20.11.18

Recenze: Čertí brko - 40%

Mladý čert Bonifác (Jan Cina) je synem Lucifera (Ondřej Vetchý), pořád by vynalézal nějaké blbosti, ale klasické čertování mu moc nejde. Proto ho Lucifer pošle, aby z centrálního pekla donesl do jednoho z okresních pekel čertí brko, které magicky informuje řadové čerty o tom, kdo právě zhřešil (to staré jim přestalo fungovat). Při své cestě (pěšky) je Bonifác jednak okraden (o pero i jiné magické věci) vychcaným ex-krejčím (Jan Budař) a jednak náhodou potká dceru hostinského Markétku (Judit Bárdos), se kterou se do sebe téměř okamžitě zamilují.

To ale zdaleka není všechno, neboť většina zbývajícího děje se odehrává ve městě Pytlov, stojícím náhodou u kopce, na kterém je hostinec a pod kterým je okresní peklo. Budař se zde vydává za šlechtice a chce zdejšího starostu přesvědčit, aby prokopal kopcem tunel, čímž Budař najde poklad a bude si moci vzít Markétku. Místo k pokladu se ale omylem prokope do pekla, kde ovšem nikdo není, protože okresní čerti mezitím šli chlastat do hospody na kopec, v domnění, že nikdo nehřeší (protože jejich pero nic nezapisuje). Starosta s Budařem tudíž vykradou peklo, takže čerti přijdou o své rohy, kopyta a ocasy (což všechno je oddělávatelná pracovní uniforma).

Ale to ještě není všechno...


Nová česká pohádka Čertí brko (slibuji, že nebudu dělat kolem názvu žádné nechutné vtipy) se mi zpočátku docela líbila. Především proto, že se snaží o docela originální "world building" a dokázala si vymyslet, jak to v pekle (peklech) chodí, jak Lucifer z centrály komunikuje s pekelnými pobočkami a jak by se čerti radši flákali, než aby byli aktivní v "Brigádě feudální práce". Navíc většina čertů v pekle (a především Vetchého Lucifer) je od počátku filmu docela zábavná.


První velkou chybou filmu ovšem je, že jeho dvě hlavní postavy (Bonifác a Markétka) jsou nejméně zajímavé a nejméně sympatické. Bonifác je retardovaný naivní ňouma, zatímco Markétka první polovinu filmu všechny své potenciální nápadníky obratně psychoterorizuje a druhou polovinu filmu čeká na záchranu (a Judit Bárdos má dost problémy s českým jazykem, kterým se snaží mluvit).Dalším problémem pak je, že i když se film občas snaží přicházet s originální pohádkovou problematikou (například "Co se stane s čertem, který je oběšen?" nebo "Jak využít předměty s omezenou kouzelností na jejich plný potenciál?"), není dostatečně nápaditý na to, aby z těchto semínek něco zajímavého vyklíčilo. A některé ty originální nápady si vyloženě odporují: Například na začátku filmu vidíme mapu, podle které centrální peklo leží uprostřed Zeměkoule a vedou z něj přímé chodby do okresních pekel těsně pod povrchem Země. Ne, nevadí mi, že v centrálním pekle není beztížný stav. Vadí mi, že o pár minut později jde Bonifác z centrálního pekla do okresního po zemském povrchu (což je zapotřebí k tomu, aby vůbec film mohl mít svou zápletku). Vadí mi, že orálně vysvětlovaná situace "město vs. kopec vs. kopání kopce vs. hospoda na kopci vs. peklo pod kopcem" neodpovídá tomu, jak ji vidíme vizuálně znázorněnou. A tak dále...

Někdy okolo 60. minuty jsem už rezignoval na děj, neboť na něj zjevně rezignovali i tvůrci. Čertí brko se přerodilo v sérii honiček, rvaček a koulení očí, začala se na něm velmi projevovat jeho láce a ty honičky a rvačky vypadaly jako něco z ochotnické divadelní inscenace.

