7.7.18

Recenze: Úsměvy smutných mužů - 50%

Český film podle stejnojmenné autobiografické knihy Josefa Formánka. Story chlapíka (David Švehlík), který má problémy s alkoholismem a rozhodne se je (dobrovolně) řešit v léčebně, kde potkává různé jiné alkoholiky.


Námět filmu je naprosto triviální a neobsahuje vůbec nic, co jste už mockrát nečetli / neviděli / neprožili: Josefovi dojde, že je alkoholik. Jeho manželka mu dá ultimátum. Josef jde dobrovolně do léčebny, kde se seznamuje s pacienty v různé fázi psychického rozkladu. Josef si myslí, že je vyléčen a vrací se z léčebny. Josef znovu propadne alkoholu a vrací se do léčebny. Někteří ze spolupacientů se vyléčí nebo uchlastají. Josef se vyléčí (a napíše o tom knihu) nebo uchlastá (a nenapíše o tom knihu)...


Samozřejmě, existuje několik způsobů, jak z tohoto triviálního námětu vystavět slušný film. Například dobré herecké výkony, břitké dialogy, profesionální řemeslná stránka, nebo sex s pacientkami. Takže popořadě:Herecké výkony jsou velmi dobré a někteří herci předvádějí zajímavé etudy: Především Ondřej Malý jako hardcore ex-sportovec nebo Jaroslav Dušek jako Aštar Šeran. Ale pouze tito dva (a hlavní hrdina) jsou adekvátně vykresleni a definováni. Všichni ostatní jsou anonymní tváře v davu, ze kterého občas vykouknou, a máme k nim něco cítit, aniž by nám je film předtím dostatečně představil. Opakovaně se děje, že má nějaká postava delší scénu, kterým by měl vyvrcholit její emocionální oblouk - který ovšem neexistuje, protože žádnou jinou delší scénu v celém filmu neměla.

Dialogy jsou občas působivé (Malý, Dušek), jindy strašlivě papírové. Dočkáme se také spousty voiceoverů, které jsou zřejmě převzaty přímo z knihy, neboť působí jako audiokniha a obraz je při nich zbytečný.

Řemeslná stránka filmu je ucházející, nijak nevybočující, s občasnými podivnými excesy (sem tam digitální trik, stín draka symbolizujícího alkohol!), které se do spíše televizního zbytku filmu příliš nehodí.

A sex s pacientkami není. :(

Úsměvy smutných mužů možná budou slušně fungovat pro někoho, kdo četl knižní předlohu a rád by viděl její audiovizuální "ilustraci". Je to ale typický příklad ne dost dobré adaptace knihy, která možná byla dobrá.

P.S: Nemyslím, že by mé hodnocení bylo nějak ovlivněno skutečností, že jsem abstinent. Drogy taky neberu a přitom se mi Requiem za sen líbilo dost.

89 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Ne. Uz jsme jasne rekli, ze u slovaku a dementu se to nepocita.

   Vymazat
  2. Já jsem v oblasti práv sexuálních menšin progresivně liberální, takže bych se za nedementní Slováky přimluvil. Romanko má ale smůlu, nesplňuje možná ani druhou podmínku, neboť není jisté, že je to Slovák.

   Vymazat
  3. Jste na něj moc přísný. A prga by se každopádně měla počítat každému, i menšinám a mimozemšťanům.

   Vymazat
  4. Pekny hovno. Vime jak je to s mensinama. Nejdriv si budou narokovat prgu a potom....

   Vymazat
  5. A potom co?
   Jestli máš nějaké obavy nebo frustrace, klidně se vypovídej. Ať si máme z čeho dělat srandu.

   Vymazat
  6. Zabijou nase zeny a znasilnej nase ovce.

