31.10.17

Recenze: Lajka - 30%

Český animovaný film Lajka vypráví o dobrodružství legendárního sovětského kosmického psa, který se dostane na vzdálenou planetu, kde spolu s ostatními kosmickými zvířaty (opičák, kráva, želva, tučňák) začnou souložit se zdejšími mimozemšťany, a založí tak novou Utopii. Jejich spokojený život naruší až sovětský kosmonaut Jurij Levobočkin (humor!), který se sem také náhodou dostane (mluvící černou dírou, která je modrá) a chce zvířata zabít / sníst, mimo jiné i proto, že ho připravila o kosmické prvenství.


Na tomto filmu pracoval animátor, výtvarník, střihač a režisér Aurel Klimt asi 15 let, a i z toho důvodu je hrozně smuté, co strašlivého vzniklo.

Film je animovaný klasickou "trnkovskou" metodou, přičemž loutky byly v reálu docela velké (desítky centimetrů) a jistě bylo náročné je vyrobit a ručně, okénko po okénku, animovat (přitom je ve filmu spousta digitálních triků, například oheň, kouř a dokreslovaná pozadí).


Ovšem ta pracně vytvořená animace je převážně strašná. Humanoidní postavičky mají většinou pouze dvě verze hlavy - jednu s otevřenou pusou, jednu se zavřenou - a jejich skokovým prohazováním je animována veškerá řeč (některé vedlejší postavičky mají hlavu zcela nehybnou, i když mluví). Takže pokud má postavička na hlavě čepici, ta čepice se mění současně s otvíráním a zavíráním pusy, protože se nepodařilo ušít ji pro obě hlavy stejně.

Jakákoliv akční scéna (honička, pád, rvačka) působí strašlivě mrtvě a nemá naprosto žádné tempo. Figurky mají hrozný problém provádět nejzákladnější pohyby a působí prkenně. Ostatně, podívejte se na trailer:Ten obsahuje většinu nejlepších (nejlépe animovaných) scén filmu. A odmyslete si tu akční podkresovou hudbu, protože žádná ani vzdáleně podobná ve filmu samotném nezazní.

Lajka je totiž muzikál a autorem jeho písniček je Miroslav Wanek. To, co pro film složil a nahrál, se opravdu velice podobá této ukázce (autor je ten v zeleném tričku), je to hrané většinou na 2-3 nástroje a má to texty, které jsou buď strašlivé, nebo jde o nějakou záměrnou geniální parodii na špatně se rýmující texty. Vzhledem k tomu, že já jsem si připadal na tyto songy příliš mladý (něco podobného poslouchali v 80. letech na gymnáziu starší nezávislejší spolužáci), zajímalo by mě, co jim budou říkat dnešní žáci druhého stupně ZŠ, pro které je podle tvůrců tento film určen...
Update 2. listopadu: Tady je oficiálně vystaven jeden song z filmu (ten pravděpodobně nejlepší)!
Opravdu upřímně by mě zajímalo, co bude na tento film říkat mládež, která je odkojená videohrami, Disneyovkami, ta trochu starší i animáky Tima Burtona.

Výše zmiňovaná totální absence tempa a nezajímavá / laciná animace, to jsou hlavní problémy filmu, které jsou vidět v každé jeho sekundě. Nejsou to ale zdaleka jediné problémy Lajky. K dalším patří:

 • Dlouhé scény, které jsou naprosto zbytečné, nikam neposunují příběh a neobsahují nic vtipného. Například: Vědci dají Lajku do centrifugy, zapnou centrifugu, centrifuga se točí, Lajka se na ní vozí a nic nedělá, vědci ji pozorují, mačkají knoflíky, centrifuga se zrychluje, Lajka se pořád vozí a nic nedělá, a pak vědci centrifugu vypnou. Konec scény. Bez jediného vtipu nebo nějaké jiné emoce.
 • Velmi špatný dabing. Některé role jsou od počátku špatně obsazeny (titulní hrdinka) a většina zní jako špatný, laciný televizní dabing, kdy dialogy vůbec nemají energii a návaznost na obraz.
 • Překvapivě "dospělácký" humor, kdy nechybí "posrání se z posranýho záchoda", vyměšování ve vesmíru (viz trailer), nebo mimozemšťan s mnoha penisy na těle, zpívající písničku o rozmnožování a kradoucí kosmonautovi trenýrky otevřením skafandrového zipu na jeho zadku.
 • Několik absolutně mega WTF momentů, ale bohužel zdaleka ne dost na to, aby kvůli nim stálo za to na film chodit. Ale určitě by se z něj dalo sestříhat pětiminutové "best of" a doufám, že to po vydaní na digitálních nosičích někdo udělá.
Strašidelně / hnusně vypadající lidské postavičky neřadím mezi "problémy", neboť jde zjevně o výtvarný záměr, ta znetvořená těla mi přišla zajímavá, a dokážu si představit film (nikoliv pro děti), ve kterém by měla své místo.

