29.10.17

Recenze: Zabití posvátného jelena [The Killing of a Sacred Deer] - 40%

Zarostlý Colin Farrell je chirurg, má krásnou manželku (Nicole Kidmanové), dvě roztomilé děti, a překvapivě hodně se kamarádí s podezřele vypadajícím výrostkem (zpočátku netušíme proč).

No, a pak najednou jeho děti záhadně onemocní a vypadá to, že by s tím mohl mít ten výrostek něco společného. A vyřešit se to dá jen tím, že Farrell někoho zabije jako oběť.

A to je asi tak všechno, co se o ději dá napsat, a ještě to není úplně pravda... Asi.


Zabití posvátného jelena je novým filmem od člověka, který nedávno spáchal Humra. A jedná se bohužel (pro mě) o další posun směrem ke stoprocentnímu artu a pádný důvod pro to, abych další filmy Yorgose Lanthimose ignoroval, protože ten pán je zjevně spokojen s tím, co natáčí, hodlá v tom pokračovat, a mně sledování jeho filmů nic nedává.


Tento film je svou pyšnou artovostí někde mezi výše zmíněným Humrem (je ještě abstraktnější) a nedávnou matkou! (je méně nudný).

Podobně jako v Humrovi (fakt si přečtěte tu výše linkovanou recenzi) také v Jelenovi úplně všechny postavy mluví jako dementi, ale tentokrát je výsledný dojem fádnější, neboť typ dementnosti je jasně definovatelný, přibližně v tomto duchu (nejde o přesné citace, jen o ten feeling):
Žena: Chceš mě dnes škrtit v posteli? 
Muž: Teď ne. Musíme jít do sklepa, náš syn tam svázaný umírá a teče mu krev z očí. 
Žena: Ano, drahý. Mám si vzít ty nové černé šaty? 
Muž: Ne, ale strč synovi čivavu do trenýrek, drahá. Možná ho budu muset zastřelit. 
Žena: Dobře, miláčku, přinesu ti brokovnici. 
Tedy "pointa" všech dialogů je v tom, že ať se postavy baví o jakkoliv skandálním, perverzním nebo tragickém tématu, vždycky mluví  jako kdyby konverzovaly o počasí. Monty Python na tom vystavěli několikaminutovou scénku. Lanthimos na tom vystavěl dvouhodinový film. Tato demence dialogů je občas vtipná, ale rozhodně ne celé dvě hodiny.Ad trailer: Rozhodně nesouhlasím, že by tento film byl "horror", "revenge saga" nebo "absolutely fucking brilliant". A to hučení v traileru představuje přibližně 20 procent soundtracku celého filmu.

Kdybych měl nějak zaškatulkovat děj, asi bych použil slova "nadpřirozený psychologický thriller" (jako něco od M. Nighta Shyamalana), ale jakákoliv snaha o dramatickou zápletku je negována těmi absurdními dialogy a skutečností, že se žádná postava v tomto filmu nechová tak, jak by se choval jakýkoliv existující živý člověk v současné civilizované společnosti. Následkem toho odpadá jakákoliv možnost chápat jednání nebo psychické rozpoložení postav. Což je docela škoda, protože všichni herci hrají velmi libově (včetně dětí) a kdybyste viděli izolovaně pár minut tohoto filmu, mohly by ve vás vyvolávat dojem, že jde opravdu o kus něčeho velmi silného.

Přes všechnu tu šílenost a okázalou nepředvídatelnost pro mě byl tento Jelen až moc nudný a předvídatelný - po půlhodině mi bylo víceméně jasné, jak to bude dál pokračovat, a nebyl jsem překvapen (jen na konci jsem očekával gradaci do něčeho brutálního/strašidelného, což se bohužel nestalo).

P.S: V celém filmu se nevyskytuje slovo "jelen", natož aby se v něm vyskytoval nějaký jelen, natož posvátný.

P.P.S: Kidmanovou uvidíme na chvíli nahou, ale dost z dálky.

