27.11.18

Recenze: Útěk [Fuga] - 70%

Vyjevená a zřejmě zraněná žena ve středním věku se vypotácí z tunelu varšavského metra, vyleze na peron, stáhne kalhotky a vyčurá se zde.

Titulek: O DVA ROKY POZDĚJI

Nikdo stále netuší, co je ta žena (dočasně pojmenovaná Alicja) zač. Alicja sice umí polsky, umí jíst a pít, ví, co je to televizor nebo bankovní karta, ale neví, kdo je a kde se v tom tunelu vzala. Jako poslední pokus se Alicja zúčastní celostátního televizního pořadu, když tu zavolá do televize muž, který ji poznal. Ve skutečnosti se jmenuje Kinga a kdesi na venkově má rodinu (včetně manžela a dcery).

Alicja, teď už Kinga, se tedy vydává za rodinou a zjišťuje, že si pořád na nic / na nikoho nevzpomíná. Nejradši by odsud vypadla někam pryč, ale musí pár dní počkat, než bude mít hotové nové doklady...


Nejprve bych měl asi napsat, že polsko-české drama Útěk není ani trochu detektivka. To, co jsem popsal v úvodu, si filmaři odbydou během prvních 10-15 minut a celý zbytek filmu je o mentálních rozpoloženích Kingy a jejího (staro)nového okolí. Pokud vás zajímají odpovědi na otázky jako "Co se jí vlastně před dvěma lety stalo?", "Hraje to celou dobu?", "Jak se dostala do Varšavy?" nebo "Které z těch divných scén se staly a které jsou sny/halucinace?", budete nevyhnutelně zklamáni, protože tvůrce filmu tyto otázky zjevně nezajímají, a pokud na některé z nich odpovědí, není to odpověď, která je pro ně důležitá.


Tvůrcům filmu jde především o emoce a vnitřní pocity, a ty jsou ztvárněny skvěle. Už od prvních setkání Kingy se znovunalezenou rodinou je atmosféra neuvěřitelně hutná a je jasně vidět, jak nervózně/nepříjemně se úplně všichni cítí.

Tato nervozita a nepříjemnost brzy přerostou v otevřené antipatie, když vyjde najevo, že "původní" Kinga byla mentálně podstatně jiná než ta současná a že její manželství rozhodně nepatřilo ke šťastným.

Vzájemné odcizení většiny postav je natočeno opravdu výborně, i díky skvělým hereckým výkonům, především představitelky Kingy (která je také autorkou scénáře). Když posléze dojde k jakýmsi neobratným pokusům o obnovení partnerského vztahu, je to působivé, protože postavám věříme jejich složitá trápení.Útěk je velmi profesionálně natočen, s depresivní modro-zeleno-šedivou stylizací a pomalou kamerou jako od Davida Finchera. Přesněji řečeno, pomalá není pouze kamera. Pomalé je v tomto filmu úplně všechno. A to je jeho hlavní zápor. Samozřejmě, vybudování atmosféry chce svůj čas a stejně tak chce svůj čas pořádně si vychutnat každý pečlivě naaranžovaný záběr. Ale když jsem si pořádně vychutnával dvacátý dlouhatánský, pečlivě naaranžovaný záběr, začal jsem si zvolna uvědomovat, že by se velmi podobná charakterová studie bez děje dala natočit jako třicetiminutový film, aniž by divák o něco podstatného přišel. Superminimalistická hudba Filipa Míška atmosféře pomáhá, ale na rozdíl od soundtracků Reznora a Rosse nepomáhá zahánět nudu. Občas film udělá úkrok zcela stranou (například v podobě krátké animované sekvence nebo nějaké totální WTF halucinace), ale je toho celkem jen pár desítek sekund a příliš málo na to, aby to celý film učinilo nějak konzistentně lynchovsky divným.