Teoreticky bych chápal, že se Lajka může líbit lidem, kterým je dnes kolem 50 let a někdy před 30 lety opravdu hodně hulili (například fanouškům Ralpha Bakshiho). Ale myslím, že jakkoliv vyhulený mozek mají, tenhle film pro ně pořád bude příliš prázdný.

P.S: Aurel Klimt asi 10 let působil jako vedoucí katedry animované tvorby na FAMU, což tak nějak sedí k mému pohledu na současnou českou kinematografii. Stejně jako skutečnost, že film stál 58 milionů Kč a byl podpořen Státním fondem pro kinematografii.

P.P.S: Viděl jsem 3D verzi a mohu o ní říct jen to, že "3D moc nevadilo".

54 komentářů:

 1. To ale škoda, obsah na ČSFD mě docela lákal a také obsazení vypadalo dobře...

  OdpovědětVymazat
 2. To je priprava na dalsi oslavne filmy o Sovetskem svazu co se ted budou promitat pod nadvladou STBaka a Lihoše?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Recenzi jsem samozrejme necetl.

   Vymazat
  2. A kterou cast vety "Vypadni na Novinky zrudo" jsi nepochopil?

   Vymazat
  3. Ci erektovanej penis se ti klatil pred ksichtem kdyzs to psal?

   Vymazat
 3. Odpovědi
  1. Bude lepsi kdyz se odstranis a hned potom at autor odstrani tenhle komentar.

   Vymazat
 4. Jsem zvědav, kolik lidí tomu na Facebooku dá "I lajka" - bada bing!
  Ale dobrý, jak babka uklízečka láskyplně leští mohutný erektovany penis, to určitě filmu přidává alespoň dalších 20%.

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. Knihu ani recenzi jsem nečetl, film neviděl, ale určitě na to budu PRGAT!

  OdpovědětVymazat
 7. Podle popisu si myslím, že vzniknout to na přelomu 50/60 let v Českoslovenku, byla by to tehdy pecka a dodnes zásadní film. Proč někdo něco takovýho dělá dneska, to nepochopím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale vždyť to začal natáčet někdy v minulém století ... jen se to trochu protáhlo, no.

   Vymazat
  2. Udělej remake s CGI efekty a Zimmerovými exaltovanými opusy Franta si urve nadšením koule :-)

   Vymazat
 8. Klimtovi Hrbáči z Damašku byli animovaní úplně příšerně a byli tím nejhorším z celého Fimfára. Pokud toto Klimt čte, rád bych, aby zvážil možnost přestat strkat svůj scvrklý penis do českého filmu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nová doba! Corvus a Grim jsou kamarádi... To čumim... A kdo z vás se teď nemeje?

   Vymazat
  2. Aminux je animovaný, teda vlastně aminovaný, taky úplně příšerně.

   Vymazat
 9. "Teoreticky bych chápal, že se Lajka může líbit lidem, kterým je dnes kolem 50 let a někdy před 30 lety opravdu hodně hulili"

  Takže přesně pro Fuku. Akorát se/si to stydí přiznat. Takže si těch 30 vynasobte 2.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Před třiceti lety Fuka opravdu hodně hulil tak maximálně Baldýnskému, takže máš pravdu v plném rozsahu a přihodil bych ještě deset procent navrch.

   Vymazat
 10. Tohle bude jednoho dne kultovní, dnes to ale ještě nechápeme. Jedno ale nechápu, co má pes společného s FB lajky?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lajka - like? Dostal jsi erektovaným penisem po kedlubně nebo co?

   Vymazat
  2. Mám obavy, aby si jeho erektovaný penis nevzal někdo do kedlubny a nestiskl...

   Vymazat
  3. Nic.

   Ostatne ani ten pes co letel do vesmiru nema nic spolecneho se jmenem Lajka, protoze se ve skutecnosti jmenoval jinak :-)

   Vymazat
  4. Jo, jmenovala se Kudryavka - Kudrnka.

   Vymazat
 11. Puberťákům se to, tím jejich zvráceným způsobem líbit bude, a budou ty zrůdy napodobovat.
  Líbí se mi, že jsou rakety jedna jak druhá, jen se liší nápisem USA/CCCP, je jasné, že byly vyrobeny v Číně. Tedy film bude ČiňOslavný a zapadá do mediální kampaně ku nové hedvábné stezce českých drah.

  OdpovědětVymazat
 12. Další ukázka úspěšné proruské propagandy. Všichni víme, jak ten nebohý pes skončil, zešílel asi 5-7 hodin po startu a tento film bude tvrdit, že Lajka někam odcestovala, aby provozovala sex s mimozemšťany v poloze doggy? Co přijde dalšího, společné hybridní dítě s pro-čínským Krtečkem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je slušný důvod k šílenství! Obíhá pořád ta psí mrtvola naší planetu? Uklidí to někdo?

   Vymazat
  2. Psi mrtvola se uklidila po pul roce sama kdyz raketa shorela v atmosfere.....

