24.11.17

Recenze: 7 životů [What Happened to Monday] - 50%

70. léta 21. století. Na Zemi je málo potravy, proto už tři desetiletí platí, že každá rodina smí mít jen jedno dítě (což je problém, protože následkem genetických poruch jsou všechny ženy hrozně plodné). Komu se narodí více dětí, tomu jsou odebrány a strčeny do kryospánku, kde mají zůstat tak, dokud se situace na Zemi nezlepší.

Willem Dafoe se před 30 lety vzepřel systému a ukryl sedmerčata, která se narodila jeho dceři (ta zemřela při porodu). Sedm holčiček pojmenoval podle dní v týdnu, a naučil je, aby každá z nich vycházela z domu pouze jeden den v týdnu (zatímco všechny ostatní zůstávají doma). Večer pak ta, která měla "vycházku" odvypráví ostatním, co všechno se jí stalo, a další den se vydává ven další...

Tak to víceméně funguje každý den, až do 30. narozenin všech sester (Dafoe je dávno po smrti a účinkuje jen ve flashbacku). Pak se ale jednoho večera Pondělí nevrátí domů. Co teď? Sestry se dohodnou, že v úterý se Úterý vydá ven, jako by se nechumelilo... Úterý je ale zajata a odvezena ke Glenn Closeové (která vypadá jako špatný digitální model Glenn Closeové), autorce onoho zákona o jednom dítěti, která zjevně něco ví...


Tento film režíroval Tommy Wirkola, který má zvláštní dar natáčet filmy s neskutečně originálními náměty, a nic moc z těch neskutečně originálních námětů nevytěžit. V případě 7 životů to platí stejně jako při jeho Dead Snow a Jeníčkovi a Mařence.


Noomi Rapaceová hraje všech sedm sester a triky, pomocí kterých sedí sedmkrát u jednoho stolu, jsou povětšinou bezchybné. Každá ze sester má být trochu jiná (vizuálně i chováním), ale moc to nefunguje, neboť dialogy a střih jsou tak rychlé, že je značný problém orientovat se v tom, která sestra právě mluví. Navíc v českých titulcích (jinak kvalitních) je v jednom docela důležitém okamžiku přeloženo "Thursday" jako "Úterý", což zamlžuje zápletku ještě více, než je nutno.Hlavním prohřeškem filmařů je ale to, že téměř úplně ignorují extrémně zajímavé možnosti, které takový námět nabízí. Když si například jedna ze sester (ještě v dětství) zmrzačí ruku, Dafoe musí zmrzačit i šest zbývajících, aby vypadaly stále stejně. I následkem toho jsou různé sestry různě smířené se svým osudem a vznikají mezi nimi kvůli tomu třenice. To všechno je ale jen velmi zběžně několikaminutově načrtnuto, protože Wirkolu to zjevně nezajímá a zajímá ho co? Zajímají ho honičky a přestřelky, samozřejmě!

Všechny sestry tse totiž dovedou rvát skoro jako Neo v Matrixu (aniž by se nějak mluvilo o tom, kde a proč se to naučily), a dokáží holýma rukama likvidovat i elitní bodyguardy se střelnými zbraněmi. Rvaček a honiček je dost, ale nejsou příliš dobře natočené, neboť celý film měl velmi malý rozpočet (produkoval ho Netflix) a natáčel se v Rumunsku (takže výprava není postapokalyptická, ale spíše postkomunistická, českému oku velmi povědomá). I na rvačkách a honičkách se ale projevuje značná nevyváženost filmu a nejasnost ohledně toho, na jaký žánr a v jakém stylu se ve kterou chvíli máme koukat. Chvíli to má být třejmě Dramatické a velmi osudové (některé sestry potká smutný osud), ale o pár vteřin později se dočkáme brutálních vtípků jako z Total Recallu nebo Running Mana, aniž by ve filmu byl někdo tak charismatický nebo vtipný (ať už chtěně nebo nechtěně) jako Arnold.

Ten Total Recall a Running Man je ostatně dobré přirovnání. 7 životů se jimi sem tam inspiruje, jako kdyby film byl pyšný na svou cartoonovost až idiocii - například když hrdinka vloží do normální mikrovlnné trouby několik sprejů (aby vybuchly) a nastaví troubu na 60 sekund, spreje vybuchnou z nějakého kosmického důvodu přesně po 60 sekundách, když trouba cinkne.

Problém je v tom, že se tentýž film snaží klást některé hlubší otázky a nahlížet do nitra hrdinek, což se všemi těmi debilními scénami nejde moc dohromady. A aby toho nebylo málo, dočkáme se zničeho nic i překvapivě explicitní erotické scény (překvapivě vzhledem k tomu, jakou atmosféru má zbytek filmu).

Korunu tomu nasazuje ústřední zápletka, která je jednak velice předvídatelná (člověk nemusí vidět 1000 dystopických filmů, aby mu došlo, že to s tím kryospánkem bude trochu jinak), a současně nesmyslně překombinovaná ve svých vzájemně si odporujících detailech (na konci například nastane celoevropský happy end, aniž by pominuly ony zásadní důvody, proč jsou všichni unhappy). Musím se dokonce přiznat, že mi do konce filmu nedocvaklo, proč se vlastně Pondělí nevrátila onoho osudného pondělního večera domů (tedy skutečnost, která celou zápletku uvedla do pohybu).

