28.11.17

Recenze: Kvarteto - 50%

Smyčcové kvarteto (tři muži a jedna žena) nacvičuje v Olomouci nový kousek, a moc mu to nejde. Jeden z mužů je extrémně zamlklý samotář. Mezi zbývajícími třemi vznikne něco jako milostný trojúhelník. A kolem toho se dějí nějaké další věci.


Miroslav Krobot natočil svůj druhý celovečerní film, ale nevypadá to tak. Kvarteto je totiž téměř po všech stránkách slabší než jeho prvotina Díra u Hanušovic. Jedinou změnou k lepšímu je zřejmě vyšší rozpočet a tudíž vyšší standard co se týče kamery, svícení apod. Ale to spíše ničí bezprostřední atmosféru "na koleně" a dělá to z nízkorozpočtového nezávislého filmu něco jako sterilní televizní inscenaci, bohužel.


Podobně jako Díra u Hanušovic nemá ani Kvarteto nějakou snadno definovatelnou zápletku, a jde spíš o střípky ze životů čtyř hlavních postav. Možná je to tím, že tyto postavy jsou na tom po všech stránkách lépe, než zoufalci z Hanušovic, ale přišly mi výrazně méně zajímavé - ty postavy i jejich osudy.

A bohužel není nejmenších pochyb, že tento film je hůře zahraný / zrežírovaný, neboť se často objevují scénky a hlášky, které mají být humorné, ale nejsou správně předneseny (viz vtipy s ovcemi v traileru, které nejsou ani vtipné, ani vtipné tím, jak jsou nevtipné), opět v kontrastu s Hanušovicemi.Takže zůstal jen jakýsi mátožný přízrak, který nejenže nemá zápletku, ale nemá ani dostatečně vykreslenou atmosféru a postavy (ten čtvrtý z kvarteta na dlouhé minuty zcela mizí z děje, jako by na něj tvůrci zapomínali). Rozhodně nejde o agresivně dementní film (jak je v našich končinách běžné), ale po předchozí Krobotově tvorbě je to velké zklamání.

Můj nejpozitivnější zážitek z filmu spočíval v tom, že Olomouc je asi docela hezké město (pokud to opravdu všechno bylo natáčeno v Olomouci), a někdy bych se tam mohl podívat.

P.S: V závěrečných titulcích je napsáno "Adaggio" se dvěma G.

22 komentářů:

 1. No jo, Pražák zjistil, že existuje i něco za Jihlavou...

  OdpovědětVymazat
 2. Jeden z "můžu" říká: "Můžu hned!" A je to v "kotrastu" s jiným, který nemůže hned, a tím dalším, který nemůže vůbec. Ta žena by mohla, ale nechce.

  OdpovědětVymazat
 3. Flákáte to, nikdo se nehlásí k prze!

  OdpovědětVymazat
 4. V Olomouci by chtěl žít každý!

  OdpovědětVymazat
 5. Když se nezastaví bitcoin tak si může Franta celou Olomouc koupit a nechat dovézt do Prahy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čekám, že si spíše časem najme nějakého holywoodského patlala, třeba Zacka Snydera, aby za něj dokočil Fukafutokyu.

   Vymazat
  2. To bych si raději vybělil anál.

   Vymazat
  3. Sheresky - tak u toho bych chtěl bejt!

   Vymazat
  4. Franto Olomouc je super, určitě si udělej výlet. Kazdou chvíli tam narazíš na kašnu, je jich tam asi 25. Nejlepší z nich pro mě byla kašna Arionova, která je dobrý mindfuck, něco mezi Dalím a Boschem.
   Naproti historicko socialistickému orloji (true story) je skvělá prodejna olomouckých tvarůžku za dobré ceny, i velká balení.
   Mají tam autobusy MHD a dokonce i tramvaje.
   P.S. Když už tam budeš, zajeď na hrad Bouzov, odkud krysař, hrající na píšťalu, odváděl houfy krys v zástupu za ním do jiných končin.

   Vymazat
  5. Kašnu tam má také Julius Caesar, protože údajně Olomouc založil. Není to trochu... velikášské?

   Vymazat
  6. No velikášské to je, když už tak by to spíš měla být kašna Aureliova.
   Ale krásná je...

   Vymazat
  7. Jj, Olomouc je hezké město. Ani tam není tolik otravných lidí a aut.
   https://www.youtube.com/watch?v=6HLEmjf1r_w

   Vymazat
  8. na Kopecek by mel zajit kurva hlavne prece

   Vymazat
 6. Odpovědi
  1. Přímé spojení do Lidic, pravda, nemají.
   Stává se tím ale toto město jaksi méně hodnotným?
   Pro Frantu ano a zřejmě se tam proto nepodívá. Civilizovaný svět pro Frantu končí možností přímé autobusové linky do Lidic.
   To si až pozdě uvědomil v meanwhile in Japan. Nikdy to ale nepřizná, nicméně Frantův protest statement vůči této zemi zklamání je to, že se dobrovolně vzdal tvorby cestopisného dokumentu.
   Když byl velkolepý projekt FFT slíben nebyl Franta ještě natolik zběhlý v japonštině aby si byl schopen uvědomit, že z Japanu prostě přímý autobus do Lidic nejede.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.