21.11.17

Recenze: Táta je doma 2 [Daddy's Home 2] - 30%

Tato (v USA úspěšná) komedie je pokračováním filmu (v USA také úspěšného), který jsem neviděl. Ale ani mi to nějak příliš nevadilo. Stačilo osvěžit si, že v prvním dílu se musí biologický otec několika dětí (Mark Wahlberg) skamarádit s aktuálním adoptivním otcem týchž dětí (Will Ferrell), přičemž Wahlberg je motorkář a klátič, zatímco Ferrell je zženštilý loser, ale děti mají rády oba z nich. O tom byl první film. A protože první film vydělal hromadu peněz, přichází co možno nejdříve dvojka.


Dvojka "přitlačí na pilu" tím způsobem, že za Wahlbergem a Ferrellem přijedou na návštěvu jejich otcové, kteří jsou ještě extrémnější verze týchž stereotypů. To znamená, že Wahlbergův otec Mel Gibson je kapitán raketoplánu a super mega klátič, zatímco Ferrellův otec John Lithgow je pošťák v důchodu, který rád hraje společenské hry, mluví zásadně slušně a pomalu neví, co je to sex. A celá rozvětvená rodina (otcové, praotcové, manželky, děti) se vydává na vánoční dovolenou do luxusního pronajatého srubu. (Uniká mi, proč má film premiéru nyní, a ne na Vánoce.)


A zde podle očekávání dochází k tomu, že všichni kritizují všechny a soupeří s nimi o přízeň dětí / vnoučat.Pokud bych věřil na nějaká hlubší poslání a ponaučení ve filmech tohoto typu, tak bych pravděpodobně byl vyjeven, ne-li zděšen tím, co si všichni v tomto filmu navzájem provádějí a jak zákeřně si všichni ubližují. Včetně malých dětí. Až se nakonec jakýmsi náhodným způsobem všichni udobří. Až do Táta je doma 3...

Na takové věci ale nedám a hrubozrnný humor by mi nevadil (ano, humor je velmi hrubozrnný, ale objektivně bez sprostých slov, takže přístupný). Kdybych se měl čím bavit. Což jsem neměl.

Mel Gibson, na kterého jsem se těšil nejvíc, si vystačí se sarkastickými úšklebky a pohrdavým glosováním. John Lithgow vypadá velmi chatrně a je nepříjemné se koukat na to, jak hraje optimistického debila, který skrývá temné tajemství svého vztahu, jež ho přiměje až k pláči. Především u těchto dvou starých hereckých harcovníků se zdá, že by raději neměli s celým filmem nic společného a stydí se za to, že v něm jsou. Ale ani Wahlberg s Ferrellem často nemají co předvést, což úzce souvisí s tím, že se scenáristům málokdy podaří vymyslet pro tu hromadu postav nějakou zajímavou situaci. Mnohé scény jsou blbé jako v české komedii.

Ale protože jde o relativně drahý hollywoodský film, dočkáme se aspoň nějaké ucházející fyzické komedie, patřičně vánočního soundtracku a nějakého toho camea. Přičemž to nejlepší je pouze audio, ze smyšleného akčního "filmu uvnitř filmu" s Liamem Neesonem.

A ten smyšlený akční film bych viděl mnohem radši, než Táta je doma 2.

13 komentářů:

 1. Zšenštilý? Co by to mohlo být? Šen je běžné čínské příjmení, ale znamená to pak "adoptovaný do Šenovy rodiny"? Nebo to má něco společného s ženšenem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě chtěl naspat zženšenštilý.

   Vymazat
  2. Tak mě napadá, že už tu dlouho nebyla žádná nemytá prga. Teda vlastně vagina.

   Vymazat
 2. Málem sem měl prgu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. prga je úplně nejvíc na úplně celým světě, víc než řád vybělenýho lva za kulturu.

   Vymazat
  2. To mě fakt mrzí, že ti to nevyšlo.

   Vymazat
 3. Tak to už chápu to intenzivní pruzení Wahlberga na jeho FB profilu, je to srajda, tak to chce prodat. U jiných filmů jen vydá fotky z premiéry a ohledně tohohle chodilo asi 5 debilních postů denně, jak je to super film a jak jde do kin.

  OdpovědětVymazat
 4. John Lithgow měl stejně nejlepší roli v Dexterovi. Tahle scéna...až mám chuť si to projet znovu.
  https://www.youtube.com/watch?v=YstSuPnnE94

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kainova výchova a jiné věci od DePalmy taky nebyly k zahození.

   Vymazat
 5. Franto je hrubozrnný humor zároveň humorem košilatým?

  OdpovědětVymazat
 6. Ma to premiéru teď, jelikož si někdo myslel, že to bude mít výdrž a lidi budou chodit až do Vánoc..

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.