29.11.18

Recenze: Ve spárech ďábla [The Possession of Hannah Grace] - 40%

Bostonský kněz se snaží s několika kolegy vymítat ďábla ze své teenage dcery. To se nedaří, ďábel je příliš silně zaháčkován, takže se kněz rozhodne problém vyřešit tím, že dceru (i s ďáblem v ní) udusí polštářem.

O TŘI MĚSÍCE POZDĚJI

Ex-policistka Megan Reedová (která byla propuštěna ze sboru a měla problémy se závislostí na prášcích) začíná pracovat na příjmu v márnici Bostonské nemocnice, která zjevně byla vítězem soutěže "o nejstrašidelnější a nejméně prakticky vybavenou márnici na světě". A samozřejmě, přesně do této márnice přivezou mrtvolu z onoho úvodního exorcismu, která vypadá na tři měsíce staré tělo překvapivě čerstvě...


Tento velmi předvídatelný úvod je bohužel zbytečně dlouhý, takže trvá téměř 30 minut, než se začne v pitevně dít něco trochu démonického. A trvá dalších 30 minut, než se začne dít něco trochu explicitního (přičemž film má jen necelých 90 minut).


Neznámý holandský režisér natočil s neznámými herci a minimálním rozpočtem horor, který má relativně originální námět, ale nic zajímavého s ním neudělá. Místo aby ukázal něco netradičního, náhodně zkouší různé tradiční bubu scény a rekvizity a dělá idioty ze svých hrdinů i z démonů.

Například: Pokud se posedlost démonem projevuje tak, že posedlému zmodrají oči, tak bych jako inteligentní démon měl posednout někoho, kdo má oči přirozeně modré, protože pak nikdo nemůže poznat, že jsem ho posedl, a žádná chytrá ex-policajtka si nemůže všimnout, že barva očí na řidičáku nesouhlasí s realitou. Aha!Na druhou stranu, démon v tomto filmu musel být celkem elitní haxxor, protože se mu daří v digitálním videozáznamu digitální kamery vyrábět analogové poruchy jako na VHS pásce. Tedy démon musel soubor se záznamem vyexportovat do série obrázků, do některých z nich v Photoshopu přidat "jakoby analogové" patlanice a pak ty obrázky zase nastřihnout zpět do původního videosouboru. Nemluvě o tom, že později vyrobí stejný efekt v reálném čase na displeji smartphonu, takže pravděpodobně musí ovládat i programování OpenGL animovaných wallpaperů!

Film se ale bohužel vůbec nevěnuje tomu, jak se chudák démon musí potýkat s Photoshopem a pixel shadery. Místo toho sledujeme různé náhodné lidi, jak volají "Haló, kdo je tam?", lekají se strašidelných zvuků a nechávají se sežrat. Je to všechno natočeno celkem zručně, ale nemá to jakýkoliv originální nápad (dějový ani vizuální) a občas je to poněkud zmatené, jako kdyby nějaké kusy filmu chyběly. Vypadá to, že démon nemůže zabít hlavní hrdinku, nebo ji nechce zabít, ale není vysvětleno proč...

Jediný argument pro tento film spočívá možná v konstatování, že jsou i mnohem blbější horory...

27 komentářů:

 1. OpenGL nemá žádné pixel shadery, ale fragment shadery!

  OdpovědětVymazat
 2. Připomíná to Tajemstvi smrti slečny Neznámé, to jsi viděl Franto?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Napadlo mě přesně to samé. Mimochodem Autopsy of Jane Doe se mi docela líbilo.

   Vymazat
 3. "má relativně originální námět" nebo "nemá to jakýkoliv originální nápad (dějový ani vizuální) ? Tak teď tomu nerozumím

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Originálnímu námětu chybí originální nápad. Co na tym nechápeš?


   Tak pravil Amina..

   Vymazat
  2. No jedno z toho, si musis vybrat no

   Vymazat
  3. Jednoduché. "Má relativně originální námět" = Posedlá mrtvola na pitevně. Ale ve filmové realizaci tohoto originálního námětu není jakýkoliv originální nápad.

   Vymazat
 4. Som si isty, ze na video ako celok sa da aplikovat nejaky VHS filter, netreba to rucne kreslit obrazok po obrazku. Ale vysvetluje to preco z niektorych filmov su hodiny a z niektorych je par obrazkov.
  Taktiez, demon je zjavne lepsi programator a haxor nez ty, se s tim smir.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. https://www.redgiant.com/products/universe/vhs

   Vymazat
 5. --- Tedy démon musel soubor se záznamem vyexportovat do série obrázků, do některých z nich v Photoshopu přidat "jakoby analogové" patlanice a pak ty obrázky zase nastřihnout zpět do původního videosouboru. --- ... ten démon se tváří jako docela zručný jedinec. Nechceš ho Franto požádat o pomoc pro dokončení dokumentu?

  OdpovědětVymazat
 6. Možná jde duch s dobou... https://mashable.com/article/5-best-instagram-90s-editing-apps/?europe=true

  OdpovědětVymazat
 7. Tak je evidentní že se s tím VHS všichni mýlíte. Démon zjevně jen ovlivňuje koncové mosftety u HW displaye (proto to umí i na mobilu). Přidá ubere pár elektronů v pravý čas a je to. Na to nemusí být hacker, stačí mít nadpřirozené schopnosti manipulace s elementárními částicemi.

  OdpovědětVymazat
 8. "Pro VHS efekt exportovat video do framů, které pak upravovat ve Photoshopu."" To byla doufám humorná nadsázka. Franto, prosím, že to byl vtip. Nemyslel jsi doufám celý ten odstavec vážně...?

  OdpovědětVymazat
 9. Také na tento film koupím lístek Radimu Hasalíkovi (pokud to fuxoft konečně schválí).

  OdpovědětVymazat
 10. Skvela recenze, ostane jako vzdy, moc jsem se pobavil i poucil. Posilam bulvovne.

  OdpovědětVymazat
 11. Tak jsem ten film uz taky videl. Sice nic extra, ale stiny na dusi z toho mam...

  OdpovědětVymazat
 12. Privřelka je krásná.

  OdpovědětVymazat
 13. Níl an scannán faisnéise faoin tSeapáin críochnaithe fós go fóill.

  OdpovědětVymazat
 14. Zkoušíš, jestli fukoskript unese irštinu?

  OdpovědětVymazat
 15. Posedlemu zmodraji oci jako bulvy FFFilmu?

  OdpovědětVymazat
 16. Víc takových vtipných recenzí a začnu (zase) sypat...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.