15.11.17

Recenze: Liga spravedlnosti [Justice League] - 50%

Ještě donedávna byla představa, že se v jednom filmu plnohodnotně setkají Batman, Superman, Wonder Woman, Aquaman, Flash a Cyborg (nebo aspoň polovina z nich) jakýmsi vzrušujícím erotickým snem comicsových fanoušků.

Teď k tomu konečně došlo, a moc vzrušující to není.


Superman je mrtvý a pohřbený. Ovšem víme, že v hrobě moc dlouho nezůstane, neboť je v trailerech i na plakátech. Stejně tak víme, že se šest výše zmíněných hrdinů musí dát v průběhu filmu dohromady, aby se postavili strašlivému zlu z jiné dimenze, které hodlá nastolit na zemi peklo (doslova) a jmenuje se Steppenwolf.

Steppenwolf (ilustrační foto)
To všechno dávno víme z  trailerů a jiných reklamních materiálů, takže by se dalo očekávat, že to setkávání týmu a oživování Supermana bude odbyto buď velmi svižně, nebo aspoň dostatečně zábavně / originálně. Bohužel, nic z toho se nestane, a trvá asi dvě třetiny filmu, než konečně celá šestka může vyrazit do společné akce.


Oficiálně je jako režisér uveden Zack Snyder, ale ten před půl rokem film opustil (z důvodu tragédie v rodině) a dokončil ho za pomoci rozsáhlých dotáček Joss Whedon (Avengers). A právě původním Avengers se Liga spravedlnosti podobá ve svých nejlepších okamžicích.

Flash je občas sympaticky legrační jelito (něco jako poslední mladá reinkarnace Spider-Mana). Aquaman je zábavný hardcore alfa samec. Z Batmana si občas ostatní dělají legraci a on je z toho nešťastný... Těchhle svěžích okamžiků je ale ve filmu HROZNĚ MÁLO. A přitom by je tolik potřeboval.Kromě těch pár svěžích okamžiků totiž ve filmu není skoro nic zajímavého. Místo toho je v něm spousta zbytečně natahovaných zachmuřených konverzačních scén, ve kterých se vysvětlují věci, které jsme věděli dříve než film začal. Takže například sledujeme, jak se Lois Laneová vítá s resurektovaným Supermanem, pak to vítání konečně skončí, ale náhodou zrovna přijede stará paní Kentová a musejí se vítat taky...

Je jasné, že Liga spravedlnosti byla drahá. Je to jasné, protože každou chvíli vidíme spoustu triků, záběry se různě extrémně zpomalují, a když si hrdinové dávají přes hubu, je to hodně hlasité a explozivní. Ale není to v ničem zajímavější, než když si dávali přes hubu Avengers před pěti lety, a po nich mnozí a mnozí další. Hlavní padouchové jsou Steppenwolfovi okřídlení poskoci, kteří (podobně jako v Avengers) představují pouze anonymní masu, do které se dá snadno mlátit. Velká část té digitální vřavy je nepřehledná (i díky špatnému postprodukčnímu 3D) a v IMAX formátu jsem si nevšiml žádných záběrů, které by byly nějak zajímavě komponované.

A proč tam vůbec byl Ironsův Alfred? Kvůli dvěma hláškám? Proč tam byl Cyborg? Protože je černoch? A kde tam byl David Thewlis, uvedený v závěrečných titulcích?

Prostě, i když je ve světle problémů při natáčení nutno ocenit Whedona, který to všechno sestavil do plus-mínus fungujícího filmu, je velice jasné, že nikdo neměl čas na to, aby se zabýval nějakými drobnějšími nuancemi tohoto celého monstrprojektu. Například tím, že i když má tento film jiného kostýmního návrháře, než film Wonder Woman, tak by Amazonky měly mít stejná brnění. A když už je nemají, někdo mohl ve filmu aspoň hodit hlášku o tom, že je to například díky globálnímu oteplování...

Vlevo Amazonky v letošní Wonder Woman, vpravo tytéž Amazonky v letošní Lize spravedlnosti
Dobrým příkladem tohoto přístupu "je mi to fuk, hlavně ať už je to hotové" je také hudba, kterou tentokrát složil Danny Elfman. Wonder Woman má svůj elektronický hudební motiv. Batman má stejný motiv jako v Batmanovi Tima Burtona z roku 1989. Superman má stejný motiv jako v Supermanovi z roku 1978. Ale všechny tyto motivy zazní během filmu jen asi na 5-10 sekund, a kdybych je neznal z těch předchozích filmů, vůbec by mi nedošlo, že to jsou leitmotivy oněch postav! Ostatní hlavní hrdinové prý (podle rozhovoru s Elfmanem) také mají své (nové) hudební motivy, ale vůbec jsem si jich nevšiml. Pokud na soundtracku vůbec zůstaly, byly sestříhány takovým způsobem, že není identifikovatelné, kterých pár tónů patří ke které postavě.

Nejpozitivnější dojem, který jsem si z filmu odnesl, byl "Hurá, mělo to necelé dvě hodiny." Což je pořád lepší výsledek, než u Batmana v Supermana, ale ne o moc. Spíš si po něm připadám zneužitý.

