25.7.18

Recenze: Chata na prodej - 60%

Ivana Chýlková a její manžel David Vávra prodávají chatu, o kterou už mnoho let nemají čas a chuť se starat. V den podpisu smlouvy ale Chýlkové něco přeskočí v hlavě, prodej o dva dny odloží, a rozhodne se, že na chatě ještě jednou společně přespí celá jejich rodina. Ale úplně celá. A tak se zde o den později sejdou kromě Chýlkové a vávry také nesnesitelná psychopatická matka (Jana Synková) a dementní otec (Jan Kačer) Chýlkové, který neví, co se kolem děje. A také jejich dcera (Tereza Voříšková) se svým německým snoubencem, se kterým se možná chce rozejít. A také jejich syn se svou slovenskou snoubenkou, která se s ním možná už rozešla. A začíná noc plná teroru humoru humoro-teroru.


Tato česká hořká komedie se opravdu hodně snaží být jako filmy Wese Andersona. Taková snaha je v české filmové tvorbě poměrně vzácná, takže jsem si okamžitě vzpomněl, že jsem před pár lety recenzoval jiný český film, který se také hodně snažil být jako filmy Wese Andersona. Vyhledal jsem si ho... a helemese! Je to film stejného režiséra, mladého Tomáše Pavlíčka.


Od Parádně pokecal se Pavlíček zlepšil jako režisér a také dospěl k rozhodnutí, že se již nebude snažit kopírovat Andersonovu vizuální poetiku. Což bylo správné rozhodnutí, protože na to neměl peníze. Chata na prodej je totiž ultra laciný film, jehož 90 procent se odehrává v chatě a jejím těsném okolí. Nemá smysl hovořit o kameře, osvětlení nebo střihu. Má smysl se zmínit pouze o hudbě, který pozůstává ze starých šlágrů (OK) a strašlivě vlezlého, iritujícího, "veselého" orchestrálního motivu (rozhodně ne OK).



Po přečtení předchozího odstavce se teď možná ptáte, co má tedy sákryš tento film společného s Wesem Andersonem? Jsou to postavy, které jsou typicky wesandersonovsky tragikomické, zadumané, iracionálně jednající a pronášející absurdní hlášky, které občas mají hlubší smysl, když se nad nimi trochu zamyslíte. Možná.

Psychopatická babička například najednou řekne "To je zajímavý, že vy Slováci sem pořád lezete", což na nic nenavazuje a nemá žádné opodstatnění, kromě skutečnosti, že se v její blízkosti právě vyskytuje Slovenka. Ale tak nějak to celkové šílenosti babičky sedí.

Dementní dědeček celý film neví, co se kolem něj děje, aby nakonec v noci samozřejmě utekl a udělal cosi šíleného, ale emocionálně zásadního, čímž se jeho osud uzavře. Samozřejmě.

Dcera se přiopije a značnou část svého smutného večera stráví v kostýmu medvěda. Samozřejmě.

A celkem to všechno funguje tak, jak by mělo. Vtipy většinou nejsou trapné, scény celkem odsýpají, a obrovským plusem filmu je skutečnost, že má jen 75 minut.

Chata na prodej je laciná televizní inscenace, která by byla v televizi super, ale nějakou zvláštní náhodou se dostala do kin. A to, že se řadí mezi špičku české filmové zábavy, je především smutným svědectvím o stavu české filmové zábavy.

88 komentářů:

 1. "Po návratu vynaložím veškeré své schopnosti (i schopnosti jiných schopných lidí), aby ze syrového natočeného materiálu vzniklo něco, co má hlavu a patu, humor, a především - není to nudné. Mimo jiné to znamená, že film bude přijatelně sestříhaný, ozvučený a ohudebněný (samozřejmě mou hudbou)."

  Toto SLÍBIL Fuka na Startovači. Pomiňme teď to, jak se se sliby Fuka v rámci své pochybné "fukologiky" má, nicméně faktem je, že to SLÍBIL a zejména toto: "...vynaložím veškeré své schopnosti...".

  Ovšem faktem je, že Fuka v průběhu let po návratu několikrát přiznal, že práci na filmu často záměrně zanedbává. Ano, opakuji: ZÁMĚRNĚ ZANEDBÁVÁ.
  (Poznámka: Pokud by snad Fuka chtěl zkusit rozporovat, že nic takového neřekl (nenapsal), tak mu doporučuji raději mlčet, protože mu to lze stručným právnickým rozborem dokázat a z takové diskuze by odešel zase jako zpráskaný pes. Ale už jsme mnohokrát poznali, že Fuka je srab a do diskuzí se po několika prohrách se mnou už nepouští.)

  Ale zpět k věci:
  Záměrné zanedbávání prací filmu je samozřejmě v příkrém rozporu s "...vynaložím veškeré své schopnosti..." !!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vynaklada prece veskere sve schopnosti .. vcetne schopnosti veci zanedbavat .. IMHO je to poctivy pristup.

   Vymazat
  2. Není divu, do diskusí s tebou se pustí jenom sebepoškozující se sociopat a tak hluboko PAN Fuka ještě evidentně neklesl, aby se sebepoškozoval...
   Muhehe.

   Vymazat
  3. chybi mi tu od leona to o tom dokoncenem a nedokoncenem filmu :-D

   Vymazat
 2. Chata na prodej je film DOKONČENÝ a to je FAKT, takže trvám na faktické dokončovací PRZE (fuj).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chata na prodej je film dokončený, ale prodej chaty ve filmu byl nedokončený!

   Vymazat
 3. Všechny filmy, které produkoval pan JIŘÍ POMEJE a které se začaly natáčet, byly i DOKONČENY. Dokonce i Andělská tvář byla dokončena! Pan Pomeje se kvůli ní neváhal zadlužit, a to jen proto, aby film mohl být dokončen! Pan Pomeje zkrátka pro dokončení filmu vynaložil veškeré své schopnosti!

  Zato JANA FUKOVÁ v pozici producentky naprosto selhala.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A nemohl by pan Pomeje pomoct dokončit FUKAFTOKYU? To by byla panečku spolupráce - český superproducent a superprogramátor/hudebník/blogger/filmař(?) Skoro jak Spielberg s Lucasem.

   Vymazat
  2. Leon: to je všetko, čo si chcel napísať?

   Vymazat
  3. SmartFriend:

   Teoreticky mohl. Fukovi nikdo nebrání, aby v tomto směru zkusil pana Pomeje oslovit. Jenže je tu jeden problém, proč to pravděpodobně Fuka neudělá. Pan Pomeje je totiž opravdu schopný producent a jako takový by samozřejmě učinil nutné kroky proto, aby byl film dokončen. Także by po převzetí produkce filmu Fukafutokyu okamžitě udělal logickou věc: přeobsadil by pozici režiséra a střihače!

   Zde se samozřejmě nabízí "vtípek", že by pan Pomeje angažoval pana Zdeňka Trošku, s kterým dříve spolupracoval. Jenže pan Pomeje je chytrý a zalovil by ve stejných vodách, aby zachoval ducha filmu Fukafutokyu. Tzn. oslovil by nějakého tentokrát už opravdového internetového odborníka, pro kterého by to byl také filmový debut. Mě osobně napadá Daniel Dočekal.

   Vymazat
  4. Leon: je toto všetko, čo si chcel napísať?

   Vymazat
  5. myslim, ze smrtka se uz chysta dokoncit pana omejeho.

   Vymazat
  6. https://sip.denik.cz/celebrity/kam-se-podel-jiri-pomeje-zlomeny-zivotem-uz-nema-silu-bojovat-a-zit-20180823.html !

   Vymazat
 4. Pan JIŘÍ POMEJE v pozici producenta dokončil všechny filmy, které byly dotaženy do fáze natáčení. A proto je to SCHOPNÝ producent.

  JANA FUKOVÁ v pozici producentky nedokončila film Fukafutokyu. Je to NESCHOPNÁ producentka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohles posral. Za to tě Fuku ukamenuje do (k)análu.

   Vymazat
  2. Aminux:
   1) Napsal jsem fakta. Nic víc, nic méně. Prostě FAKTA.
   2) Fuka není schopný ani dokončit video z dovolené, natož mě kamenovat.

   Vymazat
  3. Leon: je to všetko, čo považujes za "FAKTA"?

   Vymazat
 5. Nechápem, prečo sem my, Slováci, stále lezieme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pretoze Fukakov blogisek je zabavny ajked nie sposobom akym autor zamyslal.

   Vymazat
  2. Taky to nechapu. Furt posloucham jak mate vsechno nejlepsi. A totez brnaci v Praze.

   Vymazat
 6. Předpokládám, že Vávra bude mít hned zkraje filmu intro, ve kterém poukáže na rurálně funkcionalistické prvky této chajdy, jinak ovšem postavené ve stylu socialistického realismu kombinovaného s novobyzantským minimalismem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlavně aby tam byl barokní sklep

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Proč nenapíšeš prostě "krb z kradených cihel z místního JZD", Grime?! Ty všechno strašně okecáváš!

   Vymazat
  4. Nahodou...Vavra kdyz se rozparadi...mne udelal vanu i s podpisem a venovanim a koupe se v ni dobre.

   Spis me zarazi, ze Grimma nezaujal “vavra”

   Vymazat
  5. Inu, vávra je v pořádku. Je to takový malý hrníček na kávu od žida.

   Vymazat
 7. Odpovědi
  1. Najal za vrácené peníze internetového zabijáka Leona. Už chybí jen nezletilá nadržená teenka.

   Vymazat
 8. Psychopatická babička má recht. Od rozpadu federace potkám ročně víc Slováků, než kolik jsem jich viděl úhrnem za celý svůj život v Československu, včetně vojny a vysílání Československej Televízie Bratislava / Košice. Fakt nevím, co je vede k tomu, že sem furt lezou - ale je to trochu jako potkávat každý ráno v koupelně bejvalku, se kterou jste se slavně rozešli už před čtvrt stoletím. Ne že by mi to nějak principielně vadilo, jenom je to prostě divný. :P

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chodime vam vo volnom case robit premierov. Zjavne to potrebujete.

   Vymazat
  2. Premier je jen jeden. Navic akorat pro ostudu. Proc se sem serete i vy ostatni?

   Vymazat
  3. Aby ste si mali z koho vyberat. Plus niekto musi byt aj starostom Prahy, manazerom vo firme a tieto picoviny.

   Vymazat
  4. Praha nemá starostu. Ty mají zasrané dediny pri Čingove.

   Vymazat
  5. Aj tam maju starostov. Tiez Slovakov, ako v Prahe.

   Vymazat
  6. Ja myslel, ze starostovia su u vás Maďari.

   Vymazat
  7. V Budapesti sme nechali starostu Madara.

   Vymazat
  8. Je to, papeži, prostě ten nejjednodušší způsob, jak se dostat na západ, za lepším platem a více pracovníma příležitostma - když jazyková bariéra skoro není.

   Vymazat
  9. kazdy stat ma svojho kokota, ale vy mate aj toho naseho :-)

   Vymazat
  10. Fico je váš snad, ne? Bureš už ale neni váš.

   Vymazat
  11. Je to tak, vcelku dost Slovakov na tom zapade hned za hranicami aj zije. Ale nie kazdy vie tak dobre po Nemecky a tak niektori idu aj na sever do Ciech.

   Vymazat
  12. Psychopatická babička je asi vymyšlená postava. Bývalé Čechoslovačce by jistě Slováci nevadili, ale stěžovala by si na import migrantů z bývalého Sovětského svazu, kterými trpí každé sídliště.

   Vymazat
  13. Pán Sternritter, taky na Slovensku trpíte tou nenápadnou invazí necivilizovaných východoevropských Slovanů? Nebo je ženete dál na západ?

   Vymazat
  14. Pan Kverulant, byvali u nas hlavne Albanski zmrzlinari a podobne, ale mam pocit ze to bola zalezitost skor 90tych rokov. K nam sa ale rozhodne nestahuju v takych mnozstvach aby ich bolo pravidelne pocut na ulici. Cechy ich asi lakaju viac.

   Vymazat
 9. Zakázal bych recenzování českých filmů. Jsou to všechno sračky. Ale chápu, už bylo na čase, dát prostor novému Dildovu vláknu.

  OdpovědětVymazat
 10. Na chalupu, svoji DOKONCENOU chalupu jedu tento patek a nehodlam ji prodavat. Na tohle nejdu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jel bych s tebou. Máš tam sklep?

   Vymazat
  2. Správně. Dobře vybavený sklep obsahuje pavučiny a Dilda.

   Vymazat
  3. Aminux a dobře zásobená vinotéka jsou volitelné doplňky.

   Vymazat
  4. Hlavně nevyhazovat špunty! Daji se využít k různým věcem... 😉

   Vymazat
  5. Ale byl jsi! Viděl jsem tě jak vycházíš z kina s vlhkým flekem na poklopci! Nelži tady!

   Vymazat
 11. Film "Chata na prodej" produkovali pánové TOMÁŠ MICHÁLEK A JAKUB MAHLER. JSOU to SCHOPNÍ PRODUCENTI, protože jde o film dokončený.

  Film "Fukafutokyu" produkovala JANA FUKOVÁ. JE to NESCHOPNÁ producentka, protože jde o film nedokončený, ačkoliv už být dávno dokončený měl být.

  Suma samárum když z výše uvedeného textu vytáhneme kapitálky:

  TOMÁŠ MICHÁLEK A JAKUB MAHLER JSOU SCHOPNÍ

  JANA FUKOVÁ JE NESCHOPNÁ

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leon: Je to už všetko, čo si chcel napísať?

   Vymazat
  2. Bojuj, Leone, pravda se nesmí nechat umlčet! Sakra, chodí sem ještě někdo číst ty recenze?

   Vymazat
 12. Jakožto dlouholetý příznivce fffilmu POŽADUJI, aby František reagoval na všechny Leonovy komentáře a diskutoval s ním.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby na to přistoupil, měl by dokonalé alibi, proč nemá čas na dokončování dokumentu.

   Vymazat
  2. A přistoupil by na to jedině za nemalé peníze.

   Vymazat
 13. Leon Bilbo

  nebo

  Leon Bond (https://plus.google.com/u/0/+LeonBond6)...???

  Hmm...opravdu těžké rozhodování...

  OdpovědětVymazat
 14. Nerad bych, aby to zapadlo: výše jsem odpovídal na otázku kolegy SmartFriend, zda by pan Jiří Pomeje nemohl převzít produkci filmu Fukafutokyu:

  Teoreticky mohl. Fukovi nikdo nebrání, aby v tomto směru zkusil pana Pomeje oslovit. Jenže tu jeden problém, proč to pravděpodobně Fuka neudělá. Pan Pomeje je totiž opravdu schopný producent a jako takový by samozřejmě učinil nutné kroky proto, aby byl film dokončen. Także by po převzetí produkce filmu Fukafutokyu udělal logickou věc: přeobsadil by pozici režiséra a střihače!

  Zde se samozřejmě nabízí "vtípek", že by pan Pomeje angažoval pana Zdeňka Trošku, s kterým dříve spolupracoval. Jenže pan Pomeje je chytrý a zalovil by ve stejných vodách, aby zachoval ducha filmu Fukafutokyu. Tzn. oslovil by nějakého tentokrát už opravdového internetového odborníka, pro kterého by to byl také filmový debut. Mě osobně napadá pan Daniel Dočekal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pytlíku, ty liško podšitá, myslíš, že bys mohl u mistra DD domluvit sestříhání i mojí dovolené? Btw, je pátek, statistiky nebudou?

   Vymazat
  2. Tenhle tvůj post mě upřímně pobavil, Leone. Ale jinak už jsi otravný.

   Vymazat
  3. Leon: je toto všetko, čím si chcel prispieť?

   Vymazat
  4. Já si myslím, že Pomeje by Fukovo bájné Eldorádo natočil i sestříhal rychleji i za cenu dalšího bankrotu. Jenže by mu pak zhrzený Fuka přál rakovinu a to si Jirka nemůže dovolit dvakrát, narozdíl od bankrotu.

   Vymazat
 15. Odkaz na tu starou recenzi mi připomněl, jak to tu bývalo krásné... jenom devět (slovy 9) komentářů. Dneska to jde vždycky přes 50 a většina jsou opakující se hovadiny.

  OdpovědětVymazat
 16. Zuzka je vskutku sexy, navyse mlada a sikovna. Akurat ne ta Fukova.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak ty to můžeš vědět, když vy na Slovensku plodíte akorát takové pro-bolševické somáry jako je Bureš?

   Vymazat
  2. Jak to mozes vedet ty, ked Cechy su prelezene bitcoinovymi ojebavacmi a Slovenskymi pro-bolsevickymi somarmi?

   Vymazat
 17. V zásadě souhlas, ale za mě 60% moc. Těch 50% považuju za maximum, je to fakt blbina na efekt, která je prostě lepší než cokoliv co dokáže aktuálně Zdeněk Troška. Jestli je to ale úspěch je otázkou.

  OdpovědětVymazat
 18. Bylo to pro to, ze její manžel byl ze Slovenska.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.