15.7.18

Recenze: Utøya, 22. července [Utøya 22. juli] - 30%

Norské drama, zachycující dramatické události z 22. července 2011, kdy Ander B. Breivik střelnými zbraněmi zabil mnoho desítek mladých Norů, kteří měli na ostrově Utøya politicko-zálesácké soustředění. Více podrobností o těchto událostech najdete přehledně např. na Wikipedii.


Tento film zachycuje pouze události na ostrově (s výjimkou kratičkého dokumentárního intra a bombovém útoku téhož dne). Zachycuje je v reálném čase, v jediném dlouhém záběru kamery, která se proplétá mezi mládeží na ostrově.

Film začíná 20 minut před začátkem útoku, takže máme čas se seznámit s několika hlavnějšími aktéry. Pak se začne střílet, a s výjimkou pár zlomků sekundy celý film neuvidíme ani střelce, ani střelbu. Jen slyšíme rány a vidíme vyděšenou / zmatenou / zraněnou / mrtvou mládež (především těch pár, se kterými jsme se v úvodu trochu blíže seznámili).


Tento snímek rozhodně žádnému divákovi (který aspoň trochu sledoval zprávy a trochu logicky uvažoval) nepřinese žádné nové informace o útoku. Nedozvíme se nic o tom, jak vlastně Breivik akci provedl, jak se pohyboval po ostrově, jak "lovil" studenty, natož o jeho motivaci (uvidíme ho asi na dvě sekundy z veliké dálky). Nedozvíme se ani, kolik studentů vlastně na ostrově bylo, kolik se jich zachránilo, a jakou strategii použili ti, kteří se zachránili (tedy, něco z toho se dozvíme, ale až z vysvětlujících titulků na úplném konci filmu). Všechno, co se ve filmu odehraje, jsou věci, které by vás logicky napadly, kdybyste se dozvěděli, že nějaký šílenec na ostrově vystřílel několik desítek mladých lidí. T.j. střídavě utíkají, schovávají se, snaží se dovolat rodičům / policii, nacházejí zraněné / mrtvé spolužáky, pláčou, loučí se se životem a nakonec buď přežijí, nebo ne. Nekoná se naprosto žádné překvapení.

To vše byl rozhodně záměr tvůrců a přesně takhle to chtěli. Natočili svůj film tímto způsobem, aby nám přiblížili naprostý zmatek a hrůzu, která mezi mladými Nory panovala. Až do konce filmu například nikdo z protagonistů nezjistí, kolik útočníků vlastně na ostrově je.Problém mám s tím, že mě nenapadá mnoho důvodů, proč bych se na takový film měl dívat. Není v něm nic, co by se dalo označit za zajímavě natočené scény nebo zajímavé herecké výkony. Samozřejmě v něm není nic, co by bylo jakkoliv výpravné (prostetické efekty jsou průměrné, místy podprůměrné). Některé specifické drobnosti jsou možná zajímavá náhoda, možná drobný digitální trik, ale v dnešní době je mi úplně jedno, jestli opravdu celý film vznikl v jednom nepřerušeném záběru, nebo ne.

Když se ozvou první výstřely a všichni začnou panikařit, rozhodně to je působivé, ale dalších 70 minut téhož rozhodně není působivějších. Naopak.

Totiž, s tím jak ubíhají minuty, a kromě prvotního šoku se začne odehrávat i něco jiného, film v mých očích hodně začal ztrácet ze své působivosti. Říkal jsem si "Oukej, tohle vypadá už dost přitažené za vlasy, takoví idioti snad být nemohli." Chápal jsem, že ve filmu jistě je nějaká "umělecká licence", a něco je upraveno, aby to působilo "filmověji dramatičtěji". Bohužel, ono ale nefunguje ani jedno. Tento film je příliš hollywoodsky dramatický na to, aby fungoval jako reálné zachycení skutečnosti. Ale ne dost hollywoodsky dramatický na to, aby fungoval jako hrané drama. Ty dva přístupy se navzájem tlučou a jeden škodí druhému: Děvče začne kamarádovi nahlas zpívat svou oblíbenou písničku, protože je mu náhle jedno, že pár desítek metrů od nich může být někdo dobře vyzbrojený, kdo je chce zabít. Je možné, že se něco podobného na Utøye stalo, ale nevěřím, že to probíhalo tak, jak je to ztvárněno ve filmu. Nejvíce je tato "strojená dramatičnost" vidět (tedy vlastně slyšet) na zvucích střelby. Přestože ve filmu uslyšíme nejméně 100 výstřelů (pravděpodobně o dost víc), tyto nikdy nepřeruší dialogy herců. Hrdinové si vždycky o něčem povídají, pak si přestanou povídat, a v tu chvíli začne znovu střelba, aby byla nějaká motivace k dalšímu vývoji situace / stupňování hysterie. Když se to stalo podesáté, už mi to bylo docela k smíchu. Jen na jednom jediném místě (ke konci filmu) výstřel přeruší něčí dialog, protože to tvůrci velmi okatě chtěli tak vypointovat.

No a když přijde úplný konec filmu, naskočí dva důležité závěrečné titulky:

1) "Postavy a příběh tohoto filmu jsou fiktivní. Jsou založeny na vzpomínkách přeživších."

2) "V Evropě a v západním světě sílí pravicový extremismus. Představa teroristů o tom, kdo je nepřítel, žije dál a podobné názory sílí."

První z nich mi potvrdil předchozí nejasnou domněnku, že tvůrci nedokázali sestavit pořádně dramaticky fungující příběh i když měli značně volnou ruku a mohli značne fabulovat.

Druhý z nich mě překvapivě informoval o tom, že tvůrci chtějí filmem protlačovat nějakou politickou agendu, a že nebezpečnost terorismu podle nich nějak závisí na tom, jestli je jeho pachatel pravicový, levicový, islámský, nebo třeba vegan.

Oba tyto titulky v mých očích tento film shodily ještě o něco víc.

49 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Beztak máš malý péro, pyco.

   Vymazat
  2. Opět neplatná PRGA. PRGA musí splňovat následující:

   1. První příspěvek musí obsahovat pouze "PRGA" (bez uvozovek).
   2. Nesmíte být Slovák ani dement či Chlebec.
   3. PRGA nesmí být komolena, neúplná nebo jinak ohýbána.
   4. I po splněných výše uvedených pravidel, na prgu vždy dohlíží elitní skupina diskuzního fóra, tzv. stařešinové*, kteří mohou prgu neuznat, ve vzácných případech podpořit. Vždy je však neuznaní prgy vysvětleno. A to všem a pochopitelnými termíny (tedy i Slovákům, dementům a Chlebcovi).

   * Koho napadla otázka "kdo jsou stařešinové", není hoden PRGY.

   Vymazat
  3. Mě napadla otázka "kdo jsou stařešinové" i když jsem stařešina fóra a na prgy vám seru :-) Ale možná když seru na prgy tak nejsem stařešina? :-D

   Vymazat
  4. Jiří Klíma: Stařešinou se nemůžete sám titulovat. Navíc na prgy, jak jste se vulgárně vyjádřil, serete, čili i kdybyste stařešina byl (jako že nejste), tak jste se vyloučil.

   Vymazat
  5. corvus zase neuznavas slovensku prgu? aby ta brejvik vyprcal!

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. Wi nøt trei a høliday i Norge this yër?

  OdpovědětVymazat
 4. Vstávat prdi! De se do práce! A Leon do sklepa!

  OdpovědětVymazat
 5. Tam jde asi o to vidět událost z pohledu těch obětí, prožít to co oni. Proto tam není střih, vysvětlování ani hudba....to není dokument o japonsku. Samozřejmě, když Breivika nehraje Dwayne Johnson a v půlce filmu nevyskočí odněkud transformers tak to ztrácí na atraktivitě.

  OdpovědětVymazat
 6. Poslední hodnocení: 50%, 40%, teď 30%. Tvl to je countdown...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jo, ale k čemu? Tipuje restart prací na dokumentu FUKAFUTOKYU. Vlastně to je nesmysl. Na něm práce ještě ani nezačali. Čili možná odpočet ke stažení videa a fotek na nějaký (snad!) bezproblémový harddisk, který se za měsíc neposere...

   Vymazat
 7. Brevikův plán je DOKONČENÝ. Film FUKAFUTOKYU je film NEDOKONČENÝ a místo toho, aby se dokončoval, se držitel finanční dotace rozhořčuje nad tím, že film z Norska, kde jeden bílý pravicový terorista zmasakroval za den víc obětí než snědí islámští teroristi, upozorňuje na zlo pravicového extremismu. Ach ten sluníčkář Fuka, teď abychom se i o terorismu vyjadřovali vyváženě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeden osamocený totální magor. Který sice byl pravicového smýšlení (dají-li se jeho mozkové pochody nazývat smýšlením), ale dávat ho do souvislosti s hrozbou nějakých hnutí je myšlenka NEDOKONČENÁ.

   Vymazat
  2. Kverulante sorry jako, ale jak to nenapíše Leon Dildo, tak to nějak není ono...

   Vymazat
  3. Já si vypůjčil jen intro. Jinak Karel říká, že máme dát pravicovému extremismu ještě šanci, že tohle byl jen jeden magor, takže se budu těšit na nějakou zdařilejší akci, Kájo?

   Vymazat
  4. Žaludek na to, co provedl Breivik, má opravdu málokdo. Pravicový extremismus se projevuje většinou tak, že se chlapci sejdou, zachlastaj, zahajlujou, a jejich politický ambice stejně zvadnou na tom, že jsou líný a hloupý na to sepisovat stanovy strany.
   Ale jako jo, boj se. Může přijít něco tak strašnýho, jako byl hitlerovskej nacismus. A podle mě je to tutovka. Jenže to bude nový a sexy a dost možná to osloví i tvoje vnoučata. Žádný oprašování hákovejch křížů.

   Vymazat
  5. Bacha Karle, myslím, že máš mokrej flíček na boxerkách.

   Jinak právě tihle tichý slušní kluci, co stojí na mejdanech hlasitějších magorů opodál a jen tak poslouchaj, pak právě zaperlí uskutečněním toho, co do jejich pustých duší zaznamenaly sny a ideály těch nahlas hloubajících chlapců, co zachlastali a vychladli. Takže má smysl je pěkně šikanovat dějepisem a lidskejma právama a nechlácholit se, že chudáci plešouni si jen zachlastaj a namůžou přední deltovej sval pravačky a bude zas klid.

   Fuka je mimochodem taky plešatej, se stářím přišly velmi podivné dědkovské myšlenkové proudy a až bitcoin padne na desetikorunu, ještě uvidíme, co nám předvede.

   Vymazat
  6. Jo jo, mě taky ve škole šikanovali dějepisem a lidskejma právama. Jenže vzhledem k tomu, kterej jsem ročník, šikanoval mě tím ještě zločinnej komunistickej režim.
   No, moc lásku jsem tím k němu nezískal, co si budeme povídat.

   Vymazat
 8. Už tu byl Leon? Kolik dní už to je?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkontroval jsi ve sklepě i odlehlejší místa? Ometl pavučiny v rozích a výklencích? Nadzdvihl víka všech sudů?

   Tak ještě jednou a pořádně!

   Vymazat
  2. Ajuga: No, není. Franta ho schoval důkladně! :-(

   Vymazat
 9. Chápu to tak, že je zde dostatek mrtvých děvčat. Proběhne zde také nějaké odhalení? Odporné prsy? Nebo dokonce "za chvíli zemřeme, jsem panic, mohla bys?" :-D

  OdpovědětVymazat
 10. Zase námět na Fuka Futokyu Fan Fiction (FFFF)!

  Tentokrát to nebudu rozepisovat celý, ale FF pomocí počítače ZX Spectrum nahackuje věznici, ve které čeká na popravu Śókó Asahara, vůdce sekty Óm šinrikjó odsouzený za útok sarinem, a pustí ho na svobodu. Ovšem za podmínky, že mu Asahara pomocí svých věrných fanatiků pomůže zrealizovat útok na tábor otaku (fanoušků manga) na ostrově Hašima. Ten samozřejmě souhlasí.

  FF pak před zraky shromážděných fanatiků ze směsy hexadecimálního a binárního kódu připraví jed 255krát účinnější než sarin a pošle s ním teroristy na ostrov. Když se jim chystá přes svůj blog vydat příkaz k zahájení útoku, objeví se u něho Haruhi Fujioka a žádá, aby útok zastavil. Ví, že FF to dělá jen proto, aby přilákal její pozornost.

  Haruhi se ptá, co od ní FF žádá, když ví, že spolu nemohou souložit, protože ona souloží jen opilá s opilými a FF nepije. FF jí řekne, že musí za záchranu mládeže položit vlastní život - místo nich vypít jed, pak se klidně vožrat jestli chce, a až bude v posledním tažení, FF se na ní uspokojí. Ne že by byl nekrofil, ale když to holt jinak nejde, že jo.

  Haruhi váhá, FF výhružně pokládá prst na tlačítko "publikovat" na blogu, Haruhi ustoupí a vypije jed...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pudu až to Fuku zrecenzuje. Kdo de se mnou?

   Vymazat
  2. Šel bych. Ale po filmu domů žádný sklep!

   Vymazat
  3. RB: Měli bychom se jednou provždy usnést na tom, že Haruhi není Františkův typ. Zkus mu raději dohodit nějakou drzou prsatou mecha pilotku ..

   Vymazat
  4. Na tom je právě vidět, že to je pravá, osudová láska. A jak víš, jak vypadá FFův typ?

   Vymazat
  5. no, jenom hádám .. ale s holkou od gundamů by se měl aspoň o čem bavit ..

   Vymazat
  6. Dlouhý, přestal jsem číst na začátku druhého (zbytek škrtnut)

   Vymazat
 11. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 12. Breivikova prace byla rozhodne DOKONCENA!!!!

  Samozrejme nejdu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A podle čeho se safra pozná dokočenost Breivikovy práce?
   Žádná z kvantifikací, které mě teď napadají, nenabízí lepší míru "dokončenosti", než "zabil toho, koho zabít měl".
   Což o "dokončenosti" vypovídá asi tolik jako rčení "kolik třešní, tolik višní".

   Vymazat
 13. je některé z mrtvých děvčat nahé, nebo alespoň košilaté? abych věděl jestli pak stahovat z uložt

  OdpovědětVymazat
 14. Já bych poslední odstavec opravil na "Druhý z nich mě NEpřekvapivě informoval o tom, že tvůrci chtějí filmem protlačovat nějakou politickou agendu".
  Pitomí levičáci totiž nesmírně rádi zaměňují přičinu za následek a tak je podle podle nich islámský terorismus odpovědí na "růst pravicového extremismu". Časová ani logická posloupnost v jejich ideologií zatemněném světě samozřejmě nehrají žádnou roli.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.