   Vymazat
  7. Ajuga - jak typický projev povýšené nabubřelosti a mesiášského komplexu dnešních "intelektuálů".
   Na jednu stranu dojemná péče a pěstování hypersenzitivních bebíček každé "utlačované menšiny", na druhou stranu posměch, nálepkování a nemilosrdná ostrakizace každého, kdo má jiný názor.
   Pardon, já zapomněl, že boj za spravedlivější svět posvěcuje jakoukoliv špínu...

   Vymazat
  8. Dárek Landa a Ajuga jdou z pískoviště na deset minut pryč!

   Vymazat
  9. Proč? Zrovna jsem udělal hezkou bábovičku a hodlám ji věnovat loudovi s ostřížím zrakem. Povýšená nabubřelost a mesiášský komplex - to jsem přesně já.

   Vymazat
  10. diskuter... na znasilnovanie mame vlastne ovce... prga plati.

   Vymazat
  11. Ja prgu zalozil. Jsem jeji majitel. A tahle pla.

   Vymazat
  12. Tato prga je 100%... neplatná. Chlebec a prga? Máte všech pět pohromadě? Nebo se už svět opravdu zbláznil? Z té hyperkorektnosti vám jednou mrdne v kouli. CHlebec nemá absolutně žádný nárok na prgu. Tečka.

   Vymazat
  13. Opět neplatná PRGA. PRGA musí splňovat následující:

   1. První příspěvek musí obsahovat pouze "PRGA" (bez uvozovek).
   2. Nesmíte být Slovák ani dement či Chlebec.
   3. PRGA nesmí být komolena, neúplná nebo jinak ohýbána.
   4. I po splněných výše uvedených pravidel, na prgu vždy dohlíží elitní skupina diskuzního fóra, tzv. stařešinové*, kteří mohou prgu neuznat, ve vzácných případech podpořit. Vždy je však neuznaní prgy vysvětleno. A to všem a pochopitelnými termíny (tedy i Slovákům, dementům a Chlebcovi).

   * Koho napadla otázka "kdo jsou stařešinové", není hoden PRGY.

   Vymazat
  14. Ajuga - však jsem to věděl!

   Vymazat
 2. Proc jste abstinent Frantisku? Z presvedceni, ze zdravotnich duvodu nebo vam to proste nechutna?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nechutná. Stejně tak mi nechutná kafe nebo cigarety.

   Vymazat
  2. Aha. Zajimavy. Diky. Jako cloveku co obcas doma vari pivo a obcas zkusi neco vypalit( pro ostatni- myslim destilat) je to pro me tezko predstavitelny.

   Vymazat
  3. souhlasim. taky to mam jako viewegh. teda mel. pred zasahem. jak muzes franto prezivat utoky bilba, bez chlastu ?

   Vymazat
  4. Tak zrovna bimbo jde bez chlastu prezit celkem snadno. Koho nekdo takovej muze rozhodit...

   Vymazat
  5. Možná někoho, koho už takhle žere špatné svědomí, že nedodržel slib naivním fanouškům a že se jeho snaha splnit přispěvatelům závazek a informovat je o průběhu jeví jako pohrdání navzdory vynaloženému úsilí ukázat lítost. Takže asi nikoho.

   Vymazat
  6. To je námět na další epizodu seriálu FFFF (Fuka Futokyu Fan Fiction)!

   Děj: FF vybere na internetu od fanoušků peníze na to, aby si mohl v Tokyu koupit v automatu použité dámské kalhotky. Sbírka se vydaří, FF jede do Tokya, koupí v automatu spodní prádlo a chce si ho v klidu vzít do hotelu na pokoj. Pořád ho ale na mobilu ruší zprávy od naštvaných fanoušků, kteří mu dali peníze na film Fuka Futokyu IV, který ale FF není schopný dokončit.

   Když se ukáže, že i číšník v hotelu je přispěvatel na Fuka Futokyu IV a odmítá z pokoje odejít, dokud svůj film nedostane (stejně jako rozlícený dav pod oknem), František se před všemi zamkne s kalhotkami na WC. Tam si všimne časopisu s manga komixem o Haruhi Fujioka. To je komixová dívka, do které se FF okamžitě zamiluje a je mu hned jasné, že jen oživlá Haruhi, kterou si vezme za ženu, mu může dát inspiraci, aby film dokončil.

