16.11.17

Recenze: Zahradnictví: Nápadník - 40%

Nápadníkem se uzavírá trilogie Zahradnictví (recenze prvního dílu, recenze druhého dílu) a dobrá zpráva je, že jde o nejlepší film z těchto tří. Špatná zpráva je, že to pořád není dobrý film.


Dějová linie je tentokrát výrazně jasnější: Dva mladí lidé se mají rádi, chtělii by se vzít, ale otec nevěsty nesnáší ženicha (kterého celý zbytek rodiny akceptuje). To celé se odehrává někdy kolem roku 1960 (tedy mnoho let po dvojce), za pokročilého komunismu. Abyste si film vychutnali do té míry, jak je to jen možné, nemusíte vlastně vůbec nic vědět o předchozích dvou filmech trilogie.


Ve třetím dílu jsem poprvé zaregistroval celé scény, které se mi líbily. Například zhroucení Táborského, milostný meziměstský telefonát, nebo pokus o svatební noc. Poprvé v celé trilogii. Navíc je snímek laděn více do komedie a aktivního konfliktu s rychlými dialogy, takže odsýpá lépe, než unylá deprese předchozích filmů. Kamera i výprava jsou opět slušné a hudba je živější.Toho dobrého ale pořád není dost, a znovu nás čeká spousta podprůměrného až debilního:

 • Finger hraje otce jako strašlivou kreaturu a svini. Tak strašlivou, že na jeho terorizování celé rodiny často není vůbec nic vtipného.
 • Zásadní dramatická zápletka filmu vygraduje tím, že dcera uteče/je vyhozena z domu a odebere se k příbuzným. Okamžitě poté následuje scéna, ve které je dcera zpět doma, aniž bychom tušili, co se stalo, a jak se s otcem udobřila.
 • Podobným způsobem je nám zatajeno, jakým způsobem se změnil otcův přístup k nápadníkovi od "Ten parchant mi nesmí na oči, natož aby přestoupil práh mého bytu!" k "Uspořádám rodinou oslavu, kam toho hocha pozvu, aby požádal o ruku mé dcery." Prostě je celý filmu v módu A, a pak se najednou koná B.
 • Z toho, že mladé děvče neví, co je to prezervativ, si úplně všichni kolem něj "logicky" vyvozují, že nikdy nemělo pohlavní styk (což je relativně důležitá podzápletka). A nepletou se.
 • Na několika místech filmu dojde k velmi divnému střihu, který dává tušit, že celá scéna byla natočena jako jediný dlouhý nepřerušený záběr, ze kterého byl následně jen kus vystřižen.
 • Podobně jako v předchozích filmech, se v jedné scéně, na pár sekund, objeví duch, který asi něco symbolizuje.
 • Vysvětlí mi někdo, co měl znamenat ten konec s plyšovým medvídkem a plačíčí ženou? Vyskytoval se ten medvídek předtím v jiném filmu této trilogie? Došlo oné ženě za pomoci medvídka a vrzající postele, co to je pohlavní styk?!?
 • Pokud se těšíte, že se ve třetím filmu konečně dozvíte, proč se celá trilogie jmenuje Zahradnictví, pak se těšíte zbytečně. V zahradnictví se odehrává jen několik minut na začátku.
Závěrem bych to shrnul takto: Do celé šestihodinové trilogie bylo investováno přibližně stejné množství práce a umu, jaké by si zasloužil jeden dvouhodinový film. Tvůrci (nikoliv herci, ti za to nemůžou) by se měli stydět.

15 komentářů:

 1. Škoda, že nebudou další díly, mohlo by se to házet rovnou na VHS jako poslední segalovky.

  OdpovědětVymazat
 2. u takovych del si v hlave predstavuji, o kolik zajimavejsi by asi byl scenar, kdyby nejaky producent samolibe zapichl prst do nahodne vylosovane stranky puvodni slataniny a rekl: zde najednou vsichni umiraji, protoze jim na hlavu slapla godzilla, predelejte to a vratte se

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. souhlasím s tím, že přítomnost godzilly by vylepšila jakékoliv zahradnictví

   Vymazat
 3. Nějaké erektované penisy, na které by se navlékl košilatý prezervativ?

  OdpovědětVymazat
 4. Nakonec ještě můžeme mluvit o štěstí, že to má jen tři díly. Už je to za námi. Nezbývá než zapomenout.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Než se Hřebejk připomene s dalším tvůrčím průjmem a vzpomeneme si, co za strašlivé fekální operety plné přemnožených střevních bakterií už předtím natočil.

   Vymazat
 5. No dobře, ještě připomenu Frantovi, že plyšový medvídek a rytmicky vrzající pera postele samozřejmě odkazují na film "Ted" s Markem Wahlbergem. Díky němu víme, že plyšoví medvídci rádi chlastají a zvou si na pokoj kurvy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já myslel na Méďu Béďu. Jsem zvědav, jestli toho medvídka taky obviní ze sexuálního obtěžování.

   Vymazat
 6. https://www.csfd.cz/film/223123-medvidek/prehled/ neasi?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.