Film 7 životů měl šanci stát se nečím zajímavým, ale bohužel je z něj něco jako laciná x-tá variace na Divergenci, Hunger Games, Labyrint: Útěk a podobné blbosti. Z bahna naprosté nezajímavosti ho vyzdvihuje jen snaživá Noomi a občasné bizarně přehnané WTF scény.

40 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Jen srabi a autoři odstraňují svoje vlastní komentáře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě se komentáře odstrańují samy. Dělaj si co chtěj. Už jen čekám, kdy komentář odstraní autora.

   Vymazat
  2. Tohle už má svůj odborný název ... říká se tomu schizofrenie a rozhodně by měla umět víc než jen mazat komentáře. Asi ji máš nějakou zakrslou.

   Vymazat
  3. Hlavně že nemám zakrslýho něco jinýho ;-)

   Vymazat
  4. Myslis smysl pro odpovednost?

   Vymazat
 3. Mám vlka. V pondělí. V úterý. A tak dál.

  OdpovědětVymazat
 4. Sedmerčata? Narozena živá a dokonce bez defektů? V tom okamžiku mě ten film ztratil. Už zase je to jenom jako!

  S plodností žen to bude zřejmě přesně naopak. Snad počet lidí na Zemi skutečně nakonec přirozeně klesne. Snad. Ale to až tak za 100 let, nebo ještě později. Z jedenácti miliard na deset. Takže už bude stejně pozdě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když se může narodit Grim bez defektu...

   Vymazat
  2. Mozna si ty zeny konecne zacly myt vaginy...

   Vymazat
  3. Smrade, nechci do toho zabrušovat, ale o mytých vagínách silně pochybuji!

   Vymazat
 5. je tam scéna, kdy jedna z dcer přijde o panenství a Dafoe pak odpaňuje zbylých šest dcer?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. LOL... Tak to musím vidět!

   Vymazat
  2. Dadel: Ten film není špatnej. Dobrý béčko. Ale tahle scéna tam teda fakt chybí. Škoda :-)

   Vymazat
 6. Pokud ten princip "jedna herečka, víc než půl tuctu postav" přijde někomu zajímavý, tak se podívejte na nedávno ukončený seriál Orphan Black.

  OdpovědětVymazat
 7. Chodily do práce i Sobota s Nedělí?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Právě že ne, pokud si to pamatuju, tak pátek nebo sobota je děsná alkoholička, jak jediná ze všech chodí na ty večírky.

   Vymazat
  2. Jo vlastně, a Neděle jenom relaxuje a Pondělí a Středa choděj po úřadech.

   Vymazat
  3. Prát se taky uměla jenom jedna, nebo dvě, takže tréninky byly úterý a čtvrtek.
   Prostě taková povedená rodinka.

   Vymazat
  4. Prát taky uměla jenom jedna nebo dvě, takže trenýrky byly jen v úterý a čtvrtek.
   Prostě taková povedená rodinka.

   Vymazat
  5. Mýt si vagíny také uměla jedna nebo dvě, takže voňavé byly pouze v úterý a ve čtvrtek.
   Prostě taková povedená rodinka.

   Vymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 9. Podobná scéna s mikrovlnkou byla i v Přepadení v Pacifiku. Podle mě to s tím cinknutím jen působí dramatičtěji. Nebo se děvčata živila jako kuchařky?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, ale jenom Pondělí, Úterý, Středa, Čtvrtek a Pátek.

   Vymazat
  2. Seagal je úplně nejvíc, víc než "prga". Nikdo jinej nedokáže dostat do víkendovýho programu svůj film nonstop několik let.

   Vymazat
  3. Vyvařovat můžou i o víkendu. :)

   Vymazat
  4. Podobná scéna s cinknutím mikrovlnky před výbuchem byla i ve filmu The Equalizer.

   Vymazat
 10. Doufám, že ta sex scéna připadla na čtvrtek

  OdpovědětVymazat
 11. Tak si je rozeberem. Já si beru Středu :-).

  OdpovědětVymazat
 12. Pozdě, s tou už chodí Luděk Sobota. S Úterým se oženil Milan Neděla a s Pátkem zase Václav Čtvrtek, zatímco jiný spisovatel, Luděk Středa, slíbil manželství Sobotě. Volná je tedy už jen Pondělí a Čtvrtek, ale ty jsou takové všední, a na Neděli rovnou zapomeň - chodí do kostela.

  OdpovědětVymazat
 13. Hrajou to v sobotu večer nebo v neděli ráno?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hrajou, ale nikdo na to nechodí, protože kvalitní kopie utekla na internet už asi před čtvrt rokem a lidi to stahovali jako maniaci od pondělí do neděle.

   Vymazat
 14. Nejzábavnější situace v tomto povedeném spolku nastala, když si Sobota - poprvé opilá v den svých patnáctých narozenin - nechala vybělit anál.
  Dírky ostatních sester ji za to neměly rády.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To nedává smysl. Pokud nad nimi s erektovaným penisem (v obličeji) stojí Dafoe, tak se bělilo naráz. Od pondělí do soboty.

   Vymazat
 15. A proč teda Pondělí nepřišla domů?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.