   Rozjede proto mezi fanoušky novou sbírku peněz na vydražení první skicy Haruhi. Fanoušci mu peníze dají, FF skicu vydraží a odveze ji do Fukušimy, kde pomocí výbušné kombinace binárního a hexadecimálního kódu vyhodí do vzduchu jadernou elektrárnu. Skicu pak vystaví uniklému radioaktivnímu záření a Haruhi obživne. František se na ni vrhne, že si to rozdají, ale Haruhi to vůbec nebaví, protože, jak Františkovi sdělí, souloží jen opilá a vyžaduje, aby i její partner byl opilý.

   FF se rozhodne že se tedy obětuje a srkne si trochu saké. Alkohol mu ale vůbec nechutná, takže ho vždy vyzvrací dřív, než stihne doběhnout za Haruhi, případně těsně předtím, než jí ho tam foukne, přičemž to hodí přímo na svou vyvolenou.

   FF proto vyhlásí sbírku na zakoupení krabičky tamponů. Vybere peníze a koupí tampny. Jeden vymáchá v alkoholu, strčí si ho do prdele, tím se opije a s radostí se potácí za Haruhi. Ta je jeho opilostí okouzlená a nadšená, všechno vypadá, že je na dobré cestě, ale pak se ukáže, že Frantovi se v opilosti nepostaví. Haruhi se mu strašně vysměje a odejde. FF je brunátný vzteky a přísahál, že se Haruhi krutě pomstí. Pokračování v příštím díle.

   Vymazat
  7. To s tím tampónem už někdo zkoušel?

   Vymazat
  8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  9. Zkoušel. Chlebec. A vysral horáka.

   Vymazat
  10. Zadrhel vidim v uveritelnosti Fukova zamilovani. I prumerny fanousek vi, ze je k tomu potreba tlusta zarudlooka lifestylova "novinarka".

   Vymazat
  11. FF evidentně miluje vše japonské, takže tady problém nevidím. Spíš mi vadí že ta zápletka s tamponem je spíš skandinávská záležitost. Jak problém "jak se opít aby mi netáhlo z úst" asi řeší mladí japonci? Napadlo mě, že možná pomocí flétny šakuhači.

   Vymazat
 3. No nevim. Třikrát po sobě hodnocení 50 % mi přijde jako autorské vyhoření.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nojo, ale že by takhle vyhořeli hned tři rejžižeři po sobě? :-P

   Vymazat
 4. Četl jsem knihu, protože ty předchozí Formánkovy se mi moc líbily. Tahle je dle mého osobního názoru jeho nejslabší. Podle mě má už předloha těch vašich 50%.

  OdpovědětVymazat
 5. Jak "poporade"? Kde je popis sexu s pacientkami? Tahle recenze je NEDOKONCENA!

  OdpovědětVymazat
 6. Duškovi už dávno maličcí Toltékové baseballovými pálkami rozmrdali mozek na kaši.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Toltékové (prej) nikdy neexistovali. Ale jinak je mrdlej dost, co tom žádná. Otázka zbývá kdo/co jej mrdlo (na mě se nedívejte).

   Vymazat
  3. Ano, to už jsem psal pod jedním Duškovým filmem. Už v době příchodu Španělů byli Toltékové dávnou minulostí a vše, co o nich víme, víme z archeologických nálezů, které naznačují, že šlo o primitivní, krvežíznivou civilizaci.

   Vymazat
 7. Šoupnout si do traileru (podle všeho průměrnýho) českýho filmu Bohemian Rhapsody od Queen, skladbu poměrně legendární, je samo o sobě svého druhu odvaha, nechat v něm její motiv přezpívat alkoholikem do češtiny pak řekl bych skoro svého druhu drzost, jakkoli to maj (předpokládám) přes práva ošetřený. Nebo ten song hraje, Franto, nějakou roli i v rámci příběhu toho filmu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nehraje roli v ramci pribehu, ale ve filmu se vyskytuje, v jednu chvili ho tam zacne jeden z opilcu v lecebne u piana zpivat. Ale je to jen chvilka.

