4.7.18

Recenze: Muž, který zabil Dona Quijota [The Man Who Killed Don Quixote] - 50%

Reklamní režisér Toby (Adam Driver) natáčí ve Španělsku reklamu, a přitom náhodou přichází na to, že nedaleko se nachází vesnice, ve které před 10 lety, jako filmový student plný ideálů, natočil svůj debut, příběh Dona Quijota. Vydává se do vesnice, kde natáčel, a nachází zde starého ševce (Jonathan Pryce), kterého před lety obsadil do titulní role - a on se mezitím zbláznil a domnívá se, že je pravým Donem Quijotem, a že Toby je jeho Sancho Panza. Díky souhře náhod je Toby zatčen, "Don Quijote" ho ho osvobodí (a zabije nejméně jednoho policistu), a společně se vydávají hledat dobrodružství, lásku, smysl života a větší rozpočet...


Terry Gilliam se snažil tento film natočit téměř 30 let s asi půl tuctem různých slavných herců v roli Dona Quijota. V roce 2002 byl do kin (včetně těch našich) uveden dokument Ztracen v La Mancha (ZVLM), který vypráví o jednom z Gilliamových neúspěšných pokusů film natočit, a rozhodně byste ho měli vidět předtím, než půjdete na Muže, který zabil Dona Quijota (MKZDQ). A to z vícero důvodů.


Především vám ZVLM pomůže udělat si obrázek o tom, jak důležitým osobním projektem MKZDQ pro Gilliama byl, a co všechno byl ochoten udělat pro to, aby ho za každou cenu nějak natočil. Pochopíte, že byl kvůli tomu ochoten extrémně riskovat a dělat mnoho nepříjemných kompromisů.

Za druhé zjistíte, jak se film v průběhu let měnil, jaké hlavní motivy v něm zůstaly a jaké zmizely, nebo byly změněny, protože na ně nebyly peníze (ve 20 let staré verzi se například cestovalo časem, v této nikoliv).

A za třetí pak lépe pochopíte některé vtipy a narážky v MKZDQ, neboť Gilliam v tomto filmu záměrně odkazuje na věci, které se reálně děly při natáčení téměř před 20 lety a které jsou zdokumentovány ve ZVLM!Pointa MKZDQ je jasná z traileru a dvojnásob jasná, pokud jste viděli ostatní Gilliamovy filmy: "Bláznovství je super, i vy potřebujete před ošklivým současným korporátním světem utéct do světa šílenství, mimo realitu." Natočil to dříve už nejednou, bylo to dost originální v 80. letech (Brazil, Baron Prášil), ale rozhodně to není originální dnes.

A bohužel, Gilliam nedokázal filmu dát nic pořádného "navíc", co by jeho základní příběhovou kostru nějak ozvláštnilo. Samozřejmě se dočkáme okamžiků, kdy Toby různě halucinuje nebo sní a realita se různě prolíná s jeho vizemi. Tyto scény jsou podle očekávání absurdní a nesmyslné. Problém je ale v tom, že scény, které se mají odehrávat ve stoprocentně reálné realitě (a mají být v kontrastu s oněmi vizemi) jsou také zcela nesmyslné, náhodné a všichni se v nich chovají naprosto retardovaně, aby hlavní story mohla pokračovat podle Gilliamovy představy a nemohla skončit dřív.

Přestože by film chtěl být gejzírem fantazie a nápaditosti, téměř všechny jeho postavy jsou snadno zaškatulkované jednoduché figurky (včetně dvou ženských protagonistek, které měly zřejmě být v nějakém vzájemném protikladu, ale obě jsou nezajímavé nadržené nány).

Neříkám, že film občas nemá originální zábavný nápad (např. způsob, jakým je vyřešeno, že se celý odehrává ve Španělsku a tudíž by většina postav v něm měla logicky mluvit španělsky), ale jde spíš o velmi řídce roztroušená zrníčka. Naopak mnohé scény selhávají naprosto spektakulárním způsobem a jsou nefungující od začátku do konce. Je zřejmé, že se muselo hodně šetřit a improvizovat, protože mnohé střihy jsou hodně podezřelé, jako kdyby se dodatečně musel zachraňovat nedostatek natočeného materiálu.

