3.12.18

Recenze: Záhada Silver Lake [Under the Silver Lake] - 70%

Třatřicetiletý Sam (Andrew Garfield) žije v Hollywoodu a ničím se neživí. Není bohatý (chystají se ho vyhodit z pronajatého bytu), ale film se nijak nevěnuje tomu, co Sam umí, čím se kdy živil a jestli by se tím znovu nechtěl živit. Ale to je jen jedna ze zvláštností tohoto zvláštního filmu.

Vlastně, úplně první zvláštnost filmu Záhada Silver Lake spočívá v tom, že hned na začátku jde Sam domů, z nebe spadne smrtelně zraněná veverka, zavrčí na něj a chcípne. Zbytek filmu žádnou další veverku nevidíme a nikdo o veverkách nemluví. Ale zato se mluví o jiných věcech!


Sam se totiž na první pohled zamiluje do sousedky (Riley Keughová), ale ta druhého dne nečekaně zmizí. Sam po ní začne pátrat a tím začne rozkrývat obrovské hollywoodské spiknutí, které se nějakým způsobem točí kolem tajných kódů v písničkách kapely "Jesus & The Brides of Dracula". A kolem krále bezdomovců. A kolem vraždící nahé Soví ženy. A taky kolem prvního čísla časopisu "Nintendo Power Magazine" a mapy první Zeldy, která v něm kdysi vyšla. Mimo jiné...


A to je jen několik dalších z mnoha zvláštností v tomto filmu.

Záhadu Silver Lake napsal a režíroval David Robert Mitchell, od kterého se mi nedávno dost líbil horor Neutečeš. Na rozdíl od něj ale Záhada není skoro vůbec strašidelná, ale o to více je WTF a zábavná (což je důležité).O tom, že svět showbyznysu je bizarní tajná sekta, kde se dějí šílené věci, vzniklo již mnoho filmů. Například Cronenbergovy Mapy k hvězdám nebo Refnův Neon Demon. Záhada má podobně jako tyto filmy správnou halucinogenní atmosféru, ale je lepší v tom, že většina jejích scén je konzistentně ironická nebo jinak vtipná, ať už různými drobnostmi, nebo celkovou story (která dost připomíná nějakou šílenou počítačovou adventuru nebo papírovou RPG hru, a asi to není náhoda). Za zmínku rozhodně stojí hudba (od Disasterpeace), která intezivně kopíruje hudbu z hollywoodských filmů 50. let, a exteriéry, které nám ukazují zajímavá místa v Los Angeles, která často ve filmech nevidíme. A pokud máte dobře nastudovaného Hitchcocka, tak ve filmu pravděpodobně najdete tuny konkrétních odkazů na jeho tvorbu (já ho dobře nastudovaného nemám).

Hlavní ale je, že při většině těch WTF scén je velmi patrné, že Mitchell má z toho všeho větší či menší legraci, a nesnaží se onanisticky naznačovat, že tím chce říct něco hrozně hlubokého.

I když se zápletka filmu rozhodně nedá označit za logickou a i když mnohé z toho, co se stalo (pokud se to vůbec stalo), zůstane na konci filmu nevysvětleno, liší se Záhada Silver Lake třeba od Neon Demona tím, že mě zajímalo, co bude dál a jak na to bude hlavní hrdina reagovat (protože byl většinu času vyjeven z okolních událostí podobně jako já, divák filmu).

Díky tomu jsem úspěšně přestál celých 140 minut Záhady Silver Lake. Myslím, že kdyby se takových 30 minut vystřihlo, filmu by to pouze prospělo...

P.S.: Film obsahuje velké množství různých ženských frontalů. Jako jeden z mála dražších amerických filmů má přístupnost R (nejen kvůli frontalům), tudíž ve značné části amerických kin vůbec nemůže být uveden.

29 komentářů:

 1. Budete dělat redirekt z http na https? Chrome pizdá, že je stránka nezabezpečená.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už jsem to řešil, chtěl bych. Ale problém je v tom, že pokud ten redirect udělám, tak přestanou na celém FFFILMu fungovat VŠECHNY embedy, které vedou na http:// domény. Musím je nejdřív ručně updatovat, aspoň ty nejdůležitější.

   Vymazat
  2. Chtit a udelat je docela vyznamny rozdil, ale to jen tak na okraj...