Totiž, je možné, že film byl docela drahý (kulisy, kostýmy, hodně statistů). Ale celý působí extrémně televizně. Hudba je "jakoby orchestrální", ale syntetická. Kamera v celém filmu neudělá nic jiného, než že stojí na místě a občas se mírně natočí do nějaké strany. Střih je místy vyloženě matoucí a pravděpodobně maskuje, že se nějaké scény nepovedlo natočit. Triky vypadají jako z české televizní pohádky z roku 1985. Film se také snaží být muzikálem (obsahuje asi 3-4 velmi krátké písničky), ale je to bída po všech stránkách. To všechno je dost zvláštní, protože Čertí brko natočil Marek Najbrt, režisér úžasně stylového Protektora.

Tento film obsahuje zárodek něčeho, co mohlo být vtipné a originální. Občasný dobrý vtípek a výkony vedlejších (záporných) postav mi připomněly Princeznu nevěstu. Ale bohužel jen velmi občas. Chělo by to mnohem, mnohem intenzivněji pracujícího dramaturga, aby z téhle jiskřičky něco pořádného bylo. Ale aspoň výsledek není úplně agresivně debilní...

65 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Zbytečný komentář, jde pouze o bohapustý vulgarismus.

   Vymazat
  2. So zbyrocnym suhlasim ale zase vulgrany si nebol, nebud na seba tak prisny.

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. Sekundárne Dopiče! platí až po korektnej prge, nie?

   Vymazat
  2. Jasně, ale pokud pod nekorektním DP jeho autor v následujícím příspěvku postne DP, je to platné DP, to je jasné, ne?

   Vymazat
 3. "Orálně vysvětlovaná situace neodpovídá tomu, jak ji vidíme vizuálně znázorněnou." Ano, to se stává, v posteli třeba docela často.

  OdpovědětVymazat
 4. Ceske rozpravky dohnali Pottera a to je dobre.

  OdpovědětVymazat
 5. František mě začal cenzurovat :-) Cokoliv na FFF napíšu, tak mi to vyplivne: "Váš komentář bude viditelný až po schválení."
  Kdo komentáře asi tak schvaluje? Babiš? Čili se nám tady zavádí tahlecta cenzůra. Frantovi asi došla trpělivost nebo vytunil "jednoduchý skript".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Schvaluje to stále skript (který není vůbec jednoduchý!) a nejede to teď úplně hladce, neboť Leon Bilbo postuje několik komentářů za minutu! Frajer. Sorry.

   Vymazat
  2. https://media.discordapp.net/attachments/214494918301712386/514516131797663759/Screenshot_2018-11-20_20-02-34.png

   Vymazat
  3. AHA! Takže ZDE máte, vy neznabozi, jasnej důkaz že JÁ a DILDOVICZ nejsme jedna a tatáž osoba :-) Díky Franto.

   Vymazat
  4. ??? Žádný důkaz, že ty a Leon Bilbo nejste tatáž osoba, tady nikde nevidím. Pokud ty jsi Leon Bilbo, má odpověď pro tebe je takhle ještě lepší, nicht wahr? Mimochodem, teď mohou dočasně přispívat komentáři i úplní anonymové (bez Google účtu). Uvidím, jak to bude fungovat...

   Vymazat
  5. Tato cenzura je naprosto v pořádku, na hrubý B(i)lby hrubá záplata.

   Vymazat
  6. Ale je. Kdybych byl Bilbo Dildo, tak mě ten jednoduchý skript úplně vymaže jako Bilba. Hehe! A já tady jsem pořád. A taktéž se stačí podívat do historie tohoto webu a trochu se snažit při ověřování odkud píšu já a odkud píše Bilbo a asi další trilion jasných indicií. Já bych se ostatně nikdy nesnížil k tomu, abych si prznil nick nějakým orálním dildem. Na to jsem moc sebestřednej.

   Vymazat
  7. "Leon Bilbo postuje několik komentářů za minutu." = je vymazán.

   Já ne.

   Pro mě je to naprosto jasnej důkaz ;-)

   Vymazat
  8. Corvus: Tak zkus postovat několik STEJNÝCH komentářů za minutu a uvidíš... Nebo radši to nezkoušej.

   Vymazat
  9. je jasné, že dildobilbo tolko komentárov nemôže stíhať dávať, čiže má skript. SÚBOJ SKRIPTOV !!