   Vymazat
  2. Docela by mě zajímalo, jak to vlastně v těchhle případech s hudbou u práv pro trailery i filmy samotné chodí - můžou si tvůrci prostě libovolně vybrat a použít "část songu" zdarma v rámci nějaký tý free licence jako bejvá někdy na you tube, nebo to musí jít vždycky přes OSA nebo nějakou podobnou alternativu? Nebo se dá někde vybírat z nějakýho balíku songů za paušál? To by možná stálo někdy za samostatnej mimorecenzní text, myslím teda v případě známých songů - o tom kde najít hudbu do filmu zadarmo, už jsem myslím někde čet, možná dokonce tady...?

   Vymazat
  3. My a číňani můžeme krást všechno, včetně hudby.

   Vymazat
 8. Premiéra filmu FUKAFUTOKYU má k dnešnímu dni zpoždění minimálně 453 odnů. Zdůrazňuji: MINIMÁLNĚ.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To už by mělo smysl vytvořit nějaký speciální kalendář, ať se to líp počítá.

   Vymazat
  2. neboli rok a 3 mesice AF (anno fukafutokyu)

   Vymazat
  3. Použijte kalendář starých Mayů, ten je dostatečně chronologicky velkorysý. A nedávno byl restartován.

   Vymazat
  4. Výborný nápad. Až na to, že mayský kalendář je tak objemný, že se nevejde Bilbovi do hlavy. Měřili jsme to.

   Vymazat
  5. Ve sklepě. Rozsvitili jste si na to?

   Vymazat
  6. A jak je dlouhý jeden oden?

   Vymazat
  7. Oden ... to je přesně to o čem píšu. Jen bychom se mohli jako chlapi dohodnout na tom, že se nejdřív pobavíme o tom jak se to bude jmenovat a k čemu to bude dobré. A ne že s tím někdo vyleze na veřejnost dřív a my všichni pak vypadáme jako pitomci.

   Vymazat
 9. Pamatujete někdo?

  https://blog.lupa.cz/fflog/i-ja-ctenarum-lupy-neco-preji/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Můžeme si přát, aby:
   - FF dostal rakovinu?
   - aby Fukův pes dostal rakovinu?
   - aby Zuzana Krajíčková dostala rakovinu?
   - aby Fukova matka dostala rakovinu?

   Samé otázky!

   Vymazat
  2. Diskuter: Ty nejsi diskuter, ty jsi jen sprostak, co umi jen nadavat a Fukuv ritolezec. Mas nejake argumenty? Nemas.

   Vymazat
  3. No dobre, ted jsem si najel na ten tvuj odkaz. Tak sorry, přej si raka komu chces.

   Nevidim duvod komukoli lezt kamkoli. Ale ty jestli budes pokracovat, tak se zblaznis.

   Vymazat
  4. Trochu vyššie si mal hlavu tam, kam patria len čivavy a Frantove dievcatka.

   Vymazat
  5. Jestli myslis prvni reakci na Bilba, tak jsem mu to vysvetlil. Svoji chybu poznam. Jinak netusim co myslis.

   Vymazat
  6. Tak Fuka je pičus, to je jasné, ale Leon je taky kunedka, takže je to jedno. Přát někomu raka je zvrácený a je jedno jestli si první nebo druhej (se samejma otazníkama (připosranej alibista)). Leone, spíš než Bilba mi s tou svojí otravnou a jedovatou repetetivností připomínáš slizáka Grímu Červivce. Už jdi do řiti. Zábavnej nejsi. Jestli jsi Fuxovi dal prachy, řekni si o ně zpět. Jestli ne, drž pec. Jsi otravnej jak činže.