   Vymazat
 13. Jinak ty animace těch ksichtů, to si jako dělají kozy, ne? Tohle je výsledek 15 let práce a 60 mega...
  Chci svoje peníze zpátky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Raději nechoď do divadla Spejbla a Hurvínka nebo se ti kousne pumpa.

   Vymazat
  2. Souvislost? Pochybuju, že by Večerníček se Spejblem stál šedesát mega.

   Vymazat
  3. Zato "Hurvinek a kouzelne muzeum" stal sest a pul milionu EURO. Takze asi 160 mega Kc!!!

   Vymazat
  4. A taky je to znát. O 10% víc, lepší animace a nevznikalo to 15 let. Jako pokud to nejde z mých peněz, tak ať si točej hnoje pomazany srackama. Teď si uvědomuju, že i to divadlo je dotovaný. Ale Spejbl mě aspoň bavil, alespoň kdysi. Co odešel Kirschner, tak už to taky stálo za starou Belu.

   Vymazat
 14. Animaci těch ksichtů dělají kozy (placené Agrofertem).

  O svoje peníze si můžeš zažádat na finanční správě, ta na tebe vystaví zajišťovací příkaz, a druhý den již můžeš spát pod mostem a závidět těm kozám jejich teplý chlívek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sice moc nechápu, ale připomnělo mi to, že zatím nebyl dotaz na full frontal.... Je? Chceme ho?

   Vymazat
  2. Chceme, ale jedině v erektované verzi.

   Vymazat
  3. Teplý chlívek koz je podprsenka. Jak poeticky se Ajuga vyjadřuje!

   Babiš někomu platil striptérku?

   Vymazat
 15. Prodám penisový Erektor Set, nepoužitý, do dobrých rukou.
  Slibuji, že po zaplacení se pokusím tuto sadu dodat do konce roku 2021, bude-li v té době ještě existovat vesmír nebo aspoň Země.
  Pouze vážnému zajemci.

  OdpovědětVymazat
 16. Mně ta animace přišla v pohodě. Jasně není to hyprmegakůl CGI animace z Frantových oblíbených scifi filmů pro zastydlé geeky, ale to je jak vyčítat Hermíně Tyrlové, že Ferdovi Mravencovi nemohou hluchoněmí dobře odezírat z pusy. To samé hudba. Úplně v pohodě .... Mě teda není ještě padesát a ani jsem nikdy nehulil, ale vsadím se, že mojí 15 leté dceři by se tohle líbilo mnohem víc než nějaký Blade Runner pro poďobané 40 leté panice :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak když se Slepý střelec usadí do sedačky v kině, luk si odloží vedle a po paměti šátrá po popkornu a kole, tak se mu samozřejmě každý film bude líbit!

   Vymazat
  2. No každý ne ...... já byl v kině letos jen 2x :-)

   Vymazat
  3. A tvá dcera pokaždé seděla vedle, polohlasem ti vyprávěla, co se na plátně děje, ty ses blaženě cpal popkornem, kýval jsi hlavou, jako že rozumíš, ale neposlouchal jsi.

   Vymazat
 17. Tvl, 60 mil a co bude příště? Animovaný Чук и Гек? Do tepláků s váma na 12 let minimálně. Jenže to se nestane a ještě dostane LAJKA státní vyznamenání za zásluhy o stát in memoriam.

  OdpovědětVymazat
 18. Podpořeno ze státního fondu?Hmm tak to si stáhnu a ani nebudu mít výčitky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale budeš mít výčitky, že tím ztrácíš čas.

   Vymazat
 19. Já bych se třeba ráda podivala na filmovou adaptaci kopírující skutečné události. Lajka je nedobrovolne zamčena v kapsuli, výstřelena do vesmíru, kde se po pár hodinách dáveni rozteče a shoří. Takovej Aronofskej by po tom skočil jak slepice po flusu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale nejdřív musí být zoufale dojemná o Oscara žebrající scéna, kde ji Valerij Jazdovskij bere k sobě domů, aby si pohrála s jeho dětmi než zemře a následovaná nervydrázající a slzy ždímající montáží na tesklivou hudbu, zabývající se jejím třídenním pobytem na vymrzlém kozmodromu v družici, kde strávila celé tři dny před samotným startem.

   Vymazat
 20. je lajka hébička?

  http://jspurny.sweb.cz/Heebicka/Comics/comics-Rourka.jpg
  http://jspurny.sweb.cz/Heebicka/Comics/comics-Domecek.jpg

  OdpovědětVymazat
 21. Ralpha Bakshiho sice neznám, ale film jsem viděl a dobrý. Dabing dobrý, zvláště Lajka podle mě super. Hudbu Už jsme doma mám doma, takže taky dobrý. Se zvrácenou kritickou kritikou tedy zásadně nesouhlasím! Howgh.

  OdpovědětVymazat
 22. Doporučuju skvělou přednášku o zvířatech ve vesmíru, včetně Lajky/Kudrjavky: https://youtu.be/mqSg62Xwdhw

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.