   Vymazat
  10. Jestli to chápu správně, tak pokud DILDO bude text obsahující timestamp ... bude třeba napsat dokonalejší AI skript

   Vymazat
 6. Jediný kvalitní peklo bylo ve Fimfáru (pan Čupera by mohl vyprávět), nejgeniálnější Lucifer byl Heřmánek a od té doby nic. Možná ještě když měl na pekelné lože nastoupit Sarka Farka. Jenže tam pekelné orgie zarazil ten homelesáckej dragoun, který dezertoval. Už ani to peklo není, co bejvalo!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejlepší peklo (a čerti) jsou podle mého v pohádce Nejlepší pritel, doporučuji nastudovat

   Vymazat
  2. Nejlepší Lucifer byl Harvey Keitel, který cpal ananas Hitlerovi do prdele

   Vymazat
 7. To je hovno skript, když to ve skutečnosti schvalují nějací nevyspali Indové ...

  OdpovědětVymazat
 8. To mě poser, funguje to... To je na šampaňské..

  OdpovědětVymazat
 9. Vymahni ... já jsem skutečný Anonymní

  OdpovědětVymazat
 10. Jo a nejsem robot ... na to jsem zapomněl

  OdpovědětVymazat
 11. Šest let trvající cenzurní experiment konečně ukončen!
  http://www.fffilm.name/2012/07/socialni-fffilm-experiment-nove-generace.html

  Volejte sláva a tři dny postujte dildokomentáře!

  OdpovědětVymazat
 12. Je Fukafutokyu zakázané slovo nebo ne?

  OdpovědětVymazat
 13. Jsou slovo Jana, Fuková, neschopná zakázaná nebo ne?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Slova Jana, Fuková, neschopná jsou slova NEZAKÁZANÁ kvůli Fukově NESCHOPNOSTI je zakázat.

   Vymazat
  2. A furt nic, co? Smutné...

   Vymazat
 14. Dáme Anonymní Kiloprgu?

  OdpovědětVymazat
 15. Jsou slova Fuka, lhář, lenoch, srab zakázaná nebo ne?

  OdpovědětVymazat
 16. Je sousloví "nejposlednější z Aporveru" zakázané nebo ne?

  OdpovědětVymazat
 17. Jo a proc byly zakazany dalsi komentare pod nahodnym zaberem #23?

  OdpovědětVymazat
 18. Diskuze se správně rozjíždí, jen tak dál pánové!

  OdpovědětVymazat
 19. Radši než trapně prgovat si navzájem vyčaďte brka. Tímto se omlouvám FF za nechutný vtip, ale mě už ty prgy štvou!

  OdpovědětVymazat
 20. Je Jan Cina pseudonymem Johna Ceny? Pokud ne, jsou spolu v nějakém příbuzenském vztahu?

  OdpovědětVymazat
 21. Franto, je super, že podporuješ anonymitu! Díky.

  OdpovědětVymazat
 22. "Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence." Tvl, dokáže mi někdo říct, která je která? A která píše ty recenze?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A hlavně - co z toho je Dildo???

   Vymazat
  2. Recenze píše samotným mistrem Frantou upravená umělá inteligence.

   Vymazat
 23. "Hudba je "jakoby orchestrální", ale syntetická." - Zvláštní je, že jsem teď narazil na zprávu z dubna, kde se píše o nahrávání hudby živě a jsou tam i nějaké fotky ze studia.

  "14. duben - Marek Najbrt s Punkfilmem chystá pohádku a my, tedy Marek Doubrava a celá naše kompanie, k ní připravujeme hudbu. A právě jsme ve velkém studiu s orchestrem a nahráváme symfonické části. Premiéra bude 27.11.2018. Slovy čertů z filmu voláme: "Hříchu zmar!""

  OdpovědětVymazat
 24. Čína je fakt divnej a nezajímavej herec. Proč ho pořád někam cpou?

  OdpovědětVymazat
 25. Sláva anonymní komentáře, nyní zde můžu vklidu vyvrhnout rozmělněný a okrkaný chlebec!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obávám se, že do zdejší diskuze se vyvrhne ještě ledacos.

   Vymazat
 26. Cina nekouri certi brko, ale Stropnickeho brko.

  OdpovědětVymazat
 27. Cina bali holku? Vzdyt je teplej.... To brko v nazvu je jeho? Jakoze je z pekla teply?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.