   A teď z jiného soudku.
   Včera jsem viděl super film - Léto. Ruská věc o leningradský rockový scéně 80. let. Zábavnej (ne vždy vtipnej) film se spoustou rovin. Velmi dobře natočeno i zahráno. Soundtrack taky super. Hromský approved.

   Mupy mup!

   Vymazat
  7. Jan Hromský: Kdyby sis muj prispevek poradne precetl, zjistil bys, ze jsem v nem rakovinu nikomu nepral.

   Vymazat
 10. A mají v Švehlíkově léčebně stejné metody, jako v té Kňažkově totalitní?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anno, doba se posunula. Nehodnotim směr... Jisteze nemaji stejne metody. Jak Vas to vubec napadlo? Takove hezke a inteligentni devce... Uz jen medikace se musi lisit.

   Vymazat
  2. Antabus je pořád antabus... Tak nevím.
   Rozdíl vidím v tom, že Švehlík vypadá líp než Kňažko, ale to bude taky generační náhled...

   Vymazat
 11. Proč Ajuga smazala komentář, že "alkehol lze aplikovat i nitrožilně?" Jinak samozřejmě očekávám producentské nabídky k realizaci scénáře. Nebo mám udělat sbírku na kickstarteru??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože jsem si uvědomil/a, že zkoušet to análníma tampónama musí bejt o mnoho větší prča. Nerad bych o to někoho připravil.

   Vymazat
 12. po dlouhy dobe ceskej film kterej chci uz od prvniho traileru videt. a to sem prosim take abstinent. ale tohle bych videla rada.

  OdpovědětVymazat
 13. Premiéra filmu FUKAFUTOKYU má k dnešnímu dni zpoždění minimálně 454 dnů. Zdůrazňuji: MINIMÁLNĚ.

  OdpovědětVymazat
 14. IMHO neexistuje vylieceny alkoholik, existuje len uspesne abstinujuci alkoholik.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jistě, tak ale tomu konečně říkejme třeba přeléčený nebo zaléčený.
   Jinak se vždycky s tímto citátem někdo vynoří.

   Vymazat
 15. Táňa Malá nejde a její ministerský mandát je NEDOKONČENÝ!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tanin mandat bol dokonceny styri dni po tom co zacal. Narozdiel od Fukokotokio ktore zacalo pred styrmi rokmi a je stale nedokoncene. Mozno by sa Tana mala angazovat tuna. Obshlahnut cudzie napady zjavne vie, takze zapadne.

   Vymazat
  2. Tana je hlavne tupa kunda a jeji guru prolhanej zmrd.

   Vymazat
 16. Premiéra filmu FUKAFUTOKYU má k dnešnímu dni zpoždění minimálně 455 dnů. Zdůrazňuji: MINIMÁLNĚ.

  OdpovědětVymazat
 17. Možná jste si nevšimli, ale František, náš pán, byl dnes v televizi. Obětoval se za nás, abychom my tam být nemuseli.

  OdpovědětVymazat
 18. Fuka píše: "Divná parta lidí pořádá divný čajový dýchánek na poloostrově Odaiba...". Ano, píše POLOOSTROVĚ.

  Ovšem jak už správně upozornil ctihodný anonymní kolega, tak Odaiba je OSTROV.

  To jen dále podtrhuje Fukovu ubohost a neschopnost.

  OdpovědětVymazat
 19. A samozřejmě:

  Premiéra filmu FUKAFUTOKYU má k dnešnímu dni zpoždění minimálně 456 dnů. Zdůrazňuji: MINIMÁLNĚ.

  OdpovědětVymazat
 20. https://blog.lupa.cz/fflog/i-ja-ctenarum-lupy-neco-preji/

  Ad odkaz:
  Můžeme si přát, aby:
  - FF dostal rakovinu?
  - aby Fukův pes dostal rakovinu?
  - aby Zuzana Krajíčková dostala rakovinu?
  - aby Fukova matka dostala rakovinu?

  Samé otázky!!!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.