný ve filmu nevystupuje). Jeho drsná tvář, postupně víc a víc zničená fyzicky i psychicky, vypovídá o jeho měnícím se stavu víc než dlouhé minuty dialogů. Hudba Josepha Trapaneseho pak dodává dostatek pomalých syntetických ploch (trochu ve stylu Vangelise), aby byla atmosféra filmu ještě hypnotičtější.

Arctic: Ledové peklo není žádná převratná událost, ale je to velmi profesionálně natočená (a zahraná) záležitost s dostatečným množstvím originálních drobností.

31 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. To mi řekni, která postava ve filmu se jmenuje Fuck??? A navíc švédsky pronáší slova, jejichž význam je mi utajen i v češtině?

   Vymazat
 2. Sypmatický je takový doučovatel matematiky, kterému jeho dementní žáci rádi sypou peníze.

  Tyto chyby produkuje střídavě umělá a lidská inteligence (a vzájemně se z toho obviňují).

  OdpovědětVymazat
 3. Odpovědi
  1. Veď Ty čítaš ani neuměš! Sorry vole, nevieš, tady se Ľudovít prostě minul.

   Vymazat
 4. Líbí se mi ty dánsko-anglické nadávky "fück, fück" (čti fik,fik).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Žily byli Pik, Pak, Pok (Fick, Fuck, Fock). To leporelo si dodnes pamatuju.

   Vymazat
 5. Vysvětlí se tam, proč má ta spadlá Andula českou registraci? (OK-AGG ve 01:22 traileru) A má to nějaký vztah k zápletce filmu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, je to tam krátce vysvětleno větou Arghhhh... Mačkejte... Fück... Aaaaaaa.... Omlouvám se

   Vymazat
  2. Původně se totiž jednalo o misi, která si kladla za cíl zachránit poručíka Berana

   Vymazat
 6. Odpovědi
  1. Určitě, pokud je to tam samý fück fück...

   Vymazat
  2. Polomrtvých žen? A kolik černochů se ve filmu vyskytuje, sorry afroameričenů, keňoafričanů, případně zimbabweafričanů?

   Vymazat
 7. no to sme se toho dozvěděli

  OdpovědětVymazat
 8. Ledové peklo je něco jako Skleněné peklo s Paulem Newmanem, ale je tam míň lidí a kurevská zima. Skleněné peklo je něco jako Skleněný pokoj, který teď jde do kin, ale není tam čas na lesbické scény, protože hoří. Existuje také Ledový pokoj - to aby se kruh uzavřel?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ledový pokoj mám teď doma, kdybys měl zájem. Zahřát se můžem pommocí důtek, třeba..

   Vymazat
  2. Pommocí? Už drkotáš zuby? Natoč o svém pokoji dokument "Ledový pokoj" a předhoď nám ho ke zhodnocení. Ať si zkrátíme čekání na jiný dokument.

   Vymazat
  3. Chudáci všichni,co v té zimě natáčeli+vytrpěli!Skoro jak Stalingrad, tam to zázemí a pohodlí neměli!Ale jinak o snaze člověka přežít.To dává tu sílu.Jinak ????Každý zemře jak zaslouží.

   Vymazat
 9. Toto drama je ve skutečnosti odvážnou alegorií na lidský boj s osamělostí v dnešní době vymknuté z kloubů. Hrdina je relativně v bezpečí ve svém soukromí - letadle, ale jen namáhavě hledá cestu někam dál. Polomrtvá žena je metaforou docela zásadních osobních problémů, jež nastávají v partnerské a intimní rovině. Nedozírná sněhová pláň reprezentuje samozřejmě vybělený anál, který člověka zprvu láká příslibem nových a vzrušujících zážitků, ale nakonec jej vrhá do ještě větší samoty.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak nějak jsem namísto slova "samota", čekal slovo "temnota". Což by dle mého soudu mohlo být uchopitelnější a srozumitelnější. Navíc, vzhledem k tomu že jsme již dlouho neslyšeli o paní Zachové a jejích výletech s rodinou do divočiny, tak výskyt polomrtvé ženy mimo civilizaci je v této souvislosti poněkud alarmující. Že by angažované dílko autora s přesahem do reality? Dílko na motivy skutečných událostí? Samé zneklidňující otázky!

   Vymazat
 10. Si taky mohl ty spoilery opustit.

  Jako už jsem tady viděl leccos, ale vypsat komplet dialogy... Nejdu.

  OdpovědětVymazat
 11. Myslíte, že ledové peklo může zamrznout?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Peklo nezamrzá a čert nikdy nespí!!!Sobka je samice od soba,hadice od hada a krabice od kraba.A ještě:v neděli,pondělí,v jeteli a v prd.li-se píše měkké ,,i" pane učiteli!

   Vymazat
 12. Tak to je peklo ... už podle té recenze. Ale v Klubu náročného diváka se o filmu bude jistě vášnivě diskutovat.

  OdpovědětVymazat
 13. Jediné čo zamrzlo sú komentáre. Tento americký štýl cenzúry, kde autor článku rozhoduje, či a aké komentáre zverejní, je nuda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Keby to bol americky styl cenzury tak sa maka, ale tuna to Fuka proste ma v pici aj niekolko dni.

   Vymazat
 14. Nejdu. Ale možná si koupím zmrzlinu ..

  OdpovědětVymazat
 15. Nějaké devadesátileté seschlé vyšťavené mrtvé penisy?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A houpající se děsivě chlupaté kokosy v pytlíku?

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.