#MeToo

34 komentářů:

 1. Je hezké, že si zde můžeme přečíst i recenze tvorby pro malé děti nebo pro ty lidi, co vypadají a žijí jako Komiksák ze Simpsonových

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Justice League je v kinech. FF je nerd.
   co by si tu teda cekal?
   filmovo-vedecko-filosoficky rozbor souborneho dila Ingmara Bergmana? :-O
   nebo si chtel zapusobit na ostatni ctenare svym kulturnim rozhledem (zna Komixaka a Simpsnovy, WOOOW!) ;)

   Vymazat
 2. Dva postřehy:

  To od tom odbývání je přesně můj dojem z prvních dvou filmů restartovaného DC. Protože jsem u druhého usnul, další jsem nesledoval, nejdu na ně do kina, tohle si nezaslouží ani to kilo a půl za vlezné.

  Nolanův Batman, až byl to nejlepší z DC za poslední dobu, je prej fujky a rozhodně do DCU nepatří.

  OdpovědětVymazat
 3. Mám vážený pane Fuka tři poznámky/dotazy/nesmysly:
  1. O kolik by to bylo lepší, kdyby záporák byla opravdu Steppenwolf-the skupina?
  2. Ty si nedáš pokoj s těmi rodinnými tragédiemi režisérů? To ti jedna "dostaneš přes držku" kauza nestačila?
  3. U posledního obrázku máš špatnej hashtag. Má tam být #YouWish

  OdpovědětVymazat
 4. Aquaman je zábavný hardcore alfa samec. Z Batmana si občas ostatní dělají legraci a on je z toho nešťastný...

  Superman je mrtvý a pohřbený. Ovšem víme, že v hrobě moc dlouho nezůstane, neboť je v trailerech i na plakátech.

  František Fuka (49 let)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Správně by mělo být 4-9 let.

   Vymazat
  2. Ale vždyť je to napsáno naprosto skvostně a je to hravé.

   Vymazat
  3. To právě nejde poznat, jestli je fuku hravé nebo už senilní.

   Vymazat
  4. Důležité je, aby to bylo košilaté!

   Vymazat
 5. Superman je v traileri len v snovej sekvencii a na plagatoch nie je.

  OdpovědětVymazat
 6. Takze zase sracka. Doufam ze financne vyhori a prestanou nas s tim do nekonecna otravovat. Samej comics a hovno. Stejne jako Star Wars. Vsechny filmy na jedno kopyto. Nuda nuda digibordel sed sed

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hm. Já jenom čumím, kolik (fyzicky dospělých) lidí kolem mě tyhle komiksárny žere. Ať už že se jim opravdu líbí, anebo že se drží stáda.
   Nevím, co z toho je horší teda...

   Vymazat
  2. Jedinej dobrej komiksovej film je první Sin City. Když komiks, tak jen na papíru. Styděl bych se na to vzít ženu!

   Vymazat
 7. Odpovědi
  1. Já ji měl, ale někam jsem ji zašil a teď ji nemohu najít.

   Vymazat
  2. Erektovanou? Já mám prgu, když se naleju.

   Vymazat
  3. Takže prgu máš malou...

   Vymazat
  4. František si splnil sen a na fotografii má už takřka erektovaný penis v obličeji! A tady se o tom nenapíše ani čárka...

   Vymazat
 8. Muze mi někdo říct, čim se holí Superman? Já jen že v MoS měl plnovous a pak ho najednou neměl...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Holí se obsidiánovým nožem, který vyhrabal z hlíny v Chichen-Itza ještě v dobách, kdy tato lokalita byla archeologům neznámá.
   Holí si celé tělo včetně varlat. Doufejme, že jednoho dne při tom nekýchne, neboť pak by neměl koule na to, aby létal.

   Vymazat
  2. hojí se voje džijetkou, tou 5ti-cípou...ta vohojí všecko roumíš?

   Vymazat
  3. jů a hele sperman na čiledce: http://media.hollywood.com/o/55018068.jpg
   esli vono to neni to kapilitasticky propaganda toto

   Vymazat
 9. Amazonky vlevo - jarní kolekce, amazonky vpravo - letní kolekce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky by mě zajímalo, jak přišel na to, že musí nosit pořád to stejný, že se nepřevlíkaj a chodí pořád v těch samejch ušmudlanejch hadrech.

   Vymazat
  2. Lebo je retard co potrebuje vysvetlit kazdu picovinu ale potom si stazuje ze sa tam tri postavy dokladne a pomaly vitaju.

   Vymazat
 10. Jinak Steppenwolf nebyla špatná hra.

  OdpovědětVymazat
 11. Franto, hned v nadpisu máš CHYBU! Film se jmenuje "Liga spravedlnosti", ne "Liga spravedlnost".

  OdpovědětVymazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 13. Já věděl, že se zasměju aspoň u recenze. Jinak DC nechápu, má to být jejich zlato a oni natočí kopírku Avengers. Kdy Hollywood přišel o scénáristy? Ta dějová impotence není zřejmá jen v tomhle filmu :/

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.