13.3.19

Recenze: Manželské etudy: Nová generace - 50%

Hana Třeštíková (dcera Heleny Třeštíkové) natočila časosběrný dokument, sledující 7 let života mladého páru (Jakub - 30 let, Mirka - 29 let).


U tohoto typu dokumentů je bohužel vždy riziko, spočívající v tom, že se po letech natáčení ukáže, že se sledovanému páru nic zajímavého nestalo.

V tomto případě se Jakubovi a Mirce nějaké dramatické věci staly, ale ve filmu z nich bohužel mnoho neuvidíme, což je jeho zdaleka největší problém.


Začněme tím, že film začíná svatbou. V té době spolu ale Jakub a Mirka jsou už 6 let a mají spolu dítě. Z těch šesti předchozích let neuvidíme ani sekundu. Ani amatérské video nebo fotografii. Jen se o nich zběžně mluví.

A podobně to pokračuje zbytek filmu.Vzhledem k tomu, že jde o dokument jednoho manželství a jeho problémů, je s podivem, jak málo je v něm scén, ve kterých jsou Jakub i Mirka společně. Děj skáče o tři měsíce, šest měsíců nebo rok vpřed, a ve většině scén vidíme pouze monology jednoho z manželů. Monology, které cosi vypovídají o hlubokých problémech, a často jsou ve vzájemném kontrastu (manžel x manželka). Bylo by asi velmi zajímavé slyšet, jak na ty monology reaguje partner. Ale většinou se to nestane.

Takže většinou sledujeme, jak si Jakub nebo Mirka stěžují na toho druhého, ale ten druhý na to nijak nezareaguje (protože u toho není), a pak se střihne o několik měsíců dopředu a někdo vysvětluje, co zásadního se během těch měsíců stalo (protože to neuvidíme). Takže dojde k porodu druhého dítětě, milence nebo rozvodu, ale o všem se pouze hovoří. A z posledního roku a půl neuvidíme jediný záběr Jakuba. Jen závěrečný vysvětlující titulek.

Nedá se dost dobře určit, čí je to chyba. Možná tvůrci neměli dost času sledovat své hrdiny častěji.  Možná hrdinové neměli náladu tolik obnažovat svá nitra. Ale bohužel je skutečností, že i když je vše zručně sestříháno a sesazeno dohromady, ve filmu není dostatek syrového materiálu a lidských konfrontací na to, aby byl dostatečně zajímavý. Je to pouze něčí vyprávění o tom, jak blbě na tom je. A mohlo by to stejně dobře být vyprávění v rozhlase.

P.S: Pokud jsem to dobře pochopil, pod stejným názvem vznikl také televizní cyklus, sledující několik různých párů. Toto je ale celovečerní kinofilm o dvou lidech.

21 komentářů:

 1. Pochopil jsem spravne, ze par ve filmu mel zasadni osobni problemy?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. SPOILER Ano ale nasledne se s nimi plusminus smirili (v cemz hral velkou ulohu analni sex a zmrzlina haagendasz).

   Vymazat
 2. Monolog bez reakcie druheho partnera mi znie povedome. Dokonca sa to tusim aj tykalo filmu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Monolog s reakci druhého partnera, by se myslim jmenoval dialog.

   Vymazat
  2. Moze to byt monolog druheho partnera v ktorom iba reaguje ale ano mohol byt to byt aj dialog. To uz zavisi na tom kolko casu venujes vyrobe filmu.

   Vymazat
 3. Z posledního roku neuvidíme Jakuba, protože vylezl po žebříku někam nahoru a už se neobjevil.

  OdpovědětVymazat
 4. Je vidět, že Hana Třeštíková přistoupila k volbě tvůrčího záměru opravdu kreativně...

  OdpovědětVymazat
 5. 7 let?
  Není to nějaká provokace?

  OdpovědětVymazat
 6. Zase na druhou stranu, porod druhého milence nebo porod druhého rozvodu by se asi v kinech stejně nesměl promítat.

  OdpovědětVymazat
 7. Nic proti dokumentům, ale tohle jde do kin? Vstupenka za 200 Kč? Franto, byl by zajímavý článek o tom, jak fungují v Česku filmoví distributoři. Určitě o tom něco víš a už jsi dlouho nikoho nenasral. Stříhání filmu počká, to už teď nevytrhneš.

  OdpovědětVymazat
 8. ... jinde je zase spousta syrového materiálu, ale chybí zručný střihač.

  OdpovědětVymazat
 9. Slyšel jsem, že manžel si strkal čivavu do slipů a manželka si stěžovala, že na ni nezbylo..

  OdpovědětVymazat
 10. Chtěl bych vidět podobný dokument o životě filmových recenzentů..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já také, ale jen za předpokladu, že by tvůrci sledovali svého hrdinu častěji a ten měl náladu obnažovat své nitro. Nebo prostě jen obnažovat.

   Vymazat
 11. To neva, ze je ten dokument sracka, ale vypada to ze je dokonceny...

  OdpovědětVymazat
 12. Už mají dítě a my jsme z toho neviděli ani amatérské video. Asi budu muset juknout na Pornhub.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.