2.11.17

Recenze: Všechno nejhorší [Happy Death Day] - 40%

Středoškolačka Vysokoškolačka jménem Tree je (pozdě večer) brutálně zabita vrahem v masce, ale po smrti se znovu probudí na počátku téhož dne, který právě prožila. Je znovu zabita, a pak totéž znovu. A znovu. A přitom si stále pamatuje všechny verze dní, které předtím prožila...


Když napíšu, že Všechno nejhorší je pokusem smíchat dohromady filmy Na hromnice o den více a Vřískot, tak budete mít velmi jasnou představu o tom, co je tenhle snímek zač. Přesněji řečeno, "co by chtěl být zač".

Bohužel, nic v tomto filmu (od scénáře, přes casting až po režii) není dostatečně kvalitní na to, aby vzniklo něco víc, než tuctový slasher s trochou detektivky a pár vtípky.


Začal bych tím, že hlavní hrdinku (vysokoškolačku) hraje herečka, které je 30 let a vypadá na to. Dále je bohužel hlavní postava od začátku filmu až do konce vrcholně nesympatická hysterická pipina, takže mě její snaha o záchranu vlastního života nechávala naprosto chladnou. A kromě toho je ve filmu dokonce scéna, kdy naplno řekne, že nezná film Na hromnice o den více ani Billa Murraye!!! Z tohoto hlediska je naprosto absurdní představa, že by si taková kravka mohla padnout do oka s nerdem, který má nad postelí plakát Carpenterova filmu They Live, ale což...Neříkám, že by nešlo skloubit koncept Na hromnice o den více s konceptem slasheru. Ale rozhodně to nefunguje tak, jak se to snaží udělat tento film. Bohužel jsou ve filmu dlouhé sekvence, kdy chudák Tree úplně standardním způsobem utíká před zabijákem, aniž by byl jakkoliv využit motiv nekonečného opakování. A když už se s tím motivem pracuje, je to dost bídné.

Především: Skutečnost, že mě někdo zabije, a po zabití mohu opakovat den od začátku, znamená, že se toho zabití nemusím vůbec bát, a mám nekonečné množství pokusů, jak mu zabránit / přijít na kloub. (Ve filmu je v jednu chvíli naznačeno, že při každém opakování dne má Tree víc a víc podlomené zdraví, ale tato myšlenka je pak opuštěna a v dalších dnech zase skáče jako čiperka.)

Dále: Pokud znovu prožívám den, ve kterém mě někdo (pozdě večer) zabil, a já si pamatuju všechny jeho detaily, tak je asi milion způsobů, jak tomu zabití mohu zabránit (například strávit celý večer na policejní stanici nebo kdekoliv mezi lidmi, nebo kdekoliv jinde, než je vrah). Tree nic z toho nenapadne, a nechává se zabíjet znovu a znovu (pokaždé jinak).

S tím souvisí, že Tree si nějak úplně absurdně vyvodí, že aby se den přestal opakovat, musí odhalit svého vraha. Nikoliv "nenechat se zabít", ale "odhalit svého vraha". Prostě ji to tak nějak napadne. A následně se samozřejmě ukáže, že měla pravdu.

A konečně, film má mnoho úplně základních logických lapsů. Místo aby si s paradoxy a kauzalitou chytře hrál, jako ve Hromnicích, ignoruje je. Nejmarkantnější je to, že i když Tree začne žít svůj den od počátku jiným tempem, například vyjde z domu o minutu dříve nebo o minutu později, stále potkává tytéž (pohybující se) lidi a tytéž situace přesně X sekund po vyjití z domu (i když je o minutu více nebo o minutu později, než bylo v původní verzi onoho dne).

Nebo: Tree se snaží eliminovat potenciální vrahy, a každý den si do notýsku napíše nové jméno podezřelého a přeškrtne jméno z dne předchozího. Ehm, kde vzala (opakovaně) notýsek, ve kterém jsou napsaná jména z předchozích verzí téhož dne, když se ráno celý svět (včetně notýsku) resetuje do výchozího stavu (tedy logicky by každý den měla být ta stránka prázdná)?!?