26 komentářů:

 1. Humr a jelen, zřejmě oblíbená režisérova jídla, ale ne typicky řecká. Farrell, zřejmě režisérův oblíbený herec, ale ne dost řecký. Mimochodem, ve filmu neměl zabít někoho jako oběť, ale uvařit někomu oběd. Proč se v Lanthimových filmech neobjevuje musaka, suvlaki, tzatziki, retsina, mavrodafni, fasolada, chalva, feta a uzo? Bude Farrell v jeho příštím filmu Gyros prodávat gyros?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Záleží zda bude nábožensky korektní či nekorektní!

   Vymazat
  2. Kdyby měl Lanthimos koule, vousatý pravoslavný Farrell by ve filmu se skupinou mnichů z klášterů na Athosu přikresloval křížky ve všech evropských Lidlech.

   Vymazat
 2. ten film se jmenuje zabiti posvatneho jelena protoze dejove zpracovava reckou tragedii kde jde o (waitforit) … zabiti posvatneho jelena…

  nezucastnene prednaseni psychopatickych vet je ale na filmech Lanthimose prave skvele. Lobster byl naprosta perla. Tohle za nim trochu pokulhava, pravda, a jako horor sem to teda taky nevnimala, ano, ale i tak je to pro mne porad dost zajimavej film. Nesrovnatelne lepsi nez ta artove-honicska prisernost zvana matka!, treba.

  OdpovědětVymazat
 3. Krasna manzelka Nicole Kidmanove. Ma krasna manzelka Nicole Kidmanove vo filme full frontal? Nauci sa Franta niekedy konecne prechylovat, ked uz to tak zurivo obhajuje? Co na to samotna Nicole, je ok ze Colin Farel ma za manzelku vo filme jej manzelku? Threesome?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. On: Ty máš manželku?
   Ona: Děti dostaly průjem a někdo musel umýt vanu.
   On: Je dobře vyleštěná.
   Ona: Moje manželky se lesknou všechny, jsou krásné.

   Vymazat
  2. Ty si Kadibudko myslis, ze mas talent.Nemas.

   Vymazat
  3. Noo nemá talent, Kuzma je támhle!

   Vymazat
  4. Tak kampáááááák, Kuzmo Kuzmičíííí!

   Vymazat
  5. Hlavně taky Sysoj Psojič Rispoloženskij, toho bych neopomínal.

   Vymazat
  6. Kdopak to tady stojí jako tyč? Stojan Jakotyč!

   Vymazat
  7. Ještě že mi tvůj zajisté přeodborný názor může být dost u prdele, Diskutere.

   Vymazat
  8. A chytrej koukam taky moc nejsi.

   Vymazat
 4. Nicole Kidmanové je krásná? Od kdy? Je teda fakt, že jsem ji dlouho neviděl, tak možná zkrásněla za tu dobu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, není. Ovšem František to ani v recenzi nepsal - stojí tam pouze že hraje krásnou, takže v pořádku.

   Vymazat
  2. Krásnou uměli zahrát vždy jen ti nejtalentovanější herci. Např. Laurence Olivier nebo Václav Vydra st.

   Vymazat
  3. Taky (uz) mi neprijde buhvico - a jeste je skoro o deset let starsi nez Kolin Faral.

   Vymazat
  4. ...nj, on taky vypadá jak důchodce.

   Vymazat
 5. Uz davno som nevidel na platne tak nudnu masturbaciu ako toto "dielo:.

  OdpovědětVymazat
 6. V této eseji není mým záměrem poskytnout čtenářům estetickou recenzi na film: jestli je dobrý nebo špatný, jestli je to umění nebo není umění, jestli v něm herci hrají dobře nebo jestli je nebo není režisér blázen. Chci nabídnout možný způsob čtení - jak mu porozumět.

  http://ografologii.blogspot.cz/2018/04/zabiti-posvatneho-jelena.html

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.