Pokud jste smířeni s tím, že nejdete na detektivku, thriller ani mysteriózní film, nýbrž na intimní artovou psycho-studii, budete pravděpodobně velmi spokojeni a vydržíte i ty dost strašidelné frontaly...

48 komentářů:

 1. Do prčic se schvalováním. Takhle člověk neví, jestli se vůbec má snažit.

  Celkem by mě zajímalo, jak depresivně film vyznívá - něco je v recenzi naznačeno, ale může to být na škále od všichni jsou v pr... po všeřešící happyend (toto není výzva ke spoileru!).

  OdpovědětVymazat
 2. Právě takové to generické mysteriozní filmy jako je tento mám rád. Jdu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já dělám že to nevidim ale vidim!

   Tak pravil Amina

   Vymazat
  2. Tohle vidis, ale jeden genialni trolling post pod recenzi Vdov ti zda se unikl, Frantisku :)

   Vymazat
  3. Neunikl. "Yveta" je hodne neobvykle jmeno...

   Vymazat
  4. Unikl a prisel jsi na to pozde.

   Vymazat
 3. Název v origale pojmenovává Prgu, kterou prgne Franta?

  OdpovědětVymazat
 4. Jestliže Fuga se řekne polsky Útěk, znamená Fuka v češtině Útik? Řekne se František polsky Františeg nebo Frangišek? Znamená to něco jiného než František? Jaký to dává smysl? A má to cenu? Požaduji odpovědi, nedostanu-li je, bude to svědčit o vaší neschopnosti odpovědět.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na Moravě fuga znamená mezera. Není to sice odpověď na tvé otázky, ale taky je to zajímavé

   Vymazat
  2. Jsa z Moravy, mezerovitou fugu dobře znám. Ale za touhle fugou musí přece být něco víc...

   Vymazat
  3. Když už chcete jíst jedovatou rybu fugu, pusťte si k tomu nějakou Bachovu fugu!

   Vymazat
  4. Já budu odpovídat komu já budu chtít. Je to kampaaaň!

   Vymazat
 5. A vyřeší se v tom filmu aspoň to, proč se ta žena vyčurá na nástupišti? Je v tom okamžiku příčetná - jinak by se přece vyčurala už v kolejišti (a nezdržovala by se stahováním kalhotek). To musí být nějaké její poselství. Ale jaké a hlavně komu? Chtěla něco říct obyvatelům Varšavy? Polska? Zemím vyšegrádské čtyřky? Evropě? Západní civilizaci? Zemi? Místní skupině galaxií?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je jedna z mnoha otázek, které se nevyřeší. Ten film fakt není o zodpovídání otázek.

   Vymazat
  2. A když už mluvíme o zodpovídání otázek, tak tebe, Franto, jsem se fakt neptal. Vím totiž, že nevíš. Ptal jsem se... Místní skupiny galaxií.

   Jsi mistr v zodpovídání otázek, na které nechceme znát odpovědi, a v nezodpovídání otázek, na které chceme znát odpovědi. Tedy aspoň někteří z nás.

   Vymazat
  3. Jinými slovy ani sama autorka scénáře neví, proč tam dala tu scénu. Tj. je to samoúčelná scéna. To mi nezní jako super scénář. :-(

   Vymazat
  4. Ziadne sa film vobec nevenuje motivaciam postav. Divne, ze to vsimavemu Fukovi uslo.

   Vymazat
  5. Herečka se prostě v tu chvíli chtěla vyčůrat a nechtěla, aby kvůli takové drobnosti vypínali kamery, no.

   Vymazat
  6. Podle mě to v tom filmu třebas ani nemělo být. Zapomněli jen puštěnou kameru a žena zrovna měla potřebu, tak se to pak aspoň využilo.

   Vymazat
  7. V kolejích je elektrika.

   Vymazat
 6. Film o Fuze jsem chtel natocit ja.

  OdpovědětVymazat
 7. Odpovědi
  1. Nikto nejde. Fuka musel lebo je teraz ten ony ... inteleguan.

   Vymazat
 8. Trailer působí mrazivě, jak severský detektivky. Kdyby v něm byla ta úvodní čůrací scéna, asi bych nešel. Takhle ale musím jít, případně stáhnout a snad se i vyčůrat:D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozhodně doporučuji stáhnout   si před čůráním trenýrky/slipy/kalhotky, zkrátka spoďáry. Možná v tom filmu hledáme něco, co v něm není a být ani nemělo. Třeba je opravdu jeho jediným poselstvím "Nečurejte si do spoďárů". V příštím filmu stejných tvůrců pak může být poselství "Utírejte si zadek". Co my víme.

   Vymazat
  2. Budem stahovat spolu?   Tak pravil Amina

   Vymazat
  3. 2Grim: Jedna Fuga utřela (vytřela) zadek Dildovi a od té doby se v zemi krále Fuxoslava nesmí vtipkovat, psát notifikace o nedokončenosti a vymejšlet nedildoidní komenty. Jestli to takhle půjde dál, nestáhnu si ani před čůráním. Prostě se na to vy... a půjdu ven:D

   2Aminux: Budu o tom uvažovat, ale zatím si budeme radši jenom dopisovat:). Jen doufám, že má staženo i můj soused Halíř, ke kterému chodím v nouzi na televizi. Moje bedna poslední dobou blbne a v tom vánoční peoplebordelu nehodlám pořizovat novou:D.

   Vymazat
 9. To množství lidí, kteří touží povídat si tady mezi sebou o kvalitách artového psychologického filmu je opravdu ohromující.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to množství lidí na tebe působí pozitivně či negativně?   Tak pravil Amina

   Vymazat
  2. Ke kvalitní diskuzi o filmu je většinou třeba více než jednoho diskutujícího co film viděl, že ano...

   Vymazat
  3. Pokud jsem dobře počítal, je jich pět. Zda je to pozitivní, či negativní, to ať si posoudí každý sám.

   Proč není za Amina tečka?

   Vymazat
  4. Matky s detmi to este vstrebavaju a pre skolacky je to nepristupne. Pockaj na dalsi blockbuster, tam sa to urcite zlomi.

   Vymazat
  5. Legenďák: na premiéry takovýchto artových filmů chodí jen studenti filmových věd a nudící se mimozemšťani. Nemohu vyloučit, že někteří z nich jsou zároveň pravidelnými návštěvníky tohoto fóra, ale na nějakou plnohodnou a recenzi opěvující diskuzi, jakou si mistr představuje, to asi stačit nebude.
   Což mi připomíná, že už dlouho nebylo žádné retro, nejlépe na něco, co všichni znají.

   Vymazat
 10. Franto, dobra recenze! Co rikas natuhle z Moviezone.cz? Podle me nic moc teda...

  OdpovědětVymazat
 11. Cekal bych tu vic trapnych prispevku na tema Fuga - Fuka. Ale neni to tak hrozny :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta tecka mezi "Fuka" a "ale" je zajímavá ;-) Vyzkoušejte ;-)

   Vymazat
  2. Ty jsi tu asi nový jinak bys věděl, že trapné příspěvky jsou cenzurovány

   Vymazat
 12. Jako vždy bravurní a přesná recenze! Jak to Franto děláš, že jsi ve všem tak skvělý?

  OdpovědětVymazat
 13. jedu do prahy do kina atlas. potkame se.

  tak rekla Mamina.

  OdpovědětVymazat
 14. Koupím na to lístek Radimovi Hasalíkovi (pokud to projde fuxoftovou cenzurou).

  OdpovědětVymazat
 15. adame nejezdi, mamka říkala že líná ti vlas, ne do kina atlas.

  OdpovědětVymazat
 16. Na filmu jsem byl a líbil se mi. Jenom malý detail, nebyl to jakoby Fincher, ale byl to pravý Fincher. A nebyl to film polský, ale americký. A nejmenoval se Fuga, ale Sedm. A to není málo.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.