A úplným "vrcholem" je pak závěrečná scéna, kdy Tree konečně odhalí pravdu, a říká svému vrahovi do očí dlouhý vysvětlující monolog: "Ty jsi mě chtěl zabít, takže jsi udělal to a to, a následně to a to". Ovšem říká to vrahovi dopoledne, tj. PŘEDTÍM než to ten vrah udělá. A vrah to klidně poslouchá, je smutný, jak ho Tree dostala, a nediví se tomu, že Tree mluví v minulém čase o něčem, co ho ještě ani pořádně nenapadlo, natož aby to zrealizoval!

Film Všechno nejhorší je opravdu především o tom, že si připomenete, jak kvalitní film byl Na hromnice o den více. A asi i ten Vřískot.

28 komentářů:

 1. Kdyz je na koleji, tak asi neni stredoskolacka, nebo?

  OdpovědětVymazat
 2. "takže mě její snaha o záchranu vlastního života nechávala naprosto chladnou"

  Chladnou? Já to tušil už dlouho, Fuku je transvestit!
  To je SUPERPRGA!
  Bude nějaký speciální díl Odvážných palců, něco jako bylo přiznání Honzy Musila?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Celu dobu to pise Spacilka, to si nevedel?

   Vymazat
  2. Já myslím, že Spáčilka je Fukyho transvestitní alterego.

   Vymazat
 3. To jí to ale musí každej den pořádně bolet, bejt zabíjená...

  OdpovědětVymazat
 4. Tuto časť vety “(tedy logicky by každý den měla být ta stránka prázdná)”, Franto, okamžite odstráň!!! Pre koho si myslis, ze tu pises?!?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud přijmeme premisu, že papír má v resetu výjimku, nechtěl bych to druhý a už vůbec žádný další den vidět na toaletách.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Jedinej pořádnej reset se děje při orgáči (bělení).

   Vymazat
 5. Takže něco jako poslední díl Star treku Discovery :/

  OdpovědětVymazat
 6. Takze asi stejna sracka jako Before I fall? Tam aspon byly ty (docela sjizdny) stredoskolacky.

  OdpovědětVymazat
 7. Zabil bych ji už jen kvůli tomu, že se jmenuje Strom.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. No za to Keprt je výhra v Tutovce! Když jsme každopádně u toho slovíčkaření, tak já bych ji taky pokácel. Klidně i zkácel.

   Vymazat
 8. Horší než "Všechno nejhorší" je ale určitě ten český "Všechno nejlepší"

  OdpovědětVymazat
 9. Vypadá na 40 slovy čtyřicet, ale možná to je umělecký záměr a film má nastavit zrcadlo zhýralému životu vysokoškolaček docházejících na střední školy za perverzními kratochvílemi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby takto vypadala každá čtyřicítka, tak by na světě bylo fajn.

   Vymazat
  2. Podle mě už dělá čtvrtou školu. Pravděpodobně Fakultu humanitních studií, nějaký gender nebo politiku rovných příležitostí. V pětapadesáti bude mít hotovo a nastoupí na Městském úřadě v Mimoni jako referentka sociálního odboru.

   Vymazat
 10. Když už je tady zmínka o tom Vřískotu, bude taky recenze Vřískotu 5 jako nejkratšího filmu historie?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vřískot 5 full

   https://www.youtube.com/watch?v=N_X22kHYCaI

   Vymazat
  2. http://pazot.cz/vriskot-5-je-nejkratsim-filmem-historie-trva-pouhych-sedm-vterin/

   http://pazot.cz/uvest-do-kin-sedmivterinovy-film-puvodne-jsem-si-myslela-ze-je-to-snad-vtip-rika-producentka-revolucniho-vriskotu-5/

   Vymazat
 11. Ten film je výzva pro Roberta Rosenberga. Bude porno remake, Bobe?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.