   Vymazat
  3. Ony ty embeddy jsou na Bloggeru řešené dobře a blbě zároveň. Borci vyvinuli nějakou automatickou proxy, která sama každý HTTP zdroj zHTTPSuje. Takže i když editor při ukládání varuje, že jsou v článku holé zdroje, tak to lze ignorovat a ta jejich proxy si s tím poradí. Mohli to nechat bez opruzování při ukládání, ale aspoň nutí lidi, aby vkládali už HTTPS zdroje a nezatěžovali jim tu proxy.

   Vymazat
  4. Budete dělat redirekt z https na http? Můj starý MSIE to neotevře, Internet Explorer cannot display the webpage.

   Vymazat
  5. Redirekt z https na http delat nebudu a ani nemuzu (je Blogger.com takovou konfiguraci neumoznuje).

   Vymazat
 2. První pohled mě zaujal. R-ková přístupnost je všeobecně fajn, ale pak jsem si uvědomil, že "neutečeš" není to samé co "uteč", tak jsem byl trochu zklamaný. Globálně vzato stejně nemám čas chodit do kina a proto si musím dobře vybírat. A tak snad ty smrtelné stroje budou stát za to, už si je viděl Franto? Už aby byla recenze, abych věděl jak moc se těšit/netěšit.

  OdpovědětVymazat
 3. Z nebe na něj spadne smrtelně zraněná veverka, zavrčí na něj a chcípne. Sam po ní začne pátrat a tím začne rozkrývat obrovské hollywoodské spiknutí, které se nějakým způsobem točí kolem tajných kódů v písničkách krále bezdomovců, kterého zavraždila nahá Soví žena. Psali o tom v prvním čísle časopisu "Nintendo Power Magazine", kde vyšla plná verze první Zeldy, kerou když dohrajete na nejvyšší obtížnost, tak získáte kódy k mapě první Zeldy v písničkách krále bezdomovců.

  Podle toho popisu to vypadá jako taková teenagerská veze Donnie Darko!

  OdpovědětVymazat
 4. Co to je? Je to malé, hnědé, leží to pod stromem a kouří se z toho?  Zpocená veverka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já myslel, že to bude něco, co souvisí s těmi nástroji na pronikání do zadních částí těla.

   Vymazat
  2. Musíme postupovat opatrně, viď, Aminuxi. Připadám si jako na lingvistickem minovém poli. Špatné slovo a letíme do vzduchu.

   Vymazat
  3. Do vzduchu nebo někam uplně jinam (za medlid*)?

   *Nečte se zleva doprava.

   Vymazat
 5. Big Lebowski, Last Boy Scout, Kiss Kiss Bang Bang, Nice guys. To být má slabost.

  OdpovědětVymazat
 6. Skvela a dobre vypointovana recenze. Kam se hrabe Fila.

  OdpovědětVymazat
 7. Odpovědi
  1. Já ne. Neprojede tam Panzerkampfwagen V ani VI. Alespoň jsem je v traileru neviděl. Moment, já vlastně neviděl ani trailer. Mám se podívat na trailer?

   Vymazat
 8. Děkuji za pěknou recenzi. Potěšilo mě to.

  OdpovědětVymazat
 9. Tak Spáčilová tomu dala bídných 50 %. Další důkaz toho, že Fuka už je úplně mimo. Prga :-/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tentokrát není Fugoš zas až tak mimo, i když já bych tomu dal víc %.

   Vymazat
 10. super film. o veverku tam nejde, ale LA fauna tam hraje docela velkou roli. je to hodně podobné Inherent Vice, dalšímu nedoceněnému filmu. tempo je pomalejší, ale film je zábavnej. super hudba, spousta hezkejch ženskejch a hlavní týpek je docela dude. dobrej film.

  OdpovědětVymazat
 11. Hraje tam Patrick Fischler, co hrál v Mulholland Drive!

  OdpovědětVymazat
 12. ten pult v knihkupectve https://img.csfd.cz/files/images/film/photos/163/043/163043968_68a683.jpg je genialny

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ale sloup je lepší: https://1gr.cz/fotky/lidovky/11/012/lngal/PKS387a7e_idiom3.jpg

   Vymazat
 13. Ohhh, ten soundtrack je tak strašně dobrej. Dnes ho poslouchám už potřetí. Masterpiece od Disasterpeace!!! Nejlepší soundtrack roku 2018, a pro mě osobně možná i nejlepší vůbec.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.