16.7.18

Recenze: Děsivé dědictví [Hereditary] - 90%

Grahamovi žijí ve svém domku u lesa. Matka (Toni Colletteová) je výtvarnice a lepí miniaturní výjevy ze života. Otec (Gabriel Byrne) je psychiatr. Syn (Alex Wolff) chodí na střední školu. Třináctiletá dcera (Milly Shapirová) divně vypadá a ještě divněji se chová.

Na počátku filmu umře babička (tedy matka otce a matky), což ještě o něco prohloubí složitá traumata, ve kterých se rodina dlouhodobě nachází. Většina hlavních hrdinů totiž má nebo aspoň měla nějaké závažné psychické problémy. A když po smrti babičky udeří ještě další tragédie, a do toho přijdou duchové, začne jít skutečně do tuhého...


Děsivé dědictví je celovečerním debutem scenáristy a režiséra Ariho Astera, kterého si okamžitě řadím do kolonky "pečlivě sledovat". Je mu něco málo přes 30 let, ale má neuvěřitelně pevnou ruku a spoustu nápadů, které dokáže dokonale realizovat. Koneckonců, můžete se zdarma legálně podívat na několik jeho starších krátkometrážních filmů. (Doporučuji začít tímto, který natočil jako první, někdy ve svých 25 letech. Mimochodem, Aster není černoch.)


Děsivé dědictví se pravděpodobně nejlépe hodí do škatulky "horor", ale je velmi pravděpodobné, že to je velmi jiný horor, než očekávate. Triků / hnusu je v něm velmi málo a většina hrůzy ve filmu pramení z psychického rozpoložení hlavních postav a z jejich vzájemných vztahů. Mají v sobě mnoho vnitřních démonů (nikoliv nadpřirozených), a následkem aktuálních tragédií už je v sobě déle neudrží a vybublávají ven velmi dramatickými způsoby. Herecké výkony jsou naprosto excelentní (Colletteová a Byrne jsou spoluproducenty filmu) a naprosto přesvědčivé. Neměl jsem nejmenší problém uvěřit tomu, že tito lidé jsou na tom psychicky tak špatně, že z toho můžou mít strašidelné halucinace. Děsivé dědictví je výborné psychologické drama.Jak se ale psychoteror stupňuje, začnou se víc a víc dít jisté věci, které už se nedají vysvětlit halucinacemi a začne být jasné, že ve filmu skutečně figuruje také nějaké to nadpřirozeno. Tím se už tak dost intenzivní film dostává na "next level" a vyvrcholí něčím dost unikátním a naprosto šíleným. Triumf filmu ovšem není v tom, že je jeho konec naprosto batshit crazy, ale v tom, že k tomu naprosto batshit crazy konci všechen předchozí děj směřuje, plynule, osudově a možná i "logicky" - i když je to logika velmi relativní a musíte celý film dávat velký pozor, aby vám to do sebe všechno zapadlo. Výrazným klíčem k rozšifrování je například původní anglický název "Hereditary". A rozhodně nemůžu tvrdit, že mi to do sebe všechno zapadlo hned napoprvé.

Ovšem ani když se film překlápí z psychologického dramatu v duchařinu, Aster neponechává nic náhodě a neuchyluje se ke stereotypům. I když nám ukazuje scény, které jsme viděli mnohokrát v jiných filmech (např. "Médium při seanci ukazuje skeptikovi, že opravdu může komunikovat s mrtvými"), je to natočeno neokoukaným způsobem a zahráno tak, že postavám téměř bezvýhradně věříme jejich složité duševní rozpoložení v takové nereálné situaci.

Kromě toho všeho film velmi působivě vypadá a zní. Některé kamerové / střihové nápady jsou velice originální (hodně jsou využity strašidelné miniatury, které matka vyrábí) a hudbu (nebo spíš rytmické zvuky) sice asi nebudu poslouchat ze soundtracku, ale manipuluje s emocemi diváka velmi neoposlouchaným způsobem. Dočetl jsem se, že celý film stál pouhých 10 milionů dolarů, ale rozhodně vypadá podstatně výpravněji.

Jediné mé výtky k tomuto výjimečnému filmu spočívají v tom, že je možná až příliš komplexní a vyžadující soustředění (některé náznaky byly určitě důležité, ale ne zcela mi docvakly, i když jsem se snažil dávat pozor - např. ležela na konci u domu opravdu tatáž věc, která předtím způsobila nehodu? A co to bylo za věc?) a že se dost liší od toho, co "normální divák" očekává když jde na "normální horor". Ale jestli se vám líbila třeba Čarodějnice nebo (ze starších kousků) Teď se nedívej, Vymítače ďábla či Shining, budete velmi pravděpodobně z Děsivého dědictví nadšeni jako ze skvělého updatu.

44 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Tato prga je regulerní a schválená! Gratuluji!

   Vymazat
  2. Prgování už probíhá za účasti státního dozoru a notáře?

   Vymazat
  3. Dá se říct, protože se tu objevovalo čím dál více neshod kolem právoplatné prgy.

   Vymazat
 2. Není od slováka, je slušně napsaná. No dal bych ji šanci, ale počkám, až co rada starších.

  OdpovědětVymazat
 3. Pokud je babička matka otce a matky, není divu že jsou všichni na palici.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nechápu, že je v recenzi tak málo definic ( jen definice Babičky). Jen houšť a větší kapky s definicemi. Např. mi chybí definice Matky (žena, co dítě porodila). No a kde je definice domku, lesa, traumatu a výtvarnice no kde? Hádám tedy, že jde o recenzi NEDOKončenou...

   Vymazat
 4. Tak ale tohle je jasnej námět na další díl Fuka Futokyu Fan Fiction (FFFF)! To se píše úplně samo, ale zas to nebudu psát do konce, abych nespoileroval.

  Franta se rozhodne vyřešit své trauma s Haruhi u japonského psychologa jménem Dr. Origami. Jelikož FF neumí japonsky, Origami mu posunky nabídne, aby svůj problém přehrál pomocí miniaturních figurek z papíru a bleskově mu zhotoví figurku bejbi FF (vousatá hlava s brejlema v zavinovačce).

  Eee... to, co mě napadalo dál, je bohužel nepublikovatelné, ale nemůžu se toho zbavit, takže tentokrát si to domyslete sami :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlasuju pro pokračování, bude-li obsahovat střílející mecha roboty a prsatá (eventuelně mrtvá) děvčata.

   Vymazat
  2. Přeji si, aby pokračování obsahovalo prsaté střílející mecha roboty a vousatá mrtvá děvčata.

   Vymazat
 5. Pokud najdete u domu totáž, zdrhejte zběsile pryč a nevracejte se!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle mě to tam FF dává úmyslně, aby si ověřil, že ty revenze někdo čte.

   Vymazat
 6. Neříkal jsem snad jasně, že nemáš používat tu sračku "batshit crazy"? A tady je hned dvakrát!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. proste je to tak silene jako batmanovo hovno vypustene za letu.

   Vymazat
  2. Hint: https://www.urbandictionary.com/define.php?term=batshit

   Vymazat
  3. Já vím co to znamená, Corve, jen chci aby tu sračku nepoužíval.
   František, který mimo jiné tvoří české titulky a striktně přechyluje ženská jména, tady na nás bude kydat specifický anglický slang?

   Vymazat
 7. Jako vypadá to zajímavě, ale Fuka je už tak zdiskreditovaná a nevěrohodná osoba, že nevim, co si o tom všem myslet. Celé je to tak trochu fukashit crazy. Možná půjdu.

  OdpovědětVymazat
 8. Už tu byl Leon? Neviděl jsem ho tu 3 dny. MINIMÁLNĚ.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leonův život je život DOKONČENÝ. Narozdíl od Fukafutokyu.

   Vymazat
  2. Néééééééé.... nééééééé.... né. Zařvalo milióny neúspěšných žen po čtyřicítce, které nikdy nepoznali dildo! :-( Františku, co jsi nám to udělal!

   Vymazat
  3. kontrolní otázka: a ty miliony žen žijí kde? (stačí jen přibližná lokace, např. která planeta)

   Vymazat
  4. V kazdym tlustym Leonovi je hubenej Leon. A nekolik tun cokolady.

   Vymazat
  5. Život kteréhokoli a každého živočicha (tuňáka, lenochoda nebo Leona) je dokončený (nebo DOKONČENÝ), teprve když je ukončen smrtí (nebo SMRTÍ).

   Vymazat
 9. Holčička vypadá jako ta krasotinka z Hory mají oči :-) Jinak dnes mám k večeři olomoucké tvarůžky, cibuli a lovečák. Vidím to na pořádné vnitřní démony ze škatulky "příběhy ze života".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud mas lovečák z Kostelce od Bureše jsi patrne znalec a vegan.

   Vymazat
 10. Fuko, 6. května tohoto roku jsi mi na blogu FUKAFUTOKYU napsal:
  "...UŽ NIKDY NEBUDU ODPOVÍDAT NA TVÉ OTÁZKY...".

  Ale co nestalo, 11. července jsi mi zde na FFFilm ODPOVĚDĚL NA MOU OTÁZKU ohledně rakoviny tvojí či tvé parodie na psa.

  Zkrátka: zase jsem tě dostal, ty machýrku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pytlíku, tě baštím, teď jsi mu to opravdu nandal, z toho se jen tak nedostane, machýrek jeden :)

   Vymazat
 11. uz jsem myslel ze Lennon Dildo neprijde....

  OdpovědětVymazat
 12. Hereditary bylo super.

  Neležel na konci filmu vedle domu prostě jenom ten jejich pes (samozřejmě mrtvej)? A nehodu způsobila poražená srna nebo tak něco, ne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na konci to byl pes. Před nehodou tam byl nastražený imho beran či kozel, aspoň mi přišlo, že to mělo nějaké rohy a takové zvíře by tam i symbolicky zapadlo (bafomet).

   Vymazat
 13. u domu ležel pes, na silnici byl jelen.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. jinak je fajn behem filmu pozorne sledovat o cem se bavej ve skole na hodinach. osudovost a diky orakulu nezvratnost a otazka zda je tragictejsi, kdyz clovek svuj osud zmenit muze nebo kdyz nemuze. + narazka na to, ze herakles dopadl spatne diky svoji aroganci, protoze si nevsimal voditek a naznaku, ktery mu bohove poskytovali (ve filmu rohozka, fotky v rodinnym albu jeji matky atd.)

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.