18.3.19

Recenze: Pašerák [The Mule] - 60%

Devadesátiletý Earl (Clint Eastwood) pěstuje kytky, je bez peněz, bez domova a celé příbuzenstvo ho nenávidí. Proto se chopí příležitosti a začne pro mexický kartel pašovat po Illinois drogy ve své dodávce. Jde mu to velmi dobře, protože zchátralého důchodce s čistým trestním rejstříkem a bez dopravních přestupků nikoho nepodezřívá a nikoho nenapadne prohledávat mu auto (takže drogy vozí jen tak pohozené v tašce v kufru auta). A protože je veterán Korejské války, dokáže zachovat chladnou hlavu a dostat se i z potenciálně problematických situací.

Earl převáží čím dál větší zásilky (až stovky kg) a dostává za ně stále větší odměny, za které si koupí nové auto, znovu získá zpět dům a farmu, pomůže zrekonstruovat klubovnu válečných veteránů, zaplatí vnučce školu a začne se dokonce sbližovat s rodinou (včetně exmanželky).

Současně jsou mu ale na stopě protidrogoví agenti (Bradley Cooper, Michael Peña) a v kartelu se chystá násilná změna vedení, která povede k dramatickým změnám...


Film Pašerák je něco trochu jiného, než se snaží tvrdit jeho trailery. Rozhodně to není thriller nebo akční film (ani trochu). Je to překvapivě vtipná komedie s trochou dojetí a dramatu. Komedie minimalistická a pomalá, jaké už dnes nevznikají. A pokud občas vzniknou, většinou je kritizuji, že "takovýhle film by byl oukej před 50 lety, ale pro dnešního diváka je nepříjatelný".


Tutéž kritiku bych mohl napsat o Pašerákovi, ale jaksi se nedokážu oprostit od skutečnosti, že 88letý bývalý sex symbol Clint Eastwood zrežíroval svůj téměř čtyřicátý film a hraje v něm (opět) hlavní roli.

Pašerák je velmi pomalý a velmi předvídatelný film, který vás nepřekvapí téměř ničím a občas vás možná bude uspávat. Přesto jsem obdivoval, co v něm Eastwood dokázal (za kamerou i před kamerou) a intenzivně přemýšlel, zda je na tom opravdu zdravotně tak špatně, nebo je jen namaskován tak, aby vypadal a pohyboval se jako mumie.Také jsem jistým způsobem obdivoval, že titulní hrdina je rasista, během filmu nepřestane být rasista, není za to nijak potrestán a není explicitně řečeno, že jeho rasismus je zavrženíhodný. Jeho rasismus je použit jen k tomu, aby jeho postava byla vtipnější. To se dnes v Hollywoodu už jaksi nenosí a připadalo mi to osvěžující.

I když je film natočen podle skutečných událostí, je zřejmé, že šlo jen o velmi volnou inspiraci, a že jde spíše o pohádku, než o realistický pohled od důchodcovské duše. Přesto jsem se neubránil na konci filmu mírnému dojetí, které ovšem vycházelo rovnou měrou z "napravení" důchodce na plátně i z obdivu k důchodci za kamerou.

Eastwood je jeden z těch lidí, o kterých stoprocentně platí, že "toho v životě dokázal tolik, aby dnes měl právo točit, co se mu zachce". Když si vzpomenu, co natáčejí geritatričtí, kdysi slavní režiséři v našich končinách, cítím k Eastwoodovi až nekritický obdiv.

23 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Clint vypadá ve svých letech lépe než bude vypadat pan rasista Fuka v 55. 88, verstehen sie?

   Vymazat
 2. Jestli Pašeráka, tak tohohle: https://www.csfd.cz/film/351407-paserak/prehled/

  OdpovědětVymazat
 3. Pokud detektiva z protidrogového nehraje Lee Van Cleef, tak nejdu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nehraje, nevypadal ve svých 88 letech tak dobře jako Clint

   Vymazat
 4. Komedie říkáš. Takže to není moc vystrašující? Neukáže Clint odporné prsy?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. odporné prsty se tam občas mihnou

   Vymazat
  2. Streissanda tam snad nehraje

   Vymazat
  3. Vím, o čem mluvíš. Včera jsem viděl odporné prsy, které ukázal Jeff Bridges v Hell or High Water, zkazilo to celkový dojem z filmu.

   Vymazat
 5. Jeste nejsem definitvne rozhodnut..

  OdpovědětVymazat
 6. Omlouvám se, čistě mimo téma. Dobrý večer Pane Fuka, budete se tu vyjadřovat k dokumentu Leaving Neverand?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. snad "mockumentu", ne? myslim ze vetsina tvrzeni z Leaving neverland byla vyvracena protidukazy.

   Vymazat
  2. To je ten dokument o Jacksonovi co je dokonceny?

   Vymazat
  3. František už se vyjadřoval před deseti lety. S Michaelem Jacksonem strávil na ranči jedny prázndiny, především hraním her na konzolích SEGA a Nintendo, takže se ani nestýkal s ostatními chlapci, nechodil ven, do soukromého lunaparku ani do bazénu. Později objevil v paláci kino, kde si pouštěl dokola Hvězdné války, Indiana Jonese a také pornofilmy s japonskými školačkami. Vzhledem k těmto okolnostem se na něj zapomnělo, živil se všude se povalujícími sladkostmi a nemusel spát s Michaelovým penisem. Přesto je toto období pro něj citlivé téma, tak už se prosím neptejte.

   Vymazat
  4. Ano, Jackson je dokončený, o filmu žádnou informaci nemám...

   Vymazat
  5. Tak co, Franto, udělal to MJ nebo ne?

   Vymazat
 7. Rasismus mam rad, jdu

  OdpovědětVymazat
 8. Kdyz clovek necini rasisticke nasilnosti, tak je rasismus jen takova tresnicka na dortu jeho osobnosti.

  OdpovědětVymazat
 9. Co asi ví Clint Eastwood o Zeldě?

  OdpovědětVymazat
 10. Americká premiéra byla 14.12.2018 Znáte někdo důvod, proč je v ČR až v březnu?

  OdpovědětVymazat
 11. Starej Fuka opet vzruseny z rasismu. Ted uz jsem pochopil, proc tak statecne vyhrkl v DVTV rozhovoru "negře!", na coz se pripravoval dva dny predem pred zrcadlem. Hlavne ze je svoboda a muzem rasistovat s Eastwoodem nez nam to slusni hodni lidi a negri zarazej!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.