A většina filmu vypadá značně nevýpravně a lacině. Gilliam si zjevně ušetřil většinu rozpočtu pro závěrečnou scénu maškarního bálu, ale zde se opět projevuje jeho typická neekonomičnost, kdy značnou část úžasných kostýmů a rekvizit vidíme jen na zlomek sekundy, aniž bychom si je mohli slušně vychutnat. (Například ta stylizovaná bomba s křídly, která je na pár sekund vidět v pozadí jednoho záběru v zámku, aniž by měla jakýkoliv význam pro děj a aniž by se o ní jakákoliv postava zmínila.)

MKZDQ je bohužel pokusem o fantasmagorický film, kterému chybí dostatečný rozpočet i dostatečné množství fantazie. A dokonce to vypadá, jako by Gilliam netušil, jaké filmy dnes vznikají, a zastydl někde v 80., maximálně 90. letech. Dost dlouho jsem si myslel, že se film odehrává někdy v minulosti, ale pak jedna z postav letmo zmínila Donalda Trumpa...

Relativně slušných 50 procent mu dávám pouze proto, že je to zajímavý studijní materiál na téma "jaké ovoce může přinést třiceltiletá obsesivní touha jednoho unikátního muže". Neboť Terry Gilliam je bezpochyby mužem, který zabil Muže, který zabil Dona Quijota.

33 komentářů:

 1. Rok 2045 - Premiéra FUKAFUTOKYU - jaké ovoce může přinést třicetiletá obsesivní touha jednoho unikátního muže

  OdpovědětVymazat
 2. ... mnohé střihy jsou hodně podezřelé, jako kdyby se dodatečně musel zachraňovat nedostatek natočeného materiálu.

  Kdyz jsem koukal na FUKAFUTOKYU, tak jsem si rikal to samy.

  OdpovědětVymazat
 3. Fuko, stale jsi ses jisty, ze FUKAFUTOKYU jeste dokoncis do konce tohoto roku?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak František řekl jinde, NEBUDE na tebe reagovat, natož ti odpovídat. Tak se nesnaž ho nachytat na švestkách.

   Vymazat
  2. Já se obávám toho, že jakkoliv dobrý FUKAFU bude, tak už je to po tom čekání tolik rozšlapané hovno že po shlédnutí zbyde solitelům jen hořká pachuť.

   Vymazat
  3. Jak naopak? Že to nebude rozšlapané howno, hownové rozšlapano?

   Vymazat
  4. naopak je sestra naopiše.

   Vymazat
 4. Hlavne pokud to nevite, tak Terry je cerna lesba, mozna to nejak zasahlo jeho tvorbu.

  Jo a taky jsem ted cet a to by vas tady mohlo zajimat, ze Gwyneth Paltrow si napařuje vaginu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nějaké odkazy nebo důkazy? To bychom ti taky nemuseli vubec věřit.

   Vymazat
  2. Gwyneth Paltrow má myslím dokonce nějaký online shop na tyto věci. Myslím zaříkávadla, kameny do vagíny, homeopatika, bělení análu atd. Tony Stark ji měl prostě zastřelit.

   Vymazat
  3. Nejprve vybělit, ve sklepě, pak by se vidělo.

   Vymazat
  4. Geyneth si napařuje vagánu už kolik let, buzno, to máš dávno znát. Dokonce prodává šutry z piči.

   Vymazat
 5. https://ona.idnes.cz/zenska-bylinna-naparka-vagina-trend-gwyneth-paltrowova-chrissy-teigenova-1tn-/krasa.aspx?c=A180703_103057_krasa_kace

  OdpovědětVymazat
 6. Vzdělávací okénko pro Fuku: neotřelé slovní spojení "nezajímavé nadržené nány" je jednak aliterace, jednak oxymoron. Bravo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bravo jsme kdysi četli. Dodnes se za to stydím. Ale občas tam psali o mych oblíbených kapelách. To jen tak na omluvu.

   Vymazat
 7. Podle me ma na Starka nakej material a kdyz se ji neco stane, tak...

  OdpovědětVymazat
 8. Premiéra filmu FUKAFUTOKYU má k dnešnímu dni zpoždění minimálně 451 dnů. Zdůrazňuji: MINIMÁLNĚ.

  OdpovědětVymazat
 9. Premiéra filmu FUKAFUTOKYU má k dnešnímu dni zpoždění minimálně 452 odnů. Zdůrazňuji: MINIMÁLNĚ.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Seš trapnej. V blogu přibyla další fotka, na filmu se maká.

   Vymazat
 10. Gilliam by měl natočit film ze zdejší